تاریخ انتشار: ۱۳:۲۱ - ۱۴ مهر ۱۳۹۹
استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ویروس کرونا را از گروه بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ردپای آن در آبزیان دریایی به خصوص نهنگ پیدا شده است.

 منشاء ویروس کرونا

رویداد۲۴  به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر مسعود مردانی همزمان با ۱۴ مهر روز دامپزشکی به پیشرفت ها در زمینه کنترل بیماری های عفونی و پیشگیری با واکسن اشاره کرد و افزود: هنوز شاهد بروز موارد جدیدی از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان در کشور هستیم.

مهمترین بیماری مشترک بین انسان و حیوان

وی، بروسلوز (تب مالت) را یکی از مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و حیوان (زئونوز) برشمرد که به وسیله یکی از گونه های باکتری بروسلا ایجاد شده و به سه صورت حاد، تحت حاد یا مزمن تظاهر می کند.

این استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: بروسلوز در حیوانات، بیشتر دستگاه تناسلی ادراری را درگیر می کند و در انسان معمولا باعث ایجاد تب، تعریق، دردهای استخوانی و عضلانی، ضعف، بیحالی و کاهش وزن می شود.

مردانی در ادامه به زیان های اقتصادی فراوان ناشی از بیماری بروسلوز اشاره کرد که سقط بره ها و گوساله ها و کاهش فراورده های لبنی برخی از این موارد است.

وی، بروسلوز را یک بیماری هزار چهره ذکر کرد که اکثر ارگان های بدن انسان را درگیر می کند و یادآور شد: باوجود درمان دارویی نسبتا موثر، حدود ۱۰ درصد مبتلایان دچار عود بیماری می شوند و در موارد مزمن نیز سبب ناتوانی های حرکتی و افسردگی می شود.


بیشتر بخوانید: علائم شدید در مبتلایان جدید ویروس کرونا


مرگ سالانه ۵۵۰ هزار انسان در اثر هاری 

این پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: براساس تخمین کارشناسان سازمان جهانی بهداشت سالانه حدود ۵۵۰ هزار نفر در اثر ابتلا به هاری جان خود را از دست می دهند که عامل ۹۹ درصد موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری در اثر گاز گرفتگی سگ است.

مردانی هاری را یکی دیگر از بیماری های حاد ویروسی مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ممکن است به طور اتفاقی در اثر گزش حیوانات، پیوند قرنیه و سایر بافت های آلوده به انسان انتقال یابد.

وی به نجات جان بیش از ۳۲ هزار نفر در جهان با اقدامات پیشگرانه پس از گزش حیوانات اشاره کرد و گفت: سالانه حدود ۱۵ میلیون نفر در جهان پس از گزش حیوانات تحت پوشش اقدامات پیشگیرانه قرار می گیرند که این اقدامات باعث نجات جان حدود ۳۲۷۰۰ انسان می شود.

استاد گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تب کنگو، سیاه زخم و سالک را از دیگر بیماری های مشترک بین انسان و حیوان ذکر کرد.

مردانی فزود: این روزها که بحث بیولوژیک(بیوتروریسم) بسیار قوت گرفته است از بروسلوز، ملیوئیدوزیس، تب های خونریزی دهنده و آنتراکس به عنوان جنگ افزار های بیولوژیک(Biowarfare ) بالقوه یاد می شود اما این که آیا در عمل چنین سلاحی تا به حال علیه انسان ها استفاده شده یا خیر، تمامی ابعاد آن نامشخص است.

ویروس کرونا بیماری مشترک بین انسان و حیوان است

این پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی، بیماری کووید۱۹ (کروناویروس) را نیز یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان برشمرد که ردپای کرونا را در آبزیان دریایی به خصوص نهنگ پیدا کرده اند.

مردانی تاکید کرد: پیشگیری از عفونت های مشترک بین انسان و دام قطعا بدون کنترل بیماری در حیوانات امکان پذیر نیست. بنابراین هماهنگی و هم فکری ارگان های درگیر در این مهم نظیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی توصیه می شود.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: