تاریخ انتشار: ۱۵:۲۱ - ۰۹ مهر ۱۳۹۹
یک تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: تمام کسانی که به نمایندگان کنونی مجلس رأی دادند و طرفدار انقلاب هستند و حفظ ارزش‌های انقلاب برای آن‌ها اهمیت دارد، از مجلس دهم توقعات اساسی جدی دارند و می‌خواهند مجلس برای پاسخگویی به مطالبات جامعه انقلابی از خود تحرک نشان دهد.

محمدصادق کوشکی

رویداد۲۴ مجلس انقلابی شعارش با عملش نمی‌خواند. امروز خیلی‌هایی که زمان انتخابات مجلس حامی جناح پیروز بودند، صریح و آشکار از این اتفاق انتقاد می‌کنند. اصلاح طلبان که جای خود دارد. محمدصادق کوشکی یکی از آن افراد است.

محمدصادق کوشکی در گفتگو با نامه نیوز درباره علل و عوامل دور شدن مجلس یازدهم از شعار‌های انتخاباتی اش گفت: مجلس فعلی خودش حاشیه ندارد بلکه حاشیه برایش درست می‌کنند. ریشه این حاشیه‌ها نیز در اقلیت مجلس و رسانه‌های همسو با این طیف فکری است.

وی بخش قابل توجهی از فضای مجازی را دست جناح اصلاحات خواند و افزود: اصلاح طلبان به اشکال و شیوه‌های مختلف با استفاده از ابزار‌های رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی که در اختیار دارند، برای مجلس حاشیه درست می‌کنند. در واقع جناح بازنده به این شکل دارد به جناح پیروز انتخابات طعنه می‌زند. فارغ از این مسئله مردم انقلابی نیز از مجلس فعلی مطالباتی دارند که این موضوع را باید از حاشیه سازی‌های اصلاح طلبان منفک کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی یادآور شد: تمام کسانی که به نمایندگان کنونی مجلس رأی دادند و طرفدار انقلاب هستند و حفظ ارزش‌های انقلاب برای آن‌ها اهمیت دارد، از مجلس یازدهم توقعات اساسی جدی دارند و می‌خواهند مجلس برای پاسخگویی به مطالبات جامعه انقلابی از خود تحرک نشان دهد.

وی درباره چرایی برآورده نشدن انتظارات جامعه انقلابی توسط مجلس افزود: بخشی از چهره‌هایی که وارد مجلس شدند، سرآمد و توانمند انقلابی نبودند؛ بیشتر براساس محاسبات و جمع و تفریق‌های سران اصولگرا این مجلس تشکیل شد. اگر چهره‌های توانمند انقلابی در مجلس یازدهم حضور پیدا می‌کردند امروز وضعیت مجلس متفاوت بود.


بیشتر بخوانید: آخرین اخبار انتخاباتی اصولگرایان؛ تبلیغات زیرپوستی سعید محمد و سعید جلیلی/ فعالیت قالیباف کاهش یافت


این استاد دانشگاه با بیان اینکه همه داشته‌های مردم انقلابی به این مجلس ورود نکرد گفت: بخش زیادی از این مجلس برآیند خواست پدرخوانده‌های اصولگرایی بود که برای آن پدرخوانده‌ها خیلی مهم نبود که چهره‌های توانمند انقلابی به مجلس راه یابند، آنچه برای شان اهمیت داشت این بود که تیم خودشان را در مجلس بچینند. البته ناگفته نمانده که چهره‌های انقلابی توانمند در این مجلس هستند، اما غالب نیستند.

وی با اشاره به موضوع رد اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون در مجلس یازدهم ادامه داد: با وجود چنین اتفاقی معتقدم این اقدام کافی نبود، چون مطالبه مردم انقلابی خیلی بیش از آنی است که الان در مجلس شاهدش هستیم. مجلس فعلی به لحاظ شاخصه‌های سنجش جامعه انقلابی دارد محافظه کار می‌شود، باید دست از این محافظه کاری بردارد، برگردد و انقلابی رفتار کند.

کوشکی با بیان اینکه قالیباف یکی از نمایندگان است، اما بخشی از جو حاکم بر مجلس در اختیار پدرخوانده‌های اصولگرایی است، تأکید کرد: محافظه کار شدن مجلس یازدهم به علت آن است که از پدرخوانده‌های اصولگرایی تأثیر می‌گیرد. آن پدرخوانده‌های اصولگرایی سیاسی کار و سیاست باز هستند و دلیلی نمی‌بینند که انقلابی عمل کنند تا الان هم انقلابی نبودند به همین خاطر جو محافظه کاری و جو رفتار‌های غیرانقلابی در مجلس فعلی وجود دارد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: