تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - ۲۱ خرداد ۱۴۰۳

لحظه دیدنی کشف راهرویی در اهرام ثلاثه مصر

لحظه کشف راهروی مخفی ۹ متری در اهرام ثلاثه مصر را در فیلم زیر ببینید.

اهرام ثلاثه مصر

رویداد۲۴ یک راهروی پنهان مرموز در اعماق هرم بزرگ جیزه مصر برای اولین بار دیده شد. دالانی ناتمام به‌طول ۹ متر در پشت ورودی اصلی هرم که به باور کارشناسان احتمالا برای کاهش وزن هرم ساخته شده است.

دانشمندان این گذرگاه را در سال ۲۰۱۶ کشف کردند، اما نمی‌خواستند برای دسترسی به آن، به این بنای تاریخی ۴۵۰۰ ساله آسیب وارد کنند؛ بنابراین پروژه‌ای چندساله را آغاز کردند تا از اسرار پنهان در دل این حفره باخبر شوند.

متخصصان توانستند با استفاده از یک دوربین آندوسکوپی و تکنیکی به نام رادیوگرافی موآن پرتو کیهانی، برای اولین بار از این راهرو نقشه برداری کنند و تأیید کنند که طول آن ۳۰ فوت (۹ متر) و عرض آن ۷ فوت (۲.۱ متر) است. آن‌ها همچنین گفتند که این دالان مخفی احتمالا برای کمک به بازتوزیع وزن هرم در اطراف ورودی یا اتاقک دیگری که هنوز کشف نشده طراحی شده است.

رادیوگرافی موآن پرتو کیهانی، که توسط متخصصان دانشگاه ناگویا ژاپن ساخته شده است، سطح تشعشعات عبوری از دیواره‌های هرم را ردیابی می‌کند. هنگامی که این تکنیک نقشه واضحی از راهرو را در اختیار محققان قرار داد، آن‌ها از یک دوربین کوچک مشابه دوربین‌های مورد استفاده در روش‌های پزشکی استفاده کردند.

هرم بزرگ جیزه به ارتفاع ۴۷۹ فوت (۱۴۶ متر) که به عنوان مقبره‌های سلطنتی در حدود ۲۵۶۰ سال قبل از میلاد ساخته شد، تنها یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان است که هنوز پابرجاست. تا زمان ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۹، این برج بلندترین بنای ساخته شده توسط بشر بود.

مقامات مصری روز گذشته خبر این کشف اسرارآمیز را اعلام کردند و گفتند که این راهروی ناتمام که در پشت ورودی اصلی قرار دارد می‌تواند به آگاهی بیشتر درباره چگونگی ساخت هرم کمک کند.

به گفته مصطفی وزیری، رئیس شورای عالی آثار باستانی مصر، این راهرو احتمالا برای کاهش وزن هرم در ورودی اصلی، ۲۲ فوت (۷ متر) پایین، یا در اتاق و فضای دیگری که هنوز کشف نشده، ساخته شده است.

او پس از یک کنفرانس مطبوعاتی که مقابل این هرم برگزار شد به خبرنگاران گفت: «ما به کاوش‌هایمان ادامه خواهیم داد تا ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم… تا بفهمیم در زیر آن یا انتهای این راهرو چه چیزی می‌توانیم پیدا کنیم.»

تصور می‌شود در قسمت دیگری از هرم، پنج اتاق بالای مقبره پادشاه نیز برای بازتوزیع وزن این سازه عظیم وجود داشته باشد. وزیری اشاره کرد که این احتمال وجود دارد که فرعون بیش از یک اتاق دفن داشته باشد.

منبع: روزیاتو

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: فیلم دیدنی
نظرات شما