تاریخ انتشار: ۱۹:۰۳ - ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰
مدیرکل ترانزیت و حمل‌ونقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: تاکنون به غیر از اعلام شفاهی سخت‌گیری بیشتر برای تردد مسافر و کالا از مرز پاکستان، هیچ ممنوعیتی برای سازمان ابلاغ نشده است، اما هر مصوبه‌ای ابلاغ شود آن را اجرایی خواهیم کرد.

 سفر از هند و پاکستان به ایران

رویداد۲۴   دیروز خبری منتشر شد مبنی بر ممنوعیت پرواز‌های مسافری مستقیم و غیر مستقیم از کشور‌های هند و پاکستان که به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونای جهش یافته در این کشور‌ها از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب و ابلاغ شد.

البته پیش از انتشار این خبر تورج دهقان زنگنه -رییس سازمان هواپیمایی کشوری- در پاسخ به انتقاد‌های صورت گرفته درباره علت لغو نشدن پرواز‌ها هند و پاکستان گفته بود که هیچ پرواز برنامه‌ای به مقصد هندوستان نداریم و برخی پرواز‌ها به صورت موردی و برای بازگرداندن دانشجویان و ایرانیان از هند انجام می‌شود. اما در صورتی که پروازی به صورت موردی بخواهیم انجام دهیم، مجوز آن را از ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت کرده و همه پروتکل‌های ابلاغی درباره آن را به دقت اجرا می‌کنیم چرا که ما در این زمینه متولی نیستیم و تنها خود را مجری مصوبات و ابلاغیه‌های بهداشتی می‌دانیم.
بیشتر بخوانید: وزیر کشور: تردد مستقیم و غیرمستقیم مسافر و کالا به هند ممنوع است
در این شرایط، اما به نظر می‌رسد که این مصوبه هنوز برای سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای به عنوان متولی اصلی مرز‌ها و پایانه‌های مرزی ابلاغ نشده است. چرا که جواد هدایتی –مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای- در گفتگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: با هندوستان مرز زمینی نداریم، اما دیروز به صورت شفاهی اعلام شد که قرار است پروتکل‌های سختگیرانه‌تری را برای پاکستان و تردد مسافر و کالا در نظر بگیریم و این موضوع را به همه مدیران منطقه‌ای اعلام کردیم.

وی افزود: هر پروتکل، محدودیت یا ممنوعیتی برای مرز‌های کشور و تردد مسافر و کالا اعلام شود به سرعت آن را اجرا خواهیم کرد. البته سازمان راهداری به نمایندگان مستقر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کمک خواهد کرد و هر گونه امکاناتی آن‌ها بخواهند در راستای اعمال ابلاغیه‌ها در اختیارشان می‌گذاریم.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: تا کنون مصوبه‌ای برای اعمال ممنوعیت تردد مسافر و کالا از پاکستان ابلاغ نشده است، اما اگر این مصوبه به دست ما برسد آن را سریعا برای اجرا به مرز‌های مورد نظر ارسال خواهیم کرد. چرا که در این زمینه تابع ستاد ملی مقابله با کرونا و وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم.

هنوز پرواز‌ها میان ایران با هند و پاکستان به صورت موردی انجام می‌شود!


محمدحسن ذیبخش، سخنگوی سازمان هواپیمایی ایران، گفت تمام پرواز‌ها میان ایران با هند و پاکستان از اولین ساعت یکشنبه متوقف می‌شود.

او به ایرنا گفت توقف این پرواز‌ها بر اساس تصمیم وزارت بهداشت در خصوص پروتکل‌های مراقبت بهداشتی مرزی در مسافرت‌های هوایی و همچنین شناسایی ویروس جهش‌یافته در هند و پاکستان صورت می‌گیرد.

ذیبخش ادامه داد: «اکنون پرواز‌ها محدود و به صورت موردی انجام می‌شود.»

همزمان تورج دهقان زنگنه، رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: «هیچ پرواز برنامه‌ای به هند نداریم و برخی پرواز‌ها تنها برای بازگرداندن دانشجویان و ایرانیان انجام می‌شود.»

او گفت: «هر لیست و فهرستی از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره کشور‌های ممنوعه یا پروتکل‌های بهداشتی مورد نیاز برای انجام پرواز برنامه‌ای یا موردی به ما ابلاغ شود همان روز آن را اجرا خواهیم کرد و اگر اجرای مصوبه‌ای در این زمینه به تاخیر افتاده به دلیل ابلاغ دیرهنگام پس از تصویب بوده است.»

پیشتر کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو از تداوم پرواز‌ها میان ایران و هند انتقاد کرده بود.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی نیز روز شنبه گفت: «باید به طور جدی مراقبت کنیم تا ویروس جهش یافته هندی به کشور وارد نشده و گرفتاری جدیدی برای مردم ایجاد نکند.»

بر اساس تازه‌ترین آمارها، آمار ابتلای روزانه به کرونا در هند رکورد تازه‌ای به ثبت رسانده و به بیش از ۳۴۶ هزار مورد جدید طی ۲۴ ساعت اخیر رسیده است.
منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: