تاریخ انتشار: ۱۳:۰۳ - ۰۳ آبان ۱۳۹۸
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: مسئولیت اجتماعی یکی از بحث های مهم برای ارتقای استانداردهای زندگی در سطح قابل قبول است که با مشارکت مردم و کمک و مشارکت سازمان های اجرایی و بخش خصوصی و شرکت های فعال در این زمینه اجرایی خواهد شد.
مسئولیت اجتماعی در منطقه آزاد کیش ، ادبیات پر قدرتی است/ کیش؛ جزیره پاک
رویداد۲۴ سعید پورعلی درباره موضوع مسئولیت اجتماعی در منطقه آزاد کیش و فعالیت‌های این سازمان در این زمینه گفت: منطقه آزاد کیش به لحاظ تکالیف قانونی که منبعث از ادبیات مسئولیت اجتماعی است موظف است یک درصد از درآمد خود را به خزانه واریز کند تا میان کمیته امداد و سازمان بهزیستی توزیع شود و در راستای این مسئولیت به کار رود.

وی در همین زمینه افزود:، اما سازمان منطقه آزاد کیش فراتر از تکلیف قانونی به بحث مسئولیت اجتماعی ورود پیدا کرده و بسیاری از موضوعات را به صورت داوطلبانه در این حوزه دنبال کرده است.

تشریح اقدامات در حوزه مسئولیت اجتماعی در منطقه آزاد کیش

پورعلی ضمن تاکید بر اهمیت موضوع مسئولیت اجتماعی در منطقه آزاد کیش برخی از این فعالیت‌ها را نام برد و گفت: مصادیق این اقدامات داوطلبانه در حوزه آموزش شامل ساخت کل مدارس جزیره کیش است که تماما توسط منطقه آزاد ساخته شده و تعداد آن ۴۰ مدرسه است. در حقیقت آموزش و پرورش در جزیره کیش از ابتدای شکل گیری منطقه اقدام به ساخت یک مدرسه کرده است و باقی مدارس توسط سازمان ساخته شده است. برای حمایت از امر آموزش نیز سالیانه مبالغ قابل توجهی برای توسعه و تجهیز مدارس درنظر گرفته شده است که سال جاری برای این مورد نزدیک به ۲ میلیارد تومان هزینه کرده ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: در حوزه کمک به خانواده‌های بی سرپرست و نیازمند، پوشش بیمه‌ای خود سازمان منطقه آزاد را برای بسیاری از بومیان جاری کردیم و در زمینه کمک به پرسنل آموزش و پرورش هم به خصوص برای افرادی که خود سرپرست هستند منطقه آزاد کمک‌هایی را به صورت ماهیانه در اختیار آموزش و پرورش قرار می‌دهد.

ارائه آموزش‌های توانمندسازی

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد: در ارائه آموزش‌های توانمندسازی هم به افرادی که فاقد مهارت هستند در سازمان منطقه آزاد کیش ساختاری پیش بینی شده تحت عنوان مرکز توانمندسازی زنان که فضا و آموزش‌های لازم برای این قشر در نظر گرفته شده است.

مدارس مروج سلامت

سعید پور علی با تاکید بر اینکه در حوزه بهداشت اقدامات فراوانی در این سازمان صورت گرفته افزود: کمک کرده ایم بسیاری از مدارس جزیره تحت عنوان مدارس مروج سلامت فعالیت کنند. امروز ۲۳ مدرسه با کمک‌های سازمان با این عنوان در منطقه مشغول به فعالیت هستند.

از اقدامات داوطلبانه تا حمایت از NGO‌ها

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: سازمان برای کمک به گروه‌های رویداد ساز نیز تلاش کرده است تا با فعالیت‌های مختلف اقدامات آن‌ها را تسهیل کند برای مثال این گروه‌ها نوعا با در اختیار گذاشتن فضای رایگان یا حمل و نقل رایگان اجرایی می‌شود که این امکان را سازمان در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهد.

وی در ادامه افزود: در بحث ارائه کمک به مناطق همجوار طبق تکلیف قانونی‌مان در بنادر چارک و مُقام و بنادری که به عنوان مداخل ورودی کیش به حساب می‌آیند در امر جاده سازی و بهسازی فضا‌های شهری کمک‌هایی را به این مناطق انجام داده ایم. همچنین اقدامات آموزشی و اطلاع رسانی فراوانی با توجه به حضور بخش خصوصی در جزیره در این حوزه انجام شده است، چرا که بخش خصوصی هم در جزیره کیش در کنار سازمان منطقه آزاد کیش علاقه‌مند به فعالیت در حوزه مسئولیت اجتماعی است تا امنیت و کیفیت زندگی ارتقا یابد به همین خاطر منابعی را تامین و در اختیار بخش‌های اجتماعی قرار می‌دهد.

پور علی در خصوص اقدامات داوطلبانه گفت: در جریان سیل سال گذشته نزدیک به ۵ میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی را به مناطق سیل زده اعزام کردیم. همچنین برای زلزله غرب کشور در سال ۹۶ نزدیک به ۷ میلیارد تومان کمک جمع آوری شد که در اختیار زلزله زدگان قرار گرفت.

کیش؛ جزیره پاک

پور علی با اشاره به اینکه کیش به عنوان جزیره پاک شناخته شده است تصریح کرد: یکی از فعالیت‌هایی که در جزیره کیش صورت گرفته شعار جزیره بدون پلاستیک است. در این حوزه هم NGO‌های فعال محیط زیستی در کنار فعالیت‌های آگاهی بخشی و تبلیغی، فعالیت‌های عملی هم انجام می‌دهند مانند تهیه کیف پارچه‌ای و پاکت برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از پلاستیک.

وی تاکید کرد که بحث پاک سازی سواحل به صورت مستمر در دستور کار منطقه آزاد کیش قرار داد و نهال کاری و جلب مشارکت مردم در ایجاد فضا‌های سبز هم از دیگر فعالیت‌های سازمان در این زمینه است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: جزیره کیش ۱۱ برابر استاندارد ملی فضای سبز دارد و این رقم قابل توجهی است. مراقبت از این فضا‌های سبز علاوه بر فعالیت‌های سازمان، مشارکت مردم را نیز در کنار خودش دارد.

این مسئول در منطقه آزاد کیش افزود: کاهش پسماند و حفظ محیط زیست از جمله اقدامات آموزشی و ترویجی است که انجام می‌گیرد و برای نگهداری از مزیت‌های محیط زیست و حفظ مرجان‌ها مرتبا اداره محیط زیست جزیره کیش رویدادسازی و برنامه ریزی‌هایی را انجام داده است.

ادبیات مسئولیت اجتماعی در منطقه آزاد کیش، ادبیات پر قدرتی است

سعید پورعلی عنوان کرد: مسئولان در رده‌های مختلف سازمان منطقه آزاد کیش هم به ادبیات مسئولیت اجتماعی باور و اشراف دارند و هم عملا در راستای ترویج مسئولیت اجتماعی اقداماتی را انجام داده اند.

وی درباره اولویت‌های سازمان منطقه آزاد کیش در حوزه مسئولیت اجتماعی افزود: در حوزه مسئولیت اجتماعی توانمندسازی یکی از مهمترین اولویت‌های سازمان است. بحث کیفیت آموزش و کاهش تراکم تعداد دانش آموزان در کلاس‌های درس، حمایت از گروه‌های محیط زیستی، حمایت از تشکل‌های مردم نهاد، توانمندسازی جامعه محلی و آموزش آن‌ها از دیگر رئوس برنامه‌هایی است که در آینده خواهیم داشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در پایان خاطرنشان کرد: هر میزان کیفیت زندگی در یک جامعه افزایش یابد و هر اندازه استاندارد‌های بهداشت، درمان، تامین اجتماعی، برابری و نرخ اشتغال در یک جامعه افزایش یابد، سبب ساز امنیت و توسعه پایدار خواهد شد. جامعه‌ای امن و ایمن خواهد بود که در آن جامعه مردم بتوانند نه تنها از حداقل‌های زندگی بلکه از استاندارد مناسب برای زندگی برخوردار باشند. مسئولیت اجتماعی یکی از بحث‌های مهم برای ارتقای استاندارد‌های زندگی در سطح قابل قبول است که با مشارکت مردم و کمک و مشارکت سازمان‌های اجرایی و بخش خصوصی و شرکت‌های فعال در این زمینه اجرایی خواهد شد.
منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: