تاریخ انتشار: ۱۹:۱۵ - ۰۸ آذر ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر

ناتو: روسیه قصد دارد از زمستان به عنوان یک «سلاح جنگی» استفاده کند

در حالی که تامین منابع انرژی در فصل سرما نگرانی‌هایی را در بسیاری از کشور‌های اروپایی رقم زده اوکراین بواسطه حملات گسترده روسیه از هم اکنون با بحرانی فزاینده در این زمینه روبرو شده است.

جنگ روسیه با اوکراین

رویداد۲۴ دبیر کل ناتو روز سه‌شنبه ضمن اشاره به تخریب زیرساخت‌های حیاتی در اوکراین بر اثر حملات ارتش روسیه نسبت به تلاش مسکو برای بهره‌برداری از این وضعیت در زمستان به نفع مقاصد نظامی خود هشدار داد.

ینس استولتنبرگ تصریح کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قصد دارد از زمستان به عنوان یک «سلاح جنگی» در ادامه تهاجم نظامی ارتش خود به همسایه غربی استفاده کند.

وی در این خصوص یادآور شد که ارتش روسیه با حملات برنامه‌ریزی شده به زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین و محروم کردن شهروندان این کشور از گرما، برق و آب، در صدد بهره‌برداری نظامی از این وضعیت بحرانی است.

استولتنبرگ این سخنان را همزمان با ورود به بخارست برای شرکت در نشست وزرای کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو ایراد کرد.

دبیر کل ناتو در ادامه یادآور شد: «حملات عمدی و برنامه ریزی شده به زیرساخت‌های حیاتی تامین گرما، نور، آب و گاز با هدف ایجاد سخت‌ترین شرایط برای غیرنظامیان اوکراینی صورت می‌گیرد تا بدین طریق حداکثر تلاش‌ برای گسست تعهد و اتحاد آنها در مبارزه با تهاجم روسیه انجام شود.»

ینس استولتنبرگ پیش از برپایی نشست وزرای کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بخارست تاکید کرد: «ناتو تا زمانی که طول بکشد در کنار اوکراین خواهد ماند. ما عقب نشینی نمی کنیم.»

وزرای خارجه کشورهای عضو ناتو قرار است در نشست روز سه‌شنبه امکان ارسال کمک‌های بیشتر نظامی و همچنین تامین مایحتاج حیاتی لازم برای شهروندان این کشور در فصل سرما از جمله سوخت، لوازم پزشکی و تجهیزات زمستانی را مورد بررسی قرار دهند.

ینس استولتنبرگ همچنین تاکید کرد که تنها راه اوکراین برای مذاکره با مسکو در موقعیتی مناسب، پیشرفت در میدان نبرد است.

به رغم آنکه مقامات دولت اوکراین در تلاشند تا بخشی از زیرساخت‌های حیاتی آسیب دیده و شبکه تامین برق و گاز را پس از حملات گسترده اخیر ارتش روسیه احیا کنند اما همچنان میلیون‌ها نفر از شهروندان اوکراینی در میان سرمای زودرس زمستانی از دسترسی به منابع انرژی محروم هستند.


بیشتر بخوانید: کرملین: پوتین و رئیسی درباره تقویت روابط گفتگو کردند


گزارش‌ خبرنگاران محلی حاکی است که بسیاری از ساکنان کی‌یف، پایتخت اوکراین و مناطق اطراف آن همچنان از برق محروم هستند و دولت چادرهایی مجهز به وسایل گرمازا را در اختیار این دسته از شهروندان قرار داده است.

در همین راستا دولت آمریکا پیش‌تر در آستانه برپایی نشست وزاری خارجه ناتو اعلام کرده بود که قصد دارد یک کمک مالی ویژه را به احیای زیرساخت‌های آسیب دیده انرژی در اوکراین اختصاص دهد

خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
حسین اراکی
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
0
0
روسیه بعنوان عضودائم شورای امنیت بایدفوراباسایراعضابه تفاهم درجهت صلح و امنیت جهانی رسیده از اوکراین خارج شود
ناشناس
|
Iraq
|
۲۳:۰۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۸
0
0
لابد میخواد مثل سریال مختار که شمر رفت منجنیق درست کرد یارو هم میگفت شمر رو سفیدمون کردی با لهجه تهرانی گلوله برف درست کنه پرت کنه برا اوکراین روسیه با آرم میدین ایران
نظرات شما