تاریخ انتشار: ۱۶:۱۶ - ۲۹ تير ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

واشنگتن پست: اوکراین استفاده از مهمات خوشه‌ای را آغاز کرد

اوکراین استفاده از این نوع تسلیحات را در جنوب شرقی کشورش در پاسخ به حملات روسیه شروع کرده است تا بدین طریق مواضع سخت روسیه را که موجب کندی و اختلال ضدحملات اوکراین شده را در هم بشکند.

واشنگتن پست: اوکراین استفاده از مهمات خوشه‌ای را آغاز کرد
رویداد۲۴ برخی مقامات اوکراینی در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست تایید کردند که این کشور استفاده از مهمات خوشه‌ای علیه نیرو‌های روسی را در جنوب شرقی اوکراین آغاز کرده است.

به گزارش ایسنا، طبق گزارش مقامات اوکراینی که به این مسئله آگاه هستند، این کشور استفاده از مهمات خوشه‌ای – تسلیحات بحث‌برانگیزی که با واکنش تند گروه‌های حقوق بشری، متحدان اروپایی و برخی دموکرات‌ها مواجه شد – آغاز کرده است.

اوکراین استفاده از این نوع تسلیحات را در جنوب شرقی کشورش در پاسخ به حملات روسیه شروع کرده است تا بدین طریق مواضع سخت روسیه را که موجب کندی و اختلال ضدحملات اوکراین شده را در هم بشکند.

یکی از مقامات اوکراینی همچون دیگر مقامات در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست به شرط آنکه نامش فاش نشود، این موضوع را تایید کرده است.

مهمات خوشه‌ای سلاح‌های خطرناکی هستند، زیرا احتمال خطا در آن‌ها بالاست. اگر این بمب‌ها از هواپیما رها شوند، عملاً سقوط آزاد دارند. در این وضعیت، کافی است کمی باد شروع به وزیدن کند تا این مهمات هدف خود را از دست داده و به مناطق غیرنظامی اصابت کنند. اما حتی اگر این مهمات از توپخانه شلیک شوند، باز هم پس از باز شدن پوسته و گسترده شدن بر سطحی وسیع، احتمال خطا رفتنشان در آن مقیاس زیاد است.

مهمات خوشه‌ای از صد‌ها بمب کوچک نارنجک‌مانند تشکیل شده‌اند که از هواپیما یا توپخانه پرتاب می‌شوند. پس از پرتاب و با رسیدن به فاصله معینی از هدف، پوسته خارجی این بمب‌ها جدا شده و صد‌ها بمب کوچک بر فراز مساحتی معادل چندین زمین فوتبال گسترده می‌شوند.

واشنگتن اخیرا اعلام کرده بود که به اوکراین مهمات خوشه‌ای ارسال می‌کند تا در ضدحمله علیه روسیه از آن استفاده کند. آمریکا دلیل این کار را کمبود مهمات ارتش اوکراین در ضدحمله علیه مواضع دفاعی روسیه عنوان کرد.

اکثر کشور‌های عضو ناتو کنوانسیون مهمات خوشه‌ای را امضا کرده‌اند؛ توافقی بین‌المللی که استفاده، تولید، فروش یا انبارکردن این سلاح‌ها را به دلیل خطر بالایی که برای غیرنظامیان دارند، ممنوع اعلام می‌کند. اما آمریکا، اوکراین و روسیه به این کنوانسیون نپیوسته‌اند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند روز پیش گفت که اخلاق‌مدار بودن ربطی به عضویت در کنوانسیون مبارزه با مهمات خوشه‌ای ندارد و یادآور شد که واشنگتن و اوکراین هرگز این معاهده را امضا نکرده‌اند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اوکراین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۴/۳۰
0
0
تا میتونید بزنیند این روس های بی ناموس عرق خور رو بکشید . بمب خوشه ای یا بمب اتمی یا بمب شیمیایی فرق نداره . فقط بزنین . اگه نتونستید یه فراخوان بدید جوانان ایرانی بیان کار نابودی روسیه رو کنترات بگیرن ... چقدر دس دس میکنید ؟ بزنین مسکو رو با خاک مساوی کنید .
نظرات شما