تاریخ انتشار: ۱۵:۵۸ - ۱۲ مهر ۱۴۰۲

مشخصات فنی پهپاد معراج ۵۲۱

در این مطلب به بررسی مشخصات فنی پهپاد معراج ۵۲۱ خواهیم پرداخت.

مشخصات فنی پهپاد معراج ۵۲۱

رویداد۲۴ حسین فلاحی:  مهمات مینیاتوری معراج 521 برای اولین بارتوسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رونمایی شد. پهپاد معراج-521 از نظر ظاهر و عملکرد شباهت زیادی به مهمات سرگردان آمریکایی سوئیچ بلید دارد و یک ابتکار جدید و مهم در سازمان رزم نیروهای مسلح ایران محسوب می شود. پهپاد معراج 521 یک پهپاد انتحاری است که علیه اهداف پیاده نظام و خودروهای سبک دشمن استفاده می شود. مهمات سرگردان معراج-521 در 19 مهرماه سال 1401 در رزمایش اقتدار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شمال غرب ایران رونمایی و به کار گرفته شد.

مشخصات و قابیلت ها

ابعاد این پهپادها به قدری کوچک است که می توان آن را در کوله پشتی حمل کرد. این پهپاد از پرتابگر لوله‌ای پرتاب می‌شود و پس از پرتاب بال‌های آن باز شده و بر فراز مناطق مورد نظر پرسه می‌زند. اپراتور پهپاد را با صفحه نمایشی که دارد به سمت هدف هدایت می کند و فرمان حمله یا تغییر هدف و پرسه زدن در محیط در دسترس است. اگر موقعیتی باعث توقف پهپاد شود، اپراتور می تواند پهپاد را خاموش کرده و دوباره آن را هدف قرار دهد.


بیشتر بخوانید: مشخصات پهپاد ایرانی کرار


ماموریت اصلی معراج-521 حمله به خودروهای زرهی سبک، سنگرها، پرسنل و غیره است. پهپاد انتحاری معراج-521 از نظر ظاهری شبیه به پهپاد سوئیچ بلید آمریکا و دارای چهار بال تاشو، دو بال در جلو و دو بال در عقب و همچنین دو سکان عمودی تاشو در انتهای پهپاد است. در حین تمرین و رونمایی، دو نمونه از این پهپاد یکی با طول بال برابر و دیگری با بال های جلویی کوچکتردیده شد اما در ویدئوی آزمایش پهپاد، پهپادها بالهای جلویی کوچکتری داشتند.

پهپاد معراج ۵۲۱

این مسئله این گمانه‌زنی را به ذهن متبادر می‌کند که مدل اول با طول بال‌های برابر احتمالاً کپی معراج-521 بوده است و حداکثر برد آن 5 کیلومتر است. ترکیب استفاده از پهپاد انتحاری معراج-521 با پهپادهای شناسایی دست پرتاب می تواند امکان درگیری با اهداف در بردهای بلندتر را فراهم کند. وزن کل پهپاد معراج-521 اعلام نشده است. اما این پهپاد می تواند توسط یک شخص حمل شود.

پهپاد معراج-521 از یک موتور الکتریکی برای پرواز نیرو می گیرد و برای خروج از لوله پرتاب به یک تقویت کننده سوخت جامد ویژه متکی است. موتورهای الکتریکی صدای بسیار کمی دارند و سطح مقطع راداری آنها نیز کوچک است و سامانه‌های پدافند هوایی عملاً قادر به رهگیری آنها نیستند. در رزمایش اقتدار سپاه، فیلمی از پرتاب های مختلف این پهپاد تاکتیکی و کاربردی منتشر شد که در این ویدئو قابل مشاهده است.

یکی دیگر از ویژگی های استراتژیک و مهم این نوع پهپادها حمله ازدحام است. در حمله ازدحام تعداد زیادی از این پهپادها به سمت هدف پرتاب می شوند و سیستم های دفاعی هدف را اشباع می کنند و مانع از حمله می شوند. با توجه به تجربیات جنگ اوکراین و همچنین تجربه سال های اخیر در سوریه و عراق  نیاز به طراحی و ساخت این پهپادها در سازمان رزم نیروهای مسلح ایران احساس شد. با توجه به کمبود هواپیماهای جنگنده و عملاً در نبردهای خارج از مرزهای ایران، پوشش هوایی نزدیک نیروهای زمینی عملیاتی بسیار سخت و شاید غیرممکن است.

همچنین اگر نیروها از سامانه های موشکی ضد زره استفاده کنند که توسط پسون حمل می شود، بسیار بزرگ، سنگین و گران است. بنابراین استفاده از مهمات سرگردان مانند معراج-521 می تواند این مشکل را تا حد زیادی حل کند. پهپاد معراج-521 مبتکرانه، ارزان، سبک، موثر و بسیار کارآمد است و نیازهای تاکتیکی نیروهای ویژه ارتش ایران را برآورده می کند.

مشخصات فنی پهپاد معراج ۵۲۱

مشخصات فنی کلی پهپاد معراج-521:

برد: 5 کیلومتر
استقامت: 15 دقیقه
وزن کلاهک: 500-700-1000 گرم
طول: ~ 75 سانتی متر
طول بال های جلو: ~ 75 سانتی متر
طول بال های عقب: 100 سانتی متر
ارتفاع پرواز: 150 متر
سرعت: نامعلوم
مبدا: ایران

مشخصات فنی پهپاد معراج ۵۲۱

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار تکنولوژی
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان