تاریخ انتشار: ۱۴:۵۹ - ۰۳ فروردين ۱۴۰۱

مشاور زلنسکی: تلاش روسیه برای تسخیر کی‌یف "خودکشی" است

مشاور رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرد، یکی از اولویت‌های اصلی روسیه بدست آوردن کنترل کی‌یف، پایتخت اوکراین است، اما تلاش برای این کار "خودکشی" محسوب می‌شود.

مشاور زلنسکی: تلاش روسیه برای تسخیر کی‌یف

رویداد۲۴ به نقل از خبرگزاری رویترز، اولکسی آرستوویچ، مشور رئیس جمهوری اوکراین گفت: خصومت‌های فعال میان اوکراین و روسیه می‌تواند ظرف دو الی سه هفته پایان یابد.

در همین حال، ایرینا ورشچوک، معاون نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که با ۹ کریدور انسانی برای تخلیه غیرنظامیان گیرافتاده در شهر‌های اوکراین موافقت شده است.

اما وی در عین حال در پستی در فیس بوک تاکید کرد که بر سر عبور امن از ماریوپل هنوز با روسیه توافق نشده است.

وی گفت، امیدوار است افرادی که مایل به ترک شهر هستند بتوانند خود را به بردیانسک برسانند، جایی که کمک‌های بشردوستانه مانند دارو‌ها و دیگر کمک‌ها در انتظار هستند.

به گفته وی، ۲۴ اتوبوس برای جابجایی مردم در حالت آماده باش هستند.

مقامات اوکراینی همچنین ادعا کردند که ارتش روسیه که نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل را تصرف کرده، آزمایشگاهی را در این سایت "غارت و ویران کرده است".

آژانس دولتی اوکراین نوشت که روس‌ها به آزمایشگاه تحلیلی مرکزی آن‌ها که زباله‌های رادیواکتیو را پردازش می‌کند، آسیب رسانده‌اند.

اواسط اسفند، روسیه پس از گلوله باران بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در اوکراین، کنترل آن را در اختیار گرفت.

رهبران جهان روسیه را متهم کرده‌اند که امنیت کل قاره اروپا را به خطر انداخته و رئیس جمهور اوکراین روسیه را به "ترور هسته‌ای" متهم کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که ناظر هسته‌ای سازمان ملل متحد است، اما گفته بود که آتش‌سوزی بر تجهیزات "مهم" نیروگاه تأثیری نداشته است و میزان تشعشعات افزایش نیافته است.

در همین حال، یک مقام روس از برنامه‌های احتمالی اتصال شبه جزیره کریمه به منطقه جنوب شرقی دونباس که تحت اشغال روسیه است خبر داد.

این دو منطقه عملا "پس از کنترل" شهر بندری مهم ماریوپول به هم می‌پیوندند. در حال حاضر نیرو‌های روسیه درصدد تصرف ماریوپول هستند.

بسیاری علت تهاجم سنگین روسیه به ماریوپول را همین موضوع عنوان کرده بودند.

نیرو‌های روسی از ابتدای تهاجم به اوکراین ماریوپول را زیر بمباران شدید قرار دادند.

گفته می‌شود اکنون بیش از ۸۰ درصد خانه‌ها آسیب دیده‌اند.

اوکراین به طور خاص خواستار کمک به این شهر شده و پیشنهاد روسیه برای تسلیم شهر را رد کره است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: روسیه ، اوکراین
نظرات شما
پیشخوان