تاریخ انتشار: ۲۲:۲۳ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۲

مسابقه کشور‌های عربی برای سرمایه‌گذاری در پاکستان

تنها چند هفته بعد، ابوظبی دومین قرارداد مهم ترمینال بندر دریایی را با طرف پاکستانی به امضا رساند. در نتیجه این قرارداد‌ها حدود ۸۵ درصد از اسکله‌های شرقی پاکستان توسط شرکت اماراتی کنترل می‌شود.

سرمایه‌گذاری در پاکستان

رویداد۲۴ کشورهای عربی ثروتمند نفتی در کرانه جنوبی خلیج فارس در حال رقابت با هم برای سرمایه گذاری در پاکستان هستند.

به گزارش عصرایران، وبگاه "المانیتور" با انتشار گزارشی در این باره نوشت: امارات و عربستان سعودی سرعت سرمایه گذاری در پاکستان را افزایش داده اند.

این گزارش با اشاره به رقابت بین عربستان سعودی و امارات متحده عربی برای سرمایه گذاری در پاکستان نوشت: اگر ابوظبی تصمیم به سرمایه گذاری بیشتر در پاکستان بگیرد، به احتمال زیاد ریاض نیز در رقابت با آن از این روند پیروی خواهد کرد.

از سال 2021، عربستان سعودی به شرکت های چند ملیتی مشوق هایی می دهد تا مقر آنها در ریاض باشد. بنابراین، با وجود اینکه دبی یک مرکز تجاری منطقه‌ای است، به تازگی ریاض نیز به عنوان یک مرکز پشتیبانی پیشرو در حال تبدیل شدن به رقیب اصلی آن است.

اگر رقابت تجاری امارات و عربستان در پاکستان آغاز شود، اسلام آباد باید هر دو متحد نزدیک خود را متعادل کند.

اسلام آباد با کمبود نقدینگی در جست‌وجوی راه‌حلی پایدار و بلندمدت برای حمایت از اقتصاد بیمار خود، یک نهاد جدید تحت عنوان "شورای تسهیل سرمایه‌گذاری ویژه (SIFC)" ایجاد کرده و در قالب آن 28 "کلان پروژه" با ارزش بالا – هر کدام به ارزش میلیاردها دلار- را به کشورهای دوست ارایه کرده است.

تمرکز اصلی پاکستان، بر روی جذب سرمایه گذاری از عربستان سعودی، امارات، قطر و بحرین است.

ابتدا برای استفاده از این فرصت، در ماه ژوئن امسال گروه AD Ports مستقر در امارات ، 4 اسکله در بندر کراچی را به مدت 50 سال به ارزش 220 میلیون دلار اجاره کرد.

تنها چند هفته بعد، ابوظبی دومین قرارداد مهم ترمینال بندر دریایی را با طرف پاکستانی به امضا رساند. در نتیجه این قراردادها حدود 85 درصد از اسکله های شرقی پاکستان توسط شرکت اماراتی کنترل می شود.

"زیشان شاه" تحلیلگر مالی در موسسه FINRA واشنگتن، درباره رقابت دو کشور عربی برای سرمایه گذاری در پاکستان به المانیتور گفت: "رقابت فزاینده بین سعودی‌ها و اماراتی‌ها را نباید نادیده گرفت، زیرا هر دو کشور احتمالا تلاش خواهند کرد تا دیگری را کنار بزنند. اگر پاکستان برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این کشور بین طرف های خارجی ایجاد رقابت می کند، باید در ایجاد تعادل بین هر دو کشور محتاطانه عمل کند."

شرکت نفتی آرامکوی عربستان سعودی، یادداشت تفاهمی با 4 شرکت نفتی دولتی پاکستان برای ساخت یک پالایشگاه نفتی 12 میلیارد دلاری در بندر گوادر در استان بلوچستان پاکستان امضا کرده است.

در قالب این طرح پالایشگاه نفتی، 70 درصد از سهام پالایشگاه از آن شرکت های محلی است و شرکت آرامکو پروژه را با 30 درصد سهام آغاز خواهد کرد.

پاکستان همچنین فرودگاه های اصلی خود را برای سرمایه گذاری پیشنهاد کرده است و شرکت های سعودی علاقه مند به سرمایه گذاری در طرح توسعه فرودگاه ها هستند.

"زبیر فیصل عباسی" یک متخصص سیاست توسعه و مدیریت مستقر در اسلام آباد، در این باره به المانیتور گفت: "پاکستان برای گسترش و تنوع بیشتر اقتصاد خود به سرمایه گذاری خارجی نیاز دارد. این طرح مشارکت بخش فناوری اطلاعات را در اقتصاد مبتنی بر صادرات پیش بینی می کند و همچنین به دنبال نوسازی سرمایه گذاری در بخش کشاورزی برای افزایش بهره وری است. علاوه بر این، این کشور دارای پتانسیل عظیمی در بخش معدن است."

از معادن مس و طلا در چاگای، طرح اتصال ریلی معدن زغال سنگ تار گرفته تا سد دیامر-باشا و مزارع کشاورزی و.. اگر همه پروژه ها توسط کشورهای عربی اجرا شود، سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها می‌تواند حتی بیش از 28 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری چین تاکنون در قالب کریدور اقتصادی چین و پاکستان باشد.

در گذشته، کندی روند دیوان سالاری پاکستان و عدم هماهنگی بین نهادهای مختلف این کشور یک مانع عمده در جذب سرمایه گذاری خارجی بود؛ اما اکنون، سازوکار "شورای تسهیل سرمایه‌گذاری ویژه SIFC" کارها را آسان‌تر کرده است، به‌ویژه که پوشش قانونی کافی برای جذب سرمایه های خارجی فراهم شده است.

عباسی خاطرنشان کرد: یکی از محدودیت های الزام آور رشد اقتصادی پاکستان، دیوان سالاری فرتوت و موانع ناشی از آن در اجرای سیاست های اقتصادی بوده است؛ اما به گفته این کارشناس، از زمان تاسیس "شورای تسهیل سرمایه‌گذاری ویژه SIFC" فرایند دیوان سالاری کاهش یافته و کارایی بیشتر به ارمغان آورده و در فرآیندهای تصمیم‌گیری هماهنگی ایجاد شده است.

با تامین سهام برای پروژه های مورد تایید SIFC برای سرمایه گذاری های مشترک، یک صندوق مستقل ثروت پاکستان نیز ایجاد شده است. قرار است در زمان مقرر 7 نهاد دولتی سودآور به ارزش 8 میلیارد دلار به این صندوق واگذار شود.

با این حال،"زیشان شاه" – تحلیلگر مالی- هشدار داد که منافع سعودی‌ها و اماراتی‌ها ناشی از "حذف تشریفات اداری، توانایی خرید دارایی‌های بالقوه پرسود و امنیت سرمایه‌گذاری‌هایشان است، نه جذب سرمایه‌گذاری در پاکستان با اصلاحات ساختاری اقتصادی که باعث تقویت اقتصاد بومی پاکستان در بلندمدت شده و همچنین قدرت چانه زنی پاکستان را احتمالا کاهش دهد.

در حال حاضر، در واکنش به سرمایه گذاری های کشورهای عربی خلیج فارس، بازار سهام پاکستان همچنان مثبت است و به بالاترین حد در 2 سال گذشته رسیده است.

اخیرا قطر نیز به عنوان یکی از اعضای شورای همکاری خلیج فارس، در حال بررسی پیشنهاد سرمایه گذاری است و دوحه در حال مذاکره با پاکستان برای اداره مشترک پایانه های 3 فرودگاه اصلی این کشور یعنی کراچی، لاهور و اسلام آباد است.

اگر این امر محقق شود، دوحه حدود 3 میلیارد دلار در حمل و نقل محموله و همچنین فراهم کردن اقامتگاه های پنج ستاره و امکانات مدرن در فرودگاه ها سرمایه گذاری خواهد کرد.

به منظور بهبود امنیت غذایی خود، دوحه همچنین در حال بررسی یک پروژه کشاورزی فراسرزمینی 10 هزار هکتاری در صحرای چولستان در استان پنجاب پاکستان است. قطر تمامی مواد غذایی مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: عربستان ، پاکستان
نظرات شما