تاریخ انتشار: ۱۰:۵۲ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۸
چابهار دروازه ترانزیت شرق ایران و یک منطقه استراتژیک برای توسعه ترانزیت و صنایع محسوب می‌شود ویژگی که در دیگر مناطق ساحلی جنوب ایران و حتی کشور‌های حاشیه خلیج فارس دیده نمی‌شود که موجب می‌شود فضایی مناسب برای سرمایه گذاری افراد فراهم آورد.
فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه گذاری در چابهار/ سرمایه‌ها به چهار راه اتصال جهانی می‌رود
رویداد۲۴ شهر چابهار با مساحتی قریب به ۱۷۱۵۰ کیلومتر مربع در جنوبی‌ترین نقطه شرقی کشور و در مجاورت دریای عمان در نزدیکترین فاصله با آب‌های آزاد جهان، یعنی اقیانوس هند قرار گرفته است.

موقعیت بندر چابهار در خلیج چابهار و همچنین وجود آب‌های عمیق و بریدگی‌های طبیعی، فضایی مناسب برای اسکله‌های با عمق زیاد و مختصات لنگرگاهی مطلوب جهت پهلوگیری کشتی‌های عظیم اقیانوس پیما فراهم ساخته است.

چابهار دروازه ترانزیت شرق ایران و یک منطقه استراتژیک برای توسعه ترانزیت و صنایع محسوب می‌شود ویژگی که در دیگر مناطق ساحلی جنوب ایران و حتی کشور‌های حاشیه خلیج فارس دیده نمی‌شود.

چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است و به عنوان یکی از مهمترین بنادر دنیا به لحاظ موقعیت استراتژیک در فصل جدید دیپلماسی اقتصادی ایران و منطقه موقعیتی ممتاز یافته است. سال‌های پیش و با وجود مشوق‌های قانونی فراوان برای تولید و تجارت، کمبود زیر ساخت‌های اساسی از جمله بندر با ظرفیت مناسب، راه‌های دسترسی و خدمات حمل و نقل مانعی جدی برای بهره گیری حداکثری سرمایه گذاران از ظرفیت قانونی منطقه آزاد چابهار بود، اما خوشبختانه با توجه ویژه مقام معظم رهبری به توسعه سواحل مکران و اهتمام دولت تدبیر و امید، آهنگ توسعه زیر ساخت‌ها سرعت یافت و اکنون بندر چابهار با ظرفیت مناسب آماده بهره برداری است. سازمان منطقه آزاد چابهار نیز با اهتمام جدی در مسیر هموارسازی راه برای حضور سرمایه گذاران در دو بعد زیر ساخت‌ها و فرآیند‌ها سعی در بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های منطقه داشته است.

چشم انداز چابهار

در افق چشم انداز ۲۰ ساله، منطقه آزاد چابهار به عنوان یک منطقه امن استراتژیک، کانون توسعه محور شرق و سواحل مکران، عامل فعال سازی محور‌های ترانزیتی شمال – جنوب و شرق- غرب، محلی برای ورود تکنولوژی مدرن، عاملی برای توسعه ملی – منطقه‌ای و پلی مستحکم در روابط تجاری – اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جهان خواهد بود.

مزیت‌های اختصاصی چابهار

موقعیت جغرافیایی راهبردی در کنار آبراه‌های بین المللی، نزدیکی به خطوط بین المللی کشتیرانی، دسترسی آسان به مواد معدنی گوناگون و مصالح ساختمانی و معادن از مهمترین مزیت‌های منطقه آزاد چابهار محسوب می‌شود.

این بندر همچنین به علت نزدیکی به کشور‌های پر جمعیت در حال رشد در جنوب آسیا، نزدیکی به بازار‌های آسیای میانه و اقغانستان و واقع شدن در امن‌ترین و نزدیک‌ترین مسیر به بازار‌های جهانی یعنی شبه قاره هند منطقه‌ای مناسب برای تجارت و صادرات است.

امکانات زیر ساختی در دسترس چابهار

امکانات زیر ساختی شامل آب، برق، مخابرات، گاز و سایر منابع سوختی در این بندر وجود دارد و در حال توسعه و پیشرفت نیز هستند.

آب شیرین کن کنارک، آب شیرین کن تیس و سه سد بزرگ تامین آب در شهرستان چابهار از امکانات آبی چابهار هستند. همچنین نیروگاه‌های برق ایرانشهر، چابهار و کنارک با ظرفیت ۳۵۰ مگا وات در حال توسعه تا ۵۰۰ مگا وات هستند.

پروژه‌های پیشنهادی برای سرمایه گذاری

پروژه‌های پیشنهادی برای سرمایه گذاران در حوزه‌های خدماتی- رفاهی، گردشگری، صنعت، صنایع پایین دستی پتروشیمی، تجارت و انرژی قابل تقسیم است که هر کدام شامل پروژه‌هایی منحصر بفرد هستند که سرمایه گذاران می‌توانند با توجه به تخصص، علاقه و یا ضرورتی که احساس می‌کنند در آن‌ها سرمایه گذاری کنند.

در ادامه پروژه‌های پیشنهادی در زمینه‌های خدماتی و رفاهی و گردشگری را به اختصار بررسی می‌کنیم.

خدماتی رفاهی
احداث بیمارستان تخصصی

هدف از اجرای این پروژه ایجاد و احداث بیمارستان خصوصی با ظرفیت ۱۲۸ تخت است. این بیمارستان برای ارائه خدمات توریسم درمانی و جذب گردشگر بیمار از کشور‌های همسایه به خصوص کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و کشور‌های پاکستان و افغانستان در نظر گرفته شده است.

احداث فرودگاه

با توجه به اهمیت داشتن یک شهرک فرودگاهی در مناطق استراتژیکی همچون چابهار که نقطه اتصال اقتصاد کشور‌های افغانستان و آسیای میانه و به عنوان پل ارتباطی اقتصاد‌های شرق و غرب تلقی می‌شوند، لازم است تا با هدف ارائه انواع خدمات فرودگاهی نسبت به احداث این پروژه اقدام شود، زیرا بدون داشتن فرودگاهی فعال و استاندارد، توسعه هیچ یک از شاخص‌های تجاری، گردشگری، صنعتی و حمل و نقل ترانزیتی در این منطقه امکانپذیر نخواهد بود.

خدمات گردشگری
کمپینگ

با توجه به پتانسیل گردشگری در چابهار و نواحی اطراف آن ضرورت دارد جهت استقرار گردشگران جنب مکان‌های گردشگری، کمپینگ با کلیه امکانات آماده سازی و تجهیز شود.

احداث مرکز تفریحات دریایی

این پروژه در چابهار می‌تواند به رشد تقاضای استفاده از قایق‌ها و کشتی‌های تفریحی کمک کرده و تنوع فعالیت‌های ساحلی تدارک دیده شده را افزایش دهد. از دیگر اهداف ساخت این پروژه استفاده برای ماهیگیری و غواصی گردشگری ساحلی و بهبود نمای شهری است.

همچنین با الگوبرداری از کشور‌هایی همچون بنگلادش و کشمیر هند برای آن دسته از گردشگرانی که به جای اسکان در هتل‌های ثابت، علاقه‌مند به اسکان در شناور‌های چوبی و فایبرگلاسی که به صورت سوئیت‌های سه خوابه طراحی شده اند بگذرانند و از تفریحات دریایی استفاده کنند، مناسب خواهد بود.

احداث مرکز ورزش‌های آبی

ورزش‌های آبی از مفرح‌ترین ورزش‌ها هستند که علاوه بر پر کردن اوقات فراغت، باعث نشاط و تندرستی نیز می‌شود. با توجه به جوان بودن جمعیت منطقه آزاد چابهار و وجود استعداد‌های بیشمار در این زمینه و جذابیت آن برای ساکنین فلات ایران این مرکز می‌تواند مشتریان زیادی را به خود جلب کند.

احداث هتل چهار و پنج ستاره

با توجه به اینکه در سال‌های گذشته منطقه آزاد چابهار شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی فراوانی بود و همچنین اینکه چندین رویداد مهم و بزرگ بین المللی و در سطح جهانی در این منطقه برگزار شد وجود مراکز اقامتی منطبق بر استاندارد‌های جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برای اطلاع بیشتر می‌توانید به وبسایت رسمی منطقه آزاد چابهار مراجعه کنید.
منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار