تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - ۰۱ تير ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر

آمریکا: در سفر بایدن به خاورمیانه موضوع ایران مطرح خواهد شد

ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی در زمینه آخرین تحولات در روابط تهران-واشنگتن و فعالیت‌های هسته‌ای ایران پاسخ داد.

آمریکا: در سفر بایدن به خاورمیانه موضوع ایران مطرح خواهد شد

رویداد۲۴ به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این که چه واکنشی نسبت به گزارش اخیر درباره نزدیک شدن قایق‌های تندروی ایران در خلیج فارس به کشتی‌های آمریکایی دارد، گفت: بهتر است به وزارت دفاع مراجعه کنید. آن‌ها اطلاعات بیشتری برای شما خواهند داشت.

وی ادعا کرد که نه‌تن‌ها در چند روز اخیر، بلکه هفته‌ها و ماه‌هاست شاهد این بوده‌ایم ایران اقدامات دریایی ناایمنی انجام داده است که غیر حرفه‌ای هستند و جان دریانوردان را به خطر می‌اندازند و گفت: این اقدامی است که ما آن را محکوم کرده و از ایران خواسته‌ایم دست از انجام دادن این کار بردارد.

پرایس در ادامه در پاسخ به این که دیده می‌شود برخی متحدان آمریکا در منطقه سعی دارند جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را متقاعد کنند که رویه‌اش را در قبال ایران تغییر دهد، با توجه به سفر پیش روی بایدن به منطقه، این سفر تا اندازه‌ای درباره ایران است و آیا می‌تواند جزئیاتی درباره دیدار‌های برنامه‌ریزی‌شده درباره ایران ارائه دهد، گفت: من اطلاعی ندارم که دیداری فقط با تمرکز بر ایران انجام شود. هنوز چند هفته تا انجام شدن این سفر باقی مانده است و سفری است که از سوی کاخ سفید انجام می‌شود، بنابراین، خود کاخ سفید باید درباره آن صحبت کند.


بیشتر بخوانید: هدف جو بایدن از سفر به عربستان چیست؟


او با مطرح کردن ادعا‌هایی علیه نقش ایران در منطقه افزود:، اما می‌توانم بگویم ایران طبیعتا در برخی از جا‌های این سفر، موضوع مورد بحث خواهد بود. تصور می‌کنم وقتی رئیس جمهور برای دیدار با مقامات اسراییلی به اورشلیم برود، وقتی برای دیدار با اعضای گروه GCC+۳ به جده برود و با مقامات عربستان سعودی دیدار‌های دوجانبه انجام دهد، مسلما تهدید‌های ناشی از آن، نه تنها ناشی از برنامه هسته‌ای‌اش، بلکه برنامه موشک‌های بالستیکش و حمایت آن از گروه‌های تروریستی منطقه و موارد زیاد تاثیر مخرب و تهدید‌هایی که ایران ایجاد می‌کند، موضوع بحث خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این که چه توضیحی درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آمادگی ایران برای به کار انداختن آبشار سانتریفیوژ‌های پیشرفته IR-۶ در تاسیسات فردو دارد و آیا اطلاعات جدیدی درباره مذاکرات وین وجود دارد یا نه، گفت: ما این گزارش‌ها را دیده‌ایم. ما هنوز نگران تداوم به کارگیری سانتریفیوژ‌های پیش‌رفته‌ای توسط ایران هستیم که بسیار فراتر از موارد تعیین‌شده در برجام هستند. ما به دنبال بازگشت کامل به برجام هستیم، به ویژه به این خاطر که فکر می‌کنیم فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله ساخت قطعات سانتریفیوژ‌ها باید سرسختانه محدود شده و تحت نظارت آژانس قرار بگیرد.

پرایس همچنین بیان کرد: مسلما، برجام شامل سخت‌ترین نوع مقررات نظارتی و راستی آزمایی بود که تا به حال به طور صلح‌آمیز درباره‌اش مذاکره شده بود. واقعیت این است که برنامه هسته‌ای ایران حالا به طرق مختلفی از محدودیت‌هایی که برجام ایجاد می‌کرد، فراتر رفته است. آبشار‌های سانتریفیوژ‌های پیشرفته‌ای در آن فعالند که تحت توافق مجاز نیستند. زمان گریز آن در زمینه در اختیار داشتن مواد شکافت‌پذیر به طرز مشهودی از یک سال به چند هفته یا کمتر رسیده است. ما عمیقا نگران وضع فعلی برنامه هسته‌ای ایران هستیم. دقیقا به همین دلیل است که می‌خواهیم شاهد اعمال محدودیت‌های سخت و مقررات راستی‌آزمایی و نظارتی بر ایران باشیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با وجود تمام این نگرانی‌ها هنوز بازگشت به برجام را در راستای منافع خود می‌داند، گفت: همه‌ی این نگرانی‌ها وقتی وجود دارند که برجام به طور کامل اجرایی نمی‌شود. اگر ما کاملا برجام را اجرا کنیم، اگر ایران کاملا برجام را اجرا کند، بسیاری از این نگرانی‌ها برطرف خواهند شد، چون اجازه وقوعشان وجود نخواهد داشت. وسیله بازرسی و نظارت واقعی و هشدار به جامعه بین‌المللی در صورتی که ایران از این محدودیت‌ها پافراتر بگذارد، برای آژانس فراهم خواهد شد. الان این طور نیست و همین موضوع دلیل نگرانی‌های بزرگ ماست.

او در آخر با اذعان به پایبندی کامل ایران به برجام پیش از خروج دولت قبلی آمریکا از توافق هسته‌ای گفت: ایران پس از آن که دولت قبل تصمیم گرفت از برجام خارج شود که البته ایران طبق تایید آژانس در حال اجرای کامل آن و پایبندی سرسختانه به آن بود، از محدودیت‌های شدیدی که برجام اعمال می‌کرد، فاصله گرفته است.

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
بابائی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۴/۰۱
0
0
ترکیه حاکمیت سوریه را نقض کرده است.
ترکیه حاکمیت عراق را نقض کرده است.
ترکیه فساد ترین کشور اسلامی در جهان بوده است.
آنکارا در عراق مرتکب جنایات جنگی شده است
که آنکارا با بمباران مناطقی در شنگال و دیگر مناطق شمال عراق ،مرتکب جنایات جنگی شده است.
برای همه مردم دنیا ثابت شده که آمریکا جنایتکار همراه با چند کشور جنایتکار دیگر در جنگ افغانستان، عراق، لیبی، سوریه، یمن و منطقه خاورمیانه و جهان شکست خورده است.
تروریست‌ها مورد حمایت ترکیه در شمال سوریه به جان هم افتاده‌اند.
حضور نظامی ترکیه در شمال عراق غارت نفت و حمایت از داعش بوده است.
حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه غارت نفت و حمایت از داعش بوده است.
و این در حالی است که مردم ترکیه بارها در رسانه ها اعتراف و اعتراض کردند دولت اردوغان از تروریست ها در سوریه حمایت می کند.
سفارت آمریکا به پایگاه تجاوزگری علیه مردم عراق تبدیل شده است.
ترکیه، داعش، اسرائیل از ابتدا در سوریه، عراق و منطقه خاورمیانه یک هدف را دنبال می کنند.
اردوغان جنایتکار از سال 2011 تاکنون در جنگ سوریه ثابت کرد که سگ دست نشانده رژیم مسلمان صهیونیستی بوده است.
ترکیه تاکنون ثابت کرد که هیچ فرقی با اسرائیل ندارد و تاکنون هم نداشته است.
آمریکا جنایتکار اگر نگران ثبات منطقه بود مقابل جنایات ترکیه جنایتکار سکوت نمی‌کرد.
آمریکا جنایتکار اگر نگران ثبات منطقه بود مقابل جنایات اسرائیل جنایتکار سکوت نمی‌کرد.
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: