تاریخ انتشار: ۱۶:۵۰ - ۱۹ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

دیپلمات اسبق ایران: سیاست خارجی ما امکان مانور ندارد

صحبت‌های محبعلی دیپلمات سابق ایران درباره روابط عربستان و ایران می‌گوید که همه کشور‌های خلیج فارس برای کاهش هزینه ارتباط با اسراییل با ایران در باغ سبز نشان می‌دهند و سیاست خارجی ما امکان مانور ندارد و نمی‌شود اقدام خاصی انجام داد.

دیپلمات اسبق ایران: سیاست خارجی ما امکان مانور ندارد

رویداد۲۴ انتخاب نوشت: قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه در رابطه با واکنش ایران به عادی سازی اجتمالی روابط عربستان و اسرائیل گفت: یکی از دلایلی که عربستان روابط دیپلماتیک با ایران برقرار کردند زمینه سازی برای همین کار بود. سال‌هاست که روابط نسبی میان اسراییل و عربستان برقرار بوده است و بحث جدیدی نیست. همه کشور‌های خلیج فارس برای کاهش هزینه ارتباط با اسراییل سعی می‌کردند با ایران هم در باغ سبز را نشان دهند. امارات و قطر و عمان هم دقیقا همین کار را می‌کردند. با توجه به نیازی که ما داریم و با توجه به اینکه سیاست خارجی ما امکان مانور ندارد اقدام خاصی در مقابل این طرح نمی‌توانیم انجام دهیم.
قاسم محبعلی، مدیرکل پیشین بخش خاورمیانه وزارت خارجه درباره تلاش بایدن برای ایجاد طرح صلح میان اعراب و اسراییل در یکسال آینده گفت: یکی از برنامه‌های ثابت ریاست جمهوری‌های آمریکا از دوران کارتر تاکنون مسئله صلح میان اعراب و اسراییل بوده است. کمپ دیوید و اسلو نیز در این رابطه انجام شد، بوش و اوباما هم تلاش کردند، اما موفق نبودند، ترامپ صلح ابراهیم را مطرح کرد و باعث شد بخشی از آفریقا و خاورمیانه به آن بپیوندند. دولت بایدن می‌خواهد با این طرح، پروژه‌های قبلی را تکمیل کند. خیلی از کشور‌های عربی با اسراییل روابط را عادی کرده اند، اما در جهان عرب و جهان اسلام، تا وقتی عربستان سعودی با اسراییل عادی سازی نکند مفهوم صلح خاورمیانه انجام نشده است. هدف بایدن این است که طرح فوق را به نتیجه برساند.

وی در ادامه درباره هدف انتخاباتی بایدن از این طرح افزود: بحث عدم اقدام علیه امنیت اسراییل با بهبود روابط میان آن‌ها و عربستان این مسئله حل می‌شود و این دستاورد بزرگ برای رئیس جمهور آمریکا مهم است. آن‌ها از این موضوع در انتخابات استفاده می‌کنند. آمریکایی‌ها اگر بتوانند جلوی روسیه و چین را هم بگیرند، امتیازات بیشتری در این طرح کسب کرده‌اند.


بیشتر بخوانید: دست درازی به حاکمیت مرزهای آبی ایران؛ میدان گازی آرش، عربستان و کویت را هم دست کرد


این دیپلمات سابق، در رابطه با واکنش ایران به این طرح گفت: یکی از دلایلی که عربستان روابط دیپلماتیک با ایران برقرار کردند زمینه سازی برای همین کار بود. سال‌هاست که روابط نسبی میان اسراییل و عربستان برقرار بوده است و بحث جدیدی نیست. همه کشور‌های خلیج فارس برای کاهش هزینه ارتباط با اسراییل سعی می‌کردند با ایران هم در باغ سبز را نشان دهند. امارات و قطر و عمان هم دقیقا همین کار را می‌کردند. با توجه به نیازی که ما داریم و با توجه به اینکه سیاست خارجی ما امکان مانور ندارد اقدام خاصی در مقابل این طرح نمی‌توانیم انجام دهیم. شاید یک سری کار‌های لفظی انجام دهیم. برخی مسئولین ناشیانه می‌گویند امارات صد میلیارد دلار قصد سرمایه گذاری در ایران دارد و این حرف‌ها مضحک است. این مسئله نشان می‌دهد ما چقدر نیاز داریم و مشتاق هستیم با اماراتی که با اسراییل پیمان امضا کرده ارتباط داشته باشیم؛ بنابراین فکر نمی‌کنم واکنش خاصی از سمت ایران نشان داده شود. همانطور که در مقابل آذربایجان و ترکیه و بحرین هم واکنش خاصی نداشتیم.

محبعلی بیان کرد: یکی از پروژه‌های مهم آمریکا امنیت خاورمیانه و امنیت اسراییل است. آن‌ها فکر می‌کنند که این مسئله زیربنای سایر ناآرامی هاست و اگر اسراییل و اعراب صلح کنند دیگر مشکلات حل می‌شود و سیاست‌های تند در خاورمیانه تماما به این مسئله بازمی گردد. آن‌ها با حل این مشکل دنبال آرام کردن خاورمیانه هستند تا زمینه حضور روسیه نیز در این منطقه کاهش یابد.

منبع: انتخاب
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: دیپلمات ایرانی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
United States of America
|
۱۹:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۱۹
0
4
مگه سياست هم داره که صحبت از مانورش مى کنيد؟
نظرات شما