تاریخ انتشار: ۱۰:۵۱ - ۰۶ آبان ۱۴۰۰

افزایش حقوق معلمان در تعلیق/ درخواست معلمان از لایحه رتبه بندی چیست؟

نماینده سازمان معلمان ایران با بیان اینکه اختلاف دریافتی مشاغل یکسان و مشابه نباید از ۲۰ درصد تجاوز کند، گفت: فعالیت معلمان، آموزشی است و کار اساتید دانشگاه نیز در حوزه آموزش است، لذا اختلاف دریافتی معلمان با اساتید دانشگاه، باید کمتر از ۲۰ درصد باشد.

لایحه رتبه بندی معلمان
رویداد۲۴ این روز‌ها فرهنگیان کشور دغدغه تصویب شدن هرچه سریع‌تر لایحه رتبه‌بندی معلمان را دارند و مجلس شورای اسلامی و نمایندگان نیز به تکاپو افتاده و مشغول بررسی این لایحه و مواد آن هستند، تا هر چه سریع‌تر در اولین فرصت آن را تصویب و به مرحله اجرا برسانند.

در حالی که همچنان موضوع تأمین نشدن بودجه مورد نیاز برای اجرای این لایحه مطرح است، روز چهارشنبه بیانیه‌ای از سوی جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها رسانه‌ای شد که در آن آمده است: «به نظر می‌رسد ابداع واژگانی مثل استادیار معلم، دانشیار معلم و یا استاد معلم، بیش از آن که نشانه تکریم معلمان باشد، نشان دادن بی اعتبار یا کم اعتبار شدن خود عنوان «معلم» از دیدگاه طراحان و مدافعان لایحه است، عنوانی که در گذشته­‌های نه چندان دور از چنان جایگاه و اعتبار بسیار بالایی در جامعه برخوردار بود که برای ارج و عزت نهادن به بسیاری از بزرگان و صاحب نظران، به ایشان لقب معلم داده می‌شد و هنوز هم این القاب معتبرند، مانند «معلم ثانی» که لقب فیلسوف و نظریه­‌پرداز بزرگ ایرانی ابونصرفارابی است.»


بیشتر بخوانید: چه کسانی مشمول طرح رتبه‌بندی معلمان نمی‌شوند؟


رامین کریمی‌نیا، نماینده سازمان معلمان ایران در گفتگو با خبرنگار جامعه ۲۴ با بیان اینکه اعتراض معلمان به ابهام در بند مربوط به همترازی حقوق معلمان با حداقل ۸۰ درصد حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌هاست، اظهار کرد: ما می‌گوییم واژه حداقل باید قبل از ۸۰ درصد قرار بگیرد و بشود همترازی حداقل ۸۰ درصد حقوق! این موضوع مهمی است و باید مورد توجه قرار بگیرد.

اختلاف دریافتی مشاغل یکسان نباید از ۲۰ درصد تجاوز کند

وی ادامه داد: در لایحه آمده است که معلمان به ازای رتبه یا رتبه‌هایی که دریافت می‌کنند، به ترتیب ۲۵، ۲۰، ۱۵ و ۱۰ درصد به حقوق‌شان اضافه شود که مجدد در این باره ما را به قانون مدیریت خدمات کشوری ارجاع می‌دهند، در حالی که طبق قانون برنامه ششم توسعه و سند تحول بنیادین، معلمان باید با اساتید دانشگاه همتراز خودشان سنجیده شوند و بر مبنای آن حقوق‌شان اضافه شود چرا که طبق قانون، اختلاف دریافتی مشاغل یکسان و مشابه نباید از ۲۰ درصد تجاوز کند. فعالیت معلمان آموزشی است و کار اساتید دانشگاه نیز در حوزه آموزش است، لذا اختلاف دریافتی معلمان با اساتید دانشگاه، باید کمتر از ۲۰ درصد باشد. این خواسته همه معلمان است، اما در لایحه تغییراتی اعمال شده که خلاف این قانون است.

تأمین بودجه رتبه‌بندی با ابهام روبروست

کریمی‌نیا افزود: بودجه‌ای که در حال حاضر برای اجرای لایحه رتبه‌بندی در نظر گرفته شده، ۱۲.۵ هزار میلیارد تومان است که بودجه کمی است، چرا که سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس می‌گوید حداقل به ۳۰ هزار میلیارد بودجه برای اجرای این لایحه برای مدت هفت ماه نیاز است. مابقی بودجه مورد نیاز از چه طریقی قرار است تأمین شود؟ اطلاعی در این زمینه وجود ندارد. این مسئله پیش از هر تصمیم و اعمال نظری، حتماً باید مشخص شود؛ حال می‌خواهد از حق ۱۰ درصد رئیس سازمان برنامه و بودجه و یا از طریق صندوق توسعه ملی تأمین شود. امید است این بودجه تأمین شده و خواسته معلمان را که افزایش حقوق به میزان حداقل ۸۰ درصد حقوق اساتید است محقق شود.

مرتبه «آموزشیار» در دانشگاه نداریم

نماینده سازمان معلمان ایران گفت: از دیگر سو، در دانشگاه‌ها، عضو علمی تحت عنوان «آموزشیار» نداریم و مراتب از «مربی» شروع می‌شود و مراتب بعدی استادیار، دانشیار و استاد است. درخواست دیگر معلمان این است که به همین ترتیب رتبه‌بندی انجام شود؛ اما در پاسخ می‌گویند این کار بودجه زیادی می‌طلبد.

وی افزود: با همه این اوصاف، خواستار این هستیم که با هر بودجه‌ای اصل لایحه اجرایی شود، چرا که طبق قانون و مصوبه موجود، این لایحه می‌بایست از فروردین ۱۴۰۰ اجرایی می‌شد. حال پس از ۱۰ سال تأخیر می‌گویند اجرای آن با محاسبه از شهریورماه خواهد بود. حتی اگر به همین نحوه اجرا هم راضی باشند، پس حداقل همتزاری باید متناسب با ۸۰ درصد دریافتی اعضای هیئت علمی باشد.

خبر های مرتبط
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: