تاریخ انتشار: ۲۱:۴۶ - ۰۸ ارديبهشت ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۲ نظر

امیرعبداللهیان:توافق ایران و عربستان آثار مثبتی برای منطقه و لبنان دارد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: توافق با عربستان آثار مثبتی بر ایران و منطقه داشته است و کشور لبنان نیز از تبعات مثبت آن بهره مند خواهد شد.

امیرعبداللهیان:توافق ایران و عربستان آثار مثبتی برای منطقه و لبنان دارد

رویداد۲۴ حسین امیرعبداللهیان عصر جمعه هشتم اردیبهشت پس در پایان سفر خود به لبنان در ساختمان جدید سفارت ایران در بیروت، در کنفرانس خبری در خصوص مهمترین محور‌های گفتگو‌های دوجانبه و منطقه‌ای با مقامات لبنان، اظهار داشت: صرفنظر از آثار آن برای منطقه و لبنان، باور داریم که مقامات و رهبران و احزاب سیاسی از توان و شایستگی لازم برای تعیین رئیس جمهور و تکمیل فرایند سیاسی برخوردار هستنند.

وی گفت: در دیدار‌های با مقامات عالی لبنان تأکید کردم که ایران از توافق لبنانی‌ها در انتخاب رئیس جمهور حمایت خواهد کرد. وزیر امور خارجه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در اولویت سیاست همسایه محور گفتگو با کشور‌های همسایه را در صد برنامه‌های خود قرار داده است.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در انتخابات لبنان نداشته و نخواهد داشت، تصریح کرد: تهران از هر فردی که لبنانی‌ها روی آن توافق کنند، حمایت خواهد کرد و بار‌ها تاکید کرده‌ام که مقامات، سیاسیون و احزاب لبنانی شایستگی لازم برای انتخاب رئیس جمهور را دارند. وی ادامه داد: پیش از این و در سفر‌های اخیرم به لبنان از برخی مقامات لبنانی جمله‌ای می‌شنیدم که «چه زمانی روابط ایران و سعودی به حالت عادی برمی‌گردد، تا برخی مشکلات در لبنان هم حل شود؟» روز گذشته به برخی از مقامات سعودی گفتم که روابط ایرانی و سعودی انجام شد، اما چرا توافق لبنان صورت نگرفت؟ به این دلیل که انتخاب رئیس جمهور شأن داخلی دارد و باید در داخل این کشور انجام شود.

وزیر امور خارجه درباره تحولات سوریه اظهار کرد: همزمان با گفتگو‌های ایرانی و سعودی شاهد گفتگو‌های امنیتی ریاض و دمشق بودیم و توافق مهمی بین دو کشور برای عادی سازی روابط و بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب حاصل شد. امیرعبداللهیان تاکید کرد: از تقویت روابط سوریه با کشور‌های عربی و منطقه استقبال می‌کنیم و این گشایش‌ها در روابط سوریه با کشور‌های منطقه اثبات می‌کند که سیاست فروپاشی سوریه که پشت آن رژیم صهیونیستی بود، شکست خورده است.

وزیر امورخارجه در پاسخ به پرسش تکرار شده درباره انتخاب رئیس جمهور در لبنان، پاسخی به مزاح داد و گفت: دوستان در این کنفرانس خبری می‌خواهند رئیس جمهور لبنان را انتخاب کنند اگر انتخاب شد به ما هم بفرمایید! امیرعبداللهیان درباره آخرین تحولات تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا عنوان کرد: ۶ ماه قبل آن‌ها خانم دیپلمات انگلیسی را به عنوان نماینده خود به ما معرفی کردند. درباره تبادل زندانیان به عنوان موصوع انسانی مورد توجه ایران، صورت‌جلسه‌ای بین نماینده ایران و نماینده معرفی شده تدوین شد و ما محدودیت زمانی برای انجام تبادل در سریع‌ترین زمان را نداشتیم.

وی ادامه داد:، اما به دلیل برخی ملاحظات طرف آمریکایی اجرای این توافق و صورتجلسه ماه‌ها به تعویق افتاد. تا اینکه در هفته‌های گذشته قرار بر این شد که صورتجلسه به روزرسانی شود و این بروزرسانی در دستور کار ما است و موضوع آزادی و تبادل زندانیان را یک موضوع اساسی دانسته و بر اجرای آن تأکید داریم. وزیر امور خارجه با بیان اینکه توصیه و تقویت همکاری‌های تجاری و گردشگری در دستور کار دیدار‌ها با مقامات لبنانی بود، توضیح داد: در دیدار با دبیرکل حزب‌الله در جریان رویکرد جدید مقاومت برای تغییر معادلات و تضمین امنیت در لبنان قرار گرفتم. گفتگو‌هایی هم با مقامات لبنانی انجام شد که به تناسب پیشرفت و اجرای موضوعات آن را اعلام خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه منطقه وارد صفحه جدیدی از گفتگو و همکاری شده است، تاکید کرد: مخالف حضور نیرو‌ها و پایگاه‌های نظامی بیگانه در منطقه هستیم. تحولات جدیدی در نظم بین‌المللی در حال رخ دادن است و این تحولات سریع و با شیب تند است که نیازمند ابتکارات مختلف از جمله ابتکارات منطقه‌ای جدید است که اهل منطقه این توان را دارند که در چارچوب همکاری، منطقه‌ای امن و پیشرفته داشته باشیم.


بیشتر بخوانید: امیرعبداللهیان در مسقط: ایده‌ها درباره مذاکرات احیای برجام را دریافت کردیم


امیرعبداللهیان با بیان اینکه سلطنت عمان و عراق نقش مهمی در رسیدن به توافق میان ایران و عربستان ایفا کردند، گفت: سفرم به لبنان در چارچوب رایزنی‌های منطقه‌ای انجام شد. وی افزود: سفر به لبنان هم در راستای مناسبات دو جانبه و پیگیری رویداد‌های اخیر منطقه‌ای صورت گرفت. وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: با توجه به تحولات اخیر در تحولات منطقه ایران و عربستان و روسیه صفحه‌های جدیدی در منطقه ما گشوده شده است. لبنان جایگاه ویژه‌ای در منطقه دارد و همواره با مقامات لبنانی در حال مشورت هستیم و دیدار با دبیرکل حزب‌الله هم در چارچوب این دیدار‌ها بوده است. جایگاه لبنان در خط مقدم مقاومت هم مورد توجه جدی ایران است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره تازه‌ترین تحولات روابط ایران و عربستان، گفت: در آخرین تماسی که روز عید فطر میان وزرای خارجه ایران و عربستان انجام شد، توافق کردیم که در روز‌های آینده سفارتخانه‌ها و سرکنسول‌گری‌ها را افتتاح کنیم. امیرعبداللهیان افزود: قبل از عید فطر دعوتنامه رسمی را به آقای فرحان ارسال کردم که وی در گفت‌وگوی تلفنی اعلام کرد که دعوت شما را دریافت کردیم و پاسخ آن را خواهم داد.

وی اظهار کرد: همتای سعودی هم از اینجانب برای سفر رسمی به ریاض دعوت کرد و زمان سفر را از طریق مجاری دیپلماتیک اعلام خواهیم کرد. وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی، گفت: رژیم جعلی صهیونیستی عملیاتی‌هایی را در بخش‌هایی از خاک سوریه انجام داد و اخیرا هم در جنوب لبنان اتفاقاتی افتاد که در دیدار اخیرم با سیدحسن نصرالله و نخاله رهبران مقاومت مطلع شدم که مقاومت، معادله را به نفع حزب‌الله تغییر داده است.

وی تاکید کرد: تصمیمات مقاومت برای تضمین ثبات و امنیت در منطقه و عقب راندن رژیم صهیونیستی از برنامه‌های بلندپروازانه آنها، تصمیمی موثر است. وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران همواره دوست روز‌های سخت لبنان بوده است، گفت: شرایط اقتصادی منطقه و این کشور را درک می‌کنیم و قابل درک است که دشمنان مقاومت چگونه شرایط زندگی را برای مردم سخت و پیچیده کرده‌اند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: لبنان امکانات فراوان و ظرفیت بالایی در حوزه اقتصاد و تجارت و سرمایه‌های زیادی در داخل و خارج از جمله در زمینه تولید برق دارد و ما نیز در حوزه ارائه خدمات فنی و مهندسی و احداث نیروگاه‌ها از توان بالایی برخوردار هستیم. وی افزود: در گفتگو‌ها با مقامات لبنان و نخست‌وزیر درباره راه‌های توسعه همکاری‌ها در زمینه تجاری، انرژی و به ویژه برق رایزنی کردیم و تأکید کردم با یک توافق می‌توانیم مشکل برق در لبنان را حل کنیم که نیازمند توافق، قرارداد و همکاری مشترک است.

وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: البته مشکل اساسی در این زمینه فشار طرف آمریکایی و ایجاد ترس درباره تحریم‌هاست، اما بدانید که تحریم‌های آمریکا شکست خورده است و در همین شرایط ایران به برخی از کشور‌ها از جمله عراق نفت و برق صادر می‌کند و عراقی‌ها برای حل مشکلات حوزه گاز و برق در گفتگو با آمریکا کشور خود را از تحریم‌ها در این زمینه مثتثنی کردند. امیرعبداللهیان یادآور شد: همکاری در حوزه برق و گاز با توجه به ظرفیت‌های دو طرف، تجارتی سودمند برای هردو کشور است که به رفاه مردم لبنان هم کمک می‌کند.

وی ادامه داد: گفتگو‌های ما در این زمینه با مقامات لبنانی و به جلوست که امیدوارم با انتخاب رئیس جمهور گام‌های محکم‌تری بداریم. وزیر امور خارجه با بیان اینکه از انتخاب مردم لبنان حمایت و از ظرفیت خود برای تکمیل روند سیاسی و توصیه به دوستانمان استفاده خواهیم کرد، تصریح کرد: هر کسی از میان مردن لبنان انتخاب شود مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و اطمینان داریم لبنانی‌ها شایستگی لازم برای تکمیل فرایند سیاسی و انتخاب رئیس‌جمهور را دارند.

امیرعبداللهیان گفت: دیدار‌ها با مقامات رسمی لبنان بر موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی متمرکز بود و البته بر ضرورت اتفاق نظر گروه‌های سیاسی و تسریع در انتخاب رئیس جمهور توصیه کردیم. وی با اشاره به اینکه ایران و لبنان دارای مواضع نزدیک در مسائل سیاسی و منطقه‌ای و بین‌المللی هستند، تصریح کرد: مقامات کشور دوست و برادر لبنان را در جریان رویداد‌های کشور‌های افغانستان، یمن، سودان و اوکراین و دیگر کشور‌ها قرار دادیم.

وزیر امور خارجه درباره دیدارش با سید حسن نصرالله توضیح داد: در دیدار با سیدحسن نصرالله در درجه اول درباره مقاومت گفتگو کردیم و دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به وضعیت قوی مقاومت و شرایط بهتر آن به رغم همه فشار‌ها تأکید کرد و بنده هم وی را در جریان آخرین تحولات مناسبات ایرانی و سعودی، تحولات بحرین و دیگر رویداد‌های منطقه قرار دادم.

امیرعبداللهیان افزود: گفتگو‌های وین، همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دیگر موصوعاتی بود که با دبیرکل حزب‌الله مطرح شد، همچنین درباره موضوعات متنوع مقاومت و دیگر تحولات بین‌المللی گفتگو کردیم و تحلیل‌های دقیق ایشان را مورد استفاده و توجه قرار دادیم.

وی با بیان اینکه شواهد از حرکت منطقه به سمت گفتگو و همکاری هرچه بیشتر پیش می‌رود، اظهار کرد: در این شرایط لبنان هم به همین سمت اتفاق و همکاری پیش خواهد رفت و به‌رغم پیچیدگی‌ها و تفاوت دیدگاه‌های گروه‌های مختلف لبنانی درباره انتخاب رئیس جمهور، با ارزیابی گفتگو با مقامات لبنان می‌توان دریافت که در انتخاب رئیس‌جمهور جدی بوده و در حال تسریع آن هستند و ما به انتخاب رئیس جمهور در آینده نزدیک از سوی مردم لبنان خوشبین هستیم.

وزیر امور خارجه افزود: توصیه ما به همه مقامات سیاسی و دوستان خود این است که با تسریع در این انتخاب اخبار خوبی را به اطلاع مردم لبنان و منطقه برسانید. امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه توافق ایرانی سعودی را به نفع منافع دو کشور و منطقه ارزیابی می‌کنیم، تصریح کرد: تماس‌های ایرانی و سعودی در چارچوب دیپلماسی را مثبت ارزیابی می‌کنیم و معتقدیم آینده منطقه به سمت همکاری‌های منطقه‌ای حرکت می‌کند.

امیرعبداللهیان روابط تهران و دمشق را ممتاز، عمیق و استراتژیک دانست و گفت: تلاش‌های زیادی برای فروپاشی نظام سیاسی دمشق و تجزیه سوریه از سال ۲۰۱۱ انجام شد، اما رئیس جمهور، مردم و نیرو‌های مسلح دربرابر نیرو‌های تروریستی ایستادند و پیروز شدند. وی با بیان اینکه مستشاران نظامی ایران به دعوت سوریه، به این کشور در مبارزه با این جنگ تروریستی کمک کردند، عنوان کرد: امروز همکاری‌های تهران و دمشق ابعاد بسیار متنوعی را شامل می‌شود و در این چارچوب در آینده نزدیک برنامه‌ریزی سفر آیت‌الله رئیسی به سوریه را خواهیم داشت.

وزیر امور امورخارجه در پایان سفر خود به لبنان، در نشست خبری با بیش از ۲۰۰ خبرنگار و رسانه لبنانی و ایرانی مهمترین محور‌های و اهداف سفر منطقه‌ای خود را تشریح کرد. وزیر امور خارجه شامگاه چهارشنبه در صدر هیأتی عالی‌رتبه سیاسی وارد فرودگاه بین‌المللی بیروت شد و مورد استقبال مقامات لبنان قرار گرفت. امیرعبداللهیان در بدو ورود و در کنفرانس خبری، با بیان اینکه هم جمهوری اسلامی ایران و هم لبنان از تحولات جدید در منطقه متأثر خواهند شد، تأیید کرد: ایران امنیت و رفاه لبنان را امنیت و رفاه منطقه و خود می‌داند.

وزیر امورخارجه کشورمان در این سفر با «عبدالله بوحبیب» وزیر خارجه لبنان، نجیب میقاتی نخست‌وزیر و نبیه‌بری رئیس پارلمان لبنان دیدار و گفتگو کرد. وی همچنین با زیاد نخاله دبیر کل جنبش اسلامی فلسطین و جمعی از نمایندگان پارلمان لبنان دیدار و درباره تازه‌ترین تحولات جبهه مقاومت با نخاله رایزنی کرد و از دیدگاه‌های نمایندگان پارلمان لبنان درباره تشکیل دولت در این کشور آگاه شد. وزیر امورخارجه همچین صبح امروز در نقطه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی حاضر شد و بار دیگر بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت مردم لبنان در برابر رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
نارضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
0
0
منظورتان کشور های هم سفره با ایران است !!!؟؟؟ چون لبنان کجاش با ما همسایه کی دارد ،!!؟؟آقای امریکیین !!! راستی چرا انجا عربی صحبت نکردی ؟؟!!!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۹
0
1
تنها حرف درست ایشون تا الان همین بوده.. توافق ایران وعربستان آثار مثبتی برای لبنان ومنطقه داردالبته بجز ایران!!!! خاک ...
نظرات شما
نظرسنجی
پیش‌بینی شما از آینده قیمت دلار چیست؟
پیشخوان