تاریخ انتشار: ۰۹:۳۹ - ۱۲ دی ۱۳۹۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی:
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره ساماندهی و کاهش جمعیت زندانیان گفت: اگر نتوانیم قضات خود را راضی کنیم که از ابزار حبس کمتر استفاده کنند، می‌توانیم با تصویب این طرح دامنه شمول زندانیان را کم کنیم.
کاهش ۴۰ درصدی زندانیان با تصویب طرح ساماندهی زندانیان/ در مجموع ۱۷ زندان استاندارد در کشور داریم
رویداد۲۴ یحیی کمالی پور، عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، در خصوص طرح ساماندهی و کاهش جمعیت زندانیان گفت: این طرح را در کمیسیون حقوقی و قضایی بررسی کردیم. آنچه در بحث کاهش جمعیت کیفری زندانیان اهمیت دارد قرار‌های تامین کیفری است که امروزه بخش اعظمی از بازداشتی‌های ما، ناشی از صدور قرار‌های کیفری، وثیقه، کفالت و بازداشت موقت و... است.

باید مانع از افزایش تعداد زندانیان شویم

کمالی پور با اشاره به اینکه ما تلاش می‌کنیم مانع از فرستادن کسانی که با قرار وثیقه به زندان می‌روند بشویم، گفت: همچنین می‌توانیم عنوان کیفری از برخی جرایم را حذف کنیم و به تخلفات ارتباط دهیم که این تخلفات در مجامع صنفی مرتبط خود رسیدگی شوند تا دامنه شمول عناوین مجرمانه را کاهش دهیم.

در مجموع ۱۷ زندان استاندارد در کشور داریم

کمالی پور به حضور رییس سازمان زندان‌های کشور در کمیسیون حقوقی مجلس اشاره کرد و گفت: طبق آماری که ایشان ارائه کردند در مجموع فقط ۱۷ زندان استاندارد در کشور داریم و مابقی زندان‌ها فاقد استاندارد‌های لازم از لحاظ وضعیت فیزیکی و جمعیت کیفری هستند.

عضو هیئت رییسه کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حوزه انتخابی بنده که جیرفت است، یک زندان برای ۲۰۰ نفر ساخته شده درحالیکه الان حدود ۱۳۰۰ نفر زندانی را در خود جای داده است. طبق آماری که داریم تقریبا وضعیت زندان‌های کل کشور به این شکل است.

با تصویب طرح ساماندهی زندانیان ۴۰ درصدی زندانیان کاهش می‌یابد

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر نتوانیم قضات خود را راضی کنیم که از ابزار حبس کمتر استفاده کنند، می‌توانیم با تصویب این طرح دامنه شمول زندانیان را کم کنیم. اگر این طرح تصویب شود شاهد کاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی زندانیان در کشور خواهیم بود.

وی افزود: در سال‌های گذشته بودجه قوه قضاییه از کل بودجه، ۲.۹ درصد بود. سال گذشته به دلیل گرفتاری‌هایی که داشتیم نتوانستیم آنچه را که برای این قوه مصوب کرده بودیم، در اختیارشان بگذاریم و وضعیت امسالمان نیز بهتر از سال گذشته نخواهد بود. تلاش می‌کنیم، این مقدار را به ۴ درصد برسانیم تا ضرورت‌ها را منطبق با بودجه‌ای که داریم، اجرایی کنیم.
منبع: برنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
0
0
باسلام توروخدا عفو عموم اعلام کنید دل خانواده ها شاد شه
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار