تاریخ انتشار: ۱۱:۵۴ - ۰۶ دی ۱۳۹۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
با شروع معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل روندی نزولی و بیش از یک درصد افت داشته است و نمادهای کوچک مانند گروه سیمان، آهک و گچ روند مثبتی داشته‌اند اما دلیل چیست؟

دلیل ریزش بورس چیست؟

رویداد۲۴ با شروع معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل روندی نزولی داشته و بیش از یک درصد افت داشته است. اما چرا نمادهای کوچک نسبت به نمادهای بزرگ با اقبال بیشتری مواجه هستند؟

مهشید داداش‌زاده، کارشناس بازار سرمایه  درباره وضعیت بازار سهام امروز گفت: گفته می‌شود که بازارگردان‌ها و حقوقی‌ها مدام درحال نوسان‌گیری هستند و نمادهای بزرگی مانند فارس، فملی، شستا، فولاد، شپنا و خودرو که شناوری بالایی دارند برای سهامداران جذابیتی ندارند و به همین دلیل به سرعت وارد صف خرید نمی‌شوند اما نمادهای کوچک دارویی، غذایی و سیمانی برای سهامداران جذاب هستند زیرا زودتر وارد صف خرید می‌شوند و شناوری‌های آنها نسبتا به شاخص‌سازان کمتر است. به همین دلیل با اقبال بیشتری از سوی سهامداران مواجه می‌شوند.


بیشتر بخوانید: بورس بازان نگران بخوانند / بازار در زمستان به کدام سو می‌رود؟


او ادامه داد: شرکت‌های بزرگ بازارگردان‌های بزرگی دارند، وقتی حقوقی‌ها نوسان‌گیری می‌کنند سهامدار خرد تصمیم به فروش می‌گیرد. زمانی که شرکت‌های کوچک روند مثبتی دارند سهامداران به سمت خرید آنها می‌روند. به همین دلیل شرکت‌های کوچک دارای جذابیت بیشتری نسبت به شاخص‌سازان هستند، زیرا روند صعودی را در پیش گرفتند.

برخی کارشناسان بر این باورند این شرکت‌های کوچک شاید بتوانند به قله برسند یا چند درصد بیشتر بازدهی داشته باشند. پس سهامداران نیز به فکر خرید آنها می‌افتند اما این روند باعث تاثیر منفی در بازار سهام شده است.

داداش‌زاده درباره علت این تاثیر منفی گفت: اکثر فعالان بازار عقیده دارند که بازارگردان‌ها به درستی کار خود را انجام نمی‌دهند و بیشتر به دنبال نوسان‌گیری هستند. این اتفاق بازار را با هیجان بیشتری روبه رو می‌کند.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
amir
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۶
0
0
ساده تر اینه اگه پارسال رو مرور کنیم بیشتر حقوقی ها ترسو که نه بلکه وحشت زده ترین گروه سهامدارا هستن حتی با وجود اینکه رشد سود بیش از صد یا حتی شیش صد درصد شرکتها رو میبینن بازم اقدام به فروش زیر قیمت حتی اگه بشه تا منفی پنجاه درصد میکنن و نگران از دست دادن حقوق و مزایا و پست و مقامشون نیست هیچ
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: