تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - ۰۹ آذر ۱۳۹۷
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه:
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: هر روز تاخیر در اعلام قیمت جدید خودروها، ضرر و زیان زیادی برای خودروسازان، قطعه سازان و بازار به همراه خواهد داشت که فقط به سود واسطه‌ها و دلالان است.
شرایط کنونی بازار خودرو فقط به سود دلالان است
رویداد۲۴ محمدرضا نجفی منش افزود: در دور نخست تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها در ۱۵ مردادماه گذشته، صنعت خودروسازی نشانه قرار گرفت؛ در آن مقطع خودروسازان هوشمندانه تصمیم به واردات قطعات مورد نیاز و همه آن قطعاتی که شاید بعد‌ها تامین آن‌ها با مشکل مواجه می‌شد، گرفتند.

وی اظهار داشت: مشکلی که در شرایط حاضر وجود دارد، این است که تولید خودرو با ضرر و زیان همراه است، به طوری که آمار و ارقام بورسی حاکی از زیان پنج هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی ۲ خودروساز بزرگ کشور در نیمه نخست امسال بود.
این مقام صنفی بیان داشت: به این ترتیب با از دست رفتن توان مالی خودروسازان، رقم پرداختی به قطعه سازان کاهش یافت و نتوانستیم تعدیل قیمتی برای قطعات تولیدی داشته باشیم.

وی گفت: پیشنهاد این انجمن، تعدیل قیمت قطعات و تسویه پرداختی‌ها به قطعه سازان است، اما این موضوع به تعیین تکلیف قیمت خودرو‌ها بستگی دارد.

نجفی منش افزود: ۹۵ درصد افرادی که در ماه‌های گذشته خودرو خرید یا پیش خرید کرده اند، برای کسب سود بوده است و مصرف کنندگان واقعی با قیمت بالا از بازار خرید کرده اند.

** پیگیری نامه قطعه سازان به رییس جمهوری
وی به نامه اخیر قطعه سازان به رییس جمهوری نیز اشاره کرد و افزود: پی نوشتی از ریاست جمهوری برای وزرات صنعت، معدن و تجارت در این خصوص فرستاده شده تا موارد، مورد پیگیری قرار بگیرند.
 
فعالان صنعت قطعه سازی هفته گذشته در نامه‌ای به رییس جمهوری، اصلاح قیمت قطعات، تامین نقدینگی مورد نیاز، تامین مواد اولیه داخلی و خارجی و واردات اعتباری (یوزانس) را به عنوان مهمترین خواسته‌های خود در مرحله حساس کنونی مطرح کرده و هشدار دادند اگر تا یک هفته آینده مشکلات یاد شده حل نشود، موج دوم بیکاری در صنعت قطعه سازی در راه خواهد بود.

** تحریم ها، فرصتی برای ارتقای داخلی سازی
رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، تحریم‌ها علیه کشورمان را فرصتی برای ارتقای این صنایه خودروسازی و قطعه سازی برشمرد تا در راستای اقتصاد مقاومتی به داخلی سازی حداکثری بپردازیم.

وی در خصوص ارتباطات پولی و مالی با خارجی ها، خاطرنشان کرد: از دوم دسامبر (۱۰ آذرماه) مشکل نقل و انتقال پول بین بانک چینی طرف قرارداد با اکثر قطعه سازان ایرانی رفع می‌شود.

** پیشنهاد قیمتگذاری خودرو‌ها نزدیک به حاشیه بازار
نجفی منش، همچنین با اشاره به برخی شایعات این روز‌ها درخصوص نرخگذاری خودرو‌ها پنج درصد زیر قیمت بازار، خاطرنشان کرد: تجربه مشابهی در دهه ۷۰ در این زمینه داشتیم که اختلاف فاحشی بین قیمت کارخانه و بازار خودرو‌ها ایجاد شد.

وی ادامه داد: آن زمان با تصمیم هوشمندانه شورای اقتصاد و تعیین قیمت خودرو نزدیک به حاشیه بازار، با نزدیک شدن قیمت‌های کارخانه و بازار به یکدیگر دلالان و واسطه‌ها از بازار خارج شدند و خریداران واقعی باقی ماندند، در نهایت حتی در برخی موارد قیمت بازاری از قیمت کارخانه‌ای خودرو‌ها کمتر شد.

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور گفت: این تجربه موفق برای یک دهه ادامه یافت، به طوری که با وجود رشد ۳۰۰ درصدی شاخص تولید در آن ۱۰ سال، اما قیمت خودرو‌ها فقط ۱۵ درصد رشد کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، با اشاره به برخی اخبار و شایعات درخصوص احتمال قیمتگذاری جدید خودرو‌ها پنج درصد زیر قیمت‌های کنونی بازار، تاکید کرد: این موضوع صحت ندارد.

«رضا رحمانی» افزود: در این زمینه در ماه‌های گذشته نظر‌های زیادی مطرح شده، اما در برخی موارد اطلاعات افراد دقیق نیست و برپایه حدس و گمان است.

به گفته این مقام مسئول، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حال بررسی کارشناسانه قیمت هاست و به زودی گزارش آن نهایی می‌شود.

رحمانی بیان داشت: آنچه در بحث خودرو به دنبال آن هستیم فقط موضوع افزایش قیمت‌ها نیست، بلکه ساماندهی صنعت خودرو را در برنامه داریم که همکاران در حال تدوین آن هستند و از خودروسازان نیز برنامه خواسته ایم.

بیش از ۸۴ درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می‌دهد که شامل ۲۵ تا ۳۰ درصد قطعات پلاستیکی، ۳۰ درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.
آمار‌ها نشان می‌دهد اکنون نزدیک به هزار و ۵۰۰ قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار