شرایط اسف‌بار آثار تاریخی تهران!/ لاله‌زار در معرض خطر حریق
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۳۱ تير ۱۳۹۸
عضو شورای شهر تهران با اشاره به ضرورت تغییر کاربری مناسب برای مکان‌های تاریخی گفت: لاله‌زار تبدیل به انبار‌های لوازم برقی شده و اگر یکی از آن‌ها طعمه حریق شود، نیمی از این محل تاریخی نابود خواهد شد.
شرایط اسف‌بار آثار تاریخی تهران!/ لاله‌زار در معرض خطر حریق
رویداد۲۴ حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران درباره تغییر کاربری در میدان حسن‌آباد، اظهار داشت: اینکه گفته می‌شود این میدان تبدیل به مهمانپذیر شود به دلیل اینکه کنترل افراد ممکن نیست و تردد زیاد است می‌تواند آسیب‌زا برای این اثر تاریخی باشد و پیشنهاد مناسبی نیست.

وی افزود:‌به نظرم باید میدان تاریخی حسن‌آباد تبدیل به موزه، کتابخانه یا مرکز فرهنگی مانند تالار تئاتر شود.
 
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه آثار تاریخی زیاد در شرایطی مشابه میدان حسن‌آباد دارند، گفت: خانه فخرالدوله در اختیار جامعه مداحان قرار داشته و هر چند آن‌ها خوب نگه می‌دارند، اما تردد در آنجا زیاد است و از آشپزخانه آن نیز استفاده می‌شود.

خلیل‌آبادی گفت: کاخ‌های میراثی، چون سعدآباد و نیاوران امروزه دستخوش تغییرات قرار گرفته و متاسفانه برخی اقدام به برپایی گالری و خرید و فروش اجناس می‌کنند و این در حالی بود که مراکز میراثی و تاریخی نباید آمار تردد در آن‌ها زیاد باشد و فلش دوربین برای برخی از قسمت‌های آن آسیب‌زاست. حتی در بسیاری از این مراکز توصیه می‌شود افراد لباس مخصوص بپوشند و از استعمال دخانیات بپرهیزند.

وی به محله تاریخی لاله‌زار اشاره کرد و گفت: در این محل خانه، سینما و تئاتر‌های تاریخی وجود دارد و انبار ۱۰ تنی لوازم برقی در این محدوده زیاد است که اگر یکی از آن‌ها طعمه حریق شود حداقل نیمی از لاله‌زار از بین خواهد رفت.

این عضو شورای شهر تهران گفت: تغییر کاربری باید مناسب با همه این آثار تاریخی انجام گیرد و مالکان نیز خود را موظف به حفظ ابنیه تاریخی بدانند. شهرداری نیز نسبت به بازدید‌های دوره‌ای اهتمام بیشتری داشته باشند.
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: