تاریخ انتشار: ۱۵:۰۷ - ۲۱ دی ۱۳۹۸
طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو این هفته در روز‌های شنبه تا دوشنبه ۲۱ تا ۲۳ دی‌ماه انجام خواهد شد که در آن قرار است پنج محصول این شرکت یعنی پژو ۲۰۷ دنده‌ای، دنا پلاس، پژو پارس دوگانه‌سوز، سمند EF۷ و سمند LX با قیمت غیرقطعی به مشتریان عرضه شود
پیش فروش ایران خودرو
رویداد۲۴ طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو این هفته در روز‌های شنبه تا دوشنبه یعنی ۲۱ تا ۲۳ دی‌ماه انجام خواهد شد که در آن قرار است این کارخانه پنج محصول خود یعنی پژو ۲۰۷ دنده‌ای، دنا پلاس، پژو پارس دوگانه‌سوز، سمند EF۷ و سمند LX را با شرایط همیشگی، اما همچنان عجیب، به مشتریانش عرضه کند. از عجایب این طرح می‌توان به قیمت غیرقطعی خودرو‌ها اشاره کرد که قرار است در موعد تحویل خودرو یعنی دی‌ماه سال آینده نهایی شود.
 
شرایط کلی طرح پیش‌فروش ایران خودرو
ایران خودرو همچنان به شرایط عجیب و غریب طرح‌های پیش فروش ادامه می‌دهد و همچنان در این طرح‌ها شاهد مواردی مثل قیمت غیرقطعی خودرو هستیم. به این معنا که قیمت نهایی خودرویی که ثبت نام می‌کنید، مشخص نیست و یک سال بعد در موعد تحویل و همزمان با ارسال دعوتنامه از طرف ایران خودرو بر اساس قیمت مصوب روز مشخص خواهد شد. با این حساب مشتریان این طرح‌ها برای خودرویی هزینه پرداخت می‌کنند که قیمت نهایی آن را نمی‌دانند.

سود مشارکت و انصراف و جریمه دیرکرد در نظر گرفته شده در این طرح قابل توجه است. طوری که ایران خودرو نرخ سود مشارکت را برای سه خودرو نزدیک ۱۵ درصد و برای دو خودرو نزدیک ۱۸ درصد در نظر گرفته و این در حالی است که نرخ سود بانکی برای قرارداد‌های بلندمدت یک ساله ۱۸ درصد است و این یعنی ایران خودرو سود مشارکت را عموما کمتر از سود بانکی در نظر گرفته است.

کسانی که در موعد تحویل توانایی پرداخت مابه‌تفاوت سرمایه و قیمت مصوب روز خودرو را نداشته باشند، ناچار به انصراف هستند. سود انصراف در این طرح سه درصد کمتر از سود مشارکت یعنی بین ۱۲ تا ۱۵ درصد برای خودرو‌های مختلف در نظر گرفته شده است.

ایران خودرو به ازای هر روز تاخیر در تحویل خودرو، برای خود جریمه در نظر گرفته که این جریمه به صورت روزشمار با نرخ سالانه ۱۲ درصد محاسبه شده است. به عبارتی در صورت بدقولی کارخانه در تحویل خودرو، سود کمتری شامل حال سرمایه مشتریان خواهد شد.

باید توجه داشته باشید که رنگ خودرو در این طرح صرفا پیشنهادی است و ایران خودرو در متن قرارداد عنوان کرده کد کلاس و رنگ خودرو بر اساس شرایط تولید کارخانه قابل تغییر است. با این حساب علاوه بر تعییر رنگ خودرو در زمان تحویل، ممکن است آپشن‌های خودرو هم متناسب با کلاس آن تغییر کند. این در حالی است که ایران خودرو اعلام کرده در صورت اضافه شدن آپشن به خودرو در زمان تحویل، مابه‌تفاوت آن از مشتری دریافت خواهد شد.
پیش فروش ایران خودرو
 
پیش‌فروش پژو ۲۰۷؛ شنبه ۲۱ دی‌ماه
ایران خودرو امروز شنبه ۲۱ دی‌ماه ساعت ۱۱ سایت فروش خود را برای ثبت‌نام خریداران پژو ۲۰۷i باز می‌کند. مبلغ پیش‌پرداخت برای پژو ۲۰۷i دستی با کیسه هوای راننده و سرنشین و رینگ فولادی و بدون کروز کنترل در این طرح ۴۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده که نصف قیمت مصوب فعلی پژو ۲۰۷ است. در یک سال باقی مانده تا موعد تحویل، این مبلغ مشمول سود مشارکت ۱۵ درصدی شده و به ۵۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید. قیمت نهایی خودرو هنوز مشخص نیست. این نرخ در زمان تحویل و بر اساس قیمت روز خودرو تعیین خواهد شد و در دی‌ماه ۹۹ مشتریان باید ما به تفاوت ۵۵ میلیون و قیمت مصوب روز خودرو را پرداخت کنند تا پژو ۲۰۷ خود را تحویل بگیرند. در حال حاضر قیمت مصوب این محصول در کارخانه ۹۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. پژو ۲۰۷ در بازار آزاد حدود ۴۵ میلیون گران‌تر و با قیمت ۱۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

 
پیش‌فروش دنا پلاس؛ یکشنبه ۲۲ دی‌ماه
ایران خودرو مبلغ پیش پرداخت برای ثبت نام دنا پلاس را ۵۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته است. این مبلغ تا زمان تحویل خودرو که دی‌ماه ۹۹ اعلام شده، مشمول سود مشارکت ۱۵.۵ درصد خواهد شد و بعد از یک سال به حدود ۶۴ میلیون تومان خواهد رسید. بعد از مشخص شدن قیمت نهایی خودرو بر اساس قیمت مصوب روز کارخانه در دعوتنامه، باید مابه‌تفاوت آن را پرداخت کنید. در صورتی که از خرید خودرو انصراف دهید، نرخ سود سرمایه شما کاهش پیدا کرده و ۱۲.۵ درصد محاسبه خواهد شد.
 
ثبت نام برای دنا پلاس با کیسه هوای راننده و سرنشین و بدون سانروف از فردا یکشنبه ساعت ۱۱ آغاز خواهد شد. در حال حاضر دنا پلاس تیپ ۱ در بازار با قیمت ۱۵۵ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و نرخ مصوب کارخانه برای آن ۱۱۱ میلیون تومان است. توجه داشته باشید که این قیمت ممکن است تا یک سال آینده افزایش پیدا کند.
 
پیش‌فروش پژو پارس؛ دوشنبه ۲۳ دی‌ماه
ثبت نام در طرح پیش فروش ایران خودرو برای پژو پارس دوگانه‌سوز از روز دوشنبه ۲۳ دی‌ماه ساعت ۱۱ شروع می‌شود. در این طرح مبلغ پیش‌پرداخت ۴۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده که در ابتدای ثبت‌نام از مشتری دریافت خواهد شد. این مبلغ معادل نصف قیمت مصوب کارخانه است و مابقی آن در زمان تحویل خودرو یعنی دی‌ماه ۹۹ بر اساس نرخ روز محاسبه خواهد شد. پژو پارس سال دوگانه‌سوز مالتی پلکس با ترمز ضدقفل، ایموبیلایزر، کیسه هوای راننده و سرنشین و غربیلک فرمان طرح جدید در این طرح پیش‌فروش با سود مشارکت ۱۵ درصد و سود انصراف ۱۲ درصدی ارائه شده و این یعنی مبلغی پیش‌پرداخت بعد از یک سال به ۴۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد رسید. در حال حاضر قیمت مصوب کارخانه برای پژو پارس دوگانه‌سوز ۸۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و احتمالا تا سال بعد تغییراتی داشته باشد. قیمت روز پژو پارس در بازار آزاد امروز حدود ۱۳۴ میلیون تومان است.
 
پیش‌فروش سمند EF۷؛ دوشنبه ۲۳ دی‌ماه
ثبت‌نام سمند ال ایکس EF۷ بنزینی مالتی پلکس با کیسه هوای راننده و سرنشین و رینگ فولادی از روز دوشنبه ۲۳ دی‌ماه، ساعت ۱۱ آغاز خواهد شد. اگر بخواهید در این طرح ثبت نام کنید، باید مبلغ ۳۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به عنوان پیش‌پرداخت کنار بگذارید که نصف قیمت مصوب فعلی سمند EF۷ است. باید توجه داشته باشید که قیمت نهایی در زمان تحویل خودرو محاسبه می‌شود و ممکن است در این یک سال شاهد افزایش قیمت مصوب سمند در کارخانه باشیم.
 
در حال حاضر نرخ مصوب این محصول ۶۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و در بازار با قیمت ۱۰۰ میلیون تومان معامله می‌شود. در طرح پیش فروش ایران خودرو، سود مشارکت برای کسانی که سمند EF۷ ثبت نام می‌کنند، بیشتر از بقیه خودرو‌ها و معادل ۱۷.۵ درصد در نظر گرفته شده. سود انصراف هم در این طرح ۱۴.۵ درصد است. به عبارتی اگر توانایی پرداخت مابه‌تفاوت قیمت نهایی را نداشته باشید، سرمایه‌تان با سود کمتری به شما برگردانده خواهد شد.
 
پیش‌فروش سمند LX؛ دوشنبه ۲۳ دی‌ماه
ایران خودرو دوشنبه ۲۳ دی‌ماه ساعت ۱۱ سایت فروش خود را برای ثبت‌نام خریداران سمند LX باز می‌کند. مبلغ پیش‌پرداخت برای سمند ال ایکس سال بنزینی با کیسه هوای راننده و سرنشین و رینگ فولادی در این طرح ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام شده که نصف قیمت مصوب فعلی سمند LX است. در یک سال باقی مانده تا موعد تحویل، این مبلغ مشمول سود مشارکت ۱۸ درصدی شده و به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خواهد رسید. قیمت نهایی خودرو هنوز مشخص نیست. این نرخ در زمان تحویل و بر اساس قیمت روز خودرو تعیین خواهد شد.
 
دی‌ماه ۹۹ مشتریان باید مابه‌تفاوت مبلغ سرمایه‌گذاری شده و قیمت مصوب روز خودرو را پرداخت کنند تا سمند خود را تحویل بگیرند. در حال حاضر قیمت مصوب این محصول در کارخانه ۶۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. سمند LX در بازار آزاد حدود ۲۰ میلیون گران‌تر و با قیمت ۸۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: