تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ - ۰۲ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱۰ نظر
رویداد‌۲۴ بررسی می‌کند؛
بورس تهران برای سهام عدالت این روزها به جز ریزش و سقوط ارمغان دیگری نداشته است. در حالی که دولت با بر طبل تبلیغ سهام عدالت به‌عنوان اقدامی بزرگ در جهت سهیم‌کردن کم‌درآمدها در اقتصاد خصوصی می‌کوبد، ارزش سهام عدالت فقط طی دیروز نزدیک به ۴۰۰ هزار تومان سقوط کرد.

سهام عدالت

رویداد۲۴ بورس تهران در روز اول زمستان با سردی زیادی آغاز شد. شاخص بورس با افت بیش از ۲ هزار واحدی همراه بود و ارزش سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به حدود ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته نزدیک به ۴۰۰ هزار تومان کاهش یافت. این در حالی است که در جریان معاملات هفته گذشته نیز ارزش سهام عدالت حدود ۱ میلیون تومان افت داشت. هرچند نزول شاخص کل زیاد نبود، اما ارزش سهام عدالت به دلیل روند نزولی سهم‌های تاثیرگذار افت زیادی داشت.

همچنین ارزش یک سهام کامل سهام عدالت که البته مشمولان محدودی دارد به کانال ۱۳ میلیون تومان سقوط کرد. با این حساب ۶۰ درصد سهام عدالت قابل فروش به ۷ میلیون و ۸۳۹ و ۳۰ درصد آن به ۳ میلیون و ۹۱۹ هزار تومان رسید. هرچند با نزولی شدن بازار سهام فروش سهام عدالت تا اطلاع ثانوی ممنوع شده است.

ارزش هر واحد از دارا‌یکم با افت ۰.۷۹ درصدی نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱۷ هزار و ۴۸۲ تومان معامله شد تا ارزش ۲۰۰ واحد آن به ۳ میلیون و ۴۹۶ هزار و ۴۰۰ تومان کاهش پیدا کند. همچنین قیمت ابطال هر واحد صندوق (NAV ابطال) بر پایه خالص ارزش دارایی‌های ۲۲.۵۲۰ تومان ثبت شد. همچنین ارزش هر واحد صندوق پالایش یکم با افت ۱.۸۶ درصدی به ۸ هزار و ۹۵۱ تومان رسید.

آزادسازی سهام عدالت از اردیبهشت ماه سال جاری کلید خورد و حدود ۴۲ میلیون نفر مشمول این سهام حق انتخاب داشتند که یکی از روش‌های مستقیم یا غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند. در نهایت حدود ۱۹ میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کردند. اما ماجرا طبق انتظار سهام داران پیش نرفت و نه تنها سهام آن‌ها فروش نرفت بلکه به دلیل کاهش شاخص کل، روز به روز از ارزش واقعی سهام آن‌ها کاسته شد. در این میان تصمیم گیرندگان تصمیمات مختلفی برای مدیریت سهام عدالت و فشار فروشی که این سهام به کلیت بازار وارد می‌کرد اخذ کردند. از تغییر تابلوی سهام بگیر تا فروش بلوکی و حتی امکان لغو سفارش فروش. تصمیماتی که هیچ کدام موفقیت آمیز نبود و در نهایت قرعه به نام توقف فروش سهام عدالت افتاد.

در حالی که به گفته کارشناسان توقف و ممنوعیت فروش سهام عدالت آن هم در این روز‌های سخت معیشتی راهکاری نیست که برای تمامی سهام‌داران عدالت مناسب باشد.

سیاست یک بام و دو هوای دولت در قبال سهام عدالت

پرویز بابایی، کارشناس بازار سرمایه در این باره به رویداد ۲۴ توضیح می‌دهد: «توقف فروش سهام عدالت گرچه به نفع کلیت بازار است، اما نکته مهمی که به نظر می‌آید اصلا در معادلات مقامات و تصمیم‌گیران لحاظ نمی‌شود این است که ممکن است بسیاری از سهام‌داران به پول خود نیاز داشته باشند. بخشی از سهام‌داران عدالت در مرداد ماه زمانی که ارزش سهام عدالت بالغ بر ۳۰ میلیون تومان بود، قصد فروش سهام خود را کردند، اما ماه‌ها در صف فروش منتظر ماندند و دست آخر هم که دولت فروش سهام عدالت را ممنوع اعلام کرد.»


بیشتر بخوانید:سود سهام عدالت در روش غیرمستقیم کی پرداخت می‌شود؟ +فیلم


او ادامه می‌دهد: «سازمان بورس و در واقع دولت در قبال سهام عدالت سیاست یک بام و دو هوا دارد و هر روز مصوبه و قانون جدیدی می‌گذارد و قبلی را تغییر می‌دهد. سهام عدالت فرصتی بود که بازار سرمایه می‌توانست به فروشندگان که بعضا از قشر ضعیف جامعه هستند کمک موثری در راستای تامین مالی زندگی ایجاد کند، اما عملا این اتفاق تاکنون نیفتاده و فقط اعتماد سهام‌داران سلب شده است.»

طرح جاماندگان از سهام عدالت در دستور کار بهارستان


جالب اینجاست که در همین روز‌ها که سهام‌داران عدالت هر روز نسبت به دیروز بیشتر متضرر می‌شوند، در بهارستان طرح اضافه‌کردن جاماندگان سهام عدالت با جدیت پیگیری می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص برنامه سهامدار شدن جاماندگان از سهام عدالت اظهار کرده: «سهام عدالت موضوعی است که مردم بسیار درگیر آن هستند، طبق گزارش‌ها به‌رغم اینکه از سال ۸۴ و ۸۵ واگذاری صورت گرفته، ولی تعداد زیادی از مردم مثل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که جزو مستحق‌ترین افراد نیز هستند، از این سهام محروم شدند. در کمیسیون اقتصادی به این نتیجه رسیدیم که حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد فاقد سهام عدالت هستند که بخشی از روز اول جامانده‌اند و بخشی هم طی مسیر اضافه نشدند. ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر افراد تحت پوشش بهزیستی نیز فاقد سهام عدالت هستند، این‌ها اعداد بزرگی هستند.»

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرده: «در جلسه کمیسیون بحث کردیم و طرح جاماندگان از سهام عدالت تدوین، در صحن اعلام وصول شده و به کمیسیون اقتصادی آمد. چند جلسه روی آن کار کردیم و جمع‌بندی ما این بود که سهام با اولویت دهک‌های کم‌درآمد به‌ویژه افراد تحت پوشش سازمان‌های حمایتی واگذار شود، طرح با هماهنگی مرکز پژوهش‌ها و دولت تصویب شد، گزارش به صحن علنی رفته و در دستور کار است.»

سهام عدالت

اعتماد از دست رفته مردم به سهام عدالت باز می‌گردد؟

کارشناسان معتقدند این اقدامات مجلس آن قدر با تاخیر در حال انجام است که عملا کارایی خود را از دست داده و حتی به کار تبلیغ مجلس جدید هم نمی‌آید، چرا که اعتماد مردم نسبت به سهام عدالت طی این مدت کاملا از دست رفته است. کارشناسان توصیه می‌کنند، بهتر است مجلس به جای اضافه کردن مشمول جدید، بسامان کردن مشمولان فعلی سهام عدالت را در اولویت قرار دهد و هم سرنوشت فروش سهام عدالت زودتر روشن شود و هم ضرر و زیان صاحبان سهام عدالت جبران شود. سهام‌داران عدالت با توجه به وضعیت بورس معتقدند، هریک روز به تعویق افتادن فروش سهام‌شان به معنای از دست رفتن چند صد هزارتومان از ارزش سهامشان است.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۰
سعید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
2
بابا توربه بقران بجای این حرف زدن هی حرف حرف یه کم به عمل کردن این حرفا بپردازید همه میدونید تو اوج فروختیم ندادی خرد خرد دادید کم دادید همه آینارومیددنید ولی باز حرف میزنید بابا تواین بدبختی نیاز داریم
آوا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
3
توروخدا این سهام لعنتی رو بدین دیگ تا کی میخوایین مال مردم و بخورین سیر نشدین بخدا گرفتاریم مشکلات مالی و زندگی داریم هیچی نداریم بخوریم تو این گرونیه بازار اصلأ کلا همه سهامو بدین تا ارزشش بیشتر از این ب پایین نرسیده ما دردمونو به ک بگیم
بیتا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
3
لنت ب این دولت ک دست روی هرچی گذاشته حکم ستاره کیمیا داشته

بابا فروش سهاممون ازاد کنید از سر مستی نفروختیمش فقر فشار مالی بیچارمون کرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
0
خدا خیرت بده کارشناس برنامه و همچنین گزارشگر عزیز
بنده و خانمم تحت پوشش بهزیستی وبیمار خاص لاعلاج و متاهل هستم و به امیدسهام یک میلیونی که دارم از تاریخ ۹۹/۰۶/۱۴ درخواست فروش دادم ولی تا امروز که ۹۹/۱۰/۰۲ هست فقط سیصدهزار تومن کارگزاری بانک ملی برام واریز کرد تو این شرایط اقتصادی بد واقعا بد و شیوع گسترده و مزمن کرونا قسم به امام هشتم روزی یک وعده غذای ساده میخوریم نمیخوام گلایه کنم ولی یک سال است یک تیکه لباس برای خودم وخانواده ام نتونستم بخرم درحسرت یک شب دعوت زن و بچم به جایی هستم یعنی مسئولی هست مثل من باشد؟ خیلی خجلم رهبر جان
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
0
0
خدالعنتتان کنه که من خیلی بدهکارم سهامم را۷ماه پیش فروختم که بدهی خودرابدم ولی تابحال یک میلیون وششصدهزارتومان انرادر۲مرحله پرداخت کردن ودیگرهیچ..خدالعنتتان کنه....
امیرخانی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
0
2
خوب مردمو سرگرم میکنید از اون ور جیبشون خالی میکنید ول کنید این سهام خجالت آورد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
1
1
سلام تورو خدا کمک کنید بخاطر نداشتن پول دارممیمیرم حتی پول ندارم ارام بخش بخورم بیماری خاص دارم از نوع خونی خواهشا کمک کنید ب جون بچهام دروغ نمیگم هر کسی در حد توانش قسمتون میدم ب حضرت فاطمه 6273811065001759
یزدان
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۳
0
0
عمل قلب دارم اگر مخواهین بدین بدین اگر نه که بگین خوردیم تمام شد تور بخدا واریز کنید شد 5 ماه نیاز داریم
Ali
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۴
0
0
زنم داره طلاق میگیره سهامم بفروش نرفت یه پدر پیرو یه مادر پیر دارم که جز من کسی و ندارن یا پول سهامم و بدین یا تورو قران کمکم کنین مهریه ای اینو پرداخت کنم درامد ندارن سرپرست پدر و مادرم خودمم منم دوماهه بخاطره حکم جلب خانومم فراریم اگه بگیرن پدرو مادرم از کجا نون میارن بخورن یا بدین یا بگین نمیدیم
6037997376280260
مهران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
0
0
سلام‌خواهشن‌سهام‌واریزکنیدبخدانزدیک‌به‌۴ماه‌شدخیلی‌ دوست‌دارین‌ما‌قشرضیف‌به‌شماالتماس‌کنیم‌یاش‌التماس‌میکنیم‌‌سهام‌ماواریزکنید
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: