تاریخ انتشار: ۱۶:۲۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
عضو کمیسیون امنیت ملی در گفت‌وگو با رویداد۲۴:

ترور سردار سلیمانی برای جلوگیری از مذاکره ایران و عربستان بود/ آمریکا در هیات حاکمه سعودی جاسوس دارد

جمالی نوبندگانی گفت: دولت آمریکا در هیات حاکمه عربستان جاسوس دارد و خبر به آن‌ها رسیده بود که امکان نزدیکی دولت عربستان با ایران وجود دارد، از این‌رو آن‌ها تصمیم به ترور و شهادت سردار سلیمانی گرفتند.

شهادت سردار سلیمانی

رویداد۲۴ محمد آیتی: شهادت سردار قاسم سلیمانی پیامدهای بسیاری داشت؛ ایران پاسخ حمله آمریکا را داد، پاسخ ایران به پیام عربستان ناگفته ماند، ۲۰۰ میلیون یورو به تقویت سپاه اختصاص یافت و ایران و آمریکا تا پای درگیری نظامی مستقیم پیش رفتند و هنوز اینکه چه اتفاقی بیفتد، مشخص نیست. شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون امنیت ملی مجلس در جلسات مختلف تبعات و واکنش‌های مختلف را بررسی کردند.

محمدجواد جمالی‌نوبندگانی نایب رییس کمیسیون امنیت ملی به رویداد۲۴ گفت: پس عملیات تروریستی که از سوی آمریکا صورت گرفت و سردار قاسم سلیمانی و همراهانش به شهادت رسیدند، صحبت از انتقام سخت به میان آمد و دیدیم که چقدر سریع این موضوع به یک مطالبه عمومی تبدیل شد.

وی افزود: با تصویب مجلس و مجوز رهبری ۲۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای سپاه قدس تا دو ماه آخر سال اختصاص یافت. این تصمیم خود نشان از مصمم بودن نظام برای مقابله با هر نوع تجاوز داشت.

جمالی‌نوبندگانی در پاسخ به اینکه سفر سردار قاسم سلیمانی به بغداد برای انتقال چه پیامی به نخست وزیر عراق بوده است؟ گفت: این سفر به دعوت نخست وزیر عراق بود و بنا بود سردار سلیمانی به پیشنهادهایی که از سوی عربستان مطرح شده بود، پاسخ دهد.

نایب رییس کمیسیون امنیت مجلس اظهار داشت: چندی پیش و در چند نوبت عربستانی‌ها چراغ سبزی را به ایران نشان دادند که حکایت از مذاکره با ما بود. آن‌ها علاقه‌مند بودند که هم در خصوص مسائل دوجانبه و همچنین بحران یمن با ایران گفتگو کنند. این موضوع هم در رفتار نماینده آن‌ها در سازمان ملل دیده شد و هم بن سلمان اعلام کرده بود که ما به دنبال جنگ نیستیم و اهل گفتگو هستیم.

نماینده فسا تصریح کرد: به‌نظر من، ترور سردار سلیمانی توسط آمریکا به‌خاطر حمله به سفارت آمریکا در بغداد نبود و این مسائل کاملاً فرعی است. دولت آمریکا در هیات حاکمه عربستان جاسوس دارد و خبر به آن‌ها رسیده بود که امکان نزدیکی دولت عربستان با ایران وجود دارد، از این‌رو آن‌ها تصمیم به ترور سردار سلیمانی گرفتند، هرچند که این یکی از عوامل اصلی ترور بود و در این بین دلایل دیگری هم وجود داشت. یکی دیگر از عواملی که باعث شد ترامپ دستور ترور سردار سلیمانی را صادر کند، تاثیرگذاری بالای جبهه مقاومت بود و از طرف دیگر آمریکا به این نتیجه رسیده بود که شخص سردار سلیمانی مانع تغییرات جغرافیای سیاسی در خاورمیانه شده است، زیرا بنای آمریکا به تجزیه عراق و سوریه بود که تا امروز خواب آن‌ها تعبیر نشده است.

جمالی نوبندگانی در پاسخ به اینکه چرا سردار سلیمانی حامل پیام به نخست وزیر عراق بوده و چرا وزارت خارجه ایران این موضوع را پیگیری نمی‌کرد؟ گفت: این کار با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران صورت گرفته بود. هر وقت ظریف به کمیسیون امنیت ملی آمده، گفته من بالاترین هماهنگی را با سردار سلیمانی دارم و هیچ‌گاه موازی‌کاری صورت نخواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: انتقامی سخت از آمریکا گرفته شد و با حملات سنگین موشکی نیروی هوافضای سپاه به سوی پایگاه هوایی عین الاسد محل اجتماع نیرو‌های ارتش آمریکا ضربه‌ای مهلک بر آن‌ها وارد شد تا بدانند هر عملی، عکس‌العملی دارد. برخی در روز‌های گذشته می‌گفتند که ایران توان مقابله ندارد و این موضوع در بحث ترور دانشمندان هسته‌ای دیده شد، اما عمل نیروهای نظامی ما نشان داد که نظام هیچ تعرضی را بی‌پاسخ نمی‌گذارد ضمن اینکه باید بگویم در ترور دانشمندان هسته‌ای هم انتقام گرفته شد، اما به لحاظ امنیتی بهتر بود که پاسخ ایران رسانه‌ای نشود.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
s300 under Putin control crashed airline and left you the bad guy
|
Canada
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۹
1
0
همه دارند بقایای یک موشک روسی ( اس ۳۰۰ یا اس۴۰۰) را نشان میدهند در کنار بقایای هواپیما . اما رسانه های فارسی که تحت کنترل روسیه هستند ، هیچ نمی گویند . به جز یک استثنا ! تلویزیون من و تو .
چه خوب که کانادا می پیوندد به هیئت تحقیق . اینکه گفته هیچ احتمالی را بدون بر رسی نخواهند گذاشت بسیار امیدوار کننده است . خوب است که کانادا عروسک خیمه شب بازی پوتین نیست و پوتین دشمن کانادا است .
اما چرا ؟ اس ۳۰۰و اس۴۰۰ کنترلش در اختیار روسیه است ! در سوریه دیدیم . بدیهی است که پوتین رفت سوریه شب حادثه و روز حادثه ، قرارداد گاز امضا کرد . مارکسیست های روسی بی خودی باهم به ترامپ حمله نکردند ، که با ملت ایران نیست ! مزدوران روسیه را بشناسید . دست ها رو می شوند به زودی
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: