تاریخ انتشار: ۰۲:۰۶ - ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۸۵ نظر
فرح دیبا معروف به فرح پهلوی، سومین و آخرین همسر محمد رضا شاه پهلوی بود که تا آخر زندگی پادشاه با او بود و ملکه ایران ماند. فرح پهلوی به خاطر خدمات فرهنگی‌اش به ایران شناخته می‌شود اما آن چیزی که در زندگی او مغفول مانده، نقش او در تاسیس نهادهایی بوده که نمونه مشابه آن در دولت وجود داشته است. در واقع می‌توان فرح پهلوی را بنیانگذار تاسیس نهادهای موازی فرهنگی در ایران دانست؛ نهادهایی که می‌توانست قدرت و تاثیر خاندان و حکومت پهلوی را در حوزه فرهنگ بسط بدهد.

فرح پهلوی

رویداد۲۴ مازیار وکیلی: «برداشتن اولین قدم‌ها در محیط تازه‌ای که فرح دیبا به آن وارد شده بود، قطعاً ساده و آسان نبوده است. برای مهار کردن احساسات خویش بی‌شک بر خود فشار زیادی وارد کرده است، با این حال بر خلاف رفتار رایج درباریان، به مستمندان توجه داشت. آنطوری رفتار کرد که ایل و تبار دیبا وارد دربار شدند و بگونه‌ای سرطان‌وار در دربار ریشه دواندند و با عنوان بنیاد دیبا رسمیّت پیدا کردند و به چپاول پرداختند. این درحالی بود که فیلم‌ها و تبلیغات همواره ملکه فرح را به چهر ه‌ای مهربان و دلسوز مردم نمایش می‌داد.» شاپور بختیار

فرح دیبا آخرین همسر محمدرضا شاه پهلوی بود. فرح دیبا در خانواده‌ای از طبقه متوسط به دنیا آمد. او فرزند فریده قطبی و سهراب دیبا بود. از طرف مادر که اصلیتی لاهیجانی داشت تبارش به صوفی و دانشمند علوم دینی، قطب‌الدین شریف لاهیجی می‌رسید.

سهراب دیبا پدر فرح پهلوی فرزند مهدیخان آذری (شعاع الدوله) برادرزاده علاءالملک بود و ماه‌تاج منورالسلطنه دختر میرزا محمود علاءالملک طباطبایی دیبا از خانواده‌های سرشناس آذربایجان بود.

سهراب دیبا تبریزی و از اهالی محله ششگلان آن شهر بود. پدر فرح در دانشگاه نظامی سن پترزبورگ به تحصیل پرداخت و پس از انقلاب اکتبر به فرانسه رفت و در آن‌جا دیپلم گرفت و تحصیلات خود را در رشته حقوق ادامه داد. سپس دانشگاه نظامی سن سیر رفت و پس از اتمام تحصیلات به ایران برگشت و به استخدام ارتش درآمد.

به گزارش رویداد۲۴ فرح پهلوی در ۳۰ آبان سال ۱۳۳۸ با محمدرضا شاه پهلوی ازدواج کرد و از آن پس نفوذ و تسلط خود را بر حوزه‌های فرهنگی گسترش داد و با نهاد سازی‌های مکرر در عرصه فرهنگ و هنر علاوه بر گسترش و نفوذ خود تلاش کرد گفتمان رسمی دربار را فضای فرهنگی کشور جا بیندازد. فرح پهلوی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همراه شاه از ایران خارج شد و هم‌اکنون در فرانسه و آمریکا زندگی می‌کند.

تحصیلات و دوران دانشجویی فرح پهلوی

فرح دیبا در سال ۱۳۱۷ به دنیا آمد. در شش سالگی به مدرسه ایتالیایی خواهران روحانی رفت. فرح دیبا این مدرسه را پیشنهاد مادرش انتخاب کرد، چون مادرش دوست داشت فرح پیانو یاد بگیرد اما چون در خانه پیانو نداشتند، فرح باید در مدرسه تمرین پیانو می‌کرد.

فرح در ده سالگی به مدرسه ژاندارک رفت. هر دو این مدارس توسط راهبه‌ها اداره می‌شدند. مدرسه ژاندارک توسط فرانسوی‌ها در ایران تاسیس شده بود. فرح در این مدرسه به عنوان کاپیتان تیم بسکتبال انتخاب شد و همراه با این سه بار قهرمان مسابقات تهران شد.

فرح به روزنامه کوریره دلاسرا گفته «مادرم بیش از ۶۰ سال پیش مرا به پیشاهنگی، کلاس شنا و بسکتبال فرستاد. من کاپیتان تیم بودم و با پیراهن شماره ده بازی می‌کردم مثل مارادونا و باجیو.»

فرح در سال ۱۳۳۳ قهرمانی‌هایی هم در رشته‌های پرش ارتفاع، پرش طول و دو و میدانی در سطح استان تهران به دست آورد. فرح در مدرسه ژاندارک به گروه پیشاهنگی هم پیوست و پس از مدتی سرپرست گروه پیشاهنگی شد و همراه این گروه در سال ۱۳۳۵ اولین سفر خارجی خود را تجربه کرد و به فرانسه رفت.

فرح دیبا سه سال آخر تحصیلی خود را در مدرسه فرانسوی رازی پشت سر گذاشت و دیپلم خود را در سال ۱۳۳۶ دریافت کرد. فرح به دلیل نمرات ممتاز خود توانست از مدرسه اختصاصی معماری پاریس پذیرش بگیرد، اما موفق به اخذ بورسیه نشد.

فرح در زمان دانشجویی خود، چون نتوانسته موفق به اخذ بورسیه شود و کمک هزینه ۱۵۰ تومانی که خانواده او از طریق سفارت فرانسه برایش می‌فرستادند کفاف مخارج او را نمی‌داد مجبور شد در روز‌های تعطیل و اوقات فراغت در خانه فرانسوی‌ها به عنوان پرستار مشغول به کار شود.

دوستان صمیمی فرح در این دوران لیلی امیر ارجمند، کریم پاشا بهادری، فریدون جوادی و یرژون مایرولد بودند. فرح در دوران جوانی از طریق انوشیروان رئیس فیروز به سازمان جوانان حزب توده پیوست.

احسان طبری حضور فرح در راهپیمایی‌های حزب توده در فرانسه را تایید کرده است. این‌که آیا فرح در دوران جوانی چقدر گرایش‌های سوسیالیستی داشته هنوز محل مناقشه است.

برخی از چهره‌های نزدیک به محمدرضا شاه مثل علی حیدری شهبازی در کتاب خود محافظ شاه درباره گرایش‌های سیاسی فرح می‌نویسد: «لیلی امیرارجمند از دوستان خیلی نزدیک ملکه فرح دیبا بود. خیلی از کار‌های آن‌ها مثل هم بود. مثلا در وقاحت و بی‌شرمی کاملا شبیه هم بودند... او در دوران تحصیل در فرانسه با فرح آشنا شد. آن‌ها در دانشگاهی ثبت‌نام کردند که اکثر استادان آن دانشگاه از کمونیست‌های فرانسه بودند. لیلی جهان‌آرا قبل‌ازاینکه با فرح رابطه دوستی برقرار کند، در دوران تحصیلش در نیوجرسی آمریکا با یک افسر اطلاعاتی کشور مجارستان که در امریکا ماموریت اطلاعاتی داشت و با مامورین کا.گ.ب همکاری می‌کرد رابطه داشت. او با تشویق دوست کمونیست مجارستانی‌اش برای نفوذ بیشتر بین دانشجویان ایرانی مقیم فرانسه، رابطه دوستی با فرح دیبا برقرار کرده بود. لیلی امیرارجمند از دو طرف استفاده می‌کرد. هرچه دلش می‌خواست می‌توانست اخبار به‌دست بیاورد که آورده بود و هرچه نمی‌توانست از فرح دیبا می‌گرفت، بعد هم تمام خبر‌های جمع‌آوری شده را به دوست کمونیست مجارستانی‌اش می‌داد.»

در سال ۱۳۳۸ محمدرضا شاه که در فرانسه مهمان ژنرال دوگل بود، ملاقاتی هم با دانشجویان ایرانی داشت و در آن‌جا بود که برای اولین بار مکالمه کوتاهی بین او و فرح پهلوی شکل گرفت.

فرح پهلوی و محمدرضا شاه

 

ازدواج فرح پهلوی با محمدرضا شاه

به گزارش رویداد۲۴ درباره نحوه ازدواج فرح دیبا با محمدرضا شاه روایت‌های مختلفی وجود دارد. اولین دیدار رسمی شاه با فرح به همان ملاقات شاه با دانشجویان ایرانی در سفارت ایران در فرانسه برمی‌گردد.

فرح آن ملاقات را این‌گونه توصیف می‌کند: «پادشاه برای دیدار رسمی به فرانسه آمده بودند و چنان که معمول بود بنا شد تا سفارت ایران چند نفر از ایرانی‌ها برای ملاقات با ایشان دعوت کند که من هم از منتخبان بودم. آن روز را خوب به خاطر دارم، چون همان شب هم دیدار را برای مادرم در نامه‌ای نوشتم شاه چقدر دوست‌داشتنی است. موهایش تقریبا سفید شده و چشمانی محزون دارد. نمی‌دانی چقدر از دیدن او خوشحال شدم، ولی مطابق معمول دانشجویان چنان اطراف او را گرفته بودند که من با پاشنه‌های هفت‌سانتی به زحمت او را دیدم. وابسته فرهنگی دستم را گرفت تا جلو بیایم و معرفی بشوم. یکی از افرادی که در جلسه حاضر بود بعدا به من گفت که وقتی از سالن خارج می‌شدم او من را با چشمانش دنبال کرد.»

فرح البته در خیال خود هم نمی‌دید که چنین ملاقات کوتاه و ساده‌ای او را ملکه ایران کند. فرح در آن سال‌ها مدتی به تهران می‌آید و دو ماهی در تهران می‌ماند. اما هنگامی که برای تمدید اسناد گذرنامه‌اش مراجعه می‌کند متوجه می‌شود نامش در لیست مخالفین شاه ذکر شده و برای همین از تمدید گذرنامه‌اش ممانعت به عمل می‌آید. فرح که بسیار از این موضوع نگران شده بود موضوع را با دایی خود محمدعلی قطبی در میان می‌گذارد.

دایی فرح از طریق دوست صاحب نفوذی فرح را به اردشیر زاهدی که در آن زمان رئیس امور دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور بود معرفی می‌کند. این ملاقات سرنوشت فرح را برای همیشه عوض می‌کند.

عروسی فرح پهلوی

خود فرح درباره این ملاقات می‌گوید: «آقای زاهدی بعد از آن دیدار و پرسش درباره کارهایم گفت که مایل است من را به همسرش، شاهدخت شهناز (دختر ارشد محمدرضا شاه پهلوی از ملکه فوزیه) معرفی کند. دیدار در خانه آن‌ها در حصارک در شمال شمیران اتفاق افتاد. در میانه دیدار صدای رفت و آمد شنیدم و ناگهان در باز شد و پادشاه وارد شد. او بسیار خندان بود. آنقدر با خوشرویی و گرمی با من شروع به صحبت کرد که فوری موقعیت را فراموش کردم. بعد از چندی که هنوز در تهران بودم، بار دیگر به منزل شاهدخت شهناز دعوت شدم و بار دیگر شاه را آنجا یافتم. رابطه ما بدان‌جا رسید که او گاه به گاه من را با اتوموبیل خودش به گردش می‌برد. یک بار هم برای پرواز با یک جت کوچک رفتیم که به دلیل نقص فنی چرخ‌هایش باز نشد و خطر مرگ وجود داشت.»

اردشیر زاهدی، اما روایت متفاوتی از این ملاقات دارد: «یک روز در محل دفتر کار موقت خود در وزارت خارجه نشسته بودم که سکرترم [منشی] اطلاع داد یک دانشجوی مقیم فرانسه تقاضای دیدار با شما را دارد. ضمن صحبت‌هایمان متوجه شدم که دوشیزه فرح دیبا برای دیدار با افراد خانواده‌اش به ایران آمده، ولی در فرودگاه مأموران شهربانی گذرنامه او را اخذ کرده‌اند. من از ایشان سؤالاتی کردم و متوجه شدم ایشان در زمان دانشجویی در پاریس، به واسطه همکلاس بودن با چند دانشجوی چپ‌گرا و چند دانشجوی عضو سازمان دانشجویی حزب توده و کنفدراسیون دانشجویان ایرانی، مورد سوءظن مقامات اطلاعاتی سفارت ایران در پاریس قرار گرفته و نام او را در لیست دانشجویان مخالف رژیم به تهران فرستاده‌اند.»

اردشیر زاهدی فرح و خانواده او را به ویلای حصارک خود دعوت می‌کند. البته هنوز مشخص نیست قصد اردشیر زاهدی از دعوت فرح معرفی او به شاه بوده یا پای دلایل دیگری در میان بوده است؛ چه آن‌که اردشیر زاهدی سلیقه شاه در انتخاب همسر را چنین توصیف می‌کند: «این دختر سیه‌موی و لاغر‌اندام و تا حدودی سیه‌چرده (سبزه) است و شاهنشاه که قبلاً همسری به زیبایی ملکه ثریا داشته‌اند، حالا چطور ممکن است که این دختر را که به نظر می‌رسد از خانواده‌ای معمولی هم باشد بپسندد؟»

حسین فردوست، روایت دیگری از دلیل دعوت فرح به ویلای حصارک مطرح می‌کند که بسیار قابل تامل است: «چنین دختری نمی‌توانست مورد پسند هیچ مردی باشد، برای درک این ادعا کافی است به آلبوم آن دوران فرح مراجعه شود! فرح از فرط استیصال برای اخذ کمک مالی به سراغ اردشیر زاهدی در حصارک می‌رود تا بتواند در پاریس تحصیل و زندگی کند. اگر ندانیم حصارک چیست، شاید مسئله مفهوم نشود. در حصارک ویلایی بود که اردشیر زاهدی با تعدادی از رفقای جوانش، منتظر شکار دختر‌ها و زن‌ها می‌نشست و هر مراجعه‌کننده از جنس مؤنث اگر مورد پسند زاهدی واقع می‌شد، بلافاصله به اتاق خواب می‌رفتند و اگر مورد پسند زاهدی نبود، او را به یکی از رفقایش که حضور داشتند می‌داد. این بود شغل و کار اردشیر زاهدی، حال این دختر در چنین وضعیتی به سراغ اردشیر زاهدی در حصارک می‌رود، لابد زاهدی از این دخترک خوشش نیامده بود که به محمدرضا تلفن می‌زند که دختری اینجا آمده و اگر اجازه بدهید او را بیاورم و محمدرضا می‌پذیرد و بدون تحقیق قبلی که او کیست و خانواده او کیست، او را به فرودگاه می‌برد و در هواپیما به وی پیشنهاد ازدواج می‌کند و معلوم است که فرح نیز بلافاصله قبول می‌کند!»

کتاب خاطرات حسین فردوست پس از انقلاب نوشته شد و به همین دلیل عده‌ای از تاریخدانان گفته‌اند این روایت‌ها واقعی به نظر نمی‌رسد و به لحاظ تاریخی نمی‌توان به آن استناد کرد.

عکس جوانی فرح پهلوی

خود شاه، اما نقطه شروع این آشنایی را ملاحظه عکس فرح در آلبوم دخترش شهناز می‌داند و تلاش می‌کند نقش اردشیر زاهدی را در این میان نادیده بگیرد.

اشرف پهلوی، شروع آشنایی شاه و فرح را اسفندیار دیبا دندانپزشک مخصوص دربار می‌داند که با معرفی فرح به اردشیر زاهدی او را به عنوان همسر پادشاه ایران پیشنهاد می‌دهد. به هرحال این آشنایی صورت می‌پذیرد و فرح و مادرش با اردشیر زاهدی رابطه پیدا می‌کنند. رابطه‌ای که مادر شاه آن را مقدماتی برای آشنایی هرچه بیشتر شاه و فرح می‌داند.

فرح اولین گفتگوی خود با محمدرضا شاه را اینگونه توصیف می‌کند: «اولین جمله‌ای که اعلیحضرت از من پرسیدند این بود که کجا تحصیل می‌کنید؟ با این جمله آشنایی ما آغاز شد و چند دقیقه‌ای چگونگی تحصیل در پاریس محور گفتگو‌های ما را تشکیل داد. من تحت تأثیر مهربانی و برخورد محبت‌آمیز شاهنشاه، حرف‌هایم را می‌زدم، در بازگشت از حصارک، قلبم دستخوش هیجان فراوانی بود، خانواده‌ام هم در جریان آن قرار گرفتند، اما آنچه که پیش آمده بود آنقدر برایم غیرمنتظره بود که آن را با هیچ یک از دوستانم در میان نگذاشتم.»

اردشیر زاهدی بعد‌ها قیافه فرح را در اولین ملاقتش با محمدرضا شاه این‌گونه توصیف می‌کند: «یادم هست که یک پیراهن و دامن سفید به تن داشتند و آرایش هم اصلاً نداشتند، هر کس ایشان را می‌دید تصور می‌کرد در برابر یک پرستار بیمارستان قرار گرفته است!»

اردشیر زاهدی دلیل علاقه شاه به فرح را علاقه شاه به فرهنگ فرانسوی می‌داند. شاه که پیش از عزیمت به سوئیس تحت نظر یک پرستار فرانسوی بنام مادام ارفع رشد کرده بود و از آن دوران خاطرات خوبی داشت دلبسته فرح می‌شود و از او خواستگاری می‌کند.

اولین هدیه شاه به فرح یک اتومبیل شورلت کرایسلر بود که سوئیچی طلایی داشت. هدیه بعدی شاه به فرح یک سینه‌ریز برلیان بود.

فریده دیبا در خاطرات خود درباره این هدایا می‌گوید: «ما در برابر این هدایای گرانبها چه چیزی می‌توانستیم به شاه هدیه کنیم؟ من به عنوان مادرزن او وظیفه داشتم مطابق آنچه عادت و رسم ایرانیان است، متقابلاً هدیه‌ای برای داماد آینده‌ام بگیرم. اما تهیه هدیه‌ای درخور شاه که می‌بایست شاهانه باشد، از عهده من خارج بود.»

در اولین مهمانی فرح از شاه می‌خواهد برای ارائه پایان‌نامه و جمع کردن وسایلش به فرانسه برگردد که شاه با این موضوع موافقت می‌کند و به این شکل ماجرای ممنوع الخروجی فرح هم به راحتی فراموش می‌شود.

شاه خواهرش شمس پهلوی را در این سفر همراه فرح می‌فرستد. فرح حضور خود در فرانسه را بعد از ماجرا‌های تهران چنین توصیف می‌کند: «وقتی برای سر و صورت دادن به کارهایم به پاریس بازگشتم، با سابقه تحصیلی که در پاریس داشتم، سوژه خوبی به دست روزنامه‌های فرانسوی افتاده بود. مرتب مقالات مصّور چاپ می‌کردند و جریان را به صورت یکی از ازدواج‌های هزار و یک شب جلوه می‌دادند.»

فرح که تا آن روز نامش در لیست مخالفین شاه قرار داشت، حالا با پاسپورت دیپلماتیک و هواپیمای اختصاصی داشت به فرانسه می‌رفت. به جز شمس فریده دیبا، فتح‌الله مین‌باشیان، شوهر شمس (که از نوازندگان ماهر ویولن در لاله‌زار بود و بعد از عروسی با شمس، نام خود را به مهرداد پهلبد تغییر داده بود) شهناز، فاطمه (خواهر ناتنی شاه) و لیلی امیرارجمند، دوست صمیمی‌اش در این سفر همراه فرح بودند.

فرح دو تابعیتی بود و این موضوع را اردشیر زاهدی در خاطرات خود به صورت گذری مطرح کرده است. فرح پاسپورت فرانسوی داشت و می‌توانست با این پاسپورت هم سفر کند. اسدالله علم دو تن زبده‌ترین کارمندان دربار را همراه فرح فرستاده بود تا او را برای تهیه مقدمات عروسی همراهی کنند. سرانجام در آذرماه سال ۱۳۳۹ در کاخ گلستان مهمانی مفصلی با حضور ۴۰۰ مهمان برگزار شد تا فرح دیبا رسماً فرح پهلوی شود.

زندگی نامه فرح

 

تاسیس نهادهای موازی توسط فرح پهلوی

فرح پهلوی در کتاب کهن دیارا می‌گوید «شاه علاقه چندانی به مسائل فرهنگی نداشت، او به چیز‌های دیگری فکر می‌کرد، ولی همیشه از من پشتیبانی می‌کرد و بسیاری از هموطنانم و سازمان‌های غیردولتی از من می‌خواستند که با پادشاه در مورد طرح‌های فرهنگی‌شان صحبت کنم. در آن دو دهه ایران یک راه طولانی را پیمود. هنوز امروز نامه‌ها و ایمیل‌های فراوانی از هنرمندان زیرزمینی ایرانی دریافت می‌کنم.»

محمدرضا شاه پهلوی بعد از ازدواج با فرح، امور فرهنگی و هنری، تامین اجتماعی، آموزش و پرورش و بهداشت و درمان را در اختیار فرح گذاشت و خودش درگیر امور سیاسی، نظامی و اقتصادی شد.

فرح خیلی زود دفتر مخصوص فرح پهلوی را با چهل کارمند تاسیس کرد؛ دفتری که دارای چهار بخش «آموزش و پرورش»، «بهداشت و درمان»، «رفاه اجتماعی» و «فرهنگ و هنر» بود.

فرح پهلوی ذیل این دفتر و بنیاد پهلوی، مراکز مختلفی تاسیس کرد که هر کدام از آنها ردیف بودجه‌های مخصوص به خود داشتند.

در حوزه بهداشت و درمان، جمعیت خیریه فرح پهلوی، بنگاه حمایت مادران و نوزادان، انجمن ملی حمایت کودکان، کنگره پزشکی ایران، جمعیت کمک به جذامیان، بنیاد ایرانی بهداشت جهانی، جمعیت حمایت آسیب‌دیدگان از سوختگی، جمعیت ملی مبارزه با سرطان، جمعیت طرفداران مرکز طبی کودکان، شورای عالی بهداشت، سازمان ملی انتقال خون ایران، جمعیت بهزیستی ایران و انستیتو پاستور زیرمجموعه نهادهای تحت مدیریت فرح پهلوی قرار گرفتند.

بسیاری از این نهادها از دهه‌ها قبل تشکیل شده بودند اما اوج دوره شکوفایی آنها زمانی بود که با نفوذ فرح بودجه آنها افزایش یافت و مستقیما زیر نظر دربار فعالیت کردند.

فرح در زمینه فرهنگ و هنر هم این موسسات را تاسیس کرد یا مدیریت آنها را برعهده گرفت: سازمان ملی فولکلور ایران، تالار رودکی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، انجمن ملی روابط فرهنگی، بنیاد فرهنگ ایران، سازمان جشن هنر شیراز، تئاتر شهر، مؤسسه آسیایی دانشگاه پهلوی، انجمن فیلارمونیک تهران، بنگاه ترجمه و نشر کتاب، سازمان گفتگوی فرهنگ‌ها، جشنواره توس، انجمن شاهنشاهی فلسفه وجشن هنر‌های مردمی اصفهان. فرح در زمینه آموزش و پرورش هم بیکار نبود و انجمن‌ها و موسسات مختلفی را تحت نظارت خود درآورد: دانشگاه فرح پهلوی، کانون کارآموزی کشور، سازمان ملی پیش آهنگی - پیش آهنگی دختران، آموزشگاه نابینایان رضا پهلوی، دانشگاه فارابی، شورای عالی آموزش و پرورش و فرهنگستان علوم ایران.

در زمینه رفاه اجتماعی هم بنیاد‌های مختلفی تحت نظارت فرح پهلوی فعالیت می‌کردند: جمعیت حمایت کودکان بی‌سرپرست، فدراسیون ورزشی کر و لال‌ها، شورای عالی شهرسازی، شورای عالی رفاه اجتماعی، شورای عالی اطلاعات و جهانگردی، سازمان ناشنوایان ایران و سازمان نابینایان ایران.

فرح پهلوی

شهبازی در کتاب خود درباره اختیارات فرح پهلوی در دربار می‌نویسد: «فرح بدون‌وقفه با همکاری پرویز بوشهری بنیاد راه می‌انداخت.»

در این دوران قدرت فرح بسیار افزایش یافت و سال ۱۳۴۶ و بعد از تاجگذاری مقرر شد او تا بیست سالگی ولیعهد نائب السلطنه باشد بتواند در صورت نبود شاه نقش اول را در ایران ایفا کند. فرح در دوره‌های دیگر نیز نفوذ خود در دربار را نشان داد.

شهبازی درباره نقش فرح در انتصابات دربار می‌نویسد: «با تحت‌فشارگذاشتن شاه، ارتشبد ازهاری به نخست‌وزیری منصوب شد. پس از آن دوباره با فشار فرح و کامبیز آتابای، شاپور بختیار به نخست‌وزیری رسید. این زمانی بود که شاه و فرح و بچه‌هایشان از ایران رفتند. حتی زمانی‌که فرح با زور و تهدید شاه را از ایران بیرون کرد و خودش هم رفت.»

شاید برخی روایت شهبازی از میزان قدرت فرح را آمیخته به اغراق بدانند، اما مشخص است که فرح تلاش می‌کرد قدرت سیاسی و اقتصادی بیشتری داشته باشد و بتواند با چیدن مهره‌های مورد وثوق خودش در دربار در صورت فوت یا برکناری شاه امور ایران را در دست بگیرد.

از طرف دیگر وجود این نهاد‌ها امور مربوط آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر، رفاه اجتماعی و بهداشت و درمان را یکسره تحت انقیاد حکومت پهلوی درآورده بود و کمتر اجازه می‌داد افرادی خارج از دایره حکومت پهلوی در این امور دخالت کنند مگر این‌که به نوعی با خاندان پهلوی مرتبط بودند.

فرح پهلوی به خوبی توانسته بود از فضایی که در اختیارش قرار گرفته بود، برای کادرسازی و نهادسازی استفاده کند. در حقیقت تا پیش از فرح، زنان دربار سلطنت ایران تنها تلاش می‌کردند بتوانند برخی نیروهای مورد وثوق خود را به هر ترتیبی که می‌توانند به مسئولیت‌های مختلف بگمارند، با این حال فرح راه اسلاف خود را نرفت و به جای مهره‌چینی، نهادسازی کرد و از طریق نهادهایی که در سال‌های بعد اثرگذار شده بودند، قدرت خود و دربار را گسترش داد و تاثیرگذاری کرد.

فرح بعد از انقلاب به زندگی خود در فرانسه و آمریکا ادامه داد. دو کتاب خاطرات به نام‌های «کهن دیارا» و «خاطرات فرح پهلوی» منتشر کرد که البته منتقدان و حامیان فراوانی یافت. حامیانش به استناد به دو کتاب از خدمات او گفتند و منتقدانش گفتند کتاب روایتی یکطرفه از تاریخ ایران و عملکرد پهلوی است.

به گزارش رویداد۲۴ فرح پهلوی زنی است که تاثیر زیادی بر ایران گذاشت، نهادهایی که او تاسیس یا مدیریت می‌کرد، عمدتا در تاریخ ایران جریان‌ساز بودند. چه منتقدان او خوششان بیاید یا نه، علاقه او به فرهنگ و هنر، دستاوردهای ارزشمندی برای ایران داشت و بخشی از آثار اصل نقاشی هنرمندان جهان که اکنون در ایران است، مرهون عملکرد اوست. در این میان، گاف‌های ریز و درشتی هم وجود داشت و بخشی از اموال بیت المال بابت خرید آثاری هدر می‌رفت که نه اهمیتی هنری داشت نه برای خرید آن توجیهی منطقی وجود داشت.

نهادهایی همچون کانون پرورش فکری، نسل بعدی بزرگترین هنرمندان ایران را در خود پرورش داد. دانشگاه و بنیاد فارابی با هدف نگهداری و گسترش فرهنگ ایرانی در جهان تاسیس شد و ... اما سوال اساسی اینجا بود اگر قرار بود نهادهای موازی با دولت در دربار چنین فعالیتی انجام دهد، چه نیازی به مجموعه‌ای به نام دولت بود؟ 

معلوم نبود اگر بخش عمده بودجه فرهنگی و بهداشتی و آموزشی در بنیادهای زیرمجموعه فرح پهلوی هزینه می‌شد، چرا دولت باید پاسخگوی وضع موجود باشد؟

حقیقت آن است که این بودجه‌ها به سمت دربار سرازیر می‌شد تا بتواند با عملکرد خود، ذهن مردم را نسبت به حکومت پهلوی مثبت کند. از این جهت تاسیس چنین نهادهایی برای محمد رضا شاه بسیار مفید بود، اما از آن سو انسداد سیاسی، به راحتی می‌توانست هر دستاوردی را تحت الشعاع قرار دهد. نهادهایی که فرح تاسیس کردند، در عین بودجه‌خواری دستاوردهای ویژه‌ای داشتند و احتمالا این بزرگترین تمایز آنها با نهادهای موازی دولت پس از انقلاب باشد؛ نهادهایی که با بودجه‌های فراوان دستاوردهای آن چندان مشخص نیست.

آلبوم تصاویر فرح پهلوی

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸۵
عجب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
14
77
کافر همه را به کیش خود پندارد جناب نویسنده وابسته،از کرونا آوردن و پخش گسترده ویروس و برنامه کشتن میلیونها ایرانی در زمان پهلوی هم مینوشتی،شرم و حیا و انصاف پیشکش ولی حداقل وسط همچین بحرانی حداقل اسمی از خاندان ایرانساز پهلوی نبر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
خاندان ایرانساز! این اصطلاح غلوآمیز و بی اعتبار در پیجهای سلطنت طلبها و جان فداهای پهلوی هی تکرار میشه
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
درودبرشما
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
آقای عجب ...جناب نویسنده یک حقیقت تاریخی رو عنوان کرده اگه اطلاعات کافی راجع به سیر تاریخی تشکیل این نهادهارو نداری لطفا نظر نده عجب عزیز چهل ساله دارن از روش فرح پهلوی تقلید میکنن و ادارات و سازمانهای مختلف رو تشکیل میدن اما با نتیجه کاملا برعکس آن زمان
پاسخ به رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
نفهمیدی این مثلا گزارش فقط و فقط قصد تخریب و بدگویی بشت سر خاندان ایرانساز پهلوی رو داره!؟ فقط تیتر مطلب رو خوندی انگار،متن رو بخون ببین پلیدیهای مسعولین فعلی رو چطور به خاندان پهلوی نسبت داده
خشایار
|
Turkey
|
۰۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
19
46
اینگونه تعاریف کذب از مادر ایران،
نشان از وضعیت خود حضرتعالی دارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
اشنباه منفی دادم، خاندان پهلوی خیلی به ایران خدمت کردن، تاریخ را با دروغ نمیتوانید تحریف کنید.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
8
70
رژیم پهلوی و وابستگانش اشتباهاتی داشته اند , ولی اگر در رژیم گذشته ده نهاد موازی بوده , درحال حاضر هزار تا نهاد موازی وجود دارد !!!!! به قول معروف " کور خود وبینای دیگران نباشید "
پاسخ ها
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
برو بیسواد انتر بیسواد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
این عوضی 12:توهین نموده است , عنتر جد وآبادته , رویداد24 برای این که با این بی شعور بی حساب شوم., لطفا" منتشر نما , چون به قول معروف : جواب " های" " هوی " است
Ht
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
6
66
نویسندهی که این را نوشتی خاندان ایران ساز پهلوی را تاریخ ثابت کرد شما هم رور زیادی نزنید. امروز ثابت شد که اب خاک مردم ایران را فروخت خزر قسم کیش و ووو سرمایه ایران خرج بشار اسد حسن نصرالله یا عمو حسن وحشدشعبی میشود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
بحرین رو هم نفروختن کلا تقدیم کردن ضمنا در ماجرای کودتای ظفار هم رسما نظامیان ایرانی برای حمایت از سلطان عمان آشکارا وارد عمان شدند و کلی هم کشتند
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
سلام داداشم احسن برشما
ناشناس
|
Germany
|
۱۲:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
15
11
اگر بی غرض نگاه کنید خاندان پهلوی هم خدمات زیادی به کشور و ملت ایران کردن ولی در کنار کارهای مثبت کارهای اشتباه زیادی هم انجام شد. البته در زمان شاه هم مثل حالا دزدی و رانت و چپاول کم نبود.
پاسخ ها
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
درودبرشما
خخخ
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
در زمان شاه 1% الان فساد اداری و حکومتی وجود نداشت که اگر وجود میداشت از سال 32 که در اثر سو مدیریت و چاپ پول بدون پشتوانه توسط مصدق دلار به 260 ریال رسیده بود قیمت دلار و تورم کاهش پیدا نمیکرد و به ثبات نمیرسید به شکلی که بعد از 25 سال در سال 57 دلار 68 ریال باشه ضمن اینکه در همین 25 سال با وجود تورم بسیار پایین حداقل دستمزدها 10 برابر شد،درود بر خاندان ایرانساز پهلوی،
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
45
2
صرفنظر از طاغوتی بودن جایگاه فرح دیبا یکی از اقدامات او در قبل از انقلاب که هیچ وقت بیان نشده بنابه اصرار او تعدادنمایندگان شهر تبریز است که با جمعیت فعلی ۱/۷میلیون نفری ۶ نماینده؛ مشهد ۲/۶میلیونی ۴نماینده در مجلس دارند.
پاسخ ها
آذربایجانی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
محض اطلاع جنابعالی باید عرض کنم قبل از انقلاب جمعیت تبریز بعد از تهران در ایران دوم بود و اکنون هم نمایندگان تبریز فقط مال شهر تبریز نیستند و شامل اسکو اذرشهر ایلخچی سردرود و شهرهای کوچکتر اطراف هم میشوند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
7
69
یکی از هزاران افتخار خاندان ایرانساز پهلوی اینست که اگر امروز از جوانی ۳۰ ساله که دوران شاه نبوده بپرسی اسم همسر شاه چی بود، بلافاصله جواب میده شهبانو فرح
شاه ملت را مثل خانواده ش میدونست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
برو بابا جوونای الان اسم پدر بزرگ و مادر بزرگشونو به زور بلدن
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
درود برتو جوانمرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
69
9
این خاندان هرچه کردند در راستای رضایت اربابان شان در انگلیس و امریکا بود این خاندان مزدور امپریالیسم بودند کسانی که چوب این خاندان خبیث را به سینه میزند یا ناآگاهند و یا هم کیش ایشان و وابسته و جیره خوار امپریالیسم هستند.خاندانی که سگهایی غربی ها را بر ما ایرانیان ارجع میداد آیا وطن پرست است خاندانی که بحرین بر باد داد و کاپیتالاسیون را بر ملت بزرگ ایران تحمیل کردند شما نامش را چه میگذارید؟در آخر خدا لعنت کند برخی مسئوولین نفوذی و اصلاح طلب بی شرف را که کاری کردند این خاندان خبیث در اذهان برخی مردم ناآگاه خوب جلوه کنند.
پاسخ ها
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
تو هیچی حالیت نیست
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
زر نزن
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
درود شیطان هم برتو باد که الان میبینم عیادی کمونیسم تو خاک مون جولان میدن اوایل میگفتن نه شرقی نه غربی .... چی شد پس؟؟؟؟؟؟
حمیدرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
7
47
یه سوال خییلی ذهنمو درگیر کرده چرا هر موقع که موقع براندازی فرا میرسه،همه رسانه های خبری شروع میکنن راجب خاندان پهلوی شایعه پراکنی و لجن پراکنی درست میکن؟! ولی آقای نوسنده که وابسته بودن خودتو به این نظام نشون دادی آگاه باش که به زودی ایرانو پس میگیریم و اعلاحضرت سیروس رضا شاه دوم پهلوی سوم میاد ایران و با مردم ایرانو از نو میسازن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
اگر بفهم کی بودی بیچاره و بد بخت میکنم احمق
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
سیروس کیه؟؟!
درود
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
ناشناس مثلا تهدید کردی؟ عددی نیستی که اکثریت ملت ایران رو تهدید کنی، 90% جامعه خواهان بازگشت نظام پادشاهی مشروطه پارلمانی و پادشاهی اعلیحضرت رضاشاه دوم هستن، مثل شما بی منطق حرف نمیزنیم بلکه میگیم رفراندوم واقعی تحت نظارت مردم و سازمان ملل در ایران برگزار بشه تا به شما ثابت بشه خواسته واقعی اکثریت جامعه ایران بازگشت خاندان ایرلنساز پهلوی هست،خواسته اکثریت جامعه به زودی اجرایی میشه و اقلیت کمتر از 10% نمیتونن تا ابد به 90% جامعه زور بگن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
17
14
ایشالله اینام بدرد روز اونا گرفتار بشن مردم و بیچاره کردن بخاطر پول چینی ها رو واارد ایران کردن تموم مردم کرونا گرفتن
پاسخ ها
ایران
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
انشالا
عجب
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
جدیده ملت سال 57 بیچاره بودن یا ما !؟ سطح حقوق و دستمزد مردم سال 57 جز 10 کشور اول دنیا بود الان رسیده به کشور آخر دنیا، 90% مردم زیر خط فقر نسبی و 70% زیر خط فقر مطلق رسیدن، اول تحقیق کن بعد حرف بزن، یک کارگر سال 57 در اوج بحران اقتصادی جهانی در ایران میتونسته با حقوق 2/5 سکه طلا بخره ولی الان فقط ربع سکه بهش میدن، میتونسته 3 تا گوسفند بخره ولی الان 10-12 کیلو گوشت بزور بهش بدن، حرف میخوای بزنی اول فکر کن بعد بزن
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
32
2
برای خانواده من فرقی نکرد زمان شاه زمینهای پدربزرگم رو در اصلاحات ارضی غصب کردند و زمین بزرگ پدر بزرگ پدرمیو ملی و پارک کردند در زمان حاضر هم نهادهای دیگه نصف زمینهای ما رو برد مجانی
پاسخ ها
خخخ
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
شما خانزاده ها فکر کردین زمیناتون رو از روز اول با زحمت به دست آوردین!؟ نخیر یک شاه بهتون زمین داد و در عوض مالیاتش رو ازتون میگرفت و شما هم زمین رو به رعیت میدادین و در عوض سهم اربابی بر میداشتین، یک شاه ایرانساز و ملی گرا هم به اسم شاهنشاه آریامهر پیدا شد و این نظام فاسد ارباب و رعیتی رو برانداخت و زمینها رو بین مردم تقسیم کرد و با نابرابری و بی عدالتی مبارزه کرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
19:05 اجداد من زحمت کشیدند شاه بهشون زمین نداد پدران اجدادم با خون دل خوردن زمین خریدند با گوسفند نگه داشتن با کار در معادن گچ بعدا هم نون ده دهها نفر شدند و القابی چون خان بدست اوردند منتها شاه با حماقتش زمینهای وسیع رو تکه تکه کرد و از جیب خلیفه بذل و بخشش کرد و قدر اربابها رو ندونست همون اربابهایی که نگهبان حکومت شاهنشاهی بودند و در عوض طرف گدا گشنه ها رو گرفت اخرشم خانها از شاه رویگردان شدند
عجب
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
عزیزم خانها هیچ زحمتی نکشیدن و 100% با رابطه و چاپلوسی و تصمیم مستقیم حکومت به عنوان خان یک منطقه معرفی میشدن، همه املاک و موجودات در سلطنت نخست متعلق به خدا بودند و شاه به عنوان سایه خدا و جانشین او روی زمین اختیار تقسیم زمینها و اموال رو بر اساس قانونی که خود مینوشت بود، جون امکان اخذ مالیات از هر فرد بصورت جداگانه نبود و دیوانسالاری یا ساختار اداری کشور پس از اسلام انقدر بزرگ نبود پس خانها واسطه شاه بودند برای جمع کردن مالیات از کشاورزان، هیچ زحمتی نکشیدند توهم نداشته باشین، قابل درک هست که مثل کودک شیرخواری که از شیر گرفته میشه شماها هم بعد از سالها خودبرتر بینی از اقدام قانونی شاهنشاه آریامهر دلخور باشید،در رفراندوم انقلاب سفید. شاه و ملت 99% ملت به برجیده شدن فعودالیسم یا همان نظام ارباب ورعیتی رای مثبت دادند،پیش از اسلام نظام ارباب و رعیتی مرسوم نبود و این افتضاح پس از حمله اعراب به بار اومد،بله همه مردم میدونن انقلاب57 با توطعه گلوبالیسم جهانی یا همون مافیای سرمایه داری جهان و مهره ها و مزدوران داخلیشون اتفاق افتاد یعنی خوانین و خانزاده ها و بازاریان معروف و آخوندها و کمونیستها که همگی منافع خودشون رو در خطر میدیدن،بدنه جامعه در این دوره یا بی سواد و کم سواد بودند یا شبه روشنفکرانی که تحت تاثیر رسانه های جهانی(پروپاگاندای گلوبالیسم یا همون جهانگرایان بودند)
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
جناب عجب
البته همانگونه که خوب و بد داریم خان خوب و بد هم داریم اساسا خانها املاک و زمینهای خودشونو از پدرانشون به ارث میبردند نه از شاهنشاه اریامهر و کسی دیگه و خیلی از خانها فرزندان زیادی داشتند که در امور دامداری و کشاورزی کمکشان بود و این توهماتی که در زمان شاه و انقلاب اسلامی که اربابان و خانها ظالم و حق خور بودند قابل قبول نیست بلکه انها موجب اشتغالزایی و رفع احتیاجات یک روستا یا دهستان میشدند مثلا موقع زایمان افراد روستا ماشین یا تراکتور و تلفن و تلویزیون ارباب بود که بدرد میخورد یا موقع امدن شخصی حکومتی این منزل خان مامنی بود برای پذیرایی منتها نظام بروکراسی که در زمان شاه بنیان گذاشته شده و الانهم ادامه داره با شعارهای برابری موجب اواره شدن خیلیها شده شخصی که با زحمت دسترنجی حاصل کرده و به فرزندانش ارث گذاشته شده چرا باید بین افرادی مفت تقسیم بشه که تن به کار ندادند؟مطمئننا زمینهای وسیع خانها تولیدات و بهره وری زیادی داشتند که با تکه تکه شدن تولیدات هم از یکدست بودن خارج شد و مصرف اب بالا رفت و حتی ورود ماشین الات بزرگ مثل کمباین به زمینها رو با مانع مواجه کرد و کانالهایی برای انتقال اب احداث شد و مرزبندیهایی که بدون نقشه معتبر کاداستر موجب اختلافات عمده رعایا با ملک همسایه شد این خانها بودند که مالیات میدادند و امور روستا و دهستان و یک بخش رو نظم میدادند و اختلافات رو حل میکردند و موجب سهولت کار ژاندارمریها میشدند با حذف خانها و عدم حمایت اونها از حکومت شاهنشاهی رعایایی که مجانی صاحب همه چیز شده بودند گستاخ تر شده و با نمک نشناسی بر ضد حکومت شاهنشاهی طغیان کردند چون راضی به اون مقداری که توسط شاه از خانها با زور گرفته شده بود نبودند.
پاسخ به 16/23
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
بخشی از حرفتون درسته،خان خوب و بد داشتیم،اما نظام فعودالیسم (ارباب و رعیتی) اساسا یک نظام ناعادلانه بوده که در ایران شکل گرفت،در نظام سلطنت که تا پیش از مشروطه در ایران وجود داشت خوانین نقش رابط و نماینده حکومت رو در روستاها داشتن چه حکومت مرکزی و چه سران اقوام و ایلات که خودشون توسط شخص پادشاه انتخاب میشدن به عنوان ایلخان یا ایل بیگ و.. و خوانین در جایگاه پایینتر بازوی اجرایی حکومت بودن اما این نظام کاملا ناعادلانه بود و باعث میشد بیشتر درامد کشاورز در جیب خوانین و حکومت برود و کشاورزان همواره در سختی زندگی کنند،با روی کار آمدن رضاشاه بزرگ کشور از هر نظر پیشرفت کرد و از شرایط فاجعه بار قاجار فاصله گرفت و شهرها توسعه پیداکردن و به همین خاطر بسیاری از کشاورزان که در روستاها هیچ آینده ای برای خودشون و فرزندانشون نمیدیدند به شهرها مهاجرت کردن و در بخشهای متوسط و فقیر شهری ساکن شدن، اتفاقا99% کشاورزانی که در اصلاحات ارضی صاحب زمین شدن هیچ مشارکتی در شورشها نداشتن بلکه 1-روحانیون و فرزاندنشون که از برچیده شدن عدالت خانه ها و احداث دادگستری و دفترهای ثبت ازدواج و طلاق و.. متضرر شده بودن و به گدایی افتاده بودن 2- خوانین و خانزاده ها که از اصلاحات ارضی عصبانی بودند 3- شبه روشنفکران غرب زده و همینطور کمونیست ها که نمیتونستن در قدرت مشارکت کنن 4-بازاریان که از کنترل شدید بازار توسط نظام شاهنشاهی و پایین آمدن سود عصبی بودن، وگرنه در شهرهای کوچک و روستاها شمار مخالفان درصد ناچیزی از مردم رو تشکیل میداد،یکی از دلایل اصلی همراهی طبقه متوسط و ضعیف شهری احساس متضرر شدن در اصلاحات ارضی بود،یعنی جامعه شهری همواره نگاه تبعیض آمیز و خود برتر بینی نسبت به روستاییان کشور داشت و وقتی میدید روستاییان صاحب زمین شدن و براحتی میتونستن در شهرها خانه بخرند یا بسازند دچار سرخوردگی شده بودن
در اوج فروش نفت ایران با نفت بشکه ای18 دلار حتی اگر کل درامد خالص نفتی به مردم داده میشد به هر نفر کمتر از 2 دلار در روز میرسید که طبیعتا بخاطر مالیات و گمرکی بسیاری پایین در زمان شاه اختصاص مستقیم بودجه برای پرداخت پول به مردم یا دولت رو دچار کسری بودجه و ورشکستگی میکرد یا مجبور به چاپ پول بدون پشتوانه که موجب تورم شدید در کشور میشد درست مانند امروز، پس برخلاف نظر شما اصلاحات ارضی باعث انقلاب 57 نشد و اتقاقا اصلاحات ارضی اقدام کاملا درست بود و اگر نظام سقوط نمیکرد با احداث شرکتهای زراعی که درحال انجام بود کشاورزی ایران به سمت مکانیزه شدن و صنعتی شدن درست مانند کشورهای اروپایی و آمریکا پیش میرفت.اینکه بگیم شاه اشتباه کرد که اصلاحات ارضی رو انجام داد به همین میزان مضحک و غیر قابل پذیرش هست که بگیم رضاشاه چرا نظام آموزشی مدرن و دادگستری و نظام اداری مدرن ساخت که آخوندها متضرر بشن و بر ضد نظام شاهنشاهی اقدام کنن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۱
17:12 اساسا اصلاحات ارضی اصلا طرح خوبی نبود و موجب تکه تکه شدن زمینهای وسیع کشاورزی و کاهش راندمان تولید و افزایش مصرف اب شد بطوریکه وقتی زمینهای کشاورزی ایران در حال حاضر رو با زمینهای وسیع کشاورزی چین و امریکا مقایسه میکنیم میبینیم چقدر از نظر بهره وری زمینهای ایران در سطح پایینی قرار داره تا حدی که گاها ورود ماشین الات بزرگ مثل کمپاین بداخل مزارع با مشکل مواجه میشوند و موجب افزایش نهرهای انتقال اب و چون نظام نقشه کشی و تنظیم سند درستی معمول نبود اختلافات ملکی یکی از ورودیهای بزرگ محاکم عمومی در حال حاضر حتی هست که این نهرهای عمومی در قطعات تفکیکی هم مشکلاتی برای شهرداریها و خریدارها و ثبت اسناد ایجاد کرده و کاهش تولیدات کشاورزی و سطح ابهای زیر زمینی و نبود اب اشامیدنی سالم در روستاها و نبود برق موجب شد که روستاها سریعا خالی از جمعیت شده و تولیدات کشاورزی ایران کاهش داشته باشه و ایران در اوایل دهه پنجاه به وارد کننده بزرگ محصولات کشاورزی بدل بشه
کمبود جایگاه خانها واربابها در روستاها و بخشها و شهرستانها موجب از هم پاشیدگی جامعه روستایی و مهاجرت و بیکاری خیل عظیمی از روستاییان شد و به همین خاطر زمینهای زیادی بایر و لم یزرع شدند خزانه شاهنشاهی که با مالیاتهای خانها پر میشد خالی و تهی شد در حالیکه قبلا خانها از نظر امرار معاش زیردستان کمکشان بودند و امورات انها میگذشت ولی زمینهای کوچک کشاورزی و کاهش تصاعدی درامدشان دیگر کفاف زیردستانی که کشاورز بودند را نمیکرد
در حالیکه در زمان رضا شاه هم با یکجانشین کردن ایلات و عشایر موجبات کاهش تولیدات دامی در ایران شده بودند
از نظری قوه قضائیه در زمان پهلوی و حال حاضر فقط موجبات اوارگی ارباب رجوع و اخذ هزینه های دادرسی سنگین و توهین و اهانت و رفتار نادرست به مردم شده درحالیکه محاکم رفع اختلاف در زمان قاجار از ریش سفیدان و انسانهای معتمد انتخاب میشدند که واقعا خدا رو مد نظر داشتند
اجباری کردن خدمت در زمان رضا شاه که تا امروز ادامه داره هم هدیه رضا شاه به مردم بود در حالیکه در زمان قاجار نظامیهی گری انتخابی و بصورت شغل بود و مواجب و حقوق گرفته میشد
درمورد دادن ارارات کوچک به ارتفاع 3900 متر به ترکیه با مساحت 800 کیلومتر مربع با چشمه های اب شیرین فراوان که در منتها الیه استراتژیک گوشه شمالغربی ایران واقع شده بود که به دروغ تبادل خاک با ترکیه نامگذاری شد درحالیکه درمقابل ترکیه فقط از ادعا درمورد قطور دست برداشت و واگذاری دو روستای مرزی دیگربا مراتع اطرافشان به ترکیه و چشم پوشی از منطقه علیای ماکو که اونزمان متعلق به امپراطوری روسیه بود و با انقلاب روسیه روسها ازون منطقه عقب نشینی کردند و ترکیه سریعا اون مناطق رو به خاک خودش ملحق کرد در حالیکه در عهد نامه گلستان مرزبندی مشخصی بین ایران و روسیه نبود و این منطقه مورد اختلاف دو کشور بود این منطقه امروز پیوند دهنده ترکیه با خاک نخجوان رو شامل میشه اروند رود و مناق نفتی پیرامون مندلی و خسروی به عراق واگذار شد و ایران فقط در ابهای اطراف ابادان و خرمشهر حق کشتیرانی داشت و حق کشتیرانی در کل اروند رود از ایران صلب شد و بهانه ای برای صدام شد تا در سالهای اینده به ایران حمله کنه در مورد دشت ناامید هم بخاطر دادن این منطقه که 4000 کیلومتر مربع بود به افغانستان موجب خروج بخشی از هامون از خاک ایران و خشک شدن اون دراینده شد در مورد فیروزه هم ایران همواره ادعای تاریخی نسبت به این منطقه خوش اب و هوا داشت که رضا شاه از ادعا بر فیروزه دست کشید و غصب زمینهای کشاورزی مرغوب در ایران که جمعا با مساحت کشور کویت برابر میشد رضا شاه رو بزرگنرین ملاک و زمین دار دنیا ساخت در حالیکه خانها زمینهای خودشونو از پدرانشون به ارث میبردند و خانواده های زیادی با کار کردن روی اونها امرار معاش میکردند خانها تامین امنیت مناطق رو هم به عهده داشتند رضا شاه با اقدامات خودش نیمچه نتایج مشروطه دوران مظفرالدین شاه رو هم از بین برد
اکثر مخالفان حکومت پهلوی مذهبیها بودند و یا همانهایی که بهشون زمین واگذار شده بود و با وعده های داده شده بهشون که دلخوش به این مقدار نباشند طمعکارتر شده بودند
جد جد من اعتمالدوله خان خودش انسانی باسواد بود و از خانهای بزرگ اذربایجان بود و در دربار قاجار نفوذ زیادی داشت و اکثر زیردستانش ازش راضی بودند
پاسخ به خانزاده
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
شرکتهای زراعی که در دهه 50 پیش از شورش 57 شکل گرفته بود دقیقا همه این مشکلاتی که لیست کردین رو حل کرده بود و نخست در بخشی از روستاها اجرایی شد و در مراحل بعد در سراسر کشور اجرا میشد.شرکتهای زراعی با ساخت شهرکهای مسکونی و دامداری در کنار روستاهای قدیم زندگی کشاورزان رو به کلی متحول میکرد ضمن اینکه زمینها به شکل یکپارچه کشت میشد و کشاورزان از شرکت زراعی حقوق ثابت دریافت میکردن و بیمه میشدن،درضمن هرکشاورز به اندازه زمینهاش از سود فروش محصولات سهم خودش رو داشت،اگر عنقلاب۵۷ اتفاق نمی افتاد و این شرکتهای زراعی سراسری میشد کشاورزی و دامپروی در ایران کاملا مدرن و صنعتی میشد،شما زخم خورده ای و حقداری قاجار رو بهتر بدونی اما واقعیت این هست رژیم واپسگرای قاجار درست مانند جمهوری اسلامی باعث عقب ماندگی و نابودی ایران بود،اسکان عشایر اگر کامل اجرایی میشد مفیدترین طرح در تاریخ ایران برای حفظ محیط زیست و مراتع و جنگلهای کشور بود اما یکبار با جنگ جهانی دوم و بار دوم با شورش 57 این طرح بینظیر نیمه تمام موند.در قرن بیستم و بیست ویکم نمیشه کشور رو مثل عهد بوق اداره کرد جناب خانزاده،اینکه 99% مردم تا ابد رعیت باقی بمونن و 1% ارباب واقعا مضخرفه،کدوم کشور مدرن جهان رو میشناسی که فعودالیسم هنوز توی اون برقرار باشه،فعودالیسم مردوده و در عصر جدید غیر قابل قبوله،مردم ساده لوح و فریب خورده در شورش 57 عامل انقلاب نبودن بلکه گورکنهایی بودن که گور خودشون رو با دست خودشون کندن،اما تصمیم گیران این عنقلاب مافیای نظام سرمایه داری (اربابان جهان بودن) که شرکتهای بزرگ نفتی و مواد غذایی و ... در اختیار داشتن و با ادامه حضور شاهنشاه آریامهر به واسطه قیمت بالای نفت کاملا متضرر و ورشکسته میشدن،مردم در هر زمانی تحت تاثیر رسانه های فراگیر هستن،سال57 اوج پروپاگاندا برضد خاندان پهلوی بود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۴
01:39 شرکتهای کشتی که عنوان کردید فقط شامل نواحی محدودی در ایران شد مثل کشت و صنعت مغان وگرنه ازون تاریخ خرد خرد شدن زمینهای ایران شدت یافت بطوریکه اکنون در زمینهایی شاهدیم اونقدر کوچکه نمیشه بهش مزرعه گفت و میشه ازش به عنوان باغچه یاد کرد بطوریکه خیلی از تازه بدوران رسیده ها اکنون دارن حصاربندی میکنند و به عنوان تفریح و وقت گذرانی و یا گذران دوران بازنشستگی تفریح میکنند و این مورد هم یادگار دوران اصلاحات ارضی میباشد
اونکه فرمودید 1 درصد خان بودند و 99 درصد اشتباهه زیرا به جز خانها در روستاها خیلیها هم بودند که مزرعه و باغ داشتند و رعایا نبودند و نیز بودند خیلیها که روستایی نبودند و شهری بودند و یا در خود روستاها مشاغل دیگری هم مانند معلمی و کارمند و.. هم بود که طبیعتا جزو رعایا محسوب نمیشدند
در مورد زخم خوردگی بنده باید عرض کنم بجز اصلاحات ارضی ما از جمهوری اسلامی هم زخمهای بسیار زیادی خوردیم که زمینهای وسیعی ازمون رو ارگانهایی ازش بزور غصب کردند ولی در دوران قاجار مالکیت کسی باطل و نقض نمیشد و احترام داشت اساس قدرت گرفتن روحانیون و علما در همون دوران پهلوی شکل گرفت وگرنه حکومت قاجار مانع ورود روحانیون در جایگاههای نظری و فکری جامعه میشدند شاهان قاجار اکثرا باسواد و خانواده دار و اصیل بودند زبانهای انگلیسی و فرانسه بلد بودند بسیاری از اختراعات روز جهان رو به ایران اوردند مثل ساعت گرامافون برق اتوموبیل قطار چاه نفت رادیو و... ولی رضا شاه فردی بیسواد و خشن بود که ابدا اطلاعی از کشورداری نداشت منتها از شانس بد قاجار در زمانی روی کار امدند که دنیا توسط ابرقدرتها تصرف میشد و سه چهارم خشکیهای دنیا مستعمره بودند و ایران با دو ابرقدرت کره زمین یعنی انگلیس و امپراطوری روسیه که تقریبا نصف کره زمین رو در اختیار داشتند درگیر بود و سازمان ملل و سازمانیی ازین دست در دنیا نبودند و دنیا مانند قانون جنگل اداره میشد و خب با وجودیکه در زمان ناصرالدین شاه ایران هفتمین قدرت کره زمین از نظر نظامی بود نمیتوانست با دو ابرقدرت برتر کره زمین مقابله بکنه قاجارها همینکه نگذاشتند ایران مثل ترکیه کوچک بشه و نگذاشتند نام ایران مثل اکثر کشورها مستعمره بشه کافی بود درحالیکه قاجارها دوسال مردانه با روسها جنگیدند و قفقاز رو از دست دادند درحالیکه اگه شورش همزمان ترکمنها نبود خان قاجار پیروزیهایی هم بدست اورده بود و ایران شاید پیروز هم میشدبعد از حکومت نادرشاه ایران در زمان زندیه عملا تجزیه شده بود و میشه با نقشه دید ایران زمان زندیه از ایران حالا هم کوچکتر بود این اغامحمد خان بود که ایران را یکپارچه کرد و نام ممالک محروسه ایران رو به ایران واحد تغییر دادخرمشهر رو با جنگ در زمان محمد شاه و شکست دادن عثمانی باز پس گرفت نواحی اسیای مرکزی وافغانستان زمان زندیه از ایران جدا شده بود که ایران فقط ادعای مالکیت داشت که در زمان قاجار سعی در تصرف دوباره گرفت که از پس امپراطوری بریتانیا بر نیامد و جدایی اون مناطق رسمی شد هرچند در نبرد خوشاب ارتش قاجار در زمان ناصرالدین شاه امپراطوری بریتانیا رو در جنوب شکست هم داد خب بدگویی پهلویها و بدنام کردنشون موجب نفرت شدید از حکومت قاجار شده نمیگم قاجارها بی نقص بودند عیب زیاد داشتند ولی خب شرایط اونزمان دنیا هم موجب میشد ولی ارتش رضا شاه غیرت و توان مقابله و حتی شلیک یک تیر بسوی قوای شکست خورده انگلیسی و روسی نداشت و دو روزه کل ایران اشغال شد
مسئول بدبختی ایران و قدرت گرفتن روحانیون در زمان پهلوی فقط و فقط بی کفایتی رضا خان و محمد رضا شاه و کارهای احمقانه انها در قبال بزرگان و خانهای کشور بود درحالیکه خانها همواره به ایران تعصب داشتند مثل خان ماکو که طمع روسها و ترکیه رو ناکام گذاشت و خواهان ماندن بروی ایران شد با اینکه رضا شاه با حماقتش بخشی مهم از شهرستان ماکو رو به ترکیه واگذار کرد و بخش زیادی از مراتع اون خان از خاک ایران جدا شد
آقای خانزاده
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۷
دوره ای که میشد تاریخ رو جعل کرد سالهاست که گذشته،رضاشاه بزرگ خودش رو فدای ملت ایران کرد،رضاشاه اگر ترس از مرگ داشت نظامی نمیشد و در صدها جنگ تن به تن شجاعانه با یاغیان و تجزیه طلبان و بیگانگان نمی جنگید،تنها کسی که تیربار بسیار سنگین شصت تیر رو بر روی یک دست میگرفت و باهاش در جنگها شلیک میکرد رضاشاه بود و خیلی مضحکه که همچین قهرمان ملی که چه در رزم و چه در پادشاهی الگو و نمونه بود رو بخوایم با دروغهای بی اساس کوچک کنیم،هیچکسی با کوچک کردن بزرگان بزرگ نشده آقا،محمدرضاشاه هم خلبان بینظیر جنگنده f4 بودن که در شجاعت بینظیر بودن،تنها کسی که چند دقیقه بعد از سو قصد مسلحانه که بر ضدش انجام میشه با خودروی شخصی و بدون محافظ در خیابانهای تهران رانندگی میکنه،قاجار بجز عیش و نوش و زنبارگی مگه کاری هم انجام میدادن اصولا!؟ نفت رو قاجار آورد یا دو دستی نفت ایران رو به انگلیس و روسها بخشیدن!؟ منظورتون ار قطار چند کیلومتر قطار دودی خط شهر ری هست!؟ هنر کردن در بیش از صدو چند سال کشیدن،در همون دوره عثمانی هزاران کیلومتر راه آهن ایجاد کرد و رضاشاه ظرف فقط چندسال چندین هزار کیلومتر راه آهن مدرن ایجاد کرد،ایرانی پایان قاجار رسما بجز تهران و چند منطقه خشک چیز دیگری ازش باقی نمونده بود اگر رضاشاه تجزیه طلبان رو سرکوب نمیکرد و ملی گرایی رو تقویت نمیکرد،انقلاب سفید هم 99% رای ملت رو داشت پس شما با ملت در تضاد هستین نه با فقط محمدرضا شاه،قاجار چندین جنگ احمقانه بر سر مسلمانان روسیه انجام داد که کاملا به تحریک و تشویق آخوندها بود و همینطور سو مدیریتش در افغانستان که نتیجش شد از دست رفتن حدود 3 میلیون کیلومتر مربع از خاک ایران که دوبرابر وسعت فعلی ایران بود، واقعا باید یا خیلی بیسواد بود یا خیلی وقیح که سنگ قاجار رو به سینه زد،بخاطر منافع شخصیتون به شعور یک ملت و واقعیت تاریخ توهین نکنین لطفا،قاجار بجز فلاکت، قحطی،شهرهای ویران،ملت وبا زده و عقب ماندگی و واپسگرایی چیزی به ارث نزاشتن که بخوایم ازشون دفاع کنیم، در عوض هر چه در این مملکت مانا و به شکل اساسی بنیانگذاری شده متعلق به خاندان ایرانساز پهلوی هست از راه آهن گرفته تا ساختارهای اداری،آموزشی و... از مدارس مدرن گرفته در همه جای کشور نه فقط برای کاخ گلستان (یک گرامافون یا یک ژنراتور برق دوره قاجار) تا بیمارستانها،شهرداریها،فرماندریها،ارتش مدرن،ژاندارمری،بخشداریها،ادارات،خدمات عمومی،پالایشگاهها،کارخانجات و صنایع مادر و صنایع سنگین و.... هرچه ایران داره و هنوز کشور داره به پشتوانه اونها اداره میشه در زمان پهلوی پایه ریزی و ساخته شده،در ضمن شرکتهای زراعی در بسیاری از شهرها شکل گرفته بود نه فقط در دشت مغان،در همه روستاها هیعت مدیره روستایی از بزرگان روستا تشکیل شده بود و اگر شورش 57 اتفاق نمی افتاد همه روستاها به شکل اساسی متحول میشدند و بسیاری از روستاهای کوچک باهم تجمیع و بجای اونها شهرکهای مسکونی مدرن ساخته میشد،نمونش در همه مناطقی که شرکت زراعی وجود داشت هنوز پابرجاست،هرگز سعی نکنین بخاطر منافع شخصیتون تاریخ و بخصوص تاریخ معاصر که قابل برسی و تحقیق هست رو وارونه جلوه بدین،موفق نمیشی،براتون آگاهی و انصاف آرزو میکنم و بدرود
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۸
04:13 البته که همگان میدونند احداث راه اهن توسط رضاشاه بیشتر بخاطر منافع اربابش انگلیس بود و علت انکه راه اهن برخلاف مرسوم از شرق به غرب کشیده نشد و از جنوب به شمال کشیده شد و از شهرهای مهمی چون شیراز و یزد عبور نکرد خیلی گویاست مثلا راه اهن تهران به تبریز بجای عبور از میانه به بستان اباد به تبریز کوهستان سهند رو دور زده و از مراغه به تبریز رفته و موجب طولانی تر شدن 4 ساعته مسیر شده زیرا راه اهن در مسیر جنوب کوهستان سهند از دست قوای روس در امان بوده و انگلیسیها میتوانستند بر این راه اهن استیلا پیدا کنند جالبه شخص قاجارها رو بیسواد و رضاشاه رو باسواد دانسته که نمیدانسته مثلا اعتمادالسلطنه جغرافیدان بزرگ و اشنا به زبان انگلیسی و فرانسه بوده {جدجد من}ولی رضا شاه یک نگهبان اصطبل و قراول دم در هلند بود که انگلیسیها بخاطر منافع خودشون بهش اموزش کار با رگبار رو اموزش دادند درحالیکه قاجارها به شریعت اسلام و دستور خداوند پایبند بودند قاجارها بدون نفت کشور رو اداره میکردند ولی رضا شاه پول نفت رو مجانی به کمپانیهای انگلیسی میداد و نمایش مضحک پاره کردن قرارداد و دادن تاوان به بریتانیا رو همه از بر هستند البته بذل و بخشش مناطق مختلف کشور به همسایگان رو بارها شنیدیم
البته طبق نقشه زمان زند و تاریخ افغانستان بعد از نادرشاه توسط احمد خان ابدالی از ایران جدا شده بود و حکام کابل از ایران تبعیت نمیکردند و ایران فقط ادعای مالکیت داشت هرچند در زمان زندیکه خراسان هم خودمختار بود و زیر نظر ایران نبود که تلاشهای عباس میرزا موجب انضمام خراسان و سرخس به ایران شد مساحت دوران زندیه از الانهم کوچکتر بود
البته اگه کشتن انقلابی ای مثل میرزا کوچک خان رو از افتخارات رضاشاه بدونیم و اشغال شدن دوروزه خاک ایران رو بدست قوای دسته چندمی اونهم با راهپیمائی دوروزه از مرز تا تهران رو از شجاعت رضاشاه قلمداد کنیم اره
البته گذر زمان ناخواسته چهره شهرها و البسه و کشورها رو تغییر میده و این ربطی به حکومت ایران بر باد ده پهلوی و انقلاب اسلامی نداره
اگه اینجوری حساب کنیم در زمان انقلاب هم خیلی چیزها بوجود اومده که بخاطر گذشت زمان بوده که زمان پهلوی نبوده
کشیدن چادر سر مادرانمون یا بذل و بخشش خاک ایران و غصب زمینهای وسیع و عدم مبارزه با اشغالگران و کشتار و سرکوب مخالفان داخلی و ساختن کاخ و قصر برای خاندان سلطنتی و پر کردن خزینه های شخصی و... بقدری سیاه هستند که ساختن چند پل و پند کیلومتر راه اهن ابدا به حساب هم نمیاد حکومتی که حتی پزشکها رو هم از هند و پاکستان وارد کشور میکرد و بعد از ساعت 12 برقها میرفت و حکومت نظامی میشد خرد و ریز کردن مزارع هم قابل دفاع نیست فرستادن نزدیکان برای تحصیل به فرنگ هم با استفاده از بیت المال هم ثمره حکومت رضاشاه بود رضا شاه برای فرزندان خودشم قصرهای بزرگی میساخت درحالیکه برادر احمدشاه قاجار طلب خودشو از دولت کمتر گرفت و بخاطر عدم امضا قراردادی استعماری بین احمد شاه و انگلیس بریتانیا با خیانت حکومت قاجار رو سرنگون کرد و مهره خودشو با کودتا برسر کار اورد درحالیکه در زمان رضا شاه بقدری کتیبه و لوح و اثار باستانی از ایران سرقت شد که موزه مترو پولیتن و موزه های فرانسه و امریکا و انگلیس پر شدند بله باید واقعیت رو گفت
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
3
43
نمی دونم چرا هر وقت تالار وحدت می رم یاد فرح پهلوی می افتم!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
زیاد نرو!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۷
45
5
من کامنتا رو کامل خوندم انگار یه نفر اومده از دم کامنت در حمایت از پهلوی ها گذاشته چون ادبیات و حتی کلمه ها تکراریند واژگانی مثل اعلیحضرت ...مادر ایران...خاندان ایرانساز....انگار همش یه نفره یا یه نفر برای همه تزریق عقیده کرده
پاسخ ها
خخخ
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
نه عزیزم شما در توهم تشریف داری، 90% مردم وقتی فساد و فلاکت بوجود اومده رو دیدن فهمیدن پهلوی چه جواهری بود
توهم
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
توهم داری اخوی، شما که از پایگاه مردمی نظام فعلی مطمعنی یبار دیگه رفراندوم بزار البته تحت نظارت مردم و سازمان ملل ببین چقدر از این مردم به پادشاهی پارلمانی پهلوی رای میدن و چند درصد به جمهوری اسلامی
ایرانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
4
49
درود فراوان به همچین زنی ایرانی انشالا که ۱۰۰۰ساله بشه ببین چه کارکرده چندتا نهاد مثل رفاه و بهداشت و وووووووو اجرا کرده ایکاش یکی از مسئولان هم یه لانه مرغ میساخت
علی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
3
35
ایکاش وجودش رو داشتین یک هزارم این بانو خدمت بکنین. شما به خدا هم حرف میبندین ولی تا بحال هیچ کسی نتونسته راجع به این بانوکه بحق لقب مادر ایران رو داره حرفی بزنه. طلا که پاکه چه منت اش به خاکه. خداوند نگه دارش بتشه به کوری چشم دشمناش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
25
1
بابا ول کنید فعلا درباره ی اینا حرف منطقی و درست نمیشه زد تا اسمشون میاد یه عده شیفته و شیدا با جار و جنجال شروع به پرستش اینا می کنند هنوز ملت نمیدونن بدون تعصب واقعیتها رو ببینن هم خوبیها هم بدیها
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
1
39
دمش گرم، مقایسه کنین با این 41 سال تا بفهمیم پهلویها چه کردند و اینها به اسم دین چه کردند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
41
2
تف برشرافت پهلوی هاااامزدورهای کثیف اربابشان امریکاواسراییل بودودرجهت منافع ملی کارنمیکردند ملت ایران خیلی باهوش هستند والی چراشاه وفراری،دادند لابد خون به جگر کرده بودند مردم و مرگ بر پهلوی
پاسخ ها
تفو بر تو ای...
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۳
کی میخوای آگاه بشی!؟
در دشت چو غرش شیران گذشت و رفت، این عو عو سگان شما نیز بگذرد، آنکس که اسب داشت غبارش فرونشست،گرد سم خران شما نیز بگذرد
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
درود شیطان بر شرافت تو
جناب سعدی میفرماید
حاکم ظالم به سنان قلم دزدی بی تیر و کمان میکند/گله مارا گله از گرگ نیست کاین همه بیداد شبان میکند.
مفت خور الان ارباب شما روسیه س که بیشترین غارت رو از ایران انجام دادن حالا برو پابوس پوتین
فریاد حق
|
United States of America
|
۰۵:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
2
37
در واقع باید گفت درود ب شرفش،چراکه حداقل اگر موازی سازی میکرده در جهت فرهنگی،هنری،درمانی،اموزشی خدمات ایجاد میکرده،اگر بودجه دریافت میکرده،حداقل بیش از 80%را صرف امور اجرایی اون طرح ها میکرده،برای ملت و زیرساخت فرهنگی کشور هزینه میکرده،و حالا ب فرض که 20%هم این وسط ریخت و پاش میشده،که نمیشده،ولی حال حاظر وطن مظلومم ایران که،هر اداره،و هر شرکت و هرامور دلتی که هیچ حتی نظامی موازی سازی درست کرده اند،و اون هم هیچ جالب اینجا هست که تمام این موازی ها بودجه های کلان دریافت میکنند،اما دریغ از صرف حتی بگو 20%از بودجه را صرف کن، کل بودجه و یا 80%پیش کش،برای دریافت بودجه میان 4تا کلنگ میزنن میلیاردی میگیرند،بعد دیگه یادشون میرود،میرن 4سال بعد نوبت گروه مافیایی بعدی میشود/اینکه بودجه صرف فرهنگ سازی،هویت ملی فرهنگی،اموزش و خدمات رسانی میکرده،اگر هم بودجه میگرفته هنوز تصاویرش هست،دورافتاده ترین روستاها خودش سرکشی میکرده،یتیم خانه میساخته از هتل مجهزتر و مدرن تر در زمان خودش،هزاران پزشک و خلبان از یتیم خانه ها تحویل جامعه داده،اما الان صدها بودجه فقط برای بخش های، دینی مذهبی صرف میشود که اصلا معلوم نمیشه چی میشود اون پولها،جوانان وطن خودم از روی فقر و گرفتاری هرسال هزاران نفر از دین کلا ناامید و خارج میشوند،بعد دستگاه های مبلغین اقایون میایند در کشورهای اروپایی و امریکای،مخصوصا در کشورهای امریکا مرکزی که فقر زیاد هست،میروند ب ضرب دلار سالی مثلا 100نفر شیعه کنند//در صورتی که اگر همان بودجه ها خرج رفاه و ارامش جوانان وطن خودمان بشود//حقیقت این هست که تاریخ اثبات کرده دین و باور،اعتقادات معرفت،شرافت،وجدان،وطن پرستی،وضعیت اقتصادی،رفاه و.... ملت در حکومت شاه خیلی بیشتر از جامعه امروز ایران بوده،نمیتوانید تاریخ را تحریف کنید،قرون گذشته نیست که حکومت های و فاتحان تاریخ را بنویسند، عصر تکنولوژی هست،هزاران فیلم و عکس و سند موجود هست،و از همه محمتر پدربزرگان،مادربزرگان،مادر ها و پدران ما جوانان هم حکومت شاه را تجربه کردن و هم دوره جمهوری اسلامی را،اینکه هیچموقع یک جوان ایرانی هرگز از رسانه ای که تحت اختیار سیستم باشد و سانسور باشد دنبال نمیکند حرفش را قبول نمیکند بلکه سخن پدر مادر خودش برایش حجت هست،یادم میاد زمانی که مدرسه میرفتیم،همیشه خیلی در مورد شاه بد در کتاب ها بود، اما هرچه که سن بالا امد، خرد و شعورمان هم رشد کرد، حقیقت را از زیش سفیدها پرسیدیم و ب حقیقت رسیدیم،و جایی رسید که حتی دیگه،ب این درک رسیدیم که در وطن خودمان نمیتوانیم ازادانه زندگی کنیم//
پاینده ایران
زنده باد ایران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
39
6
پهلوی دزد
پاسخ ها
تو خوبی ارواح..
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
خودتون دزدین،لطفا بچاپ
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
20
0
ماشاالله انشالله زنده باشی تشکر
فتح الله احمدیان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
4
33
ای خانم،بزرگترین زن تو تاریخ ایران زمین باقی خواهد ماند،
زنی که تا آخرین لحظات روزهای سخت درکنار شوهرماند
قاسم
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
2
43
پهلوی هرچی بود ایرانی بود
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
20
2
پس ملت اون زمان عقل نداشتن یا بیسواد بودن که انقلاب کردن ؟ خوبه تمام اعتراضات رو شاخ تحصیلکرده های اون زمان میچرخید یعنی اونا اندازه ی شماها عقل نداشتن؟ بالاخره شرایطی بود که اکثریت مردم خواهان تغییرش بودن
پاسخ ها
خخخ
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
99% تحصیلکرده ها اگر الان پست و سمتی نداشته باشن از کرده خودشون پشیمونن. از دموکراتهای آمریکا تا کل کشورای اروپایی و حتی کل بلوک شرق کمونیستی خواهان براندازی نظام پادشاهی ایران بودن
از بی بی سی گرفته تا همه شبکه ها و روزنامه های خارجی بر ضد شاه فعالیت 24 ساعته میکردند و این باعث فریب بیش از 50 هزار دانشجوی ایرانی بورسیه در خارج کشور و بدنه دانشگاهی در داخل کشور شده بود،تنها علت اتحاد جهان برای براندازی شاه بر هم زدن نظم جهانی توسط شاه با تعیین قیمت بالا برای نفت بود،این جنگ نفتی اقتصاد آمریکا و اروپا و سراسر جهان رو تحت تاثیر قرار داده بود و باعث شد در یک سال قیمت طلا در جهان3-4 برابر بشه و همین موضوع یک تورم مقطعی در همه جهان و از جمله در ایران ایجاد کرد که این تورم که البته با تورم وحشتناک امروز قابل مقایسه نبود باعث نارضایتی بخشی از مردم بخصوص در شهرهای بزرگ بشه.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۸
12
7
اشتباه حکومت پهلوی این بود که ثروتمندان رو ول کرد و طرف گدا گرسنه ها رو گرفت در اخر اون گدا گرسنه ها هم نمک نشناسی کردند
پاسخ ها
خیر
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۴:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
نه ربطی نداره،شاه ظرف چند سال قیمت نفت رو 10 برابر کرد و این باعث شد مافیای سرمایه داری جهان (گلوبالیسم جهانی) دچار ضرر هنگفتی بشه و ابتدا شاه رو تهدید کردند که نفت رو ارزون کنه و وقتی دیدن شاه حاضر به نادیده گرفتن مثافع ملی ایران نیست بیش از 30 کشور مطرح جهان(آمریکا،فرانسه،انگلیس و...)با صرف هزینه ای بالغ بر 3میلیارد دلار همه توان خودشونرو برای براندازی نظام پادشاهی ایران به کار گرفتن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
جناب خیر بله منکر نظر شما نیستم ولی اونهایی که در ساتل 57 به خیابانها ریختند انگلیسی و المانی و فرانسوی نبودند بلکه همون گدا گشنه هایی بودند که با اصلاحات ارضی مجانی زمین دار شده بودند و جفتک پرانی میکردند و شدند عوامل فرانسه و انگلیس و المان
بهروز اعتمادی
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۰۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
4
22
مدیر توده ای این سایت رو میشناسم یک عقده ای به تمام معنا. خدمات خاندان پهلوی به ایران ثابت شده است بهتره سکوت پیشه کنی
ناشناس
|
United States of America
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
21
5
تف کرونایی بر ریش هرچه همه بویژه از نوع اسقاط طلب
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
4
35
به جرأت میتوان گفت در آن دوران مردم ایران کمتر دچار ظلم و ستم مسئولان بودند.وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم هم به مراتب بهتر بود...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۹
1
33
شاه و فرح و پهلوی ها اگر کاری میکردند برای کشور و مردم هیچ بهانه ای نداشتند ولی بدبختی اینجاست که از 57 به بعد همه چیز رو با نام دین درهم آمیختند و مردم رو دین زده و دلزده و آخوند زده و ایران زده کردند. از وام بانکی تا ازدواج و بنزین بگیر تا ساخت مسکن و فوتبال و خوراک و هزاران موارد دیگر. کاش همه چیز سر جای خودش می بود و هرکس را به طریقی ...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
1
28
ببینید تو این 41 سال همه جور بی نظمی رو دیدیم و می بینیم. به عنوان مثال شما یکبار تشریف بیارید تو تمام ادارات و ارگانها و بانکهای استان کهگیلویه و بویراحمد و عمق بی اخلاقی و بی نظمی و پارتی بازی و حق خوریها رو ببینید و فکر کنم تو هر استان و شهری هم این قضایا هست.اینطور که پدرمون تعریف میکنه اون دوره هرکس مختصر کشاورزی و دامداری خودشو داشت و سرگرم کار خویش بود و خبری از اینهمه وضعیت اقتصادی خراب نبود. مسائل فرهنگی هم به خوبی اجرا میشد حتی اینهمه فساد اداری و اخلاقی نبود.مردم همه با هم خوب و برادر بودند و الی آخر.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
چقدر خوب بوده اون دوره مثل قصه ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
تف بروی اونی که به این نظر منفی داده
درود
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۰
2
25
درود بر شما دقیقا حرفتون درسته در سراسر کشور اکثریت جامعه درحال پیشرفت بودن و امید در جامعه وجود داشت و پیشرفت کشور کاملا چشمگیر بود ضمن اینکه خدمات عمومی بسیار بهتر از امروز و تحصیل و بهداشت و درمان کاملا رایگان و حتی پرداخت کمک هزینه،تغذیه مناسب و ... به دانشجویان و دانش آموزان و از همه مهمتر نرخ بیکاری بسیار پایین در حدی که حتی با مدرک ششم ابتدایی کمتر کسی بیکار بود چه برسه به دیپلم،لیسانس و...، خاندان پهلوی در شرایط قحطی و وبا و فقر و فلاکت گسترده کشوری رو تحویل گرفت که 99% جامعه در فقر مطلق بودن و پس از حدود 50 سال به قدرت اول خاورمیانه و قدرت دوم در بین کشورهای آسیا و آفریقا پس از ژاپن تبدیل کرده بود و 70% مردم زندگی با رفاه نسبی و خوب داشتن و روز به روز از تعداد اقشار پایین کاسته میشد و میرفت که ظرف چندسال به کلی فقر در کشور ریشه کن بشه،شمار کل حاشیه نشینان سال57 به 20 هزار نفر نمیرسید ولی الان این تعداد هزار برابر شده و دست کم 20 میلیون نفر شده،90% جامعه با درامد کمتر از 8 میلیون در ماه رسما زیر خط فقر هستن و 80% با درامد کمتر از 4 میلیون در ماه زیر خط فقر مطلق هستن،ایرانی که از نظر سطح درامد و حقوق ماهیانه به یکی از 10 کشور نخست جهان تبدیل شده بود الان رسما کشور آخر یا یکی از3 کشور آخر جهان به حساب میاد،از الگوی جهانی برای توسعه و پیشرفت به درس عبرت و تهدید جهانی تبدیل شدیم
سرابی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
0
23
چرچیل گفته بود اگه میخواهید بر اعراب حکومت کنید همواره شکمشونو سیر نگه دارید و اگه میخواهید بر ایرانیان حکومت کنید همواره اونها رو گرسنه نگه دارید
ناشناس
|
Germany
|
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۲
1
19
نکته مهم اینه که فرح چقدر مدیر با کاریزما و سیاستمدار بود که با داشتن خواهر شوهری مثل اشرف توانست اینهمه فعالیت کند درست مانند یک شخص بی پولی که به یک ثروت دسترسی پیدا کرده بود تلاش داشت تا اعمال خیرخواهانه او نمود بیشتری داشته باشد و کسی که تا این اندازه فعال بود معلوم بود که پول و خوشگذرانی برای او از اهمیت بالایی برخوردار نبود .
سید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۲۵
17
0
نهادهای غیر دولتی جمهوری اسلامی دستاورد ندارن!؟
فقط یک کمیته امداد رو ببین بعد اظهار نظر کن
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
بله سید جان کمیته امداد رو داریم میبینیم نظرمونو هم میدیم و میبینیم که حقوق کارمند این کمیته ده ها برابر فرد تحت پوشش اونه ساختمونشم دیدیم که در فرا دستان مثل یه کاخ میخاستن بسازن ولی لو رفتن تو کشور تبعیض گرایی مثل انگلستان کارمندان یه موسسات خیریه دارن رایگان خدمت میکنن همه کمکهای صدقات رو اینجا اول باید سهم کارمندان و مسئولین شو جدا بکنن بعد اگه چیزی باقی بمونه مثلا شصت هفتاد هزار تومن بدن افراد تحت پوشش
قربونت سید جان
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۳
بله خیر این کمیته شامل حال ما هم شده با این توضیح که یک ملک متعلق به اوقاف در کوچه ما وجود داشت که یک خانواده با اجاره نامه ای وارد شدند و ادعای سرقفلیشو کردند و اداره اوقاف بخاطر فشار کمیته امداد نتوانست حکم تخلیه بگیره و جالبه اهالی اون خانواده بقدری شرور و مردم ازارند که همه رو اذیت میکنند ماشینها رو پنجر میکنند و موجبات ازار اهالی شدند
رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۱
0
12
سازمانهای الان جمهوری اسلامی دقیقا دارن کار اون نهادهارو تقلید میکنن اما با نتیج برعکس... تاحالا که ما حتی یه مورد نوآوری سازمانی در جهت تسریع خدمت رسانی به مردم ندیدیم و نخواهیم دید. بقول آقای دکتر حسین زاده استاد گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه تبریز ما الان مدیریت و برنامه ریزی رو فقط میتونیم تو متنهای کاغذبازی ادارات ببینیم این همه بلاهای طبیعی داره رخ میده انگار که تو عصر حجر زندگی میکنیم که اینقد جامعه مون بشدت تحت تاثیر محیط واقع شده محیط روهم که بضرر خودمون تغییر میدیم پس کجاس برنامه ریزی و مدیریت بحران؟؟؟؟؟؟
اون زمان حالا کاری ندارم که فلانی خوب بوده یا بد ولی با بنیانگذاری این نهادها یه نوآوری سازمان یافته تو بطن ادارات ایران رخ داد.
اگه این کار فرح بد بوده پس چرا الان دارن تقلید میکنن ؟؟
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۲
1
15
خودمونیم ولی چقدر تیپش به ملکه بودن میومده ممنون خوب عکسهایی از شاه و فرح انتخاب کردید بازم از این خبر ها و عکسها بیارید
بالاخره اخرش همون شاه باقی ماند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۹
16
4
من انقلاب شد سیزده سالم بود تو جنوب شهر تهران بودیم آب آشامیدنی نداشتیم مدرسه راهنمایی دخترونه نداشتیم اکثر دخترها ترک تحصیل میکردند به نقاط محروم رسیدگی نمیکردند دنبال تجملات زندگی خودشون بودند ما به جز فقر چیزی ندیدیم فساد هم بیداد میکرد مشروب خوری وغیره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
0
1
با فکر کردن به گذشته هیچی تغییر نمی کنه باید به فکر آینده بود
برخی چنان سرگرم میراث گذشتگانند که فرصت مراجعه به عقل خود را ندارند و اگر هم فرصتی به دست آورند حاضر نیستند اشتباهات و لغزش آنان را جبران کنند (بوعلی سینا)
محبوب از تبریز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۳
0
3
من خودم تحصیلاتم را مدیون خانواده پهلوی می دانم چون روزها کار می کردم و شبانه تحصیل می کردم اگر تحصیلت رایگان نبود امکان نداشت من شبانه درس بخوانم ولی چه سود در اخر نمک نشناس شدیم در انزمان لا اقل امید به اینده بود ودرست است که از نظر سیاسی ازادی کم بود ولی از نظر اجتماعی و اقتصادی وضع خیلی خوب بود اگر ان کارخانجاتی که درست نشده بود کشور مثل ویرانه می ماند ادم باید کمی منصف باشد همه چیز را سیاه نبیند چه کارخانه های عظمید در انزمان ساخته شده بود مانند کارخانجات تراکتورسازی تبریز و ایدم و ماشین سازی تبریز و خانه سازی ایردام تبریز و خیلی کارخانجات کوچک و کارخانه های هپکو نیشکر هفت تپه و نورد اهواز و ماشین سازی اراک و ذوب اهن اصفهان و کارخانجات الومینیوم سازی شما را به خدا بدون تعصب در مدت 42 سال کدام کارخانه عظیم درست شده است که هزاران نفر مشغول کار شوند نه تنها ابنطور نشده بلکه بسیاری از کارخانجات انزمان از بین رفته اند مانند کارخانه ارج و ازمایش و ده تا کارخانه دیگری حتی اسمی از انها نمانده است ایران خودرو سایپا در رزیم گذشته درست شده اند
پرویز
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۶
0
2
تاریخ درعین حالیکه نمیگوید درزمان حال چه میگذرد ولی بسیاربیرحم است چون درنهایت راست را عیان میکند
در میان انبوه نمازهای روزانه که میخوانم بعضی ازاین نمازها خیلی ب دلم میچسبددراین حالت که قرارمیگیرم دعا میکنم به درگاه خداوند ومیگویم ،خدایا تو تلویزیون نگاه نمیکنی روزنامه نمی خوانی پای هیچ منبری نمی نشینی ودرهیچ نمازجمعه ای شرکت نمیکنی ولی خودت گفتی که به ذات آنچه درون سینه ها هست آگاهی لذا هرکسی درهرلباس ومنصبی که هست به هرنحوی اگر به ایران ومردم ایران خدمت میکندآبرو یش راحفظ کن وهمیشه اورا سربلند نگهداروهرکسی درهرلباس ومنصبی که هست بهرنحوی به ایران ومردم ایران خیانت میکن اورارسواکن وسرنگونش نما//آمین
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: