تاریخ انتشار: ۰۹:۵۹ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۷
یکی از تروریست‌ها به نام «برینتون تارانت» از عملیات کشتار وحشیانه مسلمانان مسجد نور با دوربین گوپر فیلم گرفت و به طور زنده در فیسبوک منتشر کرد. آن طور که از حساب توئیتر این مهاجم ۲۸ ساله برمی آید، او ضد مهاجرین و نژادپرستی قائل به برتری نژاد سفید است.
رویداد۲۴ در حالی که مسلمانان روز جمعه ۱۵ مارس سال ۲۰۱۹ میلادی، نماز ظهر را در دو مسجد شهر کرایست چرچ نیوزیلند برگزار می‌کردند، تروریست‌های مسلح بر نمازگزاران آتش گشودند و چهل تن را به شهادت رسانده و گروهی را مجروح کردند.

یکی از تروریست‌ها به نام «برینتون تارانت» از عملیات کشتار وحشیانه مسلمانان مسجد نور با دوربین گوپر فیلم گرفت و به طور زنده در فیسبوک منتشر کرد. آن طور که از حساب توئیتر این مهاجم ۲۸ ساله برمی آید، او ضد مهاجرین و نژادپرستی قائل به برتری نژاد سفید است. این تروریست رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ را سمبلی از هویّت سفید پوستان مدرن و تجدّد خواه توصیف کرده است.

ترانه‌ای که تروریست مسجد نیوزیلند گوش می‌کرد چه بود؟!
شاید یکی از موضوعات قابل توجه در این ماجرا، ترانه‌ای باشد که تروریست در طول پخش زنده جنایت ـ. وقتی اتومبیل اش را برای رسیدن به مسجد و ارتکاب جنایت می‌راند ـ. گوش می‌کند. ترانه‌ای صربی که مضمون آن به نبرد حساس بین خلافت عثمانی‌ها و اروپاییان بازمی گردد.

این ترانه به نبرد وین که در سال ۱۶۸۳ میلادی (آغازی بر پایان سیطره خلافت عثمانیان بر اروپا است) اشاره می‌کند.

نبرد وین در ۱۲ سپتامبر سال ۱۶۸۳ میلادی بین سربازان عثمانی و اروپاییان در وین پایتخت اتریش درگرفت. محاصره وین در ۱۴ ژوئیه ۱۶۸۳ میلادی آغاز شد؛ هنگامی که، نیرو‌های امپراتوری عثمانی به شهر حمله کرده و دو ماه آن را محاصره کردند. نبرد واقعی در ۱۲ سپتامبر همان سال رخ داد؛ زمانی که ارتش تازه نفس آلمان و لهستان به فرماندهی یوهان سوبیسکی طی دو روز، ارتش عثمانی را شکست دادند.

ترانه‌ای که تروریست مسجد نیوزیلند گوش می‌کرد چه بود؟!
این نبرد هیمنه دولت عثمانی را در اروپا شکست، زیرا پایان امپراتوری عثمانی‌ها و پیشروی‌های آن در جنوب شرقی اروپا بود.

در نبرد وین نیرو‌های لهستانی ـ. آلمانی ـ. اتریشی تحت فرماندهی پادشاه لهستان به نام «یوهان سوم سوبیسکی» علیه ارتش عثمانی به قیادت صدر اعظم «قَره مصطفی پاشا» پیروز شدند.

نبرد وین به باور بسیاری از صاحب نظران، نقطه سرنوشت سازی در جنگ‌های ۳۰۰ ساله میان عثمانی و امپراتوری مقدس روم بود، چون سلطه و قدرت عثمانیان در بالکان را درهم شکست. به دنبال جنگ‌هایی که ۱۶ سال پس از این نبرد رخ داد، خاندان هابسبورگ تمامی جنوب مجارستان و ترانسیلوانیا را از عثمانی‌ها گرفتند.

ترانه‌ای که تروریست مسجد نیوزیلند گوش می‌کرد چه بود؟!
روی اسلحه تروریست عبارت‌هایی درباره نبرد وین و همچنین جملاتی نژاد پرستانه نوشته شده است، بنا به گزارش (عربی بوست) نمونه‌هایی از این جملات عبارت اند از:

- ۱۶۸۳ وین

- توقف پیشروی اموی‌های اندلس در اروپا

- پناهندگان به جهنّم خوش آمدید، تور گردشگری ۷۳۲
منبع: تابناک
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: