مخالفت آلمان با تحریم تسلیحاتی ترکیه در اتحادیه اروپا | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۰۲ دی ۱۳۹۹
وزیر خارجه آلمان با رد درخواست یونان برای اعمال تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه ترکیه، ابراز امیدواری کرد که بتوانند تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه را از طریق دیپلماسی حل کنند.
وزیر خارجه آلمان
رویداد۲۴ علی‌رغم فشار یونان به اتحادیه اروپا برای تحریم تسلیحاتی ترکیه به دلیل فعالیت‌های تنش‌زای این کشور در شرق مدیترانه، آلمان با این درخواست مخالفت کرد.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان امروز (سه‌شنبه) در مصاحبه با خبرگزاری آلمان (دی‌پی‌اِی) گفت برلین مخالف اعمال محدودیت تسلیحاتی بر ترکیه است، زیرا این کار را از نظر استراتژیک، نادرست می‌داند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» به نقل از این مصاحبه، ماس در این باره توضیح داد که تحریم تسلیحاتی یک عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) آسان نیست، زیرا ترکیه حتی در زمانی که نتوانسته بود از آمریکا سامانه موشکی بخرد، آن را از روسیه تهیه کرد.

وی با ابراز امیدواری برای حل تنش‌ها در شرق مدیترانه از طریق کانال‌های دیپلماتیک، گفت: «البته که ما همچنان باور داریم راهکاری برای این درگیری وجود دارد و نمی‌خواهیم یک شریک ناتو را به‌صورت دائم از همکاری‌های تسلیحاتی کنار بگذاریم».

چند روز پیش بود که دولت یونان از اتحادیه اروپا خواسته بود به دلیل فعالیت‌های دریایی ترکیه در شرق مدیترانه و حفاری اکتشاف نفت و گاز، این کشور را تحت تحریم تسلیحاتی قرار دهد.

پیش از این، روزنامه یونانی «کاثیمِرینی» گزارش داده بود که سران اتحادیه اروپا در نشست اخیر خود تصمیم‌گیری درباره درخواست‌های یونان و قبرس برای اعمال تحریم‌هایی علیه ترکیه را به ماه مارس یعنی بعد از روی کار آمدن دولت احتمالی «جو بایدن» در آمریکا موکول کردند.

با این حال سران اتحادیه اروپا به ترکیه شدیداََ هشدار دادند در صورتی که دست از «حفاری‌های غیرقانونی» در شرق مدیترانه برندارد، با تحریم‌های سختی مواجه خواهد شد. در واکنش به این هشدارها، وزارت خارجه ترکیه نیز با متهم کردن اتحادیه اروپا به داشتن موضع جانب‌دارانه در تنش‌های شرق مدیترانه، گفته بود از نظر آنکارا این تحریم‌ها غیرقانونی هستند.
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: