تاریخ انتشار: ۱۴:۲۸ - ۰۹ بهمن ۱۴۰۱

پیش بینی قیمت طلا؛ سکه بخریم یا طلای آب شده؟

ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه در صورت ثبات شرایط حالِ حاضر پیش بینی می‌شود تا پایان بهمن ماه قیمت طلا و سکه ۴ تا ۵ درصد افزایش یا ۱ تا ۲ درصد کاهش داشته باشد، گفت: نوسان قیمت سکه بر طلا می‌چربد.

پیش بینی قیمت طلا

رویداد۲۴ میناسادات حسینی: قیمت طلا و سکه در حالی قصد پایین آمدن ندارد که قیمت دلار روز شنبه در بازار آزاد تا ۴۴ هزار تومان پیشروی کرد. این در حالی است که شنبه و یکشنبه هر هفته همزمان با تعطیلی بازار‌ها و بورس‌های بین المللی، قیمت طلا و سکه در بازار داخل بدون اعتنا به بازار‌های بین المللیِ تعطیل، با توجه به نوسان‌های دلار سبزه میدان و هرات و سلیمانیه، جهت گیری می‌کند.

قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در لحظه تنظیم این خبر ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، سکه امامی ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، سکه بهار آزادی ۲۳ میلیون تومان، نیم سکه ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و ربع سکه ۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.

یکی از سوالات اصلی این است که آیا در حال حاضر طلا بخریم یا نه؟ و آیا قیمت طلا و سکه عقب خواهد نشست؟

هجوم مردم به بازار سکه

ابراهیم محمدولی، رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران در این رابطه به اقتصاد ۲۴ گفت: قیمت سکه و سکه تابع دو فاکتور قیمت دلار و اونس جهانی است و زمانی که هر کدام از این فاکتور‌ها به خصوص قیمت دلار افزایشی یا کاهشی شود، قیمت طلا و سکه هم همزمان واکنش نشان می‌دهد.

محمدولی با بیان اینکه قیمت سکه کمی متفاوت از طلاست، ادامه داد: سکه پناهگاه بسیاری از سرمایه‌هایی است که به دنبال سودآوری و سرمایه گذاری هستند؛ بنابراین افزایش تقاضا در شریط کنونی بر سکه می‌تواند اثرگذار باشد و آن را افزایشی کند. به دلیل همین حجم تقاضا قیمت سکه کمتر شاهد ریزش است.

شروط کاهش قیمت سکه

رئیس سابقه اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه دلیل دیگری هم در حال حاضر بر قیمت سکه موثر است، به اقتصاد ۲۴ گفت: بورس تهران در حال حاضر در حال عرضه سکه به مردم است. اگر بورس یا بانک مرکزی در عرضه خود پس و پیشی کنند، این پس و پیش کردن بر قیمت سکه اثرگذار است.

محمدولی ادامه داد: همه این عوامل دست به دست هم داده تا عامل تقاضا بر قیمت سکه موثرتر بیفتد تا بر قیمت طلا؛ بنابراین تقاضا بر قیمت طلا هم اثر می‌گذارد، اما نه به اندازه‌ای که بر قیمت سکه اثرگذار است.

بیشتربخوانید: قیمت سکه در دوراهی طلا و دلار

ریسک‌ خرید طلای آب شده

این کارشناس بازار طلا و سکه در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه بهتر است مردم برای سرمایه گذاری طلای آب شده بخرند یا مصنوعات طلا، گفت: بهتر است مردم به دنبال خرید طلای آب شده نباشند، زیرا اهل فن این قضیه نیستند.

به گفته محمدولی، بهتر است مردم مصنوعات ساخته شده را بخرند که در ویترین عیان است و آن را می‌بینند و می‌شناسند و برای آن فاکتور دارند؛ اما خرید طلای آب شده برای کسانی که اهل فن طلا نیستند و نمی‌توانند تشخیص دهند ریسک بزرگی است.

هشدار نسبت به سکه تقلبی در بازار

رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه «هر گردی نمی‌تواند گردو باشد و هر فلز زردی هم نمی‌تواند طلا باشد»، گفت: طلای آب شده باید در صنعت طلا گردش کند و به درد کسی که بخواهد استفاده‌های دیگر بکند، ندارد و حتی به عنوان زینت هم نمی‌توان از آن استفاده کرد.

محمدولی در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه خبر‌هایی مبنی بر گردش سکه تقلبی در بازار به گوش می‌رسد، آیا این مساله واقعیت دارد، گفت: ممکن است «سکه تقلبی» یا به تعبیر صنعت طلا «غیره» در بازار وجود داشته باشد. البته یکی دو باند طی سال گذشته که در حوزه سکه تقلبی فعالیت می‌کردند دستگیر شدند؛ ولی باز هم ممکن است در هر جای این کشور پهناور کسانی باشند که این کار را انجام دهند.

سکه گران می‌شود یا طلا؟

این کارشناس بازار طلا و سکه با بیان اینکه مردم سعی کنند برای خرید طلا و سکه به واحد‌های صنفی و دارای پروانه کسب مراجعه کنند، به اقتصاد ۲۴ گفت: بهتر است مردم برای خرید طلا و سکه به این واحد‌ها مراجعه کنند تا فاکتور داشته باشند و در همان کارتخوان واحد صنفی، کارت بکشند تا به عنوان سند معتبر تلقی شود. خرید طلا و سکه به صورت سرپایی و با توجیه دو هزار تومان ارزان‌تر و در پیاده رو سبزه میدان اشتباه است.

محمدولی در پاسخ به سوال اقتصاد ۲۴ مبنی بر اینکه قیمت طلا و سکه تا پایان بهمن چه سمت و سویی خواهد داشت؟ گفت: در صورت ادامه شرایط حاضر و پیش نیامدن اتفاقی غیرمنتظره، قیمت طلا و سکه تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ در همین رنج قیمت گاهی با ۴ تا ۵ درصد افزایشی یا ۱ تا ۲ درصد کاهشی خواهد بود.

وی در مورد اینکه نوسان قیمتی بیشتر روی سکه است یا طلا؟ گفت: نوسان قیمت و افزایش آن درصد کمی بر سکه می‌چربد.

منبع: اقتصاد24
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت طلا
نظرات شما
پیشخوان