تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - ۰۲ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۳ نظر
محمد اسلامی:

غرب از آژانس به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکند/ یک گاوداری را سایت هسته‌ای اعلام می‌کنند

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما نمی‌توانیم بپذیریم آن‌ها بیایند بگویند ایران "سایت اعلام نشده"دارد. جایی که گاوداری است و آهن قراضه در آن می‌فروشند، چطور می‌تواند سایت هسته‌ای باشد؟

غرب از آژانس به عنوان ابزار سیاسی استفاده نکند/ یک گاوداری را سایت هسته‌ای اعلام می‌کنند
رویداد۲۴ محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی با تاکید بر اینکه برنامه توسعه صنعت هسته‌ای ایران در چارچوب پادمان جامع است و این حق قانونی ماست و مطابق قوانین آژانس طرح‌های توسعه‌ای خود را پیش می‌بریم، افزود: ما این برنامه را با وجود تحریم‌های بیست ساله پیش می‌بریم.

به گزارش ایسنا، بخش‌هایی از گفت و گوی اسلامی را در ادامه می‌خوانید:

*در مذاکرات و اسناد نهایی نوشتند که شواهدی که نشان دهد ایران انحرافی از برنامه صلح آمیز داشته است، وجود ندارد. از این رو، طرح دوباره این مباحث جایگاهی ندارد.

*ایران می‌خواهد به این رفتار با استاندارد دوگانه پایان دهد. ما در چارچوب قانون راهبردی ظرفیت هسته‌ای مان را پیش می‌بریم و بار‌ها هم گفتیم صدور قطعنامه یا استفاده ابزاری از قطعنامه در شورای حکام نمی‌تواند نتایجی به دنبال داشته باشد.

*هر قطعنامه‌ای حتما عکس‌العملی دارد و پیش‌تر و از آنجایی که در این قطعنامه باز به مسایلی پرداخته شده که اساسا موضوعیت ندارد و قبلا حل و فصل شده، اعلام کرده بودیم اگر قطعنامه‌ای صادر شود به آن واکنش نشان می‌دهیم، از این روز با حضور بازرسان آژانس برخی اقدامات هسته‌ای انجام شد از جمله گازدهی به زنجیره‌های جدید در نطنز و شروع تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو.


بیشتر بخوانید: گروسی آغاز تولید هگزافلوراید اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد در نیروگاه فردو را تایید کرد


*تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو برای اولین بار و با همان ماشین‌های نسل جدید (IR-۶) انجام می‌شود.

*ما همواره گفته‌ایم که با آژانس برای رفع ابهامات همکاری کرده و می‌کنیم. ما انتظار نداریم یک بخشی از آنچه در سند ۲۰۱۵ برجام که یک بسته جامع و ملاک عمل است به فراخور مطرح شده و کاری موازی دوباره شکل گیرد.

*ما همه مسایل‌مان را با آن‌ها در سند ۲۰۱۵ تعیین تکلیف کردیم و اگر طرف‌های مقابل اراده لازم را داشته باشند و این منطق را بپذیرند که به سند ۲۰۱۵ برگردند، ما هم آماده تعامل و همکاری با آن‌ها هستیم.

*ما اعلام کردیم آقای گروسی اگر می‌خواهند می‌توانند به ایران بیایند. همچنین درباره مذاکرات با آژانس گفته بودیم که به موارد ادعایی و سوالات، پاسخ داده شده است، اما اینکه آژانس قانع نشده و به دنبال آن ملاحظاتی از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا شکل گرفت تا از این مساله به عنوان اهرم فشار استفاده کنند، درست نیست. این مسایل قبلا نیز در قالب پی ام دی در ۲۰۱۵ مطرح شده بود که در آن زمان پاسخ لازم به آن‌ها داده شده است.

*کشور‌های غربی نباید از آژانس به عنوان ابزار سیاسی استفاده کنند، باید از این شیوه‌ها برای تحت فشار قرار دادن ایران دست بردارند. ایران همواره با آژانس همکاری و حسن نیت داشته است، درحالی که این همکاری‌ها دیده نشد. آمریکا از برجام خارج شد و ایران باقی ماند، این اقدام و تصمیم ایران برای اعتمادسازی و حسن نیت بود.

*ما نمی‌توانیم بپذیریم آن‌ها بیایند بگویند ایران "سایت اعلام نشده"دارد. جایی که گاوداری است و آهن قراضه در آن می‌فروشند، چطور می‌تواند سایت هسته‌ای باشد؟ چرا موارد اتهامی که تولیدکننده آن‌ها یک جریان تروریستی است و در کشور ما اقدام به ترور دانشمندان ما کرده و انفجار و خرابکاری هسته‌ای انجام داده و با صدای بلند هم می‌گوید، من این کار را کردم، اینقدر راحت می‌تواند اتهام ناروای خود را پیش ببرد؟

منبع: ایسنا
خبر های مرتبط
برچسب ها: محمد اسلامی
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۶:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
1
0
ارسال موشک‌های جدید انگلیس برای اوکراین پس چرا سران بی ادب کشورهای غربی جنایتکار هیچ کاری، اقدامی و اعتراضی نمی کنند، خفه خون گرفتند و سکوت اختیار کرده اند؟
ناشناس
|
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
|
۱۷:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
0
1
شانس آوردید به گاوداری بسنده کردند! آبرو و حیثیت در داخل و خارج صفر.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
1
0
غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران هیچ ربطی به آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا جنایتکار ندارد و آنتونی بلینکن بداند آمریکا دیگرعضو برجام نیست و تاکنون هم نبوده است پس آمریکا دیگر نمی تواند در مورد غنی‌سازی ۶۰ درصدی دخالت و مداخله کند آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا جنایتکار هیچ گونه حق صلاحیت دخالت و مداخله در امور داخلی ایران ندارد.

ما به خاطر جنایات وحشیانه وحشی گری وغیرانسانی و کاخ سفید مزدورانشان دیگر به دنبال مذاکرات نیستیم
نظرات شما