تاریخ انتشار: ۰۰:۴۸ - ۰۸ دی ۱۴۰۰
تعداد نظرات: ۲۴ نظر
رویداد‌۲۴ گزارش می‌دهد؛

در صورت جنگ ایران و اسرائیل کدام یک برتری نظامی دارند؟ +جدول مقایسه توان نظامی

همزمان که خبر‌های امیدوار کننده‌ای از وین به گوش می‌رسد و دور هشتم مذاکرات هسته‌ای از سرگرفته شده است، اسرائیل از طریق ادامه مخالفت علنی با هرگونه توافق و احیای برجام را اعلام کرده است. در روزهای گذشته ایران نیز شبیه سازی حمله به اسرائیل را ساخته است. مجموع این تحرکات باعث شد که رویداد۲۴ در این گزار وضعیت ایران و اسرائیل و توان نظامی آن‌ها را در بخش‌های مختلف برررسی کند.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

رویداد۲۴ لیلا فرهادی: تنش‌ها میان ایران و اسرائیل در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. خبر‌های ضد و نقیضی از سرنگونی یک پهپاد در نزدیکی سایت هسته‌ای نظنز در هفته‌های اخیر منتشر شده است. هرچند ستاد کل نیرو‌های مسلح این خبر‌ها را تکذیب کرده و شلیک پدافند هوایی را رزمایش خوانده، اما این حادثه را نمی‌توان بی ارتباط با تهدید مستقیم سایت هسته‌ای دیمونای اسرائیل توسط سپاه دانست. این سلسله حوادث لزوم مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل در صورت بروز یک جنگ میان ایران و اسرائیل را بیشتر کرده است.

با آغاز دور هشتم مذاکرات هسته‌ای وین بار دیگر تنش‌ها میان ایران و اسرائیل افزایش یافته است. سپاه پاسداران ایران در آخرین رزمایش نظامی خود موشک بالستیک شلیک کرده و در یک ویدئو حمله موشکی و پهپادی به سایت هسته‌ای دیمونای اسرائیل را شبیه سازی کرد.


بیشتر بخوانید: احتمال جنگ ایران و اسرائیل چقدر است؟/ نکاتی که بهتر است درباره شبیه‌سازی حمله به تاسیسات هسته‌ای دیمونا بدانید


همزمان جیک سولیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، به تل آویو سفر کرده و با مقامات عالی رتبه نظامی و سیاسی اسرائیل درباره مذاکرات وین مشورت کرده. اسرائیل گفته آماده حمله نظامی به تاسیسات هسته‌ای ایران است و آمریکا هم گفته اگر مذاکرات به نتیجه نرسد سختگیری علیه ایران را تشدید می‌کند.

در چنین شرایطی مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل می‌تواند دید بهتری نسبت به وضعیت تهران و تلآویو به مخاطب بدهد. وبسایت «گلوبال فایر پاور» که یک وبسایت معتبر در حوزه نظامی است، قدرت نظامی ایران و اسرائیل را با اطلاعاتی که تا سال ۲۰۲۱ در دسترس یوده مقایسه کرده است.

آنچه در این وبسایت و در واقع در شاخص مورد بررسی آن مدنظر قرار نگرفته توان هسته‌ای کشورهاست. لازم به ذکر است که ایران بنا به اعلام رسمی هیچ سلاح هسته‌ای ندارد، اما معروف است که اسرائیل ۷۵ تا ۴۰۰ کلاهک هسته‌ای انبار شده دارد.

درباره اعتبار این وبسایت باید تاکید کرد متخصصان فعال در گلوبال فایر پاور تلاش کرده‌اند بر پایه اطلاعات معتبر، صحیح، کامل، قابل اعتماد و به روز اقدام به مقایسه توان نظامی کشور‌ها کنند. اعتبار این وبسایت وابسته به اعتبار اطلاعات منتشر شده از توان نظامی کشورهاست.

اطلاعات مربوط به گزارش رویداد‌۲۴ بر اساس یافته‌های وبسایت گلوبال فایر پاور است که آخرین بار در شهریور ۱۴۰۰ به روز شده است. شاخص مورد استفاده در رده‌بندی کشور‌ها بر اساس قدرت نظانی به شاخص PWR یا شاخص قدرت جهانی معروف است. این شاخص در واقع ۵۰ فاکتور را برای رتبه‌بندی قدرت نظامی کشور‌ها در نظر می‌گیرد و فرمولی را ایجاد کرده که با استفاده از آن بتوان کشور‌های پیشرفته از نظر فناوری را با کشور‌های کوچک کمتر توسعه یافته مقایسه کرد.

از جمله فاکتور‌های مورد بررسی در این شاخص نیروی انسانی، نیروی زمینی، نیروی هوایی، منابع طبیعی، نیروی دریایی، لجستیک و مالی. در زیرمجموعه نیروی انسانی فاکتور‌هایی مانند جمعیت، شبه نظامیان، سن ورود به نیروی نظامی، نیرو‌های فعال و نیرو‌های ذخیره مد نظر قرار می‌گیرد. در بخش مربوط به تجهیزان نظامی فاکتور‌هایی نظیر ناوگان آموزش دیده، قدرت ناوگان هوایی، ناوگان هلی کوپتر، ناوگان تهاجمی، راکت‌ها، قدرت تانک‌ها، هواپیمابرها، قدرت نیروی دریایی، نابودگر‌های نیروی دریایی، زیر دریایی، کشتی‌های گشت زنی، ناوچه‌ها، مین‌های دریایی و ناوگان نفت کش‌های کشور‌ها مقایسه می‌شود.

در بخش مربوط به وضعیت مالی ایران و اسرائیل هم مسائلی نظیر میزان استقراض خارجی، بودجه نظامی، ذخیره ارزی و طلا مورد بررسی قرار گرفته است. با استفاده از مقایسه شاخص قدرت‌های نظامی، ایران در بین ۱۴۰ کشور جهان رتبه ۱۴ از حیث امتیاز قدرت نظامی را برخوردار است. اسرائیل در این رده بندی رتبه ۲۰ ام را دارد.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

مقایسه نیروی انسانی ایران و اسرائیل

جزییات این شاخص نشان می‌دهد جمعیت ایران تقریبا ده برابر جمعیت اسرائیل است. ایران از حیث جمعیت با ۸۴ میلیون نفر، رتبه ۱۷ در بین ۱۴۰ کشور و اسرائیل با ۸.۶ میلیون نفر رتبه ۹۰ را دارد. در همین زیر شاخه تعداد نیروی انسانی آماده به خدمت دو طرف هم مورد مقایسه قرار گرفته است. به گزارش رویداد‌۲۴ ایران همچنین از این حیث با ۴۷ میلیون نیروی آماده به خدمت رتبه ۱۴ در بین ۱۴۰ کشور و اسرائیل با ۳.۶ میلیون نیروی آماده به خدمت در رتبه ۹۰ قرار گرفته.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

با توجه به سن سربازی در ایران سالانه ۱.۳ میلیون نفر آماده به خدمت در کشور وجود دارند که این به معنی رتبه ۱۶ ایران از این حیث در جهان است. اسرائیل با ۱۲۰ هزار نیروی سالانه در رتبه ۸۵ قرار گرفته.

در بین نیرو‌های نظامی ایران تنها ۵۲۵ هزار پرسنل فعال حضور دارند که رتبه ایران را در جهان به رتبه ۸ ارتقا داده‌اند. در اسرائیل ۱۷۰ هزار پرسنل نظامی فعال مشغول به کارند و رتبه این کشور در بین ۱۴۰ کشور مورد مطالعه، ۳۰ ام است.

نیروی نظامی ذخیره ایران با ۳۵۰ هزار نفر در رتبه ۱۷ جهان است. این رتبه در اسرائیل با ۴۶۵ هزار، چهاردهم است.

با در نظر گرفتن نهادی تحت عنوان بسیج، تعداد نیرو‌های شبه نظامی ایران بسیار قابل توجه است. ایران با ۱ میلیون نفر نیروی شبه نظامی در رتبه ۷ جهان از نظر تعداد نیرو‌های شبه نظامی ایستاده. این رقم در اسرائیل ۸ هزار نفر و رتبه ۴۹ جهان است.

وضعیت مالی ایران و اسرائیل به چه شکل است؟

وضعیت مالی ایران و اسرائیل هم در شاخص قدرت نظامی مورد مقایسه قرار گرفته است. در این شاخص ایران از اسرائیل عقب افتاده. ایران با ۱۴ میلیارد دلار بودجه دفاعی در رتبه ۲۰ جهان و اسرائیل با ۱۶.۶ میلیارد بودجه نظامی در رتبه ۱۷ ایستاده‌اند.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

میران استقراض خارجی کشور‌ها هم در وضعیت مالی آن‌ها تاثیرگذار است. ایران به واسطه تحریم‌ها سهم کمی از استقراض خارجی را به خود اختصاص داده و در رتبه ۱۰۸ جهان است. میزان بدهی خارجی ایران تنها ۷.۹ میلیارد دلار است که اختلاف قابل توجهی با رقیب نظامی خود اسرائیل دارد. اسرائیل با ۸۸.۶ میلیارد دلار بدهی خارجی در رتبه ۵۰ ایستاده. از این نظر ایران وضعیت بهتری نسبت به اسرائیل دارد.

میزان ذخیره ارزی کشور‌ها هم در توان نظامی آن‌ها موثر است. ایران با ۱۲۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی در رتبه ۲۰ و اسرائیل با ۱۱۳ میلیارد دلار ذخیره در رتبه ۲۲ قرار گرفته. فاصله ایران و اسرائیل به دلیل کاهش درآمد‌های نقتی ایران در دوران تحریم به طور قابل توجهی کم شده.

نیروی هوایی ایران و اسرائیل چه رتبه‌ای در جهان دارند؟

قدرت نیروی هوایی یکی از مهمترین شاخص‌های قدرت نظامی کشورهاست. ایران از زمان انقلاب تاکنون دسترسی به جنگنده‌های پیشرفته جهان نداشته. آخرین مدل جنگنده‌های پیشرفته‌ای که در ایران وجود داشته به قبل از انقلاب و جنگنده‌های اف-۱۴ برمی‌گردد. هرچند در این چهار دهه ایران سعی کرده از جایگزین‌های روسی یا مونتاژ داخلی استفاده کند، اما در حوزه جنگنده‌های نظامی مشکل جدی وجود دارد. این در حالی است که اسرائیل به پیشرفته‌ترین نوع جنگنده‌های نظامی یعنی اف-۳۵ دسترسی دارد.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل
ایران از حیث تعداد جنگنده با ۵۱۹ جنگنده در رتبه ۲۴ و اسرائیل با ۵۹۵ جنگنده در رتبه ۱۹ قرار گرفته. در مورد جنگنده‌های تهاجمی رتبه ایران با ۱۶۱ جنگنده ۱۷ و رتبه اسرائیل با ۲۴۱ جنگنده تهاجمی ۱۳ است.

جنگنده‌های مختص حمله هم در این شاخص مورد بررسی قرار گرفته‌اند. این جنگنده‌ها در واقع برای هدف قرار دادن اهدافی بر روی زمین و با هدف پشتیبانی از نیرو‌های زمینی مورد استفاده قرار می‌گیرند و مهمات مختلف هوا به زمین را حمل می‌کنند. برای مثال سوخو-۲۴ روسیه و اف-۳۵ آمریکا در این زمره قرار می‌گیرند. بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ بوئینگ آمریکا هم در این فهرست جای می‌گیرد.

رتبه ایران و اسرائیل از حیث دسترسی به این نوع جنگنده‌ها برابر است. هر دو کشور ۲۳ جنگنده مختص حمله در بین ادوات جنگی خود دارند.

یک شاخص دیگر هم در بین جنگنده‌های نظامی حائز اهمیت است و آن هواپیما‌های ترابری نیروی نظامی است. این هواپیما‌ها برای جابه جایی نیروی انسانی و ادوات جنگی در فاصله‌های زیاد کاربرد دارند. ناوگان حمل و نقل هوایی می‌تواند شامل هواپیما‌های بوئینگ سی-۱۷ یا ایرباس سی ان-۲۳۵ باشد.

ایران به واسطه وسعت سرزمینی از این حیث رتبه بالاتری نسبت به اسرائیل دارد. رتبه ایران با ۸۵ هواپیمای ترابری، ۷ و اسرائیل با ۱۵ هواپیما، ۴۰ است.

قدرت ناوگان هواپیما‌های آموزشی هم یکی از عناصر اثر بخش بر نیروی هوایی کشورهاست. انواع سکو‌ها و هواپیما‌های آموزشی در این زیرمجموعه بررسی می‌شوند. ایران در این شاخص رتبه ۲۹ و اسرائیل رتبه ۱۹ جهان را دارند.

در حوزه جنگنده‌های ماموریت ویژه هم اسرائیل از ایران پیش افتاده. رتبه ایران در این زمینه ۲۲ و اسرائیل ۱۳ است.

تعداد هلیکوپتر‌های ایران هم از اسرائیل کمتر است. ایران ۹۹ فرورند هلیکوپتر دارد و در رتبه ۳۷ جهان ایستاده و اسرائیل با ۱۲۸ فروند هلیکوپتر رتبه ۳۱ را دارد.

هلیکوپتر‌های تهاجمی به طور جداگانه شمارش شده‌اند و ایران در این زمینه هم عقب‌تر از اسرائیل است. اسرائیل با ۴۸ هلیکوپتر جنگنده رتبه ۱۲ جهان و ایران با ۱۲ فرورند هلیکوپتر جنگنده رتبه ۳۵ جهان را به خود اختصاص داده.

وضعیت نیروی زمینی تهران و تل آویو

قدرت نیروی زمینی شاخص اصلی دیگری در میان زیرمجموعه شاخص قدرت نظامی است. تعداد تانک‌های زرهی کشور‌ها در این زیر مجموعه مورد مقایسه قرار می‌گیرد و ایران در این حوزه رتبه ۷ و اسرائیل رتبه ۱۶ را دارند.

ناوگان خودرو‌های زرهی ایران نیز از اسرائیل مجهز‌تر است. ایران با ۸ هزار و ۵۰۰ وسیله نقلیه زرهی در مقام ۱۲ جهان و اسرائیل با ۷ هزار و ۵۰۰ وسیله نقلیه در رتبه ۱۴ قرار گرفته‌اند.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل
در مورد توپخانه خودکششی هم وضع ایران از اسرائیل با فاصله کمی بهتر است. توپخانه خود-کششی یا خودرو به خودرو‌های نظامی مجهز به توپ‌های جنگی گفته می‌شود. راکت انداز‌ها هم در این زیرمجموعه قرار می‌گیرند. ایران رتبه ۹ جهان و اسرائیل رتبه ۱۱ جهان را دارند.

در مورد قدرت تانک‌های دو کشور هم ایران با ۲ هزار و ۱۰۸ فروند تانگ در رتبه ۶ و اسرائیل با ۳۰۰ تانک در رتبه ۳۳ قرار گرفته.

نگاه بر وضعیت نیروی دریایی ایران و اسرائیل

به طور کلی ناوگان نیروی دریایی ایران رتبه ۶ و ناوگان نیروی دریایی اسرائیل رتبه ۳۵ جهان را دارند. هیچ یک از ایران و اسرائیل ناو هواپیمابر و هلیکوپتربر، ندارند، اما وضعیت ایران در حوزه زیردریایی‌ها بسیار بهتر است. ایران با ۲۹ زیردریایی در مقابل ۵ زیردریایی اسرائیل در رتبه ۵ جهان ایستاده. اما وضعیت اسرائیل در کشتی‌های گشت زنی بهتر از ایران است. اسرائیل ۴۸ کشتی گشت‌زنی و ایران ۲۰ کشتی دارد.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

جزئیاتی از وضعیت لجستیک اسرائیل و ایران

لجستیک کشور‌ها هم در قدرت نظامی آن‌ها موثر است. از جمله شاخص‌های زیرمجموعه لجستیک می‌توان به تعداد فرودگاه، تعداد بنادر و ترمینال‌ها، نیروی کار، جاده و ریل اشاره کرد. این شاخص به طور مستقیم با وسعیت سرزمینی کشور‌ها رابطه دارد و از این رو عجیب نیست که ایران در مجنوع در حوزه لجستیک برتری قابل توجهی نسبت به اسرائیل داشته باشد.

برای مثال ایران از حیث تعداد فرودگاه در رتبه ۲۱ جهان و اسرائیل در رتبه ۸۱ ایستاده. در مورد تعداد نیروی کار ایران با ۳۰.۵ میلیون نیروی کار در رتبه ۱۸ و اسرائیل با ۳.۸ میلیون نیروی کار در رتبه ۸۵ جهان است.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

منابع طبیعی ایران و اسرائیل چه وضعیتی دارند؟

منابع طبیعی از جمله نفت هم از شاخص‌های موثر بر قدرت نظامی است. ایران ششمین کشور جهان از نظر تولید نفت است این در حالی است که رتبه اسرائیل در تولید نفت ۶۸ ام در جهان است. در مورد میزان ذخایر نفتی قطعی ایران با ۱۵۷ میلیارد بشکه نفت ذخیره شده رتبه ۴ جهان را دارد. رتبه اسرائیل با ۱۲ میلیون بشکه نفت ۷۸ است.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

مقایسه وضعیت جغرافیای ایران و اسرائیل

تقریبا در تمام شاخص‌های مورد بررسی، شاخص جغرافیا مدنظر قرار گرفته، اما به طور مستقل هم این عنصر باید مقایسه شود. ایران با ۱.۶ میلیون کیلومتر مربع مساحت در رتبه ۱۷ و اسرائیل با ۲۰ هزار کیلومتر مربع در رتبه ۱۳۲ جهان قرار گرفته‌اند.

ایران ۵ هزار کیلومتر مرز مشترک با کشور‌های همسایه دارد و اسرائیل هزار کیلومتر. این شاخص در واقع با قدرت نظامی کشور‌ها رابطه عکس دارد چرا که داشتن مرز مشترک به منزله وجود تهدید‌های نظامی بیشتر علیه کشورهاست.

مقایسه توان نظامی ایران و اسرائیل

در مورد مرز دریایی هم وضع به همین منوال است. ایران ۲.۴ هزار کیلومتر خط ساحلی و اسرائیل ۲۷۳ کیلومتر خط ساحلی دارد. ایران در این زمینه در رتبه ۴۱ جهان و اسرائیل در رتبه ۹۳ ایستاده است.

داشتن آبراهه، اما به منزله قدرت نظامی بیشتر است. اسرائیل هیچ آبراهه‌ای ندارد درحالی که ایران ۸۵۰ کیلومتر آبراهه دارد. یکی از مهمترین آبراهه‌های تحت کنترل ایران تنگه هرمز است که به تنهایی شاخص مهمی برای قدرت نظامی ایران به شمار می‌رود.

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲۴
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۴۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
4
22
دولتمردان این مملکت غیر از جنگ و بدبختی هنر دیگری ندارند؟
تا نابودی کامل این مرز و بوم دست از این برنامه ها شان بر نمی دارند؟
مرتضی
|
Switzerland
|
۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
8
5
پس میزینم با خاک یکسانش میکنیم؟خخخخخخخخخخخخخ
بنده خدا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
1
10
پس چرا مقایسه موشکها ذکر نشده
مصطفی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
13
5
ایمان و استقامت مهمتر است و البته خداوند مومنین را با امدادهای غیبی کمک می کند
هالو
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
2
15
واقعا در روز حادثه دنيا از كدام طرف جنگ حمايت خواهد كرد؟ آيا در دنيا دوستي داريم؟!!
شهاب
|
Netherlands
|
۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
6
12
بسيار مقاله زيبا و بي محتوايي بود - با اين تحليل هاي شما من موندم چهل سال پيش كه يكي از دلايل انقلاب ژاندارم خليج فارس و خريدهاي بي رويه نظامي بوده چرا از كشور بدبختي مثل عراق بعد از ٨ سال شكست خورديم - تو اين ٤٠ سال فقط ما پيشرفت كرديم اونا خوابيده بودن
پاسخ ها
دوست شهاب
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۵۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
از آلبانی که نمیشه در مورد ایران نظر داد بیا ببین چه خبره
اگه همین آلبانی نشینها نبودن و خیانت نکرده بودن قطعا دفاع مردم ایران 8 سال طول نمی کشید
رضا
| France |
۱۳:۵۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
در پاسخ به دوست شهاب
شما کی از آلبانی نشین ها دست میکشید؟؟؟ هر گندی میزنین سر آلبانی نشین ها و اصلاحات چی ها خالی میکنین بی عرضه گی خودتونو پای کسی نریزین
دوست رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
هرچی مشکل از گور همین البانی نشینها هست هم مردم را کشتن هم خیانت رو خیانت کردن
کی باصدام همکاری کرد
کی مردم را توی خیابون کشت
کی میخواست با امریکا مبارزه کنه حلا هم سرش را گذاشته در دامن امپریالیست
کی...
رضا
| France |
۰۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۲
هر چی بلا سرمون میاد از داخل خودمونه نظام از مردم فاصله گرفته کرم از خود درخت هست آلبانی نشین ها از نقطه ضعف استفاده میکنند مسئولین اعتماد سازی کنن و کمتر بفکر جیب و شکم خود باشند نقطه ضعفی وجود نخواهد داشت .....
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
1
1
هر کی که باهوش تر است و تو همین چند سال اخیر کاملا مشخص شده که کدامیک از هوش بیشتری برخوردار هستند. هیچی راحت تر از شکست دادن یه دشمن احمق و خرفت نیست!
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۰۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
2
5
تحلیل خوبی انجام نشده بود از اول که مطرح شده بود لاشه پهباد اطراف سایت هسته ای بوده نشان دهنده کم اطلاعی نویسنده محترم بوده که این موضوع تقریبا در رویداد در گزارشات و تحلیلهای مختلف مشهود هست.
اگه بین ایران و اسرائیل درگیری ایجاد بشه تقریباً تأکید می کنم تقریباً امکان جنگ زمینه خیلی ناچیز هست و عمده درگیریها به صورت تهاجم هوائی و موشکی بین دو کشور باشه و قطعاً بازه زمانی آن هم کوتاه مدت خواهد بود ولی احتمال درگیری خیلی خیلی کم است و تهدیدات دو طرف به خصوص صهیونیستها بیشتر جنبه روانی در راستای تأثیر در تصمیم گیری مذاکرات وین داره و تقریباً ارزش عملی خاصی ندارد
حسین محمدزاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۲۱ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
1
2
دوستان این مقایسه اصلا دقیق نیست چون جمهوری اسلامی و اسرائیل را تنها معادل دو دولت گرفته و به مقایسه توانمندیهای داخلی آنها بسنده کرده در حالیکه اینها صرفا دو دولت نیستند بلکه دو جریان هستند. اسرائیل یعنی کشور اسرائیل و حامیانش ازجمله آمریکا، انگلستان، فرانسه، اتحادیه اروپا و برخی از کشورهای منطقه و جمهوری اسلامی هم یعنی خودش و بازوانش از جمله حزب الله لبنان، انصارالله یمن، طالبان افغانستان، حماس فلسطین، حشدالشعبی عراق لذا اگر جنگی بین جمهوری اسلامی و اسرائیل رخ دهد کل خاورمیانه و بخش وسیعی از جغرافیای جهان آلوده این جنگ می شود اگر چنین شود باید آرزو کنیم کشور زیبا و عزیزمان ایران و مردم صبور و نجیبش زیر پای جنگ جمهوری اسلامی و اسرائیل نابود نشوند.
سید رضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
11
5
آخه بی شعور این چه مقایسه ای هست که کردی ؛ آدم کشورش رو اینطوری کوچیکه می‌کنه ؟ رژیم صهیونیستی اندازه یکی از شهرستانهای ما هم نیست ؛ اون موقع تو خائن قدرت نظامی و دفاعی مشورت رو زیر سوال میبری ؛ اربابش که آمریکا باشه جرات حمله نداره اون موقع این کوچولو چی میخواد بگه ........
بسه خیانت به این مملکت ....
رضا
|
France
|
۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
1
4
تحلیل مهمی نبود جنگ زمینی که نیابتی میشه و سوری ها و لبنانی ها و فلسطینی های بدبخت چوبشو میخورند نبرد هوایی هم با پهباد میشه و ماهم که تو شناسایی پهباد دشمن با هواپیمای خودی مشکل داریم و نتیجه شم از الان مشخصه جنگ روانی بیشتر اتفاق میفته که با وجود روانشناسهای حرفه ای ما پیروز میشیم و نتیجه ش افزایش تورم و فشار تحریمها به مردم میشه تو نبردهای ورزشی هم که نمیذارن به میدان برن ببینیم کی پیروز میشه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
1
1
اینی که نوشتی رو خودت قبول داری؟
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
1
1
امیدوارم جنگی نشه چون فشار و خسارتش دامن مردم رو میگیره
مشکلی که مقاله تون داره اینه که تنها به فکتهای گلوبال فایر اشاره کردید.و با وبسایتهای و اندیشکده های نظامی که در این حوزه ها مشغول بکارند یا حتی رجوعی به منابع و افراد داخلی نکردید.مثلا پژوهشگری بنام تام کوپر یا کتاب تاریخ نیروی هوایی ایران که منابع و توضیحات خوبی داره. اولا دوره جنگهای کلاسیک نظامی تمام شده در زمانی که میشه با سلاحهای کشتار جمعی مثلا یک بندر عملیاتی یا یک یگان و پادگان رو رو هوا فرستاد.
دوما ایران و اسرائیل مرز مشترک ندارن.منصفانه بخوایی نظر بدی اگر اسرائیل از طریق عملیات هلی بورن یا از طریق دریا یا کشورهای همسایه نیرو به مرز بفرسته نهایتا بیشتر از چند تا هنگ یا گردان نمیتونن که در مقابل خیل عظیم نیروها کارایی چندانی نداره و شکست میخوره با توجه به کیفیت و توان تجهیزاتشون
مطلبی در مورد تعداد هواپیما نوشتید ایران 519 هواپیما داره.اگه 159 هواپیمای عراقی پناهنده شده بعد جنگ و صد و خورده ای هواپیمای خریداری شده از دوره تیمسار ستاری تا اواخر دهه هفتاد رو در نظر بگیریم. که شما اشاره کردید خریدی نداشتن.؟؟ و با توجه به نزدیک چهارصد هواپیمای جنگنده قبل انقلاب که متاسفانه نیمی از انها در جنگ از بین رفتند و یا زمینگیر شدن.تعداد باید کمتر باشه.البته شاید منظورتون کل هواپیماهای ایران بوده.با در نظر گرفتن هواپیماهای لجستیک و سوخترسان و..که 519 شده یاشاید هم بیشتر
در مورد نیروی زمینی هم اشاره نکردید که ایران از قبل انقلاب تا حالا تنها نیروی عملیاتی چتر باز در خاورمیانه رو داره که در کشورهای خاورمیانه وجود نداره و در عملیات های تهاجمی ضربتی بسیار موثره
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۸
0
0
تعداد هلی کوپترهای نظامی با توجه به خریدهای قبل انقلاب طبق طرح مقابله با تانکهای صدام که میگفتند در مقابل هر تانک صدام یک هلی کوپتر میخریم.و تعداد خریداری شده بالای 600 بود و شاید دویستای انها از نوع تهاجمی بل حتی با در نظر گرفتن 8سال جنگ و کمبود قطعه و.... تعداد هلی کوپترها باید بیشتر باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
چقدر با اطلاعات شما محل زندگیتون کجاست
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۴:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
0
3
یهودی ها موزی تر از آن هستند که خودشان با حکومت ایران درگیر شوند آنها کشورهایی مانند آذربایجان را درگیر می کنند همانطور که ترامپ را فریب دادند که مسئولیت ترور سلیمانی را بپذیرد
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۰
0
1
دوستان الکی کالری نسوزونید جنگی نخواهد شد
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۰/۱۱
0
0
۲۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۱۰/۰۹
این امار وارقام چیز عجیبی نیست کافیه شما یک مقدار مطالعه کنید
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۱۲/۰۴
0
0
خ
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۷:۵۳ - ۱۴۰۱/۰۵/۰۹
0
0
تعداد هواپیماهها رو می گه مساویه ولی نمی گه کیفیت....
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: