تاریخ انتشار: ۰۹:۱۹ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۴ نظر

دلار آزاد به نرخ جدید بانک مرکزی بی اعتنایی کرد

دنیای اقتصاد نوشت: روز گذشته با شروع فعالیت رسمی مرکز مبادله ارز و طلای کشور فعالیت عرضه‌کنندگان سامانه بازار متشکل ارزی متوقف شد و امکان خرید ارز با کارت ملی از صرافی‌های مجاز از بین رفت.

دلار آزاد به نرخ جدید بانک مرکزی بی اعتنایی کرد

رویداد۲۴ در حالی که نرخ کشف شده برای هر برگ اسکناس دلار در مرکز مبادله ارز و طلای کشور در محدوده میانه‌های کانال قیمتی ۴۱ هزار تومانی ثبت شد، نرخ ارز مذکور در معاملات بازار آزاد تهران در کانال ۴۹ هزار تومانی پیشروی کرد و به پله انتهایی این کانال رسید.

پیش‌تر عده‌ای از فعالان بازار ارز پیش‌بینی می‌کردند با اجرایی شدن بسته سیاستی جدید بانک مرکزی نرخ ارز در معاملات غیررسمی ریزش‌هایی را تجربه کند. اما روز گذشته با مشخص شدن کاهش حجم عرضه ارز رسمی در بازار نرخ آزاد مجددا پیشرفت کرد. از سوی دیگر به عقیده برخی کارشناسان در هفته‌های پیشین افرادی که مایل به سرمایه‌گذاری در بازار ارز بودند می‌توانستند با ارائه کارت ملی و خرید ارز سهمیه‌ای در چارچوب قوانین بانک مرکزی سرمایه‌گذاری کنند، اما اکنون با پیچیده‌تر شدن فرآیند خرید ارز تقاضا‌های مذکور به سمت بازار غیررسمی حرکت کرده و سبب افزایش نرخ می‌شوند. برخی از فعالان بازار نیز با محاسبه اختلاف میان نرخ مرکز مبادله و بازار آزاد از رانت قابل توجه دارندگان ارز مرکز مبادله‌ای سخن گفتند.

پیشروی نرخ آزاد در کانال ۴۹

دیروز سه‌شنبه ۲ اسفند ماه همزمان با لغو معاملات رسمی صرافی‌ها و کاهش حجم عرضه ارز رسمی در بازار، قیمت شاخص ارزی در معاملات بازار آزاد رشد کرد و به انتهای کانال ۴۹ هزار تومانی رسید. هر برگ از این اسکناس آمریکایی که در معاملات روز دوشنبه در میانه‌های کانال ۴۹ هزارتومانی به فعالیت خود پایان بخشیده بود در واپسین معاملات نقدی روز سه‌شنبه به پله‌های بالایی این کانال رسید. تحلیلگران ارزی یکی از دلایل بی‌اعتنایی دلار آزاد نسبت به نرخ جدید معرفی شده از سوی بانک مرکزی را در جهت پیچیده‌تر شدن فرآیند دسترسی به ارز رسمی و کاهش حجم عرضه در بازار دانستند. چرا که در این شرایط معاملات رسمی دیگر توانایی پاسخگویی به عمده تقاضا‌های خرد بازار را نداشته و افراد ناچارند به خریدوفروش در معاملات غیررسمی روی بیاورند در نتیجه با افزایش حجم تقاضای ارز غیررسمی، نرخ ارز در این‌گونه از معاملات مجددا دچار رشد خواهد شد.

خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت دلار
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
دمیدن در شیپور تورم ؛ ممنوع
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
7
2
دمیدن در شیپور تورم به هر شکل یا تلاش برای خنثی کردن فعالیتهای دولت در مهار دلار و تورم یک خیانت بزرگ به کل جامعه است .
ممکن است بسیاری از عملکرد حاکمیت متنفر باشند اما این دلیل نمیشود که در تنور تورم بدمند .
مردم به اندازه کافی تحت فشار گرانی و تورم هستند .
تشدید تورم با هر انگیزه ای یک خیانت و اقدام غیراخلاقی است .

دمیدن در شیپور تورم ؛ ممنوع
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۰:۴۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
0
4
سلام ازروسیه دارم می نوبسم الگوی کاربانگ مرکزی روسیه همین الان نرخ دولتی هردلا ر الان ۷۳روبل ولی دربازارسیاه مسکو هردلا ر ۸۵روبل هم پیدانمی شود بنابرین اقای فرزین لازم است کمی بیشتر بررسی کند وملت رادوباره گرفتارنکند وکشورراازمایشگاه تجربه قرارندهد
مجید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
0
9
به زودی مردم ایران به گداهای میلیاردر تبدیل خواهند شد نفر خانه اش چند میلیارد ارزش دارد خودروی زیر پایش چند صد میلیون ارزش دارد اما پول ندارد گوشت بخرد پول ندارد روغن موتور خودرو را عوض کند...
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۳:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۳
0
2
اقای فرزین چرا اینجوری شده؟ چرا مردم را سر در گریبان کردید؟ پس دلار بیست وهشت هزار تومن چه شد؟ آیا در کشور روسیه هم تورم تا این حد بالا هست؟ کمر مردم زیر گرونی شکسته. تا کی وکجا. مردیم از این همه حرف زدن؟
نظرات شما