انتخابات ایران در رسانه‌های جهان/ ابراهیم رئیسی نتیجه سیاست فشار حداکثری ترامپ است؟ | رویداد24
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۸ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
رویداد۲۴ گزارش می‌دهد؛
بازار انتخابات ریاست جمهوری هرگز در چهل سال اخیر به اندازه این دوره سرد نبوده است. رد صلاحیت‌ها هم سبب شده رسانه‌های خارجی هم در کنار رسانه‌های داخلی تمرکز خود را روی محتمل‌ترین پیروز انتخابات ایران یعنی ابراهیم رئیسی بگذارند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران

رویداد۲۴ انتخابات ریاست جمهوری این دوره هم در عرصه داخلی و هم خارجی به یک اندازه مهجور است. تحریریه رسانه‌های داخلی نزدیک به اصلاح طلبان بعد از اعلام نتایج صلاحیت‌ها تقریبا کم‌کار شده‌اند و اگر خبری منتشر می‌شود، درباره کلیت انتخابات است نه جریان‌سازی برای آن. شیوع کرونا هم مزید بر علت شده و خبری از همایش‌های چند هزار نفری کاندیدا‌ها نیست. دعوت رئیسی و همتی از حامیانشان برای گردهمایی خیابانی روز سه شنبه تقریبا با شکست کامل مواجه شد. مجموع حامیان هر دو کاندیدای رقیب و اصلی انتخابات به زحمت به ۱۰۰ نفر می‌رسید.

آخرین نظر سنجی ایسپا نشان می‌دهد کمتر از ۴۲ درصد مردم قصد مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد را دارند و در این شرایط رسانه‌های خارجی نیز تمرکز خود را بر محتمل‌ترین پیروز انتخابات ایران گذاشته‌اند؛ ابراهیم رئیسی.

سی.ان.ان در گزارشی نوشته فهرست چالش‌هایی که پیش روی رییس جمهور آینده ایران است، برای با کفایت‌ترین رهبران جهان هم قابل توجه است. ایران درگیر مذاکره برای احیای برجام و مذاکره با عربستان بر سر موضوعات منطقه‌ای است. کشور درگیر بحران اقتصادی و تحت فشار اصلاحات اقتصادی است و مساله جانشینی هم همواره مطرح است. در میان این چالش‌ها نخبگان سیاسی ایران تصمیم گرفتند که چهره بعدی جمهوری اسلامی یک چهره اصولگرا باشد.

این رسانه اذعان کرده با اینکه نتیجه انتخابات تقریبا روشن است، اما معنای این نتیجه برای کشور در هاله‌ای از ابهام است. این رسانه آمریکایی به نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۶۷ اشاره کرده و گفته او هرگز درباره این اتهام پاسخی نداده است. آنها همچنین گفته‌اند به خاطر همین موضوع رئیسی به ندرت به خارج از کشور سفر کرده است.

هالی دگرس تحلیلگر امور ایران در شورای اتلانتیک به سی ان ان گفته انتخاب رئیسی به معنای انزوای بیشتر ایران است. ایران در عرصه بین الملل فقط دو دوست یعنی چین و روسیه خواهد داشت و در صورتی که در انزوا قرار بگیرد، جمعیت با استعداد و تحصیل کرده‌اش تحت فشار قرار خواهد گرفت.

ترتیا پارسی رئیس سابق نایاک گفته این بار طیفی که توسط شورای نگهبان تایید شده‌اند از همیشه محدودترند و درنتیجه این سیاست، بسیاری از مردم به سمت تحریم انتخابات گرایش پیدا کرده‌اند و این سناریو کاملا جدید است.

سی ان ان معتقد است انتخابات غیررقابتی ایران نتیجه مستقیم سیاست حداکثر فشار ترامپ علیه جمهوری اسلامی است. ترامپ ثابت کرد تردید‌های اصولگرایان تندرو درباره اعتبار توافق با غرب صحبح است. در نتیجه اصلاح طلبان در میان مردم تضعیف شدند و اگر رئیسی انتخابات را ببرد، همه قوای سه گانه ایران به دست این جریان می‌افتد.

این رسانه البته نسبت به تاثیر انتخابات بر مذاکرات وین و مذاکره با عربستان تشکیک کرده و گفته تصمیمات استراتژیک از این دست توسط روسای جمهور یگرفته نمی‌شود بلکه توسط رهبر اتخاذ می‌شود بنابراین تغییر چندانی در این سیاست‌ها رخ نمی‌دهد.


بیشتر بخوانید: تهدید کن، اما تحریم نکن!/ چه زمانی تحریم انتخابات جواب می‌دهد؟


خبرگزاری آسوشیتدپرس هم گزارشی منتشر کرده و ضمن پذیرش انتخاب احتمالی رئیسی به عنوان رئیس جمهور گفته اینکه دولت آینده این اصولگرای تندرو قرار است چه طور باشد محل سوال است. بسیاری در غرب نسبت به او تردید دارند. وزارت خزانه داری در دوران ترامپ نام رئیسی را در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. بایدن هم هنوز هیچ حرکتی برای خارج کردن نام رئیسی از فهرست تحریم‌ها نکرده است. وزارت خارجه و خزانه‌داری امریکا از پاسخ به سوالات درباره تحریم‌های رئیسی سر باز زده‌اند. 

رویترز هم گزارش مشابهی نوشته و ابراهیم رئیسی را کاندیدای پیشرو خوانده است. درگزارش رویترز گفته شده رئیسی که در دوره قبل به روحانی باخته هیچ یک از برنامه‌های سیاسی و اقتصادی‌اش را در دوران تبلیغات انتخابات بیان نکرده، اما قول داده حتی یک دقیقه را برای رفع تحریم‌های آمریکا از دست ندهد.

این رسانه نوشته با رد صلاحیت همه کاندیدها، انتخاب رای دهندگان میان اصولگران تندرو و میانه‌رو‌های حاشیه‌ای است بنابراین انتظار می‌رود مشارکت در انتخابات بسیار پایین باشد.

اورشلیم پست اسرائیل در گزارشی رئیسی را پیروز احتمالی خوانده و درباره بازگشت به برجام نوشته اگر روحانی هم می‌خواست قبل از انتخابات به توافق هسته‌ای برگردد تا میراثش را احیا کرده باشد، اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد ابراهیم رئیسی ترجیح می‌دهد تا ماه آگوست برای بازگشت به برجام صبر کند.

این رسانه اسرائیلی نوشته هیچ یک از شش رقیب رئیسی رقبای جدی نیستند. این رسانه اسرائیلی نوشته انتخابات این دوره کمترین میزان مشارکت را خواهد داشت، اما جمهوری اسلامی با برگزاری مناظره‌ها سعی کرده فضای مثبتی ایجاد کند و اصولگرایان هم سعی دارند رئیسی را بهترین گزینه برای این شرایط معرفی کنند.

نشریه پولیتیکو هم نتیجه انتخابات را به نفع رئیسی پیش‌بینی کرده و در عین حال رئیس جمهوری سابق آمریکا برای تضعیف اصلاح طلبان مورد نقد قرار داده است. این رسانه نوشته زمانی که حسن روحانی برجام را امضا کرد، آینده دولتش را به قمار گذاشت چرا که با خروج ترامپ از این توافق عملا همع تقصیر‌ها به گردن او افتاد.

این رسانه نوشته روحانی دو ماه دیگر دولت را ترک می‌کند و احتمالا جناح میانه‌رو لیبرال ایران برای مدتی طولانی از قدرت دور خواهند ماند. نتیجه شکست او در پایبندی به وعده‌هایش در برجام رد صلاحیت جهانگیری، عباس آخوندی و علی لاریجانی بود.

پولیتیکو نوشته اگر معجزه‌ای رخ ندهد، رئیسی رئیس جمهور بعدی ایران است. مطمئنا او به اروپایی‌ها اعتماد ندارد. اما اروپایی‌ها فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور ایران است، احیای برجام را در دستور کار دارند. سابقه چنین چیزی هم در تاریخ وجود دارد. در دهه ۱۹۹۰ اروپا گفتگو‌های نقادانه و بعدا سازنده با ایران را آغاز کرد. این در حالی است که آن زمان آیت الله هاشمی رفسنجانی تازه رئیس جمهور شده بود.

در ادامه این گزراش آمده «محدود کردن تعاملات با ایران به میانه‌رو‌هایی نظیر روحانی و اصلاح‌طلبانی نظیر خاتمی زندگی را برای مردم ایران سخت کرده و به لطف ترامپ و اروپا هم تا مدت‌هایی مدیدی نباید انتظار حضور یک میانه‌رو یا اصلاح طلب را داشته باشیم.» پولیتیکو گفته اینبار این اروپایی‌ها هستند که باید دست به قمار بزنند.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: