تشخیص دقیق ژنتیکی ویروس انگلیسی کرونا در ایران امکان پذیر است؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۶ - ۱۲ دی ۱۳۹۹
رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: توالی‌یابی دقیق ویروس جهش‌یافته کووید-۱۹ موسوم به ویروس انگلیسی کرونا در کشور امکان‌پذیر است.
 ویروس انگلیسی کرونا در ایران
رویداد۲۴ دکتر سیروس زینلی رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران تاکید کرد: توالی یابی نوع جدید ویروس کرونا به راحتی و سهولت قابل انجام است، تعدادی مراکز در داخل کشور توانایی توالی یابی دقیق و کامل ویروس جهش یافته یا هر جهشی در این زمینه را دارند و می‌توان آن‌ها را به طور دقیق مشخص کنند.

وی افزود: توالی یابی ویروس کرونا به طور دائم در کشور در حال انجام است و هر مرکزی هم با هدفی خاص این بررسی را انجام می‌دهد.

رئیس انجمن بیوتکنولوژی ایران گفت: اگر مجموعه‌ای نمونه‌ای از ویروس کرونا داشته باشد و علاقمند است بداند وضعیت ژنتیکی و تغییرات احتمالی این ویروس چگونه است، می‌تواند آن نمونه را به یکی از این مراکز ارسال کند تا ژنوم کامل ویروس تعیین توالی شود.

بیشتر بخوانید: کدام واکسن‌های کرونا در لیست خرید ایران قرار دارند/ همه چیز درمورد واردات واکسن کرونا
زینلی همچنین اظهار داشت: توالی یابی یا تشخیص دقیق ژنتیکی ویروس کرونا اولین بار در کشور در ۳۰ بهمن ۹۸ توسط انستیتو پاستور ایران انجام شد و براساس این اطلاعات وزیر بهداشت ورود ویروس کرونا را به کشور تایید کرد. در اوایل فروردین ۹۹ توالی یابی کامل ژنوم ویروس کرونا توسط محققین ایرانی انجام و تاکنون چندین توالی یابی کامل انجام و نتایج آن منتشر شده است که قابل دسترسی است.
منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: