تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - ۲۸ مرداد ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر

ادعای طالبان: مسئله حق‌آبه ایران با تفاهم و گفتگو حل‌وفصل شد

یک مقام ارشد دولت طالبان امروز با گفتن این که حاکمیت فعلی افغانستان روابط خوبی با همسایگانش دارد، مدعی شد که مسئله حق‌آبه ایران با تفاهم و گفتگو حل‌وفصل شده است.

ادعای طالبان: مسئله حق‌آبه ایران با تفاهم و گفتگو حل‌وفصل شد
رویداد۲۴ به گزارش خبرگزاری صدای افغان، مولوی عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان امروز در مراسم گرامی داشت صدو چهارمین سالروز استقلال کشور از استعمار انگلیس گفت: مسئله آب با ایران به جای جنگ، با خوشحالی زیاد با تفاهم حل شده است. این مثال سیاست و تعامل خوب مان با جهان است.

عبدالکبیر افزود: ما افغانستان را در میدان سیاسی چنان می‌درخشانیم که رقیب جهان شود. اقتصاد افغانستان را روی پای خود استوار می‌کنیم تا کشور از لحاظ اقتصادی نیز خودکفا گردد.

او افزود که «در گذشته گاهی اوقات حملات کوچکی از جانب برخی همسایه‌ها در سرحدات صورت می‌گرفت، اکنون، الحمدلله بسیار کم شده است.»

معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان تاکید کرد که «حالا جهان این را درک کرده است که تعامل با امارت اسلامی بهترین گزینه برای امنیت مطمئن و ثبات منطقه‌ای و جهانی است.»

او خاطر نشان کرد: هدف مبارزه ۲۰ سال جهاد ما این بود که اشغال پایان یابد و نظام اسلامی حاکم شود، حالا که به این هدف رسیدم باید با تمام توان تلاش کنیم که در تمام عرصه‌ها به خودکفایی برسیم.

نماینده زابل: مذاکرات ایران و افغانستان درباره حقآبه هیرمند ادامه دارد

در هیمن رابطه محمد سرگزی، نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: بعد از دستور رئیس جمهور و مذاکرات صورت گرفته، کارشناسان کمیساریای آب ایران در سفری به افغانستان بازدیدی از ایستگاه دهراود داشته و میزان دبی آب و وضعیت این ایستگاه مورد بررسی قرار گرفت.

وی توضیح داد: طبق گزارشات واصل شده آب‌ها در بالادست ایستگاه دهراود و پایین دست سد کجکی نیز نیاز به بررسی بیشتر دارد. درخواست بررسی داده شده البته در معاهده چنین چیزی پیش بینی نشده منتها در معاهده و پروتکل ضمیمه یک اشاره دارد که نباید طرف‌های افغان اقداماتی انجام دهند که خللی در دریافت حقآبه ما ایجاد شود؛ باید همه این موارد مورد رسیدگی قرار گیرد.

سرگزی در مورد درخواست مذاکره با طالبان اظهار کرد: طرف افغان به درخواست حضور هیاتی از مجلس و وزارت خارجه جهت حضور در افغانستان پاسخ نداده است، این مذاکرات پیرامون موضوعات مختلف همچون حقآبه مباحث اقتصادی است لذا مذاکرات ما با طرف افغان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا، اظهارات این مقام ارشد دولت طالبان در پی این مطرح می‌شود که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در نشست خبری اخیرش با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد حق‌آبه ایران از هیرمند، گفت: بر مبنای قرارداد ۱۳۵۱ با همکاری هیات حاکمه موقت افغانستان هیات فنی ایران از وضعیت آب در سد کجکی بازدید کرد. این هیات اکنون به تهران بازگشته و ما منتظر هستیم که گزارش فنی آن‌ها را دریافت کنیم.

وی با بیان اینکه پیگیری حق‌آبه ایران از هیرمند ادامه دارد، تصریح کرد: گزارش اولیه بیانگر خشکسالی در این منطقه و در مسیر است، ولی ما تاکید بر این داشته‌ایم تا زمانیکه تیم ما از سرچشمه سد کجکی بازدید نکند و گزارش فنی در این ارتباط ارائه داده نشود این صحبت هیات حاکمه افغانستان که خشکسالی هست نمی‌تواند ملاک باشد و ما امیدواریم که هر چه زودتر گزارش هیات را در این زمینه دریافت کنیم.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: طالبان
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۵/۲۸
0
3
طالبان نماینده مردم افغانستان نیست.
نظرات شما