تاریخ انتشار: ۱۶:۳۵ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

درخواست آمریکا از ایران برای آزادی این سه نفر

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: برای تضمین آزادی اتباع آمریکایی که در ایران بازداشت شده‌اند، تلاش می‌کنیم.

درخواست آمریکا از ایران برای آزادی این سه نفر

رویداد۲۴ ودانت پاتل سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز جمعه به وقت محلی با بیان اینکه "روز یکشنبه، ۲۳ آوریل، روز غم انگیز دیگری برای عماد شرقی شهروند آمریکایی و خانواده اش است"، ادعا کرد: این روز، پنجمین سالگرد دستگیری عماد در ایران است. یعنی پنج سال است که به ناحق او ا از عزیزانش جدا کرده اند. پنج سال است که فرصت گرفتن جشن تولد‌ها و سالگرد‌ها را از دست داده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: عماد شرقی همچنان به ناحق و با اتهامات واهی پس از محاکمه غیابی و بدون دسترسی خودش به مدارک و شواهد، به اشتباه در زندان اوین محبوس است.

پاتل در ادامه ادعا‌ها افزود: حبس ناعادلانه و بهره برداری ایران از اتباع آمریکایی به عنوان یک اهرم سیاسی، ظالمانه، غیرانسانی و مغایر با هنجار‌های بین المللی است.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ما هیچ اولویتی بالاتر از تضمین آزادی اتباع آمریکایی که به ناحق در خارج از کشور بازداشت شده‌اند، نداریم و بی‌وقفه برای تضمین آزادی اتباع آمریکایی که به ناحق در ایران بازداشت شده‌اند، تلاش می‌کنیم.

وی مدعی شد: ما بار دیگر از ایران می‌خواهیم که از شیوه ناپسند خود در حبس ناعادلانه اتباع خارجی به عنوان اهرم سیاسی دست بردارد و شهروندان آمریکایی عماد شرقی، مراد طاهباز و سیامک نمازی را فوری آزاد کند.


بیشتربخوانید: آیا نمازی قفل رابطه ایران و آمریکا را باز می‌کند؟


ودانت پاتل روز پنجشنبه به وقت محلی در پاسخ به سوال دیگری درباره انتقاد باقر نمازی پدر سیامک نمازی زندانی دو تابعیتی در ایران به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که پاسخ نامه ۵۰ روز پیش او را برای دیدار با این خانواده و نیز خانواده‌های عماد شرقی و مراد طاهباز دیگر زندانیان دوتابعیتی نداده است، از عملکرد دولت بایدن در این زمینه دفاع کرد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این زمینه پاسخ صریحی نداد و با بیان کلیاتی گفت: آمریکا همیشه از شهروندان آمریکایی که در کشور‌های خارجی به صورت غیرقانونی بازداشت شده اند حمایت خواهد کرد. این امر شامل سیامک نمازی نیز می‌شود که به صورت غیرقانونی در ایران بازداشت شده است.

وی افزود: برای جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و آنتونی بلینکن وزیر خارجه هیچ اولویتی بالاتر از تامین امنیت آمریکایی‌ها در خارج به خصوص کسانی که به صورت خودسرانه بازداشت شده اند، وجود ندارد. مقامات مختلف دولت آمریکا به صورت منظم با خانواده‌های آمریکایی‌های بازداشت شده در ارتباط هستند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که رئیس جمهور آمریکا تاکنون با هیچ یک از خانواده‌های زندانیان دو تابعیتی در ایران ملاقات نکرده است، باز هم پاسخ مشخصی نداد و گفت: مقامات ارشد دولت به طور منظم با خانواده‌های شهروندان آمریکایی که بطور غیرقانونی بازداشت شده‌اند، تعامل دارند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران ۲۱ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ در گفتگویی اظهار داشت: در روز‌های اخیر در موضوع تبادل زندانیان موجود بین ایران و آمریکا به یک توافقی دست پیدا کردیم و اگر همه چیز از سوی طرف آمریکایی به خوبی پیش برود، در کوتاه‌مدت شاهد تبادل زندانیان خواهیم بود.

وی ادامه داد: ما این پرونده را یک موضوع کاملا انسانی می‌دانیم. از مارس سال گذشته در این رابطه سندی میان ما و طرف آمریکایی به طور غیرمستقیم امضا و به تایید رسید. اما زمینه اجرای آن اکنون فراهم شده و از نظر ما همه چیز آماده است و طرف آمریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی خود قرار دارد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: سیامک نمازی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۲
1
0
حزب دموکرات امریکا پشت سر اسرائیل با جمهوری اسلامی ایران توافق می کند. در حالی که به صورت رسمی چیز دیگری می گویند.
اینکه امریکا شهروندان خود را به ایران میفرسد بعد ادای قهرمانان را در می آورد تا آنها را آزاد کند از روش های نخ نمای حزب دموکرات امریکا برای مصرف داخلی امریکاست.
نظرات شما
پیشخوان