تاریخ انتشار: ۱۲:۳۱ - ۱۴ دی ۱۴۰۲

آیا اسرائیل به دنبال کشاندن جنگ به خاک لبنان است؟

مجموعه حوادث جاری در جبهه شمالی این سوال را در میان تحلیلگران ایجاد کرده است که آیا تل‌آویو به دنبال تکرار راهبرد «صدور بحران» و کشاندن جنگ به خاک لبنان است؟

آیا اسرائیل به دنبال کشاندن جنگ به خاک لبنان است؟
رویداد۲۴ محمد بیات در اعتماد نوشت: سال جدید میلادی در حالی آغاز شد که منطقه کوچکی به نام غزه درگیر جنگی یک‌طرفه و ناعادلانه با رژیم صهیونیستی است. با گذشت سه ماه از جنگ «شمشیر‌های آهنین» گروه‌های وابسته به محور مقاومت با تشدید حملات در جبهه‌های مختلف سعی داشتند تا جلوی پیشروی نیروی زمینی اسراییل در باریکه غزه را بگیرند.

هم‌زمان نیرو‌های سنتکام و کشور‌های اروپایی با فعال کردن استعداد‌های نظامی خود در منطقه غرب آسیا سعی کردند تا نوعی موازنه در برابر محور مقاومت به نفع رژیم صهیونیستی ایجاد کنند. با وجود حملات نقطه‌ای و هدفمند طرفین منازعه علیه یکدیگر، سطح تنش میان ایران و دولت امریکا به شکل قابل توجهی افزایش یافته است. به‌رغم افزایش تبادل آتش در جبهه‌های لبنان، دریای سرخ، عراق و سوریه، اما به نظر می‌رسد به دلیل وجود «کانال‌های غیررسمی» و «خطوط نامرئی قرمز» هنوز بحران غزه از کنترل خارج نشده است.

با این حال طی یک ماه اخیر نیرو‌های سنتکام با اتخاذ موضع تهاجمی در جبهه‌های مختلف سعی دارد تا به سلسله‌حملات مقاومت پاسخ دهد. در چنین شرایطی سوال کانونی این یادداشت آن است که آیا خاورمیانه در آستانه جنگ بزرگ منطقه‌ای قرار دارد؟ گروه‌های مقاومت از منظر راهبردی «وحدت میان میدان‌ها» متناسب با شرایطی داخلی کشور‌های منطقه سعی کردند تا پایگاه‌ها، انبار‌ها و منافع امریکا و رژیم صهیونیستی را در سراسر منطقه غرب آسیا هدف قرار دهند.

به عنوان مثال تنها چند روز پس از عملیات توفان‌الاقصی؛ ارتش ملی یمن اعلام کرد که اگر تجاوز صهیونیست‌ها علیه غزه متوقف نشود، مقاومت یمن به وسیله حملات ترکیبی جنوب سرزمین‌های اشغالی و دریای سرخ را هدف قرار خواهد داد. به گزارش سازمان تجارت دریایی بریتانیا پس از اعلام این هشدار بیش از ۲۰ حمله یا اقدام علیه کشتی‌های تجاری- نظامی وابسته به رژیم صهیونیستی و متحدان آن انجام شد. در واکنش به حملات صنعا، لوید آستین با سفر منطقه‌ای به خلیج فارس از شکل‌گیری ائتلاف دریایی «نگهبانان رفاه» با حضور ۳۹ کشور جهان خبر داد.

وظیفه این ائتلاف دریایی ایجاد «نیروی امنیتی» و شکل‌گیری خط امن برای کشتی‌های تجاری در دریای سرخ اعلام شده است. با وجود تشکیل این ائتلاف نظامی و افزایش فشار سیاسی مقامات غربی، همچنان حملات انصارالله در محدوده دریای سرخ و تنگه باب‌المندب ادامه دارد. به عنوان مثال در روز سوم ژانویه سازمان امنیت دریایی انگلیس از شلیک ۳ موشک از شهر «تعز» یمن به سمت یک کشتی در دریای سرخ خبر داد.

در واکنش به تداوم رویکرد نظامی محور مقاومت، روزنامه دیلی تلگراف مدعی شد که لندن- واشنگتن در حال بررسی طرحی برای حمله هوایی و موشکی به یمن هستند. تنها چند ساعت پس از انتشار این خبر دیوید کامرون وزیر خارجه انگلیس در تماس تلفنی با امیر عبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان، ایران را مسوول تداوم حملات انصارالله در دریای سرح دانست. مجموعه این تحولات از افزایش سطح تنش‌ها در محدوده تنگه باب‌المندب خبر می‌دهد. به گزارش بنگاه خبری فاکس‌نیوز طی سه ماه اخیر نیرو‌های مقاومت در عراق و سوریه بیش از ۱۱۸ بار به پایگاه‌ها و انبار‌های وابسته به ارتش امریکا حمله کردند.

در واکنش به این حملات نیرو‌های امریکایی روز شنبه نهم دی‌ماه طی حملات هوایی به شهر مرزی البوکمال نیرو‌های مقاومت را در مرز عراق و سوریه هدف قرار دادند. پیش از این امریکایی‌ها در پاسخ به حمله مقاومت به اطراف فرودگاه اربیل سه پایگاه مرتبط با کتائب حزب‌الله را هدف قرار دادند. این حملات سبب شد تا نیرو‌های مقاومت در عراق و سوریه به صورت مستمر پایگاه‌های امریکا را در منطقه شامات هدف حملات راکتی- پهپادی قرار دهند. برخی کارشناسان معتقدند افزایش پینگ‌پنگی دامنه آتش میان طرفین منازعه ممکن سبب خارج شدن اوضاع از کنترل و جنگی بزرگ در منطقه شود. در جبهه شمال، اما به نظر می‌رسد اسراییل رویکرد تهاجمی‌تری اتخاذ کرده باشد. روز چهارشنبه ششم دی‌ماه ارتش اسراییل به وسیله سه موشک خانه شهید سید رضی موسوی را در زینبیه دمشق هدف قرار داد.

طی سال‌های اخیر این سردار ایرانی مسوول پشتیبانی و لجستیک جبهه مقاومت در عراق و سوریه بوده است. به فاصله کمتر از یک هفته رژیم صهیونیستی با حمله پهپادی به بیروت شهید صالح العاروری مسوول شاخه کرانه باختری جنبش حماس را هدف قرار داد. در پاسخ به ترور‌های فوق و حملات پراکنده توپخانه رژیم به مناطق غیرنظامی در جنوب لبنان، بلندی‌های جولان نیز به یکی از اهداف مشروع مقاومت تبدیل شد.

بامداد پنجشنبه هفتم دی‌ماه مقاومت اسلام عراق اعلام کرد یک هدف استراتژیک را طی یک حمله پهپادی در جنوب شهرک «الیاد» در بلندی‌های جولان هدف قرار داده است. مجموعه حوادث جاری در جبهه شمالی این سوال را در میان تحلیلگران ایجاد کرده است که آیا تل‌آویو به دنبال تکرار راهبرد «صدور بحران» و کشاندن جنگ به خاک لبنان است؟ پیش از این الی کوهن و بنی گانتز از محدود بودن زمان مذاکرات دیپلماتیک و احتمال حمله نظامی به مواصع حزب‌الله لبنان خبر داده بودند. به نظر می‌رسد ارتش اسراییل قصد دارد با اتخاذ موضع تهاجمی در برابر مقاومت، بازدارندگی از دست رفته خود را احیا کند.

ترور فرماندهان و مقامات ارشد مقاومت در سوریه و لبنان ضمن آنکه می‌تواند سبب باز شدن جبهه هشتم در برابر رژیم صهیونیستی شود، اما در معنایی دیگر می‌تواند نوع تلاش غیرعقلانی از سوی نتانیاهو برای پاسخ به مطالبات افکار عمومی اسراییل و پایان جنگ تا پایان ماه جاری میلادی قلمداد شود.

به گزارش نیویورک تایمز آنتونی بلیکن وزیر خارجه امریکا قصد دارد بار دیگر برای بررسی آخرین وضعیت میدانی و گزینه‌های آتش‌بس به منطقه خاورمیانه سفر کند. برخلاف اسراییل که علاقه‌مند به گسترش دامنه جنگ است، اما دولت بایدن به دلیل نزدیک بودن انتخابات ریاست‌جمهوری هیچ علاقه‌ای به جنگ منطقه‌ای با ایران دارد. تحولات روز‌های آتی مشخص خواهد کرد که کدام‌یک از طرفین منازعه موفق خواهند شد تا مسیر جنگ را مشخص کنند.

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان