تاریخ انتشار: ۲۱:۰۴ - ۱۱ مهر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۵ نظر

پیکر نیکا شاکرمی به خاک سپرده شد

خبرگزاری تسنیم از برگزاری مراسم تدفین پیکر نیکا شاکرمی در روستای پدری‌اش خبر داد.

نیکا شاکرمی

رویداد۲۴ خبرگزاری تسنیم از برگزاری مراسم تدفین پیکر نیکا شاکرمی در روستای پدری‌اش خبر داد. مراسم تشییع مرحومه نیکا شاکرمی با حضور خانواده و اقوام در روستای حیات‌الغیب بخش ویسیان به خاک سپرده شد.

نیکا شاکرمی دختر ۱۷ ساله اهل خرم آباد بوده که در مهر ۱۴۰۱ به طرز مشکوکی فوت کرده است. برخی رسانه‌ها مدعی شدند که این دختر جوان در بلوار کشاورز تهران مفقود شده است و بعد از مدتی جسد او در کهریزک یافت شده است. هنوز مشخص نیست چه کسی او را به قتل رسانده است.

نیکا شاکرمی کیست؟

نیکا شاه‌کرمی یا شاکرمی دختر ۱۷ ساله اهل خرم آباد و دانش آموز سال یازدهم در رشته نقاشی بود که در جریان اعتراضات ۱۴۰۱ در بلوار کشاورز تهران حضور داشت. او در یک کافی شاپ در تهران کار می‌کرده است.

در فیلم‌هایی که از او منتشر شده، او دختر نوجوان شادمانی بوده که به خوانندگی علاقه داشته است. در یکی از فیلم‌ها، او در یک جمع، در حال خواندن آهنگ سلطان قلب‌ها اثر عارف است.

خانواده‌اش می‌گوید نیکا برای ادامه تحصیل از خرم آباد به تهران مهاجرت کرده است. آنگونه که گفته شده او نزد خاله‌اش زندگی می‌کرده است.

یکی از بستگان نیکا چنین گفته است: «پدر و مادر نیکا هر دو اهل خرم‌آباد بودند... شغل پدرش پیمانکاری بود در حد یک زندگی ساده و معمولی درآمد داشت. مادرش نسرین هم خانه‌دار است. آتش، خاله نیکا هم نقاش حرفه‌ای است. آیدا خواهر بزرگ نیکا هم دانشجوی بهداشت حرفه‌ای دانشگاه تهران است. وقتی نیکا ۸ ساله بود پدرش به دلیل سکته قلبی درگذشت، به همین دلیل مادر نیکا بعد از درگذشت همسرش از خرم‌آباد به کرج نقل مکان کرد که نزدیک خانواده پدری‌اش باشد.»

مرگ نیکا شاکرمی

روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ نیکا شاکرمی در جریان اعتراضاتی که به خاطر مرگ مهسا امینی شکل گرفت حضور داشت اما همان روز مفقود شد و در نهایت در روز ۷ مهر ۱۴۰۱ جسد او توسط خانواده‌اش شناسایی شد.

آنگونه که گفته شده در کوله پشتی که از او به جا مانده، حوله و عینک شنا بوده است. از حوله خیس و عینک شنا هنگام شلیک گاز اشک‌آور استفاده می‌شود.

گفته شده نیکا شاکرمی در جریان اعتراضات از دست ماموران فرار کرده است. برخی می‌گویند او به شدت کتک خورده و سپس از به پشت بام یک خانه به پایین پرتاب شده است.

در مقابل گزارش‌های نهادهای امنیتی درباره مرگ او چنین گفته‌اند که ماجرا قتل نبوده و هیچ ارتباطی به اعتراضات نداشته است. آنها تایید کرده‌اند او در اعتراضات بوده اما می‌گویند دلیل مرگ او خودکشی بوده است.

روایت‌های مختلف از درگذشت نیکا شاکرمی

خانواده نیکا شاکرمی گفته‌اند او در آخرین تماسی که با آنها داشته، گفته در حال فرار از دست مأموران است. آنها همچنین گفته‌اند شب سه‌شنبه ۲۹ شهریور تمام زندان‌ها، بازداشتگاه‌ها، ادارات پلیس امنیت و بیمارستان‌ها را به دنبال او بوده‌اند.

خبرگزاری فارس گزارشی منتشر کرده که در آن روایت خانواده نیکا را رد کرده است. این خبرگزاری وابسته به سپاه مدعی شده که سبک زندگی نیکا متفاوت بوده و خانواده در جریان رفت‌وآمدهای او نبوده است، به همین دلیل تازه ۱۰ روز پس از مفقود شدن نیکا، آنها دنبال او گشته‌اند.

خانواده نیکا البته این روایت را رد کرده‌اند و گفته‌اند از همان روز دنبال دخترشان بوده‌اند. مادر نیکا همچنین در فیلمی که رادیو فردا از او منتشر کرده، مدعی شده که آنها تحت فشار شدید هستند تا بگویند نیکا خودکشی کرده است. مادر نیکا مدعی است که دخترش به قتل رسیده است.

پیدا شدن جسد نیکا شاکرمی

ده روز پس از مفقود شدن نیکا، با تماس پزشکی قانونی که فردی با مشخصات گمشده آنها پیدا شده، خانواده به کهریزک می‌رود. در آنجا با جسد بسیار آسیب دیده دخترشان مواجه می‌شوند. 

جسد نیکا از ناحیه‌های مختلف دچار آسیب و شکستگی بوده است. بنا به اعلام بهشت زهرا، علت مرگ، ضربات ناشی از جسم سخت عنوان شده است اما قوه قضاییه اعلام کرده بهشت زهرا مرجع اعلام این موضوع نیست و مسئله باید توسط پزشکی قانونی اعلام شود.

پزشکی قانونی اعلام کرده دلیل آسیب‌دیدگی دست و پا و صورت و در نهایت مرگ، پرت شدن از بلندی بوده است.

آتش شاکرمی خاله نیکا گفته «علت فوت نیکا را سقوط از بلندی اعلام کردند اما برادرم مطابق تصاویری که به آن‌ها نشان داده شده گفته‌است شکل قرار گرفتن پیکر روی پیاده‌رو عادی نبود و به نظر نمی‌آمد که از بلندی پرت شده باشد. صبح که برای تحویل پیکر رفتند دیدند دماغش منهدم شده و جمجمه‌اش از ضربه‌های متعدد جسم سخت و جای باتون شکسته و متلاشی است.»

خبرگزاری تسنیم دلیل مرگ نیکا را اینگونه روایت کرده است: «۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱، کشف جسد دختری در حیاط خلوت یک خانه در خیابان لبافی چهارراه امیراکرم در منطقه انقلاب، به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ گزارش داده شد. تیم جنایی پس از حضور در محل حادثه با جسد دختر ۱۷ ساله مجهول‌الهویه‌ای مواجه شدند که بر اثر سقوط از پشت‌بام خانه مجاور به حیاط خلوت خانه موردنظر فوت کرده بود و کوله‌پشتی و گوشی موبایل متوفی، روی سکوی پشت‌بام خانه چهارطبقه مجاور قرار داشت. بازبینی دوربین‌های مداربسته خیابان لبافی نشان داده‌است که نیکا ساعت ۲۲ شب در یکی از خانه‌ها را زده و وارد ساختمان شده‌است.»

حمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی استان تهران در توضیح شائبه‌ها درباره مرگ نیکا گفته «در معاینات پزشکی قانونی آثار گلوله و ساچمه در بدن جسد مشاهده نشده است. همسایگانی هم که جسد در آن ساختمان کشف شده اعلام کردند که ساعت ۳ بامداد متوجه صدایی شده‌اند اما متوجه سقوط این خانم نشده‌اند. انگیزه ورود این خانم به ساختمان نیمه کاره مشخص نشده است.»

خاکسپاری نیکا شاکرمی

احتمالا به علت اینکه احتمال داشت موضوع ابعاد امنیتی بیشتری ایجاد کند و اعتراضات افزایش یابد، جسد نیکا شاکرمی شبانه دفن شده است. بی‌بی‌سی فارسی اینگونه گزارش کرده که «درحالی‌که که قرار بود پیکر نیکا در قبرستان صالحین شهر خرم‌آباد به خاک سپرده شود، نهادهای امنیتی روز دوشنبه ۱۱ مهرماه در روستایی دورافتاده به نام «حیات‌الغیب» در ۴۰ کیلومتری خرم‌آباد به خاک سپردند. و در مراسم خاکسپاری او ماموران امنیتی نیز حضور داشتند. دایی و خاله نیکا نیز پس از مراسم بازداشت شدند.»

فیلمی از صحبت‌های دایی نیکا شاکرمی از تلویزیون پخش شد که بازتاب زیادی داشت. در ابتدای صحبت دایی نیکا، صدای فردی شنیده می‌شود که با لحنی تهدیدآمیز به او می‌گوید صحبت کند.

خبرگزاری فارس درباره ارتباط مرگ نیکا و اعتراضات مردم گزارشی نوشته و مدعی شده که ضد انقلاب در حال مانور دادن روی پرونده نیکاست. در این گزارش نوشته شده که «ضدانقلاب برای تداوم اغتشاشات نیاز به خون تازه و بهانه جدید دارد لذا در این مرحله از زمان روی نیکا شاکرمی مانور می‌دهد.» در این گزارش نوشته شده «پرسش اینجاست که براستی چرا نظام باید یک دختر ۱۶ ساله را آن طور که ضدانقلاب ادعا می کند مورد شکنجه قرار داده و به قتل برساند؟»

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
0
27
خدا لعنت کنه قاتلها رو که داغی ابدی تو دل بازماندگان میزارند و سرنوشت اونها رو تغییر میدهند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
0
30
دیگه مشخصه کار کیه . واقعاً از روز قیامتشون نمیترسن ؟ از آه مردم نمیترسین؟ همه دنیا به کشتن یک نفر نمی ارزه...
پاسخ ها
حسن
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
نه ...چون اینا خودشون‌ و حق مطلق میدونن
سیامک
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
1
24
گلهایی که دونه دونه در حال پر پر شدن هستند
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
0
22
ظلم پایدار نمیمونه تاوان خون نیکا ها و مهسا ها بزودی داده خواهد شد....
برای خواهرم خواهرت خواهرامون
برای تغییر مغز ها که پوسیدن
برای شرمندگی برای بی پولی
برای حسرت یک زندگی معمولی
برای کودک زباله گرد و آرزو هاش
برای این اقتصاد دستوری
برای این هوای آلوده....
65
|
Netherlands
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۱
0
23
....و بعد از مدتی جسد او در کهریزک یافت شده اشت.
ظاهرا قاتلین بیشرف خاطرات خوشی از کهریزک و باقر شهر اون دور برا دارن خاطرات سالهای گذشته رو زنده میکنه براشون.خدمت قاتلین روزی در همان کهریزک میرسند انشالا روزی
عاشق ایران
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۰:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
0
6
دمتون گرم درود به شرف
شهروند
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۱:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
1
9
واقعا معلوم نیست قاتل این طفل معصوم کیه؟!
یه سر نخ بدم؟
برید قاتل زهرا کاظمی، محسن رو الامینی‌‌‌ و مهسا امینی و حدیث نجفی رو پیدا کنید ...احتمالا قاتل این طفل معصوم هم همونه!
ناشناس
|
Netherlands
|
۰۵:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
2
14
نظام پیرمردهای نوجولن کش
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
1
5
بله . انشالله قسمت قاتلین
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
1
5
انتقام شهدای نوجوان را سخت تر میگیریم
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۱۹ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
1
1
احتمالا پای نهادهای امنیتی البته در رده پایین از این کارهای واقعا سخیف میکنند
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
2
6
قاتل همیشه در مراسم تدفین شرکت می کنه. خبر رو که تسنیم منتشر می کنه و ماموران امنیتی هم که در مراسم تدفین حضور دارند. بنابراین معلومه چه خبره
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
2
0
خدا بیامرزه این بچه رو
یه پدر
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۷/۱۲
0
1
من نمیدونم خدای اینها کیه؟! که با کشتن این بچه ها خوشحال میشه؟
نظرات شما