تاریخ انتشار: ۱۶:۵۶ - ۰۴ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۸ نظر

واکنش رهبر کریمه به خبر کشته شدن سربازان ایرانی در جنگ روسیه و اوکراین

رهبر شبه جزیره کریمه اعلام کرد، خبر منتشره توسط شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین مبنی بر کشته شدن تعدادی از مستشاران ایرانی در این منطقه روسیه، جعلی است.

رهبر شبه جزیره کریمه

رویداد۲۴ ایسنا نوشت: سرگئی آکسیونوف، رهبر شبه جزیره کریمه اعلام کرد: خبر منتشره توسط شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین مبنی بر کشته شدن تعدادی از مستشاران ایرانی در این منطقه روسیه، جعلی است.

آکسیونوف درباره این ادعا گفت: فوق العاده مزخرف است. به سختی می‌توان گفت که این چیست؛ تاثیر مشروب خواری، مواد مخدر، اسکیزوفرنی یا حماقت معمولی که مخاطبان غربی را هدف گرفته که با خوشحالی به هر قصه و افسانه‌ای از رژیم کی یف گوش می‌دهند. هر چه صندلی که این رژیم روی آن می‌نشیند بیشتر تکان بخورد، این داستان‌ها فوق‌العاده‌تر و با خیال پردازی بیشتری خواهند بود.

پیشتر، الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، مدعی «کشته شدن شماری از مستشاران ایرانی در شبه‌جزیره کریمه» شده بود.

دانیلوف ادعا کرد که نیرو‌های ایرانی برای کمک به نظامیان روسیه به‌منظور به‌کارگیری پهپاد‌های شاهد-۱۳۶ در کریمه حضور دارند و شماری از آن‌ها در این منطقه جان خود را از دست داده‌اند.

این مقام ارشد امنیتی اوکراین افزود: هر ایرانی که با روس‌ها در مناطق اشغال‌شده همکاری کند، هدف قرار خواهد گرفت.

کشور‌های غربی ادعا می‌کنند که ایران در حال حاضر به روسیه هواپیما‌های بدون سرنشین (پهپاد) برای استفاده در جنگ آن علیه اوکراین می‌دهند.

مسکو و تهران چنین اتهاماتی را رد کردند. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در این باره گفت که تهران چند ماه قبل از آغاز عملیات ویژه در اوکراین پهپاد‌هایی را برای روسیه تامین کرده است.

او همچنین از امکان پذیر نبودن دیدار تهران با کی‌یف در مورد پهپاد‌ها به دلیل غیبت طرف اوکراینی خبر داد.

امیر سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد نیز، پیشتر به خبرنگاران گفت که تهران قاطعانه ادعا‌هایی مبنی بر انتقال پهپاد‌های ایران به روسیه برای استفاده در درگیری در اوکراین را رد می‌کند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری اخیرش درباره این ادعای مطرح شده گفته بود:در خصوص بحران اوکراین ما بار‌ها مواضع خود را به صورت صریح و واضح بیان کرده‌ایم. همانطور که بار‌ها گفته‌ایم در ارتباط با این بحران ما پایبند به سیاست بی طرفی فعال هستیم. ما یک طرف جنگ اوکراین نیستیم و از ابتدای این بحران تلاش کردیم در چارچوب مناسبات دوستانه‌ای که با دو طرف داریم، دو کشور را به مسیر دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات برگردانده و از ادامه جنگ جلوگیری کنیم.

کنعانی با بیان اینکه ما هیچ تسلیحات و تجهیزاتی برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه ارسال نکرده‌ایم و یک طرف جنگ نیستیم تصریح کرد: همکاری‌های دفاعی ایران و روسیه مسبوق به شروع این جنگ بوده است. همکاری‌های دفاعی ما در چارچوب روابط دو جانبه و مبتنی بر مسیر‌های مشخص و قانونی بوده است. ایران اصل را بر روابط دوستانه با کشور‌ها گذاشته است و اوکراین نیز از این موضوع مستثنی نیست. ما روابط نزدیک و دوستانه‌ای با اوکراین داشتیم و در همین چارچوب به روابط با اوکراین نگاه می‌کنیم. ایران در پاسخ به اقدام دولت اوکراین به تقلیل سطح روابط دیپلماتیک خود با ایران مدبرانه عمل کرد و در مسیر حفظ چارچوب‌های دیپلماتیک در روابط دو جانبه عمل کرد.

ماریا زاخارووا، نماینده رسمی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که موضوع خرید پهپاد‌های جنگی روسیه از ایران به طور مصنوعی در رسانه‌های آمریکایی مطرح شده است.

خبر های مرتبط
برچسب ها: روسیه ، اوکراین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۸
غلام
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
2
7
بعدا معلوم میشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۹:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
نه ایران میترسه لز تو و امثالت و اون زلنسکی بی غیرت نه رهبر کریمه اگه مستشار فرستاده بودن خودشون میگفتن پس زر نزن
غلام
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
درجواب ناشناس: مرتیکه خودت حرف نزن تو حتی جرات نداری اسمتو بنویسی بعد میای...زیادی میخوری
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
غلام جان تو سر پیازی یا ته پیاز؟
مرتصی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۰۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
1
0
نه بابا،تجزیه طلب کیلویی چند اون فقط جو گیر شده همین.
مردم
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
2
1
ایران باید قدرت خود را به کشورهای یاوه گو نشان دهد
پاسخ ها
ایرانی اصیل
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
اول شکم مردم خودشو سیر کنه بعد گنده گ... می کنه...
دادا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۰۷ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۵
1
0
ایران قدرتش را نشان داده غرب عین سگ ترس برداشته اسرائیل شلوارش را کثیف کرده این یعنی قدرت ایران و سپاه عزیز
نظرات شما
نام:
ایمیل:
* نظر: