تاریخ انتشار: ۰۹:۳۳ - ۲۶ دی ۱۳۹۸
جدیدترین آمار منتشر شده نشان می‌دهد که صادرات توتون در هشت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 3.8 برابر شده است. در همین حال واریزی درآمد محصولات دخانی به خزانه دولت نسبت به مدت مشابه سال گذشته 81.9 درصد افزایش داشته است.
واردات سیگار
رویداد۲۴ بر اساس این آمار در هشت ماهه امسال حدود 1513 تن توتون صادر شده که نسبت به صادرات 395 تنی این محصول در سال گذشته 283.2 درصد رشد نشان می دهد.

این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا پایان آبان‌ماه صادرات تنباکو سنتی و معسل به ترتیب 32.6 و 65.6 درصد کاهش داشته است؛ به‌طوری‌که در این مدت حدود 86 تن تنباکو سنتی و 56 تن تنباکو معسل صادر شده است.

در این میان واردات تنباکو معسل نیز در هشت ماهه امسال با 76 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 579.5 تن رسیده است.

براساس آمارهای منتشر شده، صادرات سیگار نیز در این مدت 46.7 درصد کاهش داشته است.

 

جدول

 

 

جدول

 

چقدر از تولید و واردات سیگار به جیب دولت می‌رود؟

آمار منتشر شده درباره واریزی اشخاص و شرکت‌ها جهت محصولات دخانی به خزانه دولت که شامل برچسب ایمنی، حق انحصار واردات،‌ حق انحصار تولید، توزیع و واریزی بین راهی است نیز نشان می‌دهد که در هشت ماهه امسال 113 میلیارد و 210 میلیون تومان در این بخش به خزانه دولت واریز شده که نسبت به مبلغ واریزی در مدت مشابه سال گذشته که معادل 62 میلیارد و 245 میلیون تومان بوده، 81.9 درصد افزایش داشته است.


بیشتر بخوانید:افزایش ۲۸ درصدی مالیات بر فروش سیگار


سازمان امور مالیاتی، مالیات و عوارض سیگار را در دو بخش سیگارهای داخلی و وارداتی در نظر گرفته است که بر این اساس برای سیگارهای وارداتی 12 درصد مالیات بر ارزش افزوده، سه درصد عوارض شهرداری، 26 درصد حقوق ورودی، یک درصد عوارض هلال احمر، 40 درصد مالیات مستقیم و 10 درصد مجوز حق انحصار اخذ می‌شود؛ بنابراین در مجموع برای سیگارهای وارداتی 92 درصد مالیات و عوارض دریافت می‌شود.

همچنین برای سیگارهای تولید داخل 12 درصد مالیات بر ارزش افزوده، سه درصد عوارض شهرداری، 10 درصد مالیات مستقیم و دو درصد مجوز حق انحصار لحاظ می‌شود؛ بنابراین از سیگارهای تولید داخل در مجموع در سال جاری 27 درصد انواع مالیات و عوارض دریافت می‌شود. این نرخ برای سیگارهای تولید مشترک 37 درصد و برای سیگارهای تولید داخل با نشان بین‌المللی 42 درصد است.

در این میان همه درآمد حاصل از منابع گفته شده باید در جهت کاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری‌های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصل از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه‌های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار بگیرد، اما اخیرا بهزاد ولی زاده، رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، با اشاره به سهم 50 درصدی وزارت بهداشت از محل درآمد مالیات بر دخانیات گفته بود که این سازمان در سالهای 1397 و 1398 حتی یک ریال هم از محل مالیات بر دخانیات درآمد نداشته‌ است.

 

جدول

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: