تاریخ انتشار: ۱۷:۳۳ - ۱۶ آذر ۱۳۹۷
در شرایطی که ۷۷ درصد مردم تهران در خانه‌های کمتر از ۱۰۰ متر مربع زندگی می‌کنند، میانگین متراژ واحد‌ها در پروانه‌های صادره همچنان بالای ۱۰۰ متر است.
 رویداد۲۴ بازار مسکن شهر تهران به دلیل سوددهی بالا در بخش مسکن لوکس و نیمه لوکس که طی دهه‌های گذشته وجود داشته با تناقضاتی مواجه شده که هنوز لاینحل باقی مانده است؛ به طوری که با وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهران، همچنان روند تولید مسکن تناسبی با الگوی مصرف ندارد.

مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه با بیان اینکه در شهر تهران تقاضا برای واحد‌های کوچک و عرضه در واحد‌های بزرگ انجام می‌شود گفت: ۲۳ درصد مردم تهران در خانه‌های بالای ۱۰۰ متر مربع و ۷۷ متر در خانه‌های کوچکتر زندگی می‌کنند. اما همچنان میانگین متراژ واحد‌ها در پروانه‌های صادره، بالای ۱۰۰ متر مربع است.

وی افزود: تقاضا برای واحد‌های کوچک و عرضه واحد‌های بزرگ، منجر به گرانی شدید و کمبود واحد‌های کوچک از یک طرف و و حدود ۵۰۰ هزار واحد خالی در استان تهران شده است.

به گفته روانشادنیا، یکی از راهکار‌ها تغییر الگوی ساخت متناسب با تقاضای مصرف کننده واقعی است. همچنین بانکها، شهرداریها، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و انجمن‌ها و تشکل‌های حرفه ای، شرایط ساخت واحد‌های کوچک متراژ را تسهیل کنند.

همچنین کارشناسان معتقدند عدم توازن بین عرضه و تقاضا به ویژه در شهر‌های بزرگ باعث شده تا فایل‌های اجاره کاهش یابد و در این شرایط که تقاضا از عرضه پیشی گرفته، مسکن گران می‌شود. از سوی دیگر کاهش نرخ سود بانکی در اواسط سال ۹۶ باعث شد، تا نرخ اجاره بها افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند. در ادامه نرخ ارز نیز افزایش پیدا کرد که تاثیر خود را در افزایش قیمت و اجاره بهای مسکن نشان داد.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش ویژه
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین