تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱

جدال زن دلارفروش با زورگیران چاقوکش!

۵ زورگیر نقابدار در خیابان تاریک به زن دلارفروش حمله و او را زخمی کردند.

اخبار حوادث

رویداد۲۴ این حادثه در یک شب سرد پاییزی مشهد هنگامی رخ داد که زن دلارفروش از بعد از ظهر تا شب نتوانست مبالغی از دلارهایش را به فروش برساند به همین دلیل کیف حاوی ۷ هزار و ۵۰۰ دلار و چند میلیون تومان چک پول را روی دوشش‌ انداخت و به طرف منزلش به راه افتاد. او در سه راه کاشانی مشهد از خودرو پیاده شد تا بقیه مسیر درون کوچه را قدم زنان طی کند اما نمی‌دانست چه حادثه شومی انتظارش را می‌کشد چرا که ساعتی قبل چند جوان داخل یک کافه نقشه زورگیری دلارهای او را کشیده بودند و اکنون درحالی با سر و صورت پوشیده داخل خودروی پراید به کمین نشسته بودند که یکی از زورگیران نقابدار نیز با موتورسیکلت به محل مد نظر آمده بود.

زن میان سال بدون توجه به اطرافش همچنان پیاده در حرکت بود تا این که مقابل منزلش ایستاد. او بند کیف را روی شانه اش جابه جا کرد و زنگ را به صدا درآورد اما ناگهان جوانی از پشت سر دستش را دور گردن او حلقه زد و فشار داد. در همین هنگام دو جوان دیگر هم به سوی آن‌ها دویدند تا برای ربودن کیف به همدست شان کمک کنند. زن دلارفروش که تازه فهمیده بود در چنگ زورگیران گرفتار شده است همه توانش را جمع کرد و در حالی که کیف حاوی دلارها را محکم گرفته بود، چرخی زد تا خود را از میان دستان زورگیر نقابدار رها کند ولی با تیغه چاقوی زورگیران روبه رو شد و سارقان چاقوکش تلاش کردند با  کتک کاری زن دلارفروش، کیف را به سرقت ببرند ولی با مقاومت وی، جدال بین آن‌ها شدت گرفت. همزمان با فریادهای زن دلارفروش، اهالی محل نیز در آن ساعت شب از خانه هایشان بیرون آمدند و به طرف محل درگیری دویدند.

در این لحظه بود که زورگیران نقابدار بند کیف را بریدند و هراسان به سمت خودروی پراید فرار کردند که یکی از همدستان شان منتظر ایستاده بود. یکی از زورگیران به سمت موتورسیکلت رفت تا با روشن کردن آن از صحنه حادثه بگریزد اما زن میان سال با یک حرکت متهورانه خود را به او رساند و از پشت سر لباسش را چنگ زد. این کشاکش و درگیری ادامه داشت که زورگیر جوان با رها کردن موتورسیکلت ضرباتی را بر پیکر زن میان سال وارد آورد و موفق شد از محل درگیری بگریزد. زمانی که اهالی محل رسیدند پرایدسواران با سرعت وحشتناکی از کوچه خارج شدند و بدین ترتیب صدای زنگ تلفن پلیس ۱۱۰ به صدا درآمد تا این ماجرای هولناک مورد بررسی‌های پلیسی قرار گیرد. زن دلارفروش که زخمی شده بود، هنوز نمی‌دانست  چگونه این حادثه وحشتناک رخ داده است. طولی نکشید که نیروهای انتظامی موتورسیکلت رها شده زورگیران را به مقر انتظامی انتقال دادند و این پرونده با توجه به اهمیت آن در پلیس آگاهی خراسان رضوی مورد واکاوی و کنکاش‌های تخصصی قرار گرفت.

چند روز بعد کارآگاهان پلیس آگاهی با هماهنگی‌ها و دستورات محرمانه قضایی موفق شدند با ردیابی‌های اطلاعاتی، جوان ۲۸ ساله کافه دار را شناسایی و دیگر اعضای باند زورگیران چاقوکش را در عملیات‌های جداگانه دستگیر کنند.

متهمان این پرونده پس از بررسی‌های مقدماتی و بازجویی‌های قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، روانه زندان شدند تا این که بعد از انجام تحقیقات تکمیلی، این پرونده با  نظر مسئولان قضایی به شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد چرا که نوع جرم ارتکابی از اهمیت و حساسیت ویژه‌ای برخوردار بود.

ابتدا چهار متهم این پرونده پای میز محاکمه ایستادند تا به سوالات تخصصی قاضی هادی دنیا دیده (رئیس شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان خراسان رضوی) پاسخ دهند اما همه آن‌ها باز هم تلاش می‌کردند برای گریز از مجازات، خود را بی گناه جلوه دهند با این حال مقام قضایی که سطر به سطر این پرونده حساس را زیر ذره بین بررسی‌های دقیق قرار داده بود با طرح سوالات فنی و محکمه پسند، متهمان را چنان به گرداب تناقض گویی‌انداخت که آن‌ها برای رهایی از این شرایط، چاره‌ای جز اعتراف به زورگیری ندیدند و به سرقت کیف حاوی دلار و چک پول معترف شدند.

ولی یکی از متهمان با اشاره به این که کیف حاوی دلارها را زیر خودروی پژو ۲۰۶‌انداخته است به قاضی دنیا دیده گفت: وقتی بند کیف بریده شد من آن را برداشتم و فرار کردم ولی زمانی که اهالی محل را دیدم به ناچار آن را زیر یک  دستگاه خودروی ۲۰۶‌انداختم که در همان محل پارک بود.حدود دوساعت بعد وقتی دوباره برای برداشتن کیف دلارها به محل حادثه بازگشتیم کیف آن جا نبود!

در همین حال یکی دیگر از متهمان که در تنگنای سوالات مقام قضایی قرار گرفته بود مدعی شد: امیر و رضا به دنبال کیف رفتند ولی به دروغ گفتند که کیف را افراد دیگری دزدیده بودند! درحالی که امیر به من گفت: به احسان و علی ۱۰ میلیون تومان داده‌ام و سهم تو را هم می‌دهم اما باید صبر کنی تا دلارها را به ریال تبدیل کنم چرا که آن‌ها شماره سریال دارد و برایمان مشکل ساز می‌شود!

پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه، در نهایت قضات با تجربه شعبه ششم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی، بزه انتسابی به متهمان را محرز دانستند و آنان را به اتهام سرقت مسلحانه شبانه محکوم کردند. بنابر رای دادگاه دو تن از متهمان هرکدام به تحمل ۱۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدند اما نفر سوم که در صحنه سرقت حضور داشت و با مراجع قضایی و پلیسی برای کشف جرم همکاری کرده بود به تحمل ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

براساس رای قضات دادگاه، همچنین یکی دیگر از متهمان این پرونده که آمار و اطلاعات زن دلار فروش را در اختیار زورگیران گذاشته بود به اتهام معاونت در جرم به تحمل ۱۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و متهم دیگری که فقط درون خودرو نشسته و در زورگیری شرکت نکرده بود نیز به تحمل ۷ سال زندان و ۵۰ ضربه شلاق محکوم شد.

احکام این پرونده حساس درحالی به تایید قضات دیوان عالی کشور هم رسیده است که اشد مجازات برای زورگیران همواره مطالبه مردم از دستگاه قضایی است و صدور این گونه احکام قاطع در خراسان رضوی نه تنها نمونه‌ای محسوس از اقتدار قضات در دادگاه‌های کیفری است بلکه برای خلافکاران عبرتی درس آموز را در پی دارد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار حوادث
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: