تاریخ انتشار: ۲۰:۳۵ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳

هشدار نماینده ایران به سازمان ملل

نماینده ایران در سازمان ملل گفت: سازمان ملل متحد همان اشتباهی را که سال ۱۹۹۵ درباره سربرنیتسا انجام داد، مجددا در رابطه با غزه مرتکب نشود.

هشدار نماینده ایران به سازمان ملل

رویداد ۲۴ | امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ذیل «دستور جلسه ۱۴: فرهنگ صلح ۲۳ مه ۲۰۲۴ - نیویورک» گفت:سازمان ملل متحد همان اشتباهی را که سال ۱۹۹۵ درباره سربرنیتسا انجام داد، مجددا در رابطه با غزه مرتکب نشود.

متن سخنرانی نماینده ایران در سازمان ملل به شرح زیر است:

آقای رئیس، در ابتدا، فرصت را مغتنم شمرده و از هیئت‌های متعدد، نمایندگی‌های دائمی، سازمان‌های بین‌المللی و گروه‌های منطقه‌ای که متعاقب شهادت رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فقید کشورمان، در سطوح مختلف مراتب تسلیت و همدردی خود را با مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران ابراز داشتند، صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم.

جناب آقایان رئیسی و امیرعبداللهیان در میان مردم ایران بسیار مورد احترام و عزیز شمرده می‌شدند. تلاش بی‌دریغ آنان در خدمت به ملت ایران، نمونه‌ای از فداکاری راسخ آنان به ملت عزیزشان بود.

سهم آنان در توسعه، کرامت انسانی، همکاری و همچنین تقویت صلح و امنیت و روابط دوستانه در منطقه و جهان به‌عنوان منبع الهام دائمی برای مردم ما و هرآن‌که به دنبال اهداف عادلانه متعالی در جهان است، به یادگار باقی خواهد ماند.

آقای رئیس، در مورد قطعنامه حاضر، مایلم اشاره کنم که جمهوری اسلامی ایران در رد جنایات فجیع، به‌ویژه حوادث فاجعه‌باری که در سربرنیتسا رخ داد، صریح بوده است.

رأی مثبت ما به قطعنامه تصویب شده امروز بیانگر اعتقاد ما به حمایت و همدردی با قربانیان نسل‌کشی سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ است. تکریم و یادآوری قربانیان در بوسنی و هرزگوین باید مردم را متحد کند و الهام‌بخش مردود دانستن جهانی جنایات وحشیانه باشد.

ما همچنین ضمن حمایت از قهرمانان ایرانی شهید که به خاطر هدف ارزشمند کمک به مردم بوسنی و هرزگوین در جریان آن حوادث ناگوار به شهادت رسیدند، ادای احترام می‌کنیم. متأسفانه، در آن زمان، جامعه بین‌المللی وجدان جهانی را نادیده گرفت و مردم بی‌گناه را قربانی جدی‌ترین جنایات کرد. کشتار سربرنیتسا در واقع صفحه تاریکی در تاریخ بشریتو سازمان ملل بود.

آقای رئیس، حضار محترم، خانم‌ها و آقایان؛ جمهوری اسلامی ایران بر موضع اصولی خود در حمایت از صلح، ثبات و امنیت در بوسنی و هرزگوین و منطقه بالکان که ذیل آن می‌توان همزیستی مسالمت‌آمیز همه مردم کشور و آن منطقه را بدون توجه به قومیت و مذهب‌شان حفظ و تقویت کرد، تاکید دارد.

ما همچنین بر اهمیت احترام به تمامیت ارضی کشور‌های منطقه تاکید می‌کنیم. جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت رویکردی فراگیر و با حسن نیت برای حفظ صلح و ثبات پایدار تاکید می‌کند؛ چنین تلاشی باید فراگیر باشد و اطمینان حاصل گردد که هیچ کس از این قافله عقب نمی‌ماند. همچنین فراموش نکنیم که کسانی که در سربرنیتسا جان خود را از دست دادند، نه‌تن‌ها قربانی جنایات فاحشی بودند که توسط افراد تحریک شده بودند، بلکه قربانیان سیاست قدرت و شکست برخی از کشور‌های غربی از جمله کسانی بودند که در قالب نیرو‌های حافظ صلح و در زمان وقوع این فاجعه در این کشور حضور داشتند.


بیشتر بخوانید: انگلیسی صحبت کردن جنجالی نماینده ایران در سازمان ملل!


واقعیت این است که کشور‌هایی که باید همراه با ناتو مسئولیت شکست خود را که سربرنیتسا را در سال ۱۹۹۵ به فاجعه کشاند، بر عهده بگیرند، اکنون جزو حامیان این قطعنامه هستند. این واقعیت نگران‌کننده، همراه با تحولات کنونی در سطح بین‌المللی، به‌ویژه وضعیت فاجعه‌بار غزه، باید همه ما را نسبت به نیات واقعی برخی از کشور‌های غربی دچار تردید و احتیاط کند، زیرا وضعیت فلسطین ثابت کرده که نمود آشکار استاندارد‌های دوگانه و گزینشی برخی را آشکار می‌کند.

آقای رئیس، وضعیت فاجعه‌بار کنونی فلسطین و دستورات الزام‌آور صادره از سوی اصلی‌ترین ارگان قضایی سازمان ملل متحد، مرتبط‌ترین موضوع بحث پیرامون مقابله با نسل‌کشی است. موجب تاسف است که این موضوع بسیار مهم و حیاتی نادیده گرفته شده است. با این وجود، پذیرش این قطعنامه باید یادآور مسئولیت‌های سازمان ملل باشد که در قبال تک‌تک زنان، مردان و کودکان فلسطینی وظیفه و مسئولیت دارد.

معتقدیم که سازمان ملل متحد نباید همان اشتباهی را که سال ۱۹۹۵ انجام داد، مجددا مرتکب شود.

درس‌های دردناک گذشته که در واقع هزینه‌های سنگینی را برای آموختن به همراه داشته است، باید بشریت را مجبور به اجتناب، پیشگیری و جلوگیری از تکرار فجایع مشابه کند.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات شما