تاریخ انتشار: ۱۴:۱۹ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

پایان بورس امروز/ تله وزارت صمت برای بازار سهام

ابلاغ نامه وزارت صمت در رابطه با منع خرید ارز خودروسازان از بازار نیما سبب شد تا فروشندگان سهام خودرویی در روز جاری پررنگ ظاهر شوند. همین امر سبب شد تا اکثر نماد‌های خودرویی در روز جاری منفی شوند.

پایان بورس امروز/ تله وزارت صمت برای بازار سهام

رویداد۲۴ به گزارش تجارت‌نیوز، وزارت صمت با ابلاغ نامه‌ای به انجمن خودروسازان خواستار تغییر منابع ارزی خودروسازان شده است. به این ترتیب خودروسازان باید ارز مورد نیاز برای واردات را یا از طریق صادرکردن محصولات خود یا از راهی غیر از سامانه نیما تامین کنند.

در طرف دیگر ماجرا کارشناسان معتقدند نیاز ارزی مونتاژکار‌ها و قطعات خودرو در سال جاری حدود ۱۲ میلیارد دلار است. همچنین احمد نعمت‌بخش دبیر انجمن خودروسازان گفت: قرار است از امروز خودروسازان ارز خود را به روش‌های مختلف از بازار آزاد تامین کنند. با این اوصاف اگر تقاضای ۱۲ میلیارد دلاری وارد بازار آزاد شد، آیا موجب بالا رفتن قیمت دلار نمی‌شود؟

از طرفی با این کار بهای تمام شده خودروسازان افزایش می‌یابد و وضعیت زیاندهی آن‌ها از این هم بدتر می‌شود. احتمالا همین امر نیز سبب شد تا اهالی رانت بازار سرمایه سهام خودرویی خود را به فروش برسانند و بورس را در روز گذشته نزولی کنند. نزول بورس به امروز هم رسید و شاخص‌های بورسی کاهش ارتفاع دادند.

بورس امروز در یک نگاه

پایان بورس امروز/ تله وزارت صمت برای بازار سهام

معاملات بورس امروز به گونه‌ای بسته شد که شاخص کل، سرعت نزول روز گذشته خود را کمتر کرد. به این ترتیب نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت هزار و ۷۱۱ واحدی که معادل ۰.۰۹ درصد این شاخص است روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح یک میلیون و ۹۸۷ هزار واحدی ایستاد.

شاخص هم‌وزن نیز با فرمان شاخص کل حرکت کرد. به این ترتیب نماگر شرکت‌های کوچک و متوسط بازار نتوانست به ارتفاع خود بیفزاید و با کاهش ۰.۲۹ درصدی به سطح ۶۹۱ هزار و ۸۱۸ واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را هفت میلیارد و ۹۰۰ میلیون برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و ۵۳۲ میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در روز جاری حکایت از خروج سرمایه حقیقی‌ها از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان بورس امروز، خبر از خروج ۹۰ میلیارد تومانی پول از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

بیشترین ارزش معاملات

در جریان معاملات امروز سه سهم شیران، خزامیا و خگستر بیشترین ارزش معاملات و سهم‌های دی، خودرو و خساپا به ترتیب بیشترین حجم معاملات را ثبت کرده‌اند. همچنین سهم فارس نیز بیشترین ارزش بازار را در اختیار خود گرفت.

ولصنم با افزایش ۶.۹۹ درصدی بیشترین بازدهی روز را از آن خود کرد. در مقابل، نطرین نیز با افت ۵.۴ درصدی در جریان بازار امروز بدترین عملکرد را ثبت کرد.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: بورس ، بازار سهام
نظرات شما