تاریخ انتشار: ۱۳:۲۳ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
سخنگوی وزارت خارجه:

با نقش‌آفرینی قطر بین ایران و آمریکا تفاهم حاصل شد که حاصل یک دوره مذاکرات طولانی بود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تفاهم حاصل شده بین ایران و آمریکا گفت: در چارچوب یک تفاهم دوجانبه با نقش‌آفرینی دوستان‌مان در منطقه از جمله دولت قطر این تفاهم که حاصل یک دوره مذاکرات طولانی بود، ایجاد شد.

با نقش‌آفرینی قطر بین ایران و آمریکا تفاهم حاصل شد که حاصل یک دوره مذاکرات طولانی بود
رویداد۲۴ نشست هفتگی سخنگوی وزارت خارجه با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، در ابتدای این نشست ناصر کنعانی حادثه تروریستی در شاهچراغ را محکوم کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با تلاش نیرو‌های امنیتی و محافظان امنیت مردم، تروریست کوردل این اقدام تروریستی در لحظات اولیه دستگیر شد.

وی ادامه داد: تروریست‌ها در صدد هستند که انتقام ضربات سنگینی که ایران و نیرو‌های شجاع امنیتی کشور به شجره خبیثه و پلید تروریسم طی سال‌های گذشته وارد کرده‌اند را از مردم و شهروندان ایرانی بگیرند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی با اشاره به توافق اخیر ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان بین دو کشور و آزاد سازی پول‌های بلوکه شده ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران تضمین‌های لازم را برای اجرای مفاد تفاهم ایجاد شده، توسط آمریکایی‌ها دریافت کرده است و این روند در چارچوب خودش پیش می‌رود.

وی با بیان این که دولت جمهوری اسلامی ایران در استیفای حقوق ملت ایران جدی است و ذره‌ای از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهد آمد، اظهار کرد: روند قضایی در مورد زندانیان مورد درخواست طرف مقابل انجام شده است و این موضوع در چارچوب تفاهم انجام شده و روند قضایی پیش خواهد رفت.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه این نشست در پاسخ به سوال دیگری در مورد تفاهم حاصل شده بین ایران و آمریکا گفت: در چارچوب یک تفاهم دوجانبه با نقش‌آفرینی دوستان‌مان در منطقه از جمله دولت قطر این تفاهم که حاصل یک دوره مذاکرات طولانی بود، ایجاد شد.

وی ادامه داد: در این چارچوب برای ما دو نکته حائز اهمیت بود از جمله این که شهروندان ایرانی که به اتهامات بی‌اساس و واهی دولت آمریکا زندانی شده بودند، آزاد شوند و بخشی از دارایی‌های مسدود شده ایران که تحت فشار غیرقانونی دولت آمریکا بلوکه شده بود رفع انسداد شود.

وی ادامه ادامه داد: حصول این دو نتیجه برای ما دارای اهمیت بود. ما از طریق واسطه با دولت آمریکا مذاکره کردیم و بازه زمانی برای تحقق هر دو موضوع در نظر گرفته شده است.

کنعانی تاکید کرد: طرح جزئیات در مورد این تفاهم در رسانه‌ها در این مقطع زمانی کمک کننده نیست.


بیشتر بخوانید: وال‌استریت‌ژورنال: توافق ایران و آمریکا احتمالا گام اول برای احیای بخشی از برجام است


سخنگوی وزارت خارجه با بیان این که پادشاه عربستان از آقای رییس‌جمهور به صورت رسمی برای سفر به این کشور دعوت به عمل آورده است، گفت: هنوز تاریخی برای این سفر در نظر گرفته نشده است و ان‌شاءالله براساس هماهنگی و برنامه‌ریزی که انجام می‌شود این سفر در مقطع زمانی مناسب خود انجام می‌شود.

کنعانی با بیان این که روابط دو کشور ایران و عربستان گام به گام در حال پیشرفت است، تصریخ کرد: سفر وزیر امور خارجه ایران به ریاض، ان‌شاءالله در بازه زمانی نزدیک در چارچوب دعوتی که از سوی وزیر امور خارجه عربستان انجام شده، صورت می‌گیرد.

وی گفت: در این سفر در مورد موضوعات مختلف از جمله گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه اقتصادی رایزنی و گفتگو می‌شود.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد تابعیت عامل حادثه تروریستی شاهچراغ گفت: تا این لحظه خبر تایید شده‌ای از ملیت و تابعیت عامل این اقدام تروریستی ندارم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در بخشی دیگر از صحبت‌های خود در این نشست تاکید کرد: خوشبین هستم که بخشی دیگر از دارایی‌های ایران در مقطع زمانی آینده نزدیک آزاد شود و رایزنی‌ها و تلاش‌ها در این زمینه ادامه دارد.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ادعای شبکه خبری الجزیره مبنی بر این که ۲۳ میلیارد دلار از دارایی‌های ایران براساس توافق حاصله آزاد شده است که حدود ۵ میلیارد آن مربوط به دارایی‌های ایران در ژاپن است، خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: نه عدد ۵ میلیارد را تایید می‌کنم و نه رقم دیگری که اشاره کردید.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۳
0
0
حتماً رئیس بیسواد دولت بی سوادها این افتخار را آفریدند!!!!
نظرات شما