تاریخ انتشار: ۱۶:۲۱ - ۰۷ دی ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۸۰ نظر
محمدرضا شاه پهلوی دومین و آخرین پادشاه ایران بود که از ۲۵ شهریور ۱۳۲۰ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ بر ایران حکومت کرد. حامیان او در ایران سلطنت طلبان هستند که هنوز افسوس دوران گذشته می‌خورند. منتقدان او نیز، شاه را دیکتاتوری عنان گسیخته خوانده‌اند.

محمدضا شاه

رویداد۲۴ علیرضا نجفی: «شمار اندک و حقیری هستند که اعتراض می‌کنند. ایرانیان اگر ایرانی باشند پس از آن همه کاری که برایشان انجام داده ایم نباید علیه رهبرشان به پاخیزند. این است پیشوایی حقیقی که ما در کشور خود داریم. آحاد ملت با دل و جان پشت سر پادشاه خود ایستاده‌اند.» (محمدرضا پهلوی سال ۱۳۵۲)

«آزادی افکار! آزادی افکار! دموکراسی! دموکراسی! این حرف‌ها یعنی چه؟ هیچکدامشان به در من نمی‌خورد. ما این‌ها را نمی‌خواهیم.» (محمدرضا پهلوی سال ۱۳۵۵)

محمدضا شاه

آخرین پادشاه ایران، محمدرضا پهلوی، در سال ۴ آبان ۱۲۹۸ در تهران زاده شد. مادرش تاج الملوک آیرملو معروف به ملکه مادر، دومین همسر رضا خان بود. اشرف پهلوی خواهر دوقلوی محمدرضا بود که پنج ساعت پس از او به دنیا آمد. اشرف در کتاب خاطراتش می‌نویسد پس از به دنیا آمدن آن دو، رضاخان برای سومین بار ازدواج کرد که باعث شد ملکه مادر خانه خود را از آن‌ها جدا کند. محمدرضا تا سن شش سالگی بیشتر وقتش را با دو خواهرش شمس و اشرف و برادر کوچکش علیرضا سپری می‌کرد.

در سن شش سالگی پدرش رضا خان تاجگذاری کرد و او به عنوان ولیعهد تاج کوچکی بر سر گذاشته و از خواهران و مادرش جدا شد و به تعبیر پدرش «از دامن زنان بیرون کشیده شد.»

پس از ولیعهدی در کاخی اختصاصی که تمام خدمه آن مرد بودند تحت نظر مادام ارفع معلم و سرپرستش بزرگ شد. محمدرضا پهلوی بعد‌ها در کتاب خاطراتش از تربیت دوره کودکی خود اعلام نارضایتی کرده و از محدودیت‌هایی که پدرش برای رفت و آمد و دیدار‌های او وضع کرده بود گلایه می‌کند.

به گزارش رویداد۲۴ ماروین زونیس در کتاب شکست شاهانه جدا شدن ولیعهد از خانه و مادر و همبازی هایش و انتقالش به فضایی خشک و مردانه را نخستین ضربه روحی دوره کودکی محمدرضا پهلوی می‌داند که باعث انزوا و تنهایی‌اش شد. تربیت در فضای مردانه تاثیری دیرپا بر ولیعهد داشت. چه آنکه در زمان پادشاهی اش در مصاحبه‌های متعددی نظر خود مبنی بر نقصان عقلانی زنان و نامناسب بودن روحیات زنانه برای امور سیاسی را علنا اعلام کرد. خواهران و اطرافیان محمدرضا موظف بودند او را والاحضرت خطاب کنند. تربیتی این چنین غریب که از طرفی همراه با احترام و ستایش بیش از حد و تصنعی از سمت اطرفیان و در عین حال تحقیر و جدایی از محیط کودکانه بود آثار خود را در افکار خودبزرگ بینانه بعدی محمدرضا پهلوی نشان می‌دهد.

محمدضا شاه

لئو اشتراوس در کتاب روانشناسی استبداد می‌نویسد «این تمایل در افراد قدرتمند وجود دارد که برای خود اعتباری را در نظر بگیرند که در عالم واقعیت وجود ندارد. دیکتاتور‌ها تمایل دارند که قدرت و توانایی خود را بیش از واقعیت‌ها نشان دهند. آنان در حقیقت خود را یک قهرمان می‌بینند.»

تمایل به برگزیده بودن در خاطرات محمدرضا پهلوی کاملا مشهود است. او در کتاب ماموریت برای وطنم به تفاریق از برگزیده بودن خود می‌گوید: «از دوران کودکی دانسته‌ام که دست تقدیر مرا به سرپرستی یک کشور باستانی و دارای تمدن که مورد ستایش من است خواهد گماشت و باید در بهبود وضع مردم کشور و مخصوصاً طبقه معمولی کوشش کنم.» این جنون خودبزرگ بینی_که به تعبیر زونیس واکنشی دفاعی برای پوشاندن خلا عاطفی و کمبود شخصیت او بود_ گا‌ها با عقاید مذهبی او همپوشانی پیدا می‌کردند.

برای مثال در توضیح بهبود یافتنش از بیماری توضیح عجیبی در کتاب ماموریت برای وطنم وجود دارد: «در یکی از شب‌های بحرانی کسالتم مولای متقیان علی علیه‌السلام را به خواب دیدم که در حالی که شمشیر معروف خود ذوالفقار را در دامن داشت و در کنار من نشسته بود، در دست مبارکش جامی بود و به من امر کرد که مایعی را که در جام بود بنوشم. من نیز اطاعت کردم و فردای آن روز تبم قطع شد و حالم به سرعت رو به بهبود رفت.»

او در مصاحبه با اوریانا فالاچی ادعا کرد در جریان سفرش به امام زاده داوود زمانی که از اسب به زمین افتاده و هیچ گونه آسیبی ندیده و اطرافیانش از این رخداد شگفت زده شده اند: «ناچار برای آن‌ها فاش کردم که در حین فرو افتادن از اسب، حضرت ابوالفضل (ع) فرزند برومند حضرت علی (ع) ظاهر شد و مرا در هنگام سقوط گرفت و از مصدوم شدن مصون داشت.»

محمدرضا شاه در کتاب پاسخ به تاریخ نوشته در محوطه کاخ سعدآباد با امام زمان دیدار کرده است. ماروین زونیس ریشه استبداد بعدی او را همین احساس برگزیده بودن از سمت خداوند که حاصل روان ضربه‌های کودکی او بود و توجیه اقداماتش بر پایه خرافات مذهبی می‌دانست.

محمدضا شاه

دوران کودکی محمدرضا با اعزام وی به همراه برادرش علیرضا به مدرسه له روزه سوئیس در تاریخ پانزدهم شهریور ۱۳۱۰ به پایان رسید. شرایط تحصیل در مدرسه له روزه برای محمدرضا دشوار و ناخوشایند بود. چرا که علاوه بر دروس خود مدرسه به صورت مضاعف توسط معلم سختگیرش دکتر علی اصغر نفیسی زبان و ادبیات فارسی به او آموزش داده می‌شد.

محمدرضا پهلوی در خاطراتش نوشته در مدرسه له روزه موفق به دریافت دیپلم شده و پس از آن به ایران بازگشته است. برخی مدارک و اسناد باقی مانده در آن مدرسه نشان می‌دهد که او پیش از اتمام تحصیل و اخذ مدرک دیپلم به ایران بازگشته است. این در حالی است که سوابق مدرسه له‌روزه، محمدرضا را دانش‌آموزی «بسیار خوب» توصیف می‌کنند.

محمدرضا پهلوی پس از اقامت ۵ ساله اش در سوئیس به همراه دوست دوره تحصیل اش ارنست پرون به ایران بازگشته و در دانشکده افسری مشغول به تحصیل شد. دو سال بعد به درجه ستوان دومی رسید. در این سال‌ها او با پدرش رابطه نزدیکتری گرفت و به مشورت او در اداره امور کشور پرداخت.

محمد رضا پهلوی در سال ۱۳۱۸ (۱۶ مارس ۱۹۳۹) نخستین بار هنگامی که ولیعهد در قاهره ازدواج کرد. بزرگترین مشکل برای این ازدواج، اصل 37 متمم قانون اساسی بود که بر اساس آن مادر ولیعهد الزاماً باید ایرانی‌تبار می‌بود. مجلس در اقدامی بی‌سابقه نه تنها به فوزیه تابعیت ایران داد، بلکه او را ایرانی‌تبار نامید.

حاصل ازدواج محمد رضا با فوزیه دختری به نام شهناز بود. ازدواج فوزیه و شاه ایران به جدایی انجامید. ثبت رسمی طلاق در مصر به سال ۱۹۴۵ و در ایران به سال ۱۹۴۸ انجام شد.

محمدضا شاه پهلوی که بود؟ +تصاویر

به گزارش رویداد۲۴ در شهریور ماه سال ۱۳۲۰ متفقین ایران را اشغال کرده و رضا خان را از قدرت برکنار کردند. برای جانشینی رضا خان دو نفر مطرح بودند. یکی محمد حسین میرزا، فرزند احمد شاه و آخرین ولیعهد قاجار که اکنون افسر نیروی دریایی بریتانیا شده بود و گزینه بعدی محمدرضا پهلوی ولیعهد رضا شاه. انتخاب متفقین محمدرضا پهلوی شد و مجلس نیز تغییرات انجام گرفته در ساختار قدرت را تصویب کرد و بدین ترتیب محمدرضا پهلوی در ۲۲ سالگی پادشاه ایران شد.

متفقین با فرماندهی شخص شاه بر ارتش به شرط همکاری کامل با آن‌ها موافقت کردند. نخستین اقدامات شاه جدید عبارت بودند از افزایش بودجه نظامی، به گونه‌ای که ۲۶ درصد از بودجه سالانه را به وزارت جنگ اختصاص داد و به بازسازی و تقویت نیرو‌های نظامی.

یرواند آبراهامیان در کتاب تاریخ ایران مدرن می‌نویسد: «مشهور است که درآمد‌های بادآورده نفتی دهه پنجاه باعث جنون خودبزرگ بینی شاه شد؛ اما او مدت‌ها پیش از رونق درآمد‌های نفتی سودا‌های این‌چنینی در سر می‌پروراند.»

او زمین‌ها و دارایی‌هایی را که توسط پدرش تصاحب شده بود را به صاحبان آن‌ها بازگرداند و برای روز مبادا یک میلیون دلار به حساب شخصی اش در نیویورک منتقل کرد. روابط شاه جدید با مالکان و صاحبان زمین و سرمایه خوب بود. او همچنین سعی در تحکیم رابطه‌اش با مراجع مذهبی داشت؛ به سفر‌های زیارتی می‌رفت و به آیت الله العظمی حسین قمی، از مجتهدان بلند پایه نجف، اطمینان داد که با حجاب و دین مبارزه نخواهد کرد. به گزارش سفارت بریتانیا طبقات مالک، دولت و شاه به منظور « منحرف کردن اذهان افراد از کمونیسم و توجه آنان به مذهب» مشتاق نوعی ائتلاف با روحانیون بودند.

مورخان سلطنت محمدرضا پهلوی را به دو دوره تقسیم می‌کنند. دوره اول از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ بود که شاه کنترل ارتش را در دست داشت اما _برخلاف پدرش _ بوروکراسی و پشتیبانی دربار را از دست داده بود. در این دوران سیزده ساله مرکز ثقل قدرت سیاسی از پادشاه به اعیان و اشراف بازگشت.

اعیان و اشرافی که در دوره رضا خان به حاشیه رانده شده بودند دوباره به صحنه سیاسی بازگشتند و در مجلس و کابینه دولت‌ها نفوذ کردند. در نتیجه فاصله طبقاتی بسیار بیشتر شده و باعث واکنش‌هایی از سمت جامعه شد که مهمترین این واکنش‌ها تاسیس حزب توده بود. محمدرضا پهلوی در دوره نخست سیزده سال حکومتش قدرت بسیار کمتری نسبت به پادشاه قبلی و قدرت‌های سیاسی اوداشت. اما دو رخداد مهم استبداد او را تضمین کردند. رخداد اول موضوع اعلام خودمختاری آذربایجان و کردستان بود که تحت حمایت شوروی بودند و شاه به کمک قوام توانست حمایت شوروی را از آن‌ها برداشته و سرکوبشان کند. دومین رخداد ترور نافرجام شاه در دی ماه ۱۳۲۷ بود که شاه به بهانه آن حزب توده را غیرقانونی اعلام کرده و سران حزب را دستگیر و محاکمه کرد.

ترور شاه همچنین بهانه‌ای به دست او داد که مجلس موسسان را تاسیس کند که از طرفی اختیارات شاه را بالا برد و از طرف دیگر تشکیل مجلس سنا_ که نیمی از نمایندگان آن را شاه منصوب می‌کرد_ را تصویب کرد.

محمدضا شاه پهلوی که بود؟ +تصاویر

محمدرضا شاه پهلوی سال ۱۳۲۹ بار دیگر ازدواج کرد. درباره این ازدواج نوشته‌اند: انتخاب ثریا برای همسری محمدرضا به وسیله خواهر بزرگ‌تر شاه، شمس انجام گرفت. شمس در یک مجلس مهمانی در سفارت ایران در لندن که ثریا هم دعوت شده بود، در همان نظر اول او را پسندید و مسئله را با خلیل خان اسفندیاری در میان گذارد. ثریا با آمادگی قبلی برای روبرو شدن با شاه به تهران آمد.
 
ثریا در کتاب خاطرات خود می‌نویسد که بزرگ‌ترین آرزوی او پیش از اینکه ملکهٔ ایران بشود، هنرپیشگی سینما بوده و پیش از اینکه برای اولین دیدار با شاه به کاخ سلطنتی برود، با پدرش شرط کرده بود که اگر شاه او را نپسندید یا او از شاه خوشش نیامد، او را به هالیوود بفرستد.
 
چند سال بعد به علت حامله نشدن ثریا، شاه از او طلاق گرفت. محمدرضاشاه از ثریا خواست تا به سنت موریتز برود و روز ۲۴ بهمن ۱۳۳۶ با تشریفات رسمی تهران را ترک گفت و بعد از آن دیگر هیچ وقت به ایران بازنگشت. در روز ۲۴ اسفند ۱۳۳۶ از وی جدا شد و طلاق او از طریق مجلس شورای ملی اعلام شد.
 
محمدرضا شاه یکبار دیگر پس از ثریا ازدواج کرد. ازدواج سوم شاه با فرح دیبا بود که تا پایان عمرش دوام داشت. فرح دیبا در منزل شهناز پهلوی در حصارک با محمدرضا پهلوی دیدار می‌کرد. یک هفته پس از آن دیدار شاه به فرح پیشنهاد ازدواج می‌دهد. نامزدی محمدرضا پهلوی و فرح پهلوی در ۳۰ آبان ۱۳۳۸ بود. ده ماه پس از ازدواج، رضا نخستین فرزند آن‌ها به دنیا آمد. ثمره این ازدواج سه فرزند دیگر بود؛ فرحناز در ۲۲ اسفند ۱۳۴۲ در کاخ سعدآباد، علیرضا در ۸ اردیبهشت ۱۳۴۵ و لیلا ۷ فروردین ۱۳۴۹ زاده شدند.
 
محمدضا شاه پهلوی که بود؟ +تصاویر

محمدرضا پهلوی با کودتای ۲۸ مرداد دو جزء دیگر قدرت سیاسی یعنی بوروکراسی و نظام پشتیبانی دربار را هم به دست آورد و سلطنت مطلقه‌ پدرش را ادامه داد.

افزایش بسیار زیاد در آمد‌های نفتی از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ ایران را تبدیل به دولتی کاملا رانتی و نفتی تبدیل کرد. اما باعث افزایش جاه طلبی‌های نظامی محمدرضا پهلوی شد. بودجه نظامی در این سال‌ها ۱۲ برابر افزایش پیدا کرد. او همچنین به گفته‌ی خود «برای مقابله با خطر کمونیسم و گروه‌های مختلف چپ» در سال ۱۳۳۵ سازمان اطلاعات و امنیت کشور، ساواک، را تاسیس کرد.

در سالروز تولد ۴۸ سالگی‌اش تاجگذاری کرد. نظر عمومی بر این است که رژیم شاه تا سال ۱۳۳۲ قابل اصلاح بود. پس از این تاریخ بود که تمام راه‌های دموکراتیک و بدون خشونت برای تغییر وضعیت بسته شد.

محمدضا شاه

از کودتای ۲۸ مرداد به بعد شخصیت و منش محمدرضا پهلوی هرچه بیشتر به سمت خودکامگی و استبداد همه جانبه معطوف شد. سرکوب مخالفان که از زمان کودتا شدت بیشتری گرفت بیشتر معطوف به گروه‌های چپ گرا همچون حزب توده و در سال‌های بعد چریک‌های فدایی خلق بود. شاه نا آرامی‌های دهه پنجاه را «وحشت سرخ» توصیف می‌کرد.

زمانی که در مقابل مخالف‌ها و اعتراضات رو به گسترش انعطافی ظاهری نشان داده و قول فضای باز فرهنگی و سیاسی را داد؛ گروه‌های چپگرا را از این قاعده مستثنی کرد و آن‌ها را متهم به براندازی و مخالفت با قانون اساسی کرد.

بیشترین سازش شاه با مخالفین مذهبی بود؛ چه اینکه برای مصالحه با مذهبیون شریف امامی را به نخست وزیری برگزید که اقداماتش معطوف به اصلاحات مذهبی بود. حتی انقلاب سفید که در آن اختلافاتی میان شاه و برخی روحانیون بر سر مساله حق رای زنان پیش آورد نگاه او به طیف مذهبیون و مخالفان مذهبی تغییر نداد. این نکته با توجه به اینکه او استبداد و سرکوب مخالفانش را با استدلالی مذهبی _برگزیده بودن از جانب خداوند_ انجام می‌داد همخوانی دارد.

طیف مذهبی، اما به اصلاحات جزئی راضی نبود و تغییرات ریشه‌ای را خواستار بود. از طرفی طیف بازاری هم که از سیاست مبارزه با گرانفروشی آسیب دیده بودند به طیف مخالفان مذهبی پیوسته بودند و به نارضایتی‌ها و شکاف میان حاکمیت و گروه‌های مذهبی دامن می‌زدند.

میثاق پارسا در کتاب زمینه‌های اجتماعی انقلاب ایران می‌نویسد: «بازاریان در گام‌های اولیه شان با گروه‌های سکولار مدرن همراه بودند... اما با شروع اصلاحات اقتصادی من جمله مبارزه با گرانفروشی به طیف مذهبی پیوستند.» پیوند بازرایان و مذهبیون مخاطره‌ای جدی برای شاه که خود دارای عقاید مذبی و ارادت به روحانیون سنتی بود بوجود آورد که اصلاحات مذهبی شریف امامی هم نتوانست آن را رفع کند؛ و نهایتا به انقلاب اسلامی منجر شد که در آن گروه‌های دیگر مخالف با رژیم شاه به مرور حذف شدند و طیف مذهبی و بازاری در بازی قدرت هژمونیک شد.

محمدرضا پهلوی در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۵۷ برای همیشه ایران را ترک کرد و در ۵ مرداد ۱۳۵۹ پس از سرگردانی بسیار درشهر قاهره بر اثر سرطان در حالی که شصت سال داشت درگذشت.

عباس میلانی در کتاب نگاهی به شاه، زندگی محمدرضا پهلوی را با حکایتی تمثیلی-دینی خلاصه می‌کند: «شاید (هلندی سرگردان) نام مناسبی برای شاه نبود شاید بهترین اسم تمثیلی شاه همانی بود که دستگاه‌های دیپلماتیک و اطلاعاتی اسرائیل از دیرباز در مکاتبات محرمانه شان برای اشاره به او استفاده می‌کردند. او را در این مکاتبات شائول می‌نامیدند؛ اولین پادشاه یهودیان که بالمآل مغضوب خدا شد. شائول پادشاهی بود دمدمی مزاج. به روایت کتاب مقدس وقتی این پادشاه قدرقدرت مغضوب خدا شد، فلستاین‌ها او را منکوب کرده و بجایش بر تخت سلطنت نشستند.»

محمد قائد در مقاله اش درباره محمدرضا شاه پهلوی نوشته او از عجایب پادشاهی در ایران است. موردی عجیب که سال ۱۳۵۷ از ایران اخراج شد و یکی دو دهه بعد، برخی افسوس خوردند که چرا او را اخراج کرده‌اند!

محمدضا شاه

 

منابع:

خاطرات اشرف پهلوی به کوشش پژمان آزاد فدا/ انتشارات به آفرین
شکست شاهانه؛ نویسنده ماروین زونیس ترجمه عباس مخبر/ انتشارات طرح نو
روانشناسی استبداد نویسنده لئو اشتراوس ترجمه‌ محمدحسین سروری/ نشر نگاه
ماموریت برای وطنم/ خاطرات محمدرضا شاه پهلوی
گفت‌وگوهای اوریانا فالاچی ترجمه غلامرضا امامی / نشر افق
پاسخ به تاریخ به کوشش شهریار ماکان / نشر البرز
زمینه‌های اجتماعی انقلاب ایران نوشته میثاق پارسا
نگاهی به شاه؛ زندگی محمدرضا پهلوی نوشته عباس میلانی/ نشر اختران
ایران بین دو انقلاب؛ یرواند ابراهیمیان/ نشر نی

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸۰
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
13
43
شما که این تحلیل را درج کرده اید شاهدوستید؟
چرا نبش قبر می کنید؟ شاه که مرد و پوسید!
با این حرفها گرانی ها حل نمی شود!
اگر راست می گویید در باره روحانی چنین تحلیلی بیاورید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
این شاه پوسیده ی قزاقستانی را ولش کنید
هما
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
روحش شاد ..
هما
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
پوسید اون مغز بی مصرف شماست
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
9
96
الان یعنی شاه بد بود و بعضیها که میلیاردها دلار در سایر کشورها هزینه میکنن ولی بودجه 1200 میلیاردی تجهیز مدارس رو به بخاری و سیستم گرمایشی استاندارد نمیدن خوبن!! شاه بد بود که پول خرج ارتش کشور میکرد و بعضیها که خرج نیروهای سایر کشورها میکنن خوبن!! شاه بد بود که آزادی میداد ولی بعضیها که بزور میخواد آزادیهای ساده رو از دختران و پسران بگیرن خوبن!! شاه بد بود که استادیوم و امکانات باکیفیت میساخت که سالها بدرد کشور خوردن ولی بعضیها که یا کار نکردن یا اگر کردن با یک باد یا زلزله یا حتی افتتاح نشده ساخته هاشون خراب شد خوب هستن!! مرگ بر شاهی که بد بود و درود بر بعضیها
پ.ف
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
12
79
مثلا میخواهید بگویید که شاه رفت و مشکلات ایران حل شد چرا به کارهاییکه کرد اشاره نکردید مثلا مس کرمان هلیکوپتر سازی کرمان و جاده سازیها و حق رای به زنان که روحانیت مخالف بودن بابا انصاف خوب چیزیه همین صدام جرات نگاه کردن به چشمان شاهو نداشت بعدش به ایران حمله کرد. پشت سر کسیکه نمیشناسیم حرف نزنیم. بدرود دوستان.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
دوست عزیز صدام بارها به مرز ایران در زمان شاه حمله کرد همین الانشم کلی اتوبان و راه و راه اهن افتتاح میشه و اگه تحریمها نباشه اقتصاد هم درست میشه
حمید
| United States |
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
برادر درگیری های مرزی بود که منتهی به قرارداد الجزایر شد که باعث خفت و خواری صدام شد.صدام جرات داشت اونموقع میجنگید نه اینکه قراردادی رو امضا کنه که بعدا بگه در شرایط ضعف امضا کردم.تاریخ رو چپه نکن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
حمید جون چرا واگذاری کل اروند رود و مناطق نفت خیز اطراف خسروی تا مندلی به عراق توسط پدر شاه رو نمیگی که باعث اغاز جنگ تحمیلی شد
صلح
|
Sweden
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
59
15
شاه چوب اشتباهات خودش را خورد دير صداى مردم را شنيد كه ازادى را نداد، ميدانست كه بايد مملكت را ترك كند مثل پدرش
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۵
لطفا از آزادی الاان با ذکر مثال توضیح دهید
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
8
98
من زمان شاه بوده ام در زمان شاه نه وحشت سرخ بود و نه استبداد. الکی میگن. در مدرسه با بهترینها تغذیه می شدیم . نان و پنیر . پسته . شیر . کیک . موز . سیب و پرتقال و یادمه کت و شلوار هم می دانند و کتابهای درسی مجانی بود و جهت ثبت نام وجهی دریافت نمی شد . خدایا کاش می شد ان زمان را یک باردیگردر خواب می دیدم چه کیف و حالی داشت ان زمان . نه از جنگ خبری بود و نه از گرانی هر ساعته و نه از بیکاری رنج می بردیم با تمام دنیا رابطه حسنه ای داشتیم و فرزندان با استعداد اگر از لحاظ مالی در مضیقه بودند با بورسیه جهت تحصیل به هر کشوری که دوست داشتند می رفتند . خدا بداد جوانان این مملکت برسد .
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
ایجوری زمان شاه زمان شاه می کنی انگار داری از بهشت صحبت می کنی! خودمون نبودیم نهنه بابام که بودن! هر روز مملکت دعوا و تظاهرات بود هر روز بگیر و ببند و بکش بود بیشترین سواد هم دیپلم بود نه کاری بود و نه رونقی

اینهارو که می گم نه اینکه الان همه اینها هست می خوام بگم اون دوره هم مثل الان خبر خواصی نبود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
مجید جان منم اون زمان بودم واقعا امکاناتی داشتیم؟برق شبها میرفت لباسهای کهنه میپوشیدییم تلویزییون و حتی رادیو کالاهایی لوکس بودند که هر کسی در منزلش نداشت اتوموبیل که کالایی فوق لوکس بود میوه ها فصلی و مال همون منطقه بودند اکثرا
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
اگر ده درصد حرفهات هم درست باشد. پس دیوانه بودی که انقلاب کردی!!!!!!!!!!
اکبر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
حداقل مردم در زمان شاه روانی نبودند و دل شاد و امیدوار داشتند . ( لطفا بهت بر نخوره )
فرهنگی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
درزمان پهلوی معلم اول دبستان ما به اندازه دکتری الان سواد داشت خداون حقش رو به ما حلال کند
آرش
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۳
در حال حاضر 99 درصد این افرادی که انقلاب کردند اعتراف می کنند که اشتباه گردند انقلاب کردند.
عل
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
خدارو شکر الان خودرو لوکس داریم دربست میبرمون بهشتی که آقایون به ما میگفتن به زور دولت نان دانه ای 1000 تومان نیست همه چی خوب هست ما توهم زدیم.
در 8 سال محمود جون به اندازه کل تاریخ نفتی ایران درآمد داشتیم چی شد؟
این همه پول رو به هرکس هم میدادن بیشتر از آقایون پروژه میساختن , بسته دیگه داریم له میشیم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
به محمد
اخه توکه قدرت فکر نداری و زمان گذشته کشور رو با زمان حال مقایسه می کنی چی داری میگی زمانی که تو کشور ما دیپلم بود تو کشور های دیگه سیکل هم نبود :) ن حالا
کارگران فقیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
4
60
کشوری با این همه ثروت خدادادی! پس از گذشت 40 سال از رفت شاه سالی وجود ندارد که یا هواپیما به کوه برخورد نکند یا اتوبوس که دارای نقص فنی است واژگون نگردد و 10 خانواده را عزادار نکند! یا ساختمان پلاسکو آتش نگیرد یا معدن فرو نریزد یا یا یا یا!!
رضا
|
Denmark
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
8
72
هرکس به شاه توهین کند آن دنیا باید پاسخگو باشد.
برای مال دنیا ننویسیم. برای دل و عقیده و میهنمان بنویسیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
دمت گرم اقا رضا.
چه جواب دندان شکنی دادی به اونایی که نون و به نرخ روز میخورن.
محمود توتونچی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
62
8
رفاه شاه فقط برای مرکز تهران و چندتا شهر بزرگ بود بقیه ایران مخروبه ای بیش نبود در شهرستانها و روستاها فقر و بی سوادی و عدم امکانات پزشکی بیداد می کرد و شاه بزرگترین خریدهای کل جهان رو به صورت تسلیحاتی از امریکا انجام می داد و با پورسانتش تبدیل به میلیاردترین حاکم دنیا می شد.
در اون زمان اگه شاه به علم و فناوری می پرداخت زمانی که ایران تحت تحریم نبود (حداقل از مزایای نوکری غرب و اسرائیل در راه توسعه علم و صنعت استفاده می کرد) شاید الان ما به لحاظ تکنیک در حد کره یا حد اقل ترکیه بودیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
من بچه روستا هستم و اون موقع برای ما خانه فرهنگروستایی تاسیس کرده بود در یک نقطه دورافتاده کشور و وضعیت ما با اینکه روستا بودیم خوب بو د تغذیه رایگان داشتیم این صحبتهای شما صحیح نیست
منصف باید باشیم، شاه به روستاها رسیده بود و داشت سعی خودش را می کرد
حرفای شما همه حرفای تکراری و کلیشه ای است
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۸
1
36
بزرگترین اشتباه این است که ما دائما درحال مقایسه این دوران با دوره پهلوی ویا این دوره ریاست جمهوری با دوره های قبلی هستیم اما از مهمترین موضوع غافلیم ازاین که چرا کشوری مثل ایران که ازلحاظ منابع خدادادی و منابع انسانی و موقعیت سوق الجیشی واستراتژیکی و هزاران نعمت دیگربرخورداراست باید مردمی داشته باشد که افسوس گذشته را بخورند آخرگیر کار کجاست که حل نمی شودکشوری که بااوصاف یاد شده دومین نداردچرا نمی تواند مسئولین کارآمد وبه روزداشته باشد آسیب شناسی لازم است تا عیوب برطرف شود@
ایراندوست
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
5
51
برای نزدیک 15سال قیمت دلار رو 68ریال نگهداشت،یک روز تونستین ثابت نگهدارین شماها!!؟با وجود اینکه مدت زیادی از دوره حکومتشون کشور رسما در اشغال انگلیس بود اما از 1332 تا57 یعنی 25 سال کشور حتی یکبار رشد منفی اقتصادی نداشت،رشد 30درصدی اقتصادی فقط در یک سال از دیگر اقداماتشون بود و رشد میانگین حدود 10درصد در همه سالها،طبیعتا کشوری جنگزده و در اشغال کامل مدیریتش به مراتب از ایران 57سخت تر بود اما ایشون به بهترین شکل انجامش داد.
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
6
52
اگر شاه از امریکا خرید نظامی نمیکر صدام حسین تمام روحانیت و قم را با خاک یکسان کرده بود اگر شاه از امریکا خرید نظامی نمیکرد سربازان عراق به زنان و دختران و حتی کودکان رحم نمیکرد کسانی که از شاه بد میگویند یا دروغ گو هستند و یا ظالم
پاسخ ها
فریال
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
روحش شاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
0
38
در زمان شاه استاد مطهری در دانشگاه تدریس می کرد مطهری یکی از ستونهای انقلاب بود.
رضا ناصري
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹
57
5
آنچه پدران و مادران ما از دوران استبداد شاه مي گفتند اگر فقط يك هزارم آن صحت داشته باشد باز نبايست شاه حتي يك روز سكاندار اين مملكت مي شد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
پدران و مادران :)
مگه سن شما چقده اصلا از سن انقلاب و زمان شاه بزرگ چقد گذشته
دست بردار از افکار آلودت
ملیکا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
نکنه میخوای بگی اینا شایستگی انقلاب رو داشتن
مسعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
27
8
متن فوق العاده دقیق و مستدلی بود.ممنون
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
5
32
مثلا این گزارش رو نوشتین که نظر مردم رو برگردونید؟
رضا کیان
|
Turkey
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰
3
45
الان که ریش و قیچی دست شما افتاده( 40 سال) چرا همه چیز خراب شد؟ دیگه این چه ربطی به شاه و وزیر داره؟ گفتین شاه بلد نیست و دیکتاتوره و ظلم بیداد میکنه، گفتیم چشم شما درستش کنید، خوب کجاست، کو؟ پس چرا همه چیز نابود شد؟
ایرانژاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
2
19
خدا لعنت کند کسی که کاری را که نتواند انجام دهد و دست خود گیرد
جد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
38
2
ای بابا دوباره برگشتید به لیلی زن بود یا مرد ما ان زمان نوجوان بودیم سرمان از ساست هم نمی شد لاکن واقعا بدون تعارف بگیم شاه به مردم نمی رسید بطور کل کاری نداشت دست اندکاراش هم گوچکترین قدمی بدون رشوه برنمی داشتند خیلی کم بود کارمند رشوه نگیرد باب شده بو بخصوص شهربانی ژانارم ها ودادگاها کسی هم.حق اظهار نظر سیاسی یا در باره شاه داخل خانه خودش نداشت خطر ناک بود روستاها99درصد برق نداشت شهرهای بزرگ مشکل داشت جاده همیطور روستاها اب نداشتند بهداشت در بدترین وضع بود بحث بیمارستانها واقعا درشهرای ایران بخصوص کوچک وجود ندا شت یک دکتر هندی در هر شهری بود نا جوانمردی وناسپاسی است مقایسه بعد از انقلاب با زمان شاه لاکن در زمان شاه نظم سیستم اداری بهتر از حالابود پول مردم نداشتند ولی هرروز گرانی نبود قانون نظارت بر اصناف بسیار محکم بود در تهران کریت یک ریال بود در کوره ده هم یک ریال بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
شما اون زمان بودی یا فقط اینا رو از فیلم های 100 درصد دورغ زمان شاه تو تلویزیون ملی دیدی دوست نیمه متمدن من
عباسی108
|
Germany
|
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۲
3
26
دیگه این حرفا فقط چرت و پرت حساب میشه.
40 سال از انقلاب گذشته هنوز در پیچ اولش گیر کردید.
دیگه این حرفا همش پاچه خواری حساب میشه .
هرکی اینو نوشته پاچه خواره.تمام=
پاسخ ها
ناشناس
| Russian Federation |
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۳
ببخشید میتونم بپرسم الان تو کدوم کشور هستی که این حرف رو میزنی میدونی الا وضع مردم ایران چجوریه تو که داری عشق و حالتو میکنی پس هیچی نگو حداقل اگه شاه کاری نکرده باشه اینایی که الان حکومت میکنن پس واقعا هیچ کاری نکردن
تورک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
35
4
بعضی ها واقعا ادمای کثیفی هستن لعنت به شاه و دوست دارانش
پاسخ ها
کرمی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
لعنت به آدمای جاهلی که در خواب هستند مثل تورک،آدمی که خواب باشه میشه بیدارش کرد اما کسی که خودشرو به خواب زده نمیشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵
کرمی احتمالا زمان شاه رو ندیدی و این بهشت توهمی رو شنیدی البته با مبالغه درسته اونزمان ارزانی بود ولی درامدها بسیار کم بودند الان میبینی یک خونواده فقیر اتوموبییل دارند اونزمان یکی اتوموبیل داشت همه میدونستند باید بسیار پولدار باشه قیمت یک پیکان با یک خونه بزرگ برابر بود فکر میکنی شبها بیدار شدن و نفت بخاری رو پر کردن اسون بود؟شبهایی که نفت تموم میشد و از سوز سرما مجبور بودی بری حیاط با تلنبه دستی نفت بریزی تو جا نفتی بخاری دستات قرمز میشد از سوز سرما یا باید ساعتها تو صف کپسولهای گاز وایسی صف نون که باید از ساعت 5 صبح میرفتی تو خونه ها حمام نبود و بعدا که حمام بود با تمام شدن نفت ابگرمکن و خراب شدن زود به زودش تو حمام یخ میزدی برق شبها نبود جاده های خاکی روستاها با کوچکترین برف مسدود میشد روزها ابگرمکنهای نفتی همش خراب میشدند و خانمها لباسها رو تو اب سرد حیاط با دست میشستند تلویزیون هم در خانه همه نبود و اونقدر فیلمهای مستهجن نشون میداد خجالت میکشیدی با خونوادت نگاه کنی انتها همیشه باید تنظیم میشدند بخاطر فرستنده های ضعیف بسیاری از میوه هایی که الان میخوری اونزمان اسمشونم تو ایران اکثرا نمیدونستند شبها تو خیابانها مستها مزاحمت ایجاد میکردند برای همه و قانون چیزی بهشون نمیگفت مگه خبری از ایزوگام بود بامهای کاهگلی باید هر سال مرمت میشدند اغنیا اسفالت میریختند به سقفشون تخلیه چاههای فاضلاب خانگی طاقت فرسا بود و بوی تعفنش محله رو برمیداشت امکانات ورزشی محدود به مدارس میشدند و تنبیه گسترده در مدرسه با شلاق و چوب و مد بود توهین در سربازی و شنیدن فوحشهای انچنانی توسط سربازان عادی بود و سالی چند روز به زور مرخصی میدادند متاسفم برای افراد نادانی که با همه اینها از اونزمان بهشت ساختند
رضایی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
جناب ناشناس کسی نگفته زمان شاه بهشت بوده،چراغ و بخاری نفتی هم هنوز در خیلی از روستاها و حتی بعضی استانها با همین سیستم چهل سال بعد از انقلاب وجود داره نمونش سیستان و بلوچستان،اون زمان اگه بچه کتک میخورد الان هم کتک میخورن.

در زمان شاه، در سال 32 دلار 90 ریالی و حداقل دستمزد کمتر از 100تومنی از مصدق تحویل گرفت و در سال57 دلار 68 ریالی و حداقل دستمزد800 تومنی یا8هزار ریالی تحویل داد یعنی حدود120 دلار در ماه که در حدود 70% حداقل دستمزد در آمریکا و کشورهای صنعتی بوده و بالاترین حقوق و دستمزد در خاورمیانه،رشد اقتصادی ایران در دهه چهل به 30درصد هم میرسیده و در همه سالها میانگین بالای 10 درصد بوده،دستمزدها هر سال بالاتر از نرخ تورم واقعی رشد میکرده که در دهه پنجاه هرسال به اندازه یک سکه طلا هر ماه به حقوق کارگر اضافه میشده یعنی حدود 100تومن در ماه،از نظر قدرت خرید هم 120 دلار چهل سال پیش به علت تورم آمریکا حداقل 20برابر امروز ارزش داشته که یعنی بیشتر از 2 هزار دلار در ماه.

پدر من کارمند اداره بندر بوده و اون زمان از بسیاری از کشورهایی که الان آرزوی مردم ما کار در اون کشورهاست افرادی در گمرک کارگری میکردن مثل کره جنوبی و آرژانتین و..اینی هم که میگین حموم نداشتین خونه شما نداشته وگرنه بسیاری از خونه های خرمشهر و آبادان و شهرای دیگه داخل خونه حموم داشتن و در ایران ساخت حموم به شکل امروزی تقریبا از سال50 به بعد آغاز شد البته در خود آمریکا هم از دهه 50-60میلادی یعنی 30-40 شمسی آغاز شده بود.

در سال 57 یک کارگر ساده با حقوق یک روزش میتونسته 2 دست کله پاچه یا 2کیلو پسته مرغوب بخره ولی امروز باید حقوق 2هفتش رو بده چون 400-500هزار تومن میشه.

درامد نفتی ایران دوره شاه از 32 تا 57 حدود25 میلیارد دلار بوده و با تورم دلار میشه 500 میلیارد دلار در 25 سال که فقط در8سال احمدینژاد800میلیارد دلار درامد داشته ایران و در کل این چهل سال با تورم آمریکا بیش از5هزار میلیارد دلار میشه!! که یعنی میتونستن 10برابر شاه امکانات و خدمات بسازن در این چهل سال که اگر این کار رو میکردن ایران حداقل در منطقه کشور نخست بود .

دلار68ریالی تحویل گرفتن و امروز قیمت واقعی دلار یعنی کالایی که ما میخریم 20هزار تومنه یعنی 3هزار برابر شده مقایسه کن با شاه که 90 ریال تحویل گرفت و 68 ریال تحویل داد یعنی حتی ارزش پول ملی به نسبت دلار 1/5برابر شد،بیکاری دوره شاه صفر بود و الان ...!!

در کل شاه هم انسان بود اما منطقی که برسی میکنیم میفهمیم کشوری که رضاشاه تحویل گرفت زیر صفر بود و 52سال بعد قدرت اول منطقه و قدرت دوم اقتصادی آسیا بود یعنی بالاتر از چین و کره.

تلویریون چهل-پنجاه سال پیش تکنولوژی گرونی بوده در همه جهان ولی با این وجود با 2-3ماه حقوق میشده یک خوبش رو خرید که الان با وجود اینکه تکنولوژی پیشرفت کرده و ارزون شده کسی خوبش رو بخواد10ماه حقوقش رو باید بده،خیلی چیزهای دیگه هم به تکنولوژی ربط داره که اونزمان حتی در آمریکا هم یا نبوده یا بسیار گرون بوده مثل اینترنت،کامپیوتر و حتی حوزه پزشکی بسیاری از واکسنها و داروها و جراحیها مثل پیوند اعضا و.. در این20-30سال اخیر بوجود اومده و مشکل از جانب شاه نبوده،پیکان هم که میگین اون زمان ماشین ارزونی نبوده در جهان و چیزی در حد مزدا3و هیوندای سوناتا یا حتی بالاتر بوده اما با 5-6هزار تومن میشده ژیان خرید که اونم در حد 207 الان بوده که اونموقع با 8ماه کمترین دستمزد میشده خرید ولی207 الان با 80 ماه نمیشده،تحصیل رایگان با تغذیه و کتاب و دفتر رایگان و لباس رایگان و کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان هم وجود داشته و حتی 20هزار نفر بورسیه میشدن هرسال و به خارج میرفتن که برای هرکسی وجود داشته بدون پارتی بازی در حالی که الان دانشگاه آزاد پولهای کلانی میگیره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۶
جناب رضایی امیدوارم لاف ابادانی برای ما نزنی همه که اونزمان کارمند و حقوق بگیر نبودند یه چیزهایی شنیدی و برای ما تعریف میکنی قیمت پیکان 20 هزار تومن بود سال 48 با دلار 7 تومنی با قیمت الان یعنی 3 هزار دلار یعنی برابر با خودروی 400 میلیونی الان جمعیت 30 میلیونی اونزمان الان شده 80 میلیون نفر اونزمان ایران پزشک کم داشت پزشکهای بی کیفیت هندی و پاکستانی در جامعه طبابت میکردند چرا همه چیز رو با دلار مقایسه میکنی؟همه میدونیم ارزش دلار اون زمان خیلی بیشتر از الانش بوده و ارزش خود دلار در امریکا ثابت نمونده اون زمان با ده دلار میشد یک موتور سیکلت در امریکا خرید که الان پول یک بسته شکلات میشه
اون زمان تکنسین خارجی میومد ایران نه کارگر چون ایران توان ساخت چیزی رو نداشت فرماندهان رده بالای ارتش از فرماندهان و امرای ارتش خارجی اموزش داشتند
کله پاچه و پسه ارزون بوده و متعاقب اون درامد فروش اونم کم بوده این یک معادله دوجانبه هست
بهتره بدونی پیکان اون زمان در جهان ماشینی نبود که در مقابل بنز و بی او وه و ماشینهای سلطنتی امریکایی به چشم بیاد
چرا نمیگی کشوری مثل ایران که روی گاز خوابیده لوله کشی گاز نداشته؟اونم تکنولوژی پیچیده میخواسته؟البته شاید برای شماها که در مناطق گرمسیر زندگی میکنید مهم نباشه ولی برای اشخاصی که در مناطق کوهستانی زندگی میکنند درد بزرگی بوده فکر میکنی چند روستا اب و برق و گاز و تلفن داشتند؟میدونی پول هر خط تلفن چند تومن الان میشده ؟الان با 5 هزار تومن سیمکارت موبایل میخری اون زمان با پول الان باید 20 میلیون تومن میدادی و چند سال بعد خط تلفن میگرفتی در حالیکه در ترکیه اون زمان خط تلفن و تکنولوژیهای دیگه به مراتب مدرن تر و ارزانتر بود
چند کیلومتر اران ازاد راه داشت؟چند سد داشت؟از نظر کشاورزی بیش از نیمی از محصولات وارد میشد در حالیکه جمعیت ایران تقریبا یک سوم الان بود
اگه مشکل زمان رو عنوان میکنی چرا پاکستان همسایه در اونزمان به ایران پزشک میفرستاد؟
اگه مشکل زمان بوده چرا مستشاران نظامی و کارشناسان خارجی تماما در ایران فعال بودند و با رفتن انها همه چیز لنگ میشد؟
دومین اقتصاد اسیا؟اونم با فروش منابع نفتی در روز 8 میلیون بشکه بخوای حساب کنی عربستان هم اقتصاد بزرگی میشه
پاسخ ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
بیشتر گازکشی که شما عنوان میکنی کمتر از 20سال اخیر اتفاق افتاده یعنی بعد از 77 اینجوری نبود که امروز انقلاب بشه و سال بعد گازکشی کنن،وقتی صحبت از بیش لز چهل سال پیش میکنی متوجه نیستی تکنولوژی و ابزار و امکاناتش وجود نداشته که بخوان کل ایران رو اون زمان گازکشی کنن،یک دستگاه هوابرش ساده یا دریل صنعتی یا دستگاه برش و... که در بسیاری از صنایع استفاده میشه اون زمان یا اصلا ساخته نشده بودن یا چون تازه اختراع شده یودن قیمت بالایی داشتن،دهه هشتاد میلادی دنیا از نظر صنعتی پیشرفت چشمگیری داشت که بسیاری از ابزار و امکاناتی که ازون به بعد ساخته شد به شکل گسترده و نسبتا ارزان در همه جا مورد استقاده قرار گرفتن.

در دوره محمدرضا شاه کل صنایع سنگین بنا گذاشته شدن از پالایشگاهها تا پتروشیمیها و ذوب آهن و فولاد و مس و آلومینیوم و صنایع بزرگ نساجی و .. بخاطر این کشور رشد اقتصادی بالایی داشت، همه این صنایع الان به دلیل فساد و سو مدیریت داره ورشکست میشه، همین گازکشی که شما ازش دم میزنین با ساخت و توسعه عسلویه بوده که در سال 56و57 کل کارهای تحقیقاتیش انجام شده بوده و طرحهای همه فازهای عسلویه آماده بود و قرار بود تا قبل از سال 70سراسر ایران گازکشی بشه و عسلویه هم تکمیل میشد.

ایران قرارداد20هزار مگاوات نیروگاه اتمی رو در اون دوره بسته بود که تا سال67 همه اونها ساخته میشد

پزشکی هم که میگی آیا یک شبه یا یک ساله مگه کسی پزشک میشه!!! رضاشاه از 1305 تا 1320 مدارس ابتدایی و دبیرستان ساخت و دانشگاه ساخت چیزهایی که تاقبل ازون اصلا وجود نداشت و فقط چند مدرسه نسبتا مدرن در کل ایران بود و چند صد نقر د خارج دانشگاه میرفتن که به هیچ وجه کافی نبود اما از دوره رضاشاه به چندین هزار نفر رسید اما از بد حادثه جنگ جهانی شد و در اون شرایط رضاشاه دو راه پیش رو داشت یکی جنگ با روسیه و انگلیس و آمریکا که نتیجش فقط چندماه جنگ و نابودی کل ایران و چندین میلیون کشته بود و دومی راضی شدن به استعفا بخاطر ملت و کشور، فرانسه که اون زمان قدرتی بود برای خودش 48 ساعته توسط ارتش آلمان شکست خورد و اشغال شد.

تولید نقت به هیچ وجه 8میلیون بشکه نبوده و در اوجش سال56 به 6میلیون رسیده البته سال 32 درحد چند صدهزار بشکه بوده و از سال46به بعد به 1میلیون بشکه رسیده و کم کم بالا رفته،درامد نفتی کل دوره پهلوی پدر و پسر 30میلیارد دلار بوده،با تورم هم که در نظر بگیریم باز از 8سال فروش نفت احمدینژاد کمتر میشه،یعنی شما از کل دوره پهلوی باید نصف 8سال احمدینژاد انتظار پیشرفت و توسعه داشته باشی تازه محدودیت امکاناتی و ابزار دوره پهلوی هم در نظر بگیر،مالزی از دهه هشتاد 80% مردمش روی خونه درختی زندگی میوردن و در کمتراز15سال سال 2000با همت مهاتیر محمد به یک کشور پیشرفته تبدیل شد،امارات،عربستان،قطر،بحرین،عمان و حتی ترکیه در سال57 به مراتب از ایران عقبتر بودن و الان همه ملت ما آرزشونه برن اونجا زندگی یا کار کنن.

مستشار نظامی هم چیزی شنیدی و مثل طوطی میگی آخه f14 که نیروی هوایی آمریکا هم نداشت رو و تکنولوژیش محرمانه بوده رو معلومه که فقط به شرط به ایران فروختن. آیا ما تونستیم همون f14 رو کامل بسازیم!؟ اسراییلشم اجازه نداره الان f35 رو بدون اجازه آمریکا و بدون نمایندگان شرکت آمریکایی دست بهش بزنه.

شهید عباس دوران بخاطر اینکه در دوره آموزش پرواز دوتا افسر آمریکاییا رو کتک زد از دست شاه بخاطر میهن پرستی مدال گرفت،20-30هزار دانشجوی پزشکی و مندسی و..که اون زمان در امریکا و.. درس میخوندن وقتی برمیگشتن خیلیهاشون استاد دانشگاه میشدن و ایران از پزشک و مهندس هم بی نیاز میشد که باوجود اینکه انقلاب شد خیلیهاشون برگشتن و نیاز کشور به پزشک و .. تامین کردن کم کم،هند و پاکستان مستعمره انگلیس بودن با وجود فقر بسیاری از زیرساختهای آموزشی رو از سال 1800 داشتن و حتی شبکه راه آهنشون و خیلی چیزهای دیگشون از 200سال پیش داشتن،اینکه میگی جرا دکتر هندی ایران میومد مثل مالزی الانه که کلی دکتر مهندس ایرانی الان دارن اونجا کار میکنن،آیا ایران از مالزی توسعه یافته تر هست!!؟ خوب معلومه مالزی تازه داره از نسل اولی که بعد از توسعه پرورش داده بهره برداری میکنه و اکثر آدمادیی میانسالشون متخصص نیستن اما کره جنوبی که پیشرفت رو از بیست سال قبل اونا شروع کرده الان به دکتر و مهندس خارجی نیازی نداره اما تا20سال پیش کلی نیرو و مستشار آمریکایی توی کره بودن،ایرانم از این قاعده خارج نیست ،شماها هنوز درک نکردین ایران دوره قاجار هیچی نداشته نه راه نه سیستم آموزشی و علمی و نه زیربنا و ارتش درست و حسابی،نسل اول پزشکان و اساتیدی که از دوره رضاشاه پرورش پیدا کرد از حدود سال40به بعد استاد دانشگاه شدن،سیستم انقدر شایسته سالاری بوده که پرفسور حسابی وزیر و دکتر کردوانی رییس سازمان میشد.

ما جنگزده بودیم و در سیبری ایران زندگی کردیم و سال80 تازه محله ما گازکشی شد یعنی23سال بعد انقلاب.

بسیاری از متنی که قبلا فرستادم متاسفانه سانسور شده و کل اون بخش‌هایی که فاصله افتاده حقایق مستندی بوده که چاپ نمیکنن و دوباره ننوشتم که باز سانسور نکنن،یکی از دلایلی که ثابت میکنه ایران در این سالها از اکثر جهات نسبت به دنیا عقب افتاده همین سانسور دلایل و مستندانی بوده که من نوشتم،ایران در اون زمان قدرت سیاسی نخست منطقه و کل جهان اسلام و قدرت تعیین کننده اوپک و یکی از قدرتهای نظامی جهان بود،خط تولید f16 و بسیاری صنایع مهم دیگه درحال ساخت بود.

پیکان درسته در حد بنز یا بی ام 518 نبوده اما نصف اون قیمت داشت در جهان و ماشین متوسط رو به بالا بود درست در حد مزدا3 الان بوده،تویوتا گالانت1975رو با پیکان جوانان همون سال راحت میشه در یک سطح دونست،پیکان همون ماشینیه نخست وزیر کشور یعنی هویدا از47تا57 با افتخار و بدون محافظ و راننده سوارشد ولی الان وزیرا بنز و بی ام و و لندکروزر سوار میشن.

اگه همه راضی هستن، چرا بچه های مسئولانخارج زندگی میکنن؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
در دوران محمد رضا شاه حتی اواسط حکومتش علم بقدری پیشرفته بود که فضاپیما به کره ماه میرفت و این توجیه که علم عقب بود ابدا پذیرفته نیست قطعات ریز و حساس جنگنده ها با دقت میکرون ساخته میشدند البته گاز کشی منازل بصورت جدی از سال 72 اغاز شد و همه میدونیم جنگ 8 ساله و سالها اشوبهای منافقین و خرابیهای پس از جنگ باعث این وقفه شد
همه میدانیم تعداد کارخانه ها و پالایشگاهها اتوبانها پلها و تاسیساتی که بعد از انقلاب ساخته شدند قابل مقایسه با زمان شاه نیست
میزان تولیدات کشاورزی بعد از انقلاب با زمان شاه ابدا قابل مقایسه نیست تولیدات کشاورزی که اصلا تکنولوژی برتری نمیخواهد
چطور حوادث جنگ جهانی و نبود زیر ساختها و مدارس و جنگ داخلی در شبه قاره هند بین مسلمانان و هندوها و ایجاد کشوری جدید بنام پاکستان تاثیری نداشت در میزان پزشکهای ان کشور جدید و حتی پزشک هم به ایران و چند کشور محروم میفرستاد؟
درسته درامد نفتی زمان شاه در مقایسه با زمان احمدی نژاد کم بوده ولی ارزش دلار در جهان انزمان بسیار بالاتر بوده و این مقایسه از اساس غلط هست
بافتها و مدارس فرسوده سوغات زمان شاه برای ایران بود که با حوادث اوایل انقلاب و جنگ تحمیلی بازسازی اونها سالها با تاخیر صورت گرفت
و اما در مورد اف 14 باید عرض کنم امریکا خودش مدلهای بروزتر این فانتوم رو داشت و صد البته به بهایی بسیار گزاف فروخته شدند که عملا در مقابل میراژهای فرانسه در جنگ تحمیلی کم میاوردند بخاطر تکنولوژی قدیمیتر
پیکان در خود ایران اتوموبیل متوسط رو به پایین بوده در حضور شورلتها بیوکها شورلت نوا اتوموبیلهای المانی رنجرور بیوک اسکارلاک وحتی پژو 504 برتریهای بسیار زیادی داشتند حالا بنز و بی ام وه که هیچ
تصرف فرانسه چند ماه زمان برد البته جنوبش فتح نشده باقی ماند ولی بازهم ارتش فرانسه توانای داشت و البته شجاعت بجنگه ولی ارتش بزدل رضا شاه بدون جنگ با راهپیمای دول شکست خورده فتح شد
شما در دوران محمد رضا شاه عقب ماندگی رو به علم مربوط میدونید ولی زمان قاجار توقع داشتین ایران مدرن باشه؟
اینکه شما سال 80 گازکشی کردید دال بر این نیست که قبل ازون گازکشی نمیشده همونجوری که گفتم ما با انکه در شهریکوچک ساکن بودیم سال 72 گاز کشی شد منزلمون که البته جنگ تحمیلیو سالها رفع خرابیها بیتاثیر نشد در وقفه گاز رسانی
چرا تعداد روستاهای که راه اسفالت داشتند رو اعلام نمیکنی؟ایا اسفالت تکنولوژی پیچیده ای داشت؟کدام روستا زمین ورزشی داشت؟ جاده ها با کوچکترین برفی مسدود میشدند راه داری در کار نبود همون راه گرده حیران بقدری غیر ایمن بود دو تریلی نمیتونستند از کنار هم رد شوند
کدام روستا درمانگاه داشت؟با کوچکترین برفی راههای روستایی مسدود میشدند
کل جاده ای که ایران رو به اروپا متصل میکرد جاده قدیمی و و پر از پیچ و خم میانه بود که الانهم با تعریض و استاندارد سازی و احداث ازاد راه تلفات زیادی میگیره
ایا واقعا باور داری ترکیه زمان شاه از ایران عقب بود؟دهان باز مانده رضا شاه در ترکیه اینو نمیگه و البته میزان ازاد راهها و راه اهن و زیر ساختهای ترکیه در قیاس با ایران
مثل اینکه اطلاع نداری تهاجم عراقبه ایران در اصل بخاطر هدیه دادن اروند رود و مناطق اطراف اون از جانب رضا شاه به عراق صورت گرفت؟ کجای دنیا کشوری از اب و خاک خودش هدیه میده؟
غصب زمینهای مردم هم عادی بود اون زمان در اصلاحات ارضی زمینهای وسیعی ازپدر بزرگم غصب شد و اینجوری زمینهای وسیع کشاورزی تکه تکه شده و کشاورزی از رونق افتاد
ایا تکنولوژی خریداری شده اف 16 بهتره یا تولید بومی جنگنده که الان اتفاق میفته؟
زمان اشغال ایران میدونی چقدر سربازان اشغالگر مزاحم نوامیس مردم میشدند؟میدونستی شاه ایران حق بازخواست گروهبان امریکایی رو نداشت؟
تازه اکثر تکنولوژیهای روز دنیا هم زمان قاجار وارد ایران شده بود مثل برق اتوموبیل تلفن قطار ساعت گرامافون دوربین و....
همون هویدا که میگی وارد تجارتخانه ما شد و نهایت اطلاعش از اقتصاد این جمله بود داد و ستد چه جوره؟
میدونی شرکتهای امریکایی برنده مناقصات ساخت و ساز میشدند و مهندسین ایرانی و معماران توانمند اکثرا بیکار بودند؟
زمین بسیار بزرگی هم پدر بزرگ پدریم در شهر داشت اونم توسط شاه ملی اعلام شد و غصب شد بدون دادن یک ریال
تمامی سندهای املاک بدون نقشه و دقت اکثرا ایراد دار نوشته میشدند بگذریم از قصرهای رنگارنگ نزدیکان شاه که قاشق های طلایی داشت مثل کاخ مروارید و پله هایی کریستال ایا به نظرت با پول مردم ساخته نشده بودند؟
مالزی الان رو با زمان شاه مقایسه میکنی؟رفتن پزشکان به مالزی بخاطر نبود و کمبود پزَک مالزیایی نیست بخاطر نیاز زیاد جامعه اونهاست همونجور که میدونیم مالزی خودش مقصد دانشجوهای جهان هست ولی ایران زمان شاه نظام اموزشی غلط و طاقت فرسایی داشت که معدود پزشکها هم اکثرا برای تحصیل به ترکیه میرفتند همانند عموی من که تنها دندانپزشک شهر بود
میدونی اکثر افسرهای اون زمان با 5 کلاس سواد استخدام میشدند و سواد کافی برای نگارش هم نداشتند؟
ایا نحوه برخورد قضات با مردم عادی رو دیده بودی؟لگد زدن و فحاشی که عادی بود نمیگم الان مشکلات نیست که خیلی هم زیاد هست ولی اون دوران هیچ چی نبود یه چیزهایی شنیدی ولی سنت قد نمیداد ببینی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اگه زمان شاه خوشی بوده چرا نزدیکان و اقوام شاه خارج درس میخوندند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
تو که سرت و مثل کبک زیر برف کردی و از هیچی خبرنداری و از اقا زادها هستی و در حال اختلاس لطفا چیزی نگو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
ای ابله احمق نابکار :)
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
لعنت به تو که به یه آدم خوبی مثل محمدرضا توهین میکنی
روحش شاد
گمنام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۴
26
5
فقط اینامیذونم وطن فروش بوده وخائن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
توکه بلدی نیستی پی پیت و بشوری نظر نده

نترس اگه نظر نداری کسی نمیگه لاله.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
اگه وطن فروش بود اموالشو از کاخ سعدآباد ونیاوران برمیداشت ولی برنداشت،پس چرت نگو
IRAN سکولار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۲
2
19
سلام
بی تعصب

شاه اگر دزد بود و وطن فروش تمام جواهرات موزه جواهرات روخارج میکرد
همه اموالش در کاخ را خارج میکرد

شاه ، دزد کشور نبود.
=========================
خائن به کشور خاوری های موجود هستند که قانون کاری به کار آنها ندارد.
محمد رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴
1
24
تازه دیگه تمام این حرفها رو بریزد دور تاریخ قضاوت خودش رو کرد و با پوست و جون و خونمون فهمیدیم چه خبر بوده و الان داره چی میگذره فقط اگر قیامتی باشه که نیست خیلی ها باید تقاص پس بدن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
محمدرضا چیزهایی که از سال 68 تا حال دیدم خیلی چیزا رو ثابت کرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۵
1
20
واقعیت اینه که مردم درحسرت زمان شاه هستندنمیدانم چرا ؟خلاصه برترین ناوگان هوایی،پاپورت معتبر،اعتبارملی،زیرساختهای درخشان.......
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
خدا باباتو ، و کل امواتتو هفت پشت رو بیامرزه با این حرفی که گفتی
حرفته باید طلای 24 عیار نوشته قاب کرد به سر در شهر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۳۰
15
3
تمام افرادی که امکانات ، رفاه ، و ... زمان شاه را با نظام جمهوری اسلامی مقایسه می کنند و می گویند زمان شاه بهتر بود ، یا دچار توهم هستند و یا متعصبانه از شاه دفاع می کنند و یا علیه جمهوری اسلامی عناد دارند .
من زمان شاه دانش آموز بودم .
کمتر از ده درصد روستاها از امکانات رفاهی مانند ،آب لوله کشی ، برق ، مدرسه ، بهداشت ، جاده ، تلفن ، امکانات ورزشی و ... برخوردار بود .
روستای ما در حاشیه شیراز قرار داشت ، از تمام این امکانات محروم بود .
حالا ما منکر برخی امکانات رفاهی زمان شاه مانند ورزشگاه و ... در چهارتا شهر بزرگ مثل تهران و شیراز نیستیم .
اما منصفانه نگاه کنیم ، امروز در روستاها و شهرهای استان فارس چند هزار سالن ورزشی وجود دارد ؟
چند هزار مرکز درمانی و بهداشتی در روستاها احداث شده است ؟
چند هزار کیلومتر جاده ، شبکه آب رسانی ، برق رسانی ، گازرسانی ، مخابرات و ... فقط در روستاها احداث شده است ؟
امکانات رفاهی ، سطح زندگی روستاها غیر قابل مقایسه با زمان پهلوی منحوس است .
چند درصد از جوانان روستاها از
اقشار تحصیل کرده ، پزشک ، استاد ، نماینده مجلس و هستند ، همان کسانی که زمان حکومت منحوس پهلوی ، حتی رنگ شهر را درست نمی دیدند .
و در کلام آخر اگر منصفانه نگاه نمی کنید ، اگر با جمهوری اسلامی عناد دارید ، اگر چشم و گوش بسته اظهار نظر می کنید ، یه کم تعقل به خرج دهید و چنانچه می خواهید ، امکانات و رفاه ایجاد شده در دوران انقلاب اسلامی را با زمان حاکمیت سلسله وابسته و منحوس پهلوی مقایسه کنید ، از زبان هیچ یک از وابستگان به انقلاب اسلامی نشنوید ، فقط به سخنان ارتشبد زاهدی گوش دهید .
بله ، جناب زاهدی کیست ؟
از خاندان وابسته به پهلوی !!
خود و پدرش نقش مستقیم در بازگرداند محمد رضا به قدرت و سرکوبی قیام مصدق دارند !!
داماد شاه !!
سفیر ایران در آمریکا !! ‌
وزیر امور خارجه شاهنشاهی !!
...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۳
0
3
من خودم زمان شاه نبودم ولی تااونجاکه مطالعه کردم ومیدونم این چیزایی که تومان اومده هیچ کدوم درس نبوده حالا که نیس بهترنیست که حرف حق روبزنیم
مصطفی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۲
1
13
توییکه مینویسی در زمان شاه کمتر از ده درصد روستاها برقو آب لوله کشی داشتن.....چقد ساده لوح هستی!!!!!!!چون در اون زمان دبی و کشورهای پیشرفته الان مشتی شن و بیابان بودن......چطور اینو نمیفهمی!!!!!!!!هر زمانیرو با زمان خودش مقایسه کن،یا مثل اونیکی که میگه رادیو و تلویزیون کالای لوکس بوده!!!!!!پس نه نبوده!؟؟؟؟؟فهمم خوب چیزیه ها
ببین دبی چی بوده ما چیبودیم!؟؟الان اون چیه ما چییم!
ببین اونموقع ایرانی پاسپورتش چه ارزشی داشته الان چی!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
1
14
میخوان با انتقاد بی جا از شاه قصد دارن بی لیاقتی خودشون و توجیه کنن.
هشت سال با صدام جنگیدید به لطف خرید های نظامی شاه بود همین که خرید های نظامی شاه تموم شد قطع نامه رو امضاء کردین.
الان که انرژی هستی راه انداختین ومیگین حق مسلم ماست، در دوره شاه راه افتاد.
شماها که از اختلاسای شاه میگین یه گوچولو از اختلاسهای بعد انقلاب رو هم بگین.

خود کرده را تدبیر نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۳۰
1
9
در دوره شاه ملت کادیلاک بیوک بنز بی ام و ، باقی ماشینای روز وسوار میشدن اخرشم جفتک انداختیم که پراید50میلیونی وانواع ماشینای قراضه چینی رو سوار شیم.
حالا اگه میتوتین برین پراید 50میلیونی بخرین.
اهورا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
1
10
اگر شاه بد بود و شماها خوب
پس چرا اینهمه لنگ میزنید
علی اصغر همدانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۸
11
1
شاه منتخب متفقین و مهره انگلیس و از ۲۸ مرداد مهره امریکا در ایران بود.
بنده ۶۰ سال سن دارم و با پوست و گوشت و استخوان نظام پهلو ی را تجربه کرده ام.
لیاقت شاه دوستان همان است که بود.
یعنی یک زیر دیپلم زناکار(متبع ؛کتاب ظهور و سقوط پهلوی)۲۲ ساله ،عنان اداره ایران بزرگ را بدست بگیرد.
جوانان برنای مملکت را در کوره های آدم سوزی ساواک(بروید موزه عبرت و از نزدیک ببینید)شکنجه کند آخر کار هم ۳۵ میلیارد از ثروت این مردم مظلوم را بتاراج ببرد‌
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
دست بردار از افکار کثیف و آلودت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
1
9
نسلی عاشقت شد ک تو رو هرگز ندید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
0
6
نمی دونم چرا اینقدر قدرت فهم بعضی از افراد پایین هستش که اینقدر قدرت تشخیص ندارند زمان کنونی کشور رو با زمان کنونی کشور های دیگه مقایسه کنن و زمان قبل کشور رو (زمان سلطنت شاه ) رو با همون زمان کشور های دیگه مقایسه کنن زمانی که در کشور های دیگه چیزی به نام بزرگ راه ، راهن آهن ، اتومبیل و خیلی چیزها دیگه وجود نداشت حتی اسمشم به گوششون نخورده بوده ما تو کشورمون داشتیم و خوبشم داشتیم و خیلی چیزای دیگه که اگه بخواییم اینجا اسم ببریم باید چندین صفحه ردیف کنیم
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
0
8
پنجاه سال پیش اروپاهم زیادپیشرفته نبود.پهلویهاخرابه ای راازحضرات قجرتحویل گرفته بودند.قیاس مع الفارق کردی رفیق!
مهین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
5
سلام بابا بی خیال چکار شاه بیچاره دارید اگه راست میگید بگید این 40سال چه کاری کردندجز بیکاری تورم فقر فساد دزدی اختلاس فحشا و.................................................................. طرف با مدرک پنجم ابتدایی استخدام اداره دولتی میشد الان چی با مدرک فوق لیسانس جونها همه بیکارند بعد اقایون چند شغله داریم که حال ندارند حرف بزنند
بس کنید توروخدا زمان الان رو داریدبازمان 40سال پیش مقایسه میکنید اخه عقل هم خوب چیزی اگه داشته باشید انگار کشورهای دیگه پیشرفته بودند ما نبودیم اون زمان هیچ کشوری امکانات الان رو نداشته کاری نداره همین کشورهای حوزه خلیج فارس رو اون زمانش رو باایران مقایسه کنید والان هم ببینید بعد قضاوت کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
1
دوره ی شاه هیچی نبود ولی همه چیز ارزون بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
4
خدا رحمت کند رفته گان را
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
4
شاه اگر میخواست می تونست تمام ارتش وهواردانش بفرسته توخیابون همه رو به زور ساکت کنند درزمان اون تو زندانها به زنان تجاوز نمیشد.نفت شمال انگلیس،فولاد وکارخانه ذوب اهن اصفهان(هنوز بعداز 40 سال یک کارخانه ذوب آهن نزدیم)به اقرار صدا وسیمای ایران فقط سال 56 حدود شش میلیون فقیر داشتیم ولی الان 38 میلیون فقیر مطلق.الان چی داریم امنیت غذایی ،امنیت اخلاقی ،امنیت شغلی،احترام در سیاست بین المللی کدوم داریم.دریای خزر 50 درصد مال ما بود شده 11درصد یعنی وسعتی درحدود 4 برابر کشور بحرین ازدست دادیم.اگر شرق مرز افغانستان تشریف ببرید 200هکتار مربع بخشیدیم به افغانستان.هنوز نتونستیم غرامتمون از عراق بگیریم.برسیم سطح سواد خود روحانیون با رفتن دانش آموزان به مدارس مخالف بودند وبزرگترها یادشونه روحانیون دانش اموزانی را که به مدرسه میرفتند فلک می بستندومیگفتند قرآن برای بچه ها بسه.دختران رو از مدرسه رفتن نهی می کردند.سپاه دانش اومد سطح سواد ایران رو به 47 درصد ظرف ده سال رسوند والان بعداز چهل سال سطح سواد ایران از فلسطین کمتره وسطح بهداشت ایران از مغولستان ،ترکیه و...پایین تره.سومین پول باارزش دنیا رو داشتیم ومهندسین کره جنوبی برای دوره می اومدندتهران.قراردادهای بین المللی که نگید نفت شمال انگلیس،شرکت بنز،سهم در تجهیزات وکارخانه های نظامی وماشین سازی امریکا واروپا،همه از کارهای دوره پهلوی بود.رضا شاه 12 سال حکومت کد 160 کار انجام داد اصلاحات ارضی پهلوی نبود هنوز روستاییان باید بردگی خانها می کردند هرچند امام خمینی اون موقع گفته بود روستاییان عرضه کشاورزی ندارند پس چرا رعیت باید زمین داشته باشه.درباره پهلوی منصفانه قضاوت کنید.بعداز انقلاب اصلا سبک معماری داریم اما اونهایی که معماری خوندند میدونند ماحتی سبک معماری مخصوص دوران پهلوی دریم.مه غرامت هایی که ما ازجهان طلب داریم ناشی از زحمات دوران پهلویه.بعداز انقلاب حتی نتونستیم آیت الله طراز اول تحویل بدیم تمام آیت الله های طراز اول مال اون دارنند.بعداز انقلاب جز شعار بیست تا کار زیربنایی هم نکردیم حتی نمی تونیم تمبر،مهر نماز،چادر ،فندک سیگار تولید کنیم.اگروضعیت الان بااون موقع مقایسه میکنید حتما وضعیت کشورهای دیگه مثل امارات،ترکیه،پاکستان و...اون زمان وزمان فعلی درنظر بگیرید.همین پهلوی کاری کر ایران درگیر17 جنگ نشه.کشورتو دوتا جنگ جهانی سرپاحفظ کرد.اولین ارتش منسجم بعداز 1000سال بنیان گذاری کرد.ادازه ثبت احوال،قوه قضاییه،وزارت ورزش،وزارت آموزش وپرورش،وزارت محیط زیست،یارانه رایگان به مردم ....دست آورد اون زمان بود.اون اگر نوکر آمریکا بود آمریکا تحویلش می گرفت.عادلانه قضاوت کنیم امام خمینی موقع تبعید هیچ کشور اسلامی پذیرش نکرد وچرا باز غرب اون راه داد.اما شاه رو هیچ کشورغربی پذیرش نکرد اما جهان اسلام اون راه داد/امام حسین میگه دین ندارید آزادمرد باشید.اون دنیا باید حساب پس بدیم پس قضاوتتون عادلانه باشه.
قاسم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
0
4
روحش شاد...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۵
0
3
وای خدایا ایران امروز یعنی بهشت .از کجاش بگم خونه هایی که زلزله خرابش کرد و تبدیل شد به ویلاهای ضد زلزله وتوش پر از حیوانات بهشتی مثل عقرب ومار شدند یا خونه هایی که سیل ویرون کرد و الان همشون ویلاهای استخردار شدند. یا این اقازاده ها که حصار میزنند تا فقیر ،فقرا سمت اونا نرن.شاید هم خیابون ها و چهار راه ها رو که پر از گل های رنگ و با رنگ هستند اما ریششون به جای خاک در دست بچه های ۵ ،۶ ساله است گاز و نفت و برق و ابمون مفت شده .یا زمین های مفتی که به فقرا دادند و خونه شد .خدا رو شکر الان شاه نیست که بگید شاه میخوره پس چرا اینقدر اختلاس هست؟ یه روز دریای خزر واگذار میشه یه روز خلیج فارس. درحالی که سالی یک بار دست بچه هامون به ماهی نمیرسه ماهی ها رو به چین واگذار میکنن. فاصله طبقاتی هم که دیگه هیچ یکی سه شب شکم گرسنه سر رو بالش میزاره یکی هم توی رستوران با پول مردم هزار جور غذا سفارش میده
وللش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۹
0
3
محمد رضاشاه پهلوی...
تاریخ تا ابد شرمنده تو شد...
فریال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۲
0
4
خدا بیامرزتت ای شاه
توکه نمیدونی این سد زاینده رودی که ساختی و باعث شدی شهر اصفهان،قم ،یزد ویاسوج آب داشته باشه رو رو الکی گفتن شاه عباس ساخته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۴
0
1
با سلام به نظر من شاه خوب بودیابدتمام شد الان درباره الان حرف بزنید کلی متن الکی می‌نویسید کمک کنید ایرانی ابادوباپیشرفت وسربلندداشته باشیم فقیرنداشته باشیم خرابه نداشته باشیم انقدرقدرت بگیریم که هرننهقمری زورنگدمیشوددوره شاه تمام شد هی بحث شاه خوب بودیابدالان رابفکرابادانی پیشرفت باشیم
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار