تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
افزایش میزان آلاینده ازن در هوای تهران طی ۲۴ ساعت گذشته، کیفیت هوای تهران برای چهارمین روز در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت، در حال حاضر نیز کیفیت هوا در مرز آلودگی است.

آلودگی هوا تهران

رویداد۲۴ تهران دومین روز هوای ناسالم را با افزایش غلظت آلاینده ازن پشت سر گذاشت و بدین ترتیب چهارمین روز هوای ناسالم پایتخت به ثبت رسید.

با افزایش سطح آلاینده ازن در هوای پایتخت در ساعات میانی روز گذشته، باعث شد که تهران نتواند رکورد هفتادمین روز سالم را تا پایان ۲۴ ساعت گذشته حفظ کند و با قرارگیری میانگین شاخص غلظت آلاینده‌های هوا بر روی عدد ۱۰۴ هوا برای تنفس گروه‌های حساس ناسالم شد.

آلاینده ازن به طور مستقیم در هوا منتشر نمی‌شود بلکه توسط واکنش‌های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن (NOx) و ترکیبات آلی فرار (VOCs) در حضور نور خورشید ایجاد می‌شود به همین علت، میزان ازن در تابستان و در وسط روز بیش از سایر مواقع است. در واقع ازن هنگامی تشکیل می‌شود که آلاینده‌های منتشر شده از خودروها، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های شیمیایی و سایر منابع در حضور نور خورشید واکنش شیمیایی انجام می‌دهند.

در کشور ما نیز به ویژه در شهرهای بزرگ و صنعتی و مناطق مجاور، به دلیل آلودگی شدید هوا، وجود گازهای آلاینده اولیه و همچنین آفتابی بودن هوا در عمده روزهای سال، شرایط را به سهولت برای انجام واکنش‌های اکسیداسیون فتو شیمیایی که به ایجاد گاز ازن منجر می‌شوند، فراهم می‌کند.


بیشتر بخوانید: خطر افزایش مبتلایان به کرونا با افزایش مسافران ناوگان حمل و نقل عمومی


با وجود افزایش غلظت آلاینده ازن طی روز گذشته، اما بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت هم اکنون آلاینده غالب هوای تهران ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هستند و میانگین غلظت آلاینده‌ها هم بر روی عدد ۹۶ قرار گرفته و در آستانه ورود به شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: