تاریخ انتشار: ۱۳:۰۹ - ۱۷ دی ۱۳۹۹
وزارت خارجه کره جنوبی می‌گوید در حال بررسی دلایل مطرح‌شده از سوی ایران درباره توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز است و احتمال اقدام قانونی سئول در این باره وجود دارد.
نفتکش توقیفی کره جنوبی
رویداد۲۴ به نوشته وبگاه کِی‌بی‌اِس، در گزارشی که امروز (چهارشنبه) به پارلمان کره جنوبی ارائه شده، وزارت خارجه این کشور گفته که فرایند قانونی، یکی از راه‌های سئول برای حل مسئله نفت‌کش توقیفی است.

این وزارتخانه توضیح داد که در میانه روند راستی‌آزمایی از دلایل تهران درباره توقیف نفت‌کش کره جنوبی در تنگه هرمز مبنی بر ایجاد آلودگی محیط زیستی و همچنین نقض حریم دریایی ایران است.

بر اساس این گزارش، وزارت خارجه کره جنوبی در ادامه افزود که تماس‌ها با ایران را از طریق سفارتخانه‌های دو کشور حفظ کرده و برنامه سفر «چوی جونگ‌کُن» معاون اول وزیر خارجه این کشور به تهران در روز یکشنبه را تدارک دیده است.

به نوشته کی‌بی‌اس، یک هیأت دیپلماتیک کره جنوبی نیز شامگاه چهارشنبه عازم تهران می‌شوند.

این وزارتخانه همچنین خبر داد که قصد دارد نماینده کنسولی خود را به «بندرعباس» بفرستد تا ضمن ملاقات با ۲۰ خدمه نفت‌کش توقیفی، به کار‌های مربوط به بررسی موضوع کمک کند.

روز دوشنبه بود که نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام کرد یک شناور نفتکش کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» به دلیل نقض پیاپی قوانین زیست‌محیطی در خلیج فارس توقیف شده است.

دولت کره جنوبی توقیف هانکوک چیمی را تأیید کرده و گفته یکی از یگان‌های این کشور که وظیفه مبارزه با دزدان دریایی را به عهده دارد روانه آب‌های مجاور تنگه هرمز کرده است.

بیشتر بخوانید: نفت کش کره جنوبی، قربانی آلودگی یا تحریم‌ها/ سرنوشت نفت کش توقیف شده هندی در خلیج فارس چه شد؟
گفته می‌شود شناور مذکور حامل ۷۲۰۰ تن اتانول بوده است. خدمه کشتی را اتباع کشور‌های کره جنوبی، اندونزی، ویتنام و میانمار تشکیل می‌دهند.

پیش از این، سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی از سفر یک هیأت دیپلماتیک این کشور به ایران برای رایزنی درباره آزادی نفت‌کش توقیف‌شده این کشور در تنگه هرمز خبر داده بود
منبع: فارس
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: