تاریخ انتشار: ۱۴:۵۱ - ۰۶ مهر ۱۴۰۰
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران از توزیع قطره چکانی واکسن آنفلوانزا در سطح داروخانه‌های کشور خبر داد و گفت: این مقدار واکسن که به داروخانه‌ها داده‌اند جوابگوی نیاز پرسنل هم نیست.

قیمت واکسن آنفلوانزا

رویداد۲۴ سید علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران اظهار داشت: اخیراً مقداری واکسن آنفلوانزا توسط دو شرکت پخش در سطح داروخانه‌های کشور توزیع شده است که میزان آن حتی برای پرسنل داروخانه‌ها هم کافی نیست.

وی با اشاره به سهمیه‌ای که دانشگاه‌های علوم پزشکی برای داروخانه‌ها قائل شده‌اند تاکید کرد: برای داروخانه‌های روزانه ۴ ویال و برای داروخانه‌های شبانه روزی ۸ ویال واکسن آنفلوانزا توزیع شده است که اگر پرسنل داروخانه‌ها بخواهند با توجه به شرایطی که دارند واکسن بزنند این مقدار جوابگوی آنها نبوده و در نتیجه مردم از داروخانه‌ها متوقع می‌شوند.

فاطمی با گلایه از اطلاع رسانی نامناسب در خصوص میزان واکسن آنفلوانزا که در سطح داروخانه‌ها توضیح شده است اظهار داشت: مسئولان مربوطه می‌بایست در این خصوص اطلاع رسانی لازم را انجام دهند تا مردم از داروخانه‌ها متوقع نشوند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در عین حال به نوع واکسن توزیع شده در داروخانه‌ها اشاره کرد و گفت: این واکسن آنفلوانزا از نوع ۳ ظرفیتی است که بیشتر برای افراد بالای ۶۰ سال استفاده می‌شود و امروزه دنیا به سمت استفاده از واکسن ۴ ظرفیتی رفته است.


بیشتربخوانید: موارد لزوم و منع تزریق واکسن آنفلوآنزا/ چه کسانی نباید واکسن بزنند؟


فاطمی ادامه داد: سازمان غذا و دارو قول داده است که محموله‌های بعدی واکسن آنفلوانزا به زودی در اختیار داروخانه‌ها قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن‌های توزیع شده از نوع وارداتی است یا ساخت داخل، گفت: این واکسن‌ها وارداتی بوده و از کشور هلند آمده است و تاکنون از توزیع واکسن‌های ساخت داخل خبری نیست.

فاطمی با عنوان این مطلب که هنوز برای تزریق واکسن آنفلوانزا فرصت داریم، افزود: غالباً زمان مطلوب تزریق واکسن آنفلوانزا از ۱۰ شهریور تا ۱۰ آبان است اما بعد از این زمان هم امکان استفاده از این واکسن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند.

به گفته نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، قیمت واکسن ۳ ظرفیتی که در داروخانه عرضه می‌شود، ۱۵۶ هزار تومان است.

منبع: مهر
خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: