تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۵ آبان ۱۴۰۱

پیش‌بینی بورس ۲۵ آبان ۱۴۰۱

وضعیت بورس در این هفته اصلا خوب نبوده و در ۴ روز معاملاتی ابتدای هفته، سیگنال هایی منفی به فعالان بازار مخابره شده است.

پیش‌بینی بورس

رویداد۲۴ بدترین اتفاقی که این هفته در بورس تهران رخ داد، نه منفی های شاخص بود نه ذوب شدن صف خرید نمادها، بلکه پایین آمدن ارزش معاملات بود که فعالان بازار را نگران کرد. در این هفته ارزش معاملات خرد در روز شنبه به کمتر از ۴ هزار میلیارد تومان رسید.

پس از آن در روزهای یکشنبه و دوشنبه ارزش معاملات خرد به ۳۴۰۰ و ۳۳۰۰ میلیارد تومان رسید و در نهایت دیروز ارزش معاملات خرد تا سطح ۲۶۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت.

کم شدن ارزش معاملات خرد بدترین سیگنال منفی است که می توانست به بازار مخابره شود. هفته گذشته ارزش معاملات خرد در یک روز به حدود سطح ۶۰۰۰ میلیارد تومان هم رسید. اما حالا به کمتر از نصف آن رقم رسیده که این می تواند نشان دهنده بازگشت رکود به بازار باشد.


بیشتربخوانید: رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: بورس تا سال آینده می‌تواند رشد خوبی کند


خروج پول ادامه دار شد

از طرفی خروج پول حقیقی ها هم در ۶ روز متوالی اتفاق افتاده که ناامیدی سرمایه گذاران نسبت به آینده بورس را نشان می دهد. با توجه به ادامه دار شدن خروج پول حقیقی ها، می توان گفت که سرمایه گذاران حقیقی با احتیاط فراوان دست به خرید می زنند و در فروش، جسارت زیادی دارند.

دیروز تنها اتفاق مثبتی که در بازار سهام رخ داد، بالا رفتن قدرت خریداران حقیقی بود. شاخص قدرت خریداران حقیقی دیروز به بالای عدد یک بازگشت و رقم ۱.۰۳ را ثبت کرد. از این نظر می توان گفت که هنوز می توان به آینده بورس امیدوار ماند اما فعلا باید متغیرهای اصلی را رصد کرد و درصورت بهبود وضعیت سایر متغیرها، می توان گفت که بازار هنوز جای رشد دارد.

با این حال و با توجه به روند منفی متغیرهای کلیدی بازار، فعلا باید در خریدها احتیاط کرد تا دید در چند روز آینده وضعیت معاملات چگونه می شود.

در این شرایط برای بازار امروز می توان در جا زدن شاخص و حتی افت آن را در نظر گرفت. با توجه به تعطیلات آخر هفته، معمولا فشار فروش در چهارشنبه ها زیاد می شود که امروز هم به همین دلیل می توان انتظار افت محدود شاخص ها را داشت.

چنانچه رشدی هم در بازار اتفاق بیفتد، جزئی خواهد بود و سرمایه گذاران تا زمانی که بهبود وضعیت و متغیرهای کلیدی را مشاهده نکنند، دست به خریدهای سنگین نخواهند زد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: بازار بورس
نظرات شما