تاریخ انتشار: ۱۳:۴۶ - ۱۱ اسفند ۱۴۰۱
تعداد نظرات: ۱۳ نظر
سوسن صفاوردی در گفت‌وگو با رویداد۲۴ مطرح کرد؛

جزییات جلسه استادان اخراج‌شده با رئیس کل دانشگاه آزاد/ افراد دیگری در نوبت اخراج هستند

سوسن صفاوردی یکی از ۹ استاد اخراج شده دانشگاه آزاد به رویداد۲۴ خبر داده که جلسه‌ای میان این استادان و رئیس دانشگاه آزاد برگزار شده است. او جزییات این نشست را رسانه‌ای کرده و گفته طهرانچی موافق اخراج استادان است و کار‌ها با هماهنگی او انجام شده است.

محمدمهدی طهرانچی

رویداد۲۴ زینب غبیشاوی: چندی قبل خبری بازنشستگی اجباری ۹ استاد دانشکده علوم سیاسی تهران مرکز منتشر شد. بعد از انتشار خبر و گزارش رویداد۲۴، جلسه‌ای میان محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد و استادان اخراج شده برگزار شده است. سوسن صفاوردی یکی از استادانی است که در این جلسه حضور داشته و در گفت‌وگو با رویداد۲۴ جزییات جلسه را رسانه‌ای کرده است.

دست دانشگاه آزاد را باز است هر کاری انجام دهد

سوسن صفاوردی می‌گوید: ۶ استاد در این جلسه حضور داشتیم و ۳ استاد دیگر هم به ما نمایندگی تام داده بودند. در جلسه‌ای که ترتیب داده شد، هم رئیس دانشکده حضور داشت، هم رئیس واحد که این اقدام رئیس دانشگاه قابل تقدیر است. البته دو نفر هم فقط شنونده بودند که به نظر می‌رسید برای ارزیابی سخنان ما آنجا حضور دارند. در این جلسه تمام اتفاقات و رفتار‌های ناشایستی که در قبال ما  صورت گرفته بود را بازگو کردیم.

این طبیعی است که بالاخره یک زمان افراد بازنشسته می‌شوند اما اساسا بازنشستگی ما به‌واسطه سیاست یک بام و‌ دو هوا در دانشگاه آزاد بود و رفتار زشتی که با ما در دانشکده صورت گرفت، هیچ چیز جز اخراج را تداعی نمی‌کرد. همانطور که قبلا هم گفتم متاسفانه تناقضاتی که در قوانین وجود دارد، دست کارفرما به‌ویژه دانشگاه آزاد را باز می‌گذارد که هر زمان اراده کند، سیاست‌هایش را در قبال نیرو‌های زیرمجموعه اعمال کند؛ مثلا عده‌ای بروند و عده‌ای دیگر که مطلوب خودشان هستند، به دانشگاه بیایند. البته این سیاست در جلسه‌ای که داشتیم رد نشد. 


سوسن صفاوردی: دانشگاه آزاد می‌گوید تدریس باید توسط افراد انقلابی انجام شود/ ما را محترمانه اخراج کردند


می‌گویند شرایط مانند اتوبوسی است که بخشی از مسافران پیاده و مسافران جدیدی سوار می‌شوند!

اعتراض ما این بود که مکانیزمی که برای رفتن و جایگزین کردن تعریف می‌شود، باید به گونه‌ای باشد که سیستم متوجه شود با انسان‌ها سروکار دارد نه ربات. یکی از مدیران ارشد دفتر دکتر طهرانچی مثال زدند که شرایط مانند اتوبوسی است که بخشی از مسافران پیاده و مسافران جدیدی سوار می‌شوند، ما گفتیم که مسافر با خواست خودش پیاده می‌شود نه اینکه راننده هرکجا دلش خواست مسافر را پیاده کند. جدای از همه اینها، انسان دارای کرامت انسانی است و امنیت روانی، امنیت معیشتی و اجتماعی او نیز باید در نظر گرفته شود و نمی‌شود به هر شکل ممکن او را از اتوبوس به بیرون هل دهیم و برایمان اهمیتی هم نداشته باشد وقتی می‌افتد چه اتفاقی برایش رخ می‌دهد.

سیاستی که اکنون تحت عنوان بازنشستگی برای ما اعمال می‌شود، در تضاد باقوانین در دانشگاه‌های دولتی است. ما استادانی را می‌بینیم که مثلا با ۴۵ سال سابقه کارهمچنان مشغول تدریس هستند و بازنشسته هم نشدند. بحثی که در جلسه با آقای طهرانچی داشتیم، پیرو همین تناقضات بود که در دانشگاه آزاد سیاستی حاکم است که «واقعا آزاد است»؛ به گونه‌ای که غالبا مدیران ارشد هر گونه بخواهند، با مستخدمین رفتار می‌کنند.

افرادی چون ما را که از بدو تاسیس دانشگاه آزاد، حضور داشتیم و هیات علمی بودیم به صورت اجباری بازنشسته می‌کنند، اما مدیران دولتی با امتیازات و تحت قوانین دولتی و بعضا بازنشسته در رأس امور دانشگاه آزاد قرار می‌گیرند که نه تنها غالبا نگاه مثبتی به دانشگاه آزاد ندارند بلکه اصلاح نواقص در این دانشگاه را با خداحافظی اجباری از عده‌ای می‌خواهند برطرف کنند.

سوسن صفاوردی

دانشگاه آزاد در حال کادرسازی و یکدست شدن است

فعل و انفعالات عجیبی را تا به حال شاهد بوده‌ایم؛ به‌طور مثال مدیرانی که بعضا از واحد‌های کوچک در شهرستان‌ها به تهران مرکز منتقل و در رأس امور قرار داده شده‌اند که مبین همان کادرسازی در تهران مرکز است. سوالی که همیشه برای استادان مطرح بود، اینکه آیا افراد توانمند در واحد تهران مرکز یا دانشگاه وجود ندارد که غالبا برای پست‌های مدیریتی از جا‌های دیگر کسانی منتقل می‌شوند؟ تا حتی رئیس دفتر رئیس دانشکده ما که از قم به تهران مرکز منتقل شده‌اند!

تناقضات قوانین و رفتاری وجود دارد که هیچ پاسخ منطقی جز کادرسازی نمی‌توان برایش متصور شد و ظاهرا اعتراض به همین سیاست‌ها، ضرورت رفتن ما از سیستم را پررنگ کرد. من هم یکی از کسانی بودم که در جلسات گفتگو‌ی معاونت پارلمانی دانشگاه اعتراضات را علنی مطرح کردم و قبلا نیز در سازماندهی برای همسان‌سازی حقوق اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد و سراسری واعتراضات علنی همکاری و همراهی داشتم و بعضا دوستانی هشدار می‌دادند باید به زودی منتظر اتفاقی باشم.

دانشگاه آزاد در حال یکدست شدن است. افراد هر چقدر هم متعهد باشند، اما «چشم‌گو» نباشند و تبعیت کامل نداشته باشند را تحت عنوان‌هایی همچون بازنشستگی کنارمی‌زنند. ما مطرح کردیم بازنشستگی باید پلکانی باشد و افرادی که ابتدا واجد شرایط هستند بازنشسته شوند و بعد از آن سایر استادانی که شامل‌شان می‌شود. یعنی این منصفانه نیست کسی که با ۷۵ سال سن و یکی با۶۰ سال سن همزمان بازنشسته شوند.

افراد زیادی در نوبت اخراج از دانشگاه آزاد هستند

در این جلسه رئیس دانشکده علوم سیاسی که خودش با تناقضات بسیار زیادی به ریاست رسیده و برچسب ضد انقلاب به ما زده بود هیچ صحبتی نکرد و صرفا شنونده بود و مذاکره میان ما و آقای طهرانچی بود. مصاحبه بنده با رویداد۲۴ که انعکاس بیرونی پیدا کرده بود، مورد انتقاد شدید بود که پاسخ دادم با سایت رویداد۲۴ که یک سایت داخلی است و مجوز دارد، مصاحبه کردم، اما به رسانه هم اتهام زدند. آقای طهرانچی به طور کلی سیاست بازنشستگی اجباری اعضای هیات علمی را کامل تایید کردند که ظاهرا از این طریق افراد زیادی در نوبت قرار دارند.

ایشان به‌طور کلی معتقد بودند این اتفاق باید رخ دهد تا یک جوان‌سازی و سازمان‌یافتگی شکل بگیرد. در حالی که به‌جای ما بعضا افراد بازنشسته دستگا‌های دیگر آمده‌اند! به عبارتی ما باید قربانی شویم تا این سازمان‌یافتگی با افراد دارای شاخصه (که درجلسه مطرح شد) شکل بگیرد. این کار به جای این بود که یک سیاستی در نظر گرفته شود تا افرادی که پیشکسوت بودند با یک شأن و منزلتی بازنشسته شوند.

آقای طهرانچی بازنشستگی اجباری و به نوعی اخراج ما را نوعی عمل به قانون تامین اجتماعی می‌داند. تامین اجتماعی می‌گوید یا ۶۰ سال سن یا ۳۰ سال خدمت. خب چگونه است که این قانون را برای ما اعضای هیات علمی اجرا کردید، اما برای افرادی که از دانشگاه‌های دولتی آوردید و در دانشگاه آزاد منصوب کردید، رخ دهد؟

متاسفانه سیستم فقط نفع خودش را می‌بیند نه کارکنانش را. ما بحث اینکه برچسب ضد انقلاب از سوی رئیس دانشکده به ما خورده است و مشخصا گفته «به ضدانقلاب‌ها کلاس نمی‌دهم»، را هم مطرح کردیم. شکایتی در نشست با رئیس واحد هم مطرح کردیم، ولی اتفاق خاصی تا به الان نیفتاده است. انتظار می‌رفت وقتی ۹ استاد می‌گویند چنین انگی به ما زده شده، از ما اعاده حیثیت می‌شد، اما این اتفاق رخ نداد.

البته به هیات امنا هم مراجعه کردیم و گفتیم چنین اتفاقی رخ داده و منتظر جواب هستیم، اما واقعیت این است که هر ۹ نفر ما معتقدیم ظاهرا در این سیستم کرامت انسانی، امنیت اجتماعی و معیشت افراد کوچکترین اهمیتی برای آن‌ها ندارد و پست‌های گذشته برخی از آقایان مدیر، مصونیت امروز و بودن همیشگی آن‌ها را تضمین می‌کند، حتی اگر سن بالا باشد!

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
0
0
تیتر را ببینید

دست دانشگاه آزاد را باز است هر کاری انجام دهد

خخخخخخ

ی کم به نگارش توجه کنید لطفاً
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۵۹ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
0
1
سیستم خائن.بیچاره کن. لعنت باد
محمد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
6
1
درود بر دکتر تهرانچی و رییس دانشکده علوم سیاسی
امیداست باقیمانده شجره خبیثه و منافق موجود پاکسازی شوند و یکی از ریشه های فساد اخلاقی و انحراف فکری از بیخ خارج شود.
یکی از عوامل دلالی کهنه کار در برنامه ریزی درسی افراد از خدا بی خبر و حذف دانشجویان مسلمان سعیدی مدیر آموزش دانشکده است.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۳۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
3
2
شرکت‌های گوگل تویتر امازون در کمتر از ثانیه هزاران نفر کارشناس زبده را بدون هیچ گونه خدماتی اخراج می کنند و هیچ کس هم حق اعتراض ندارد ولی همه در جمهوری اسلامی توقع بزگترین نخبه های دنیا را دارند و این افراد من دیدم در پاساژ بزرگ جواهر فروشی دارد بعد پولهای مردم را می گیرند و می برند در کشورهای معاند هزینه می کنند به این افراد بی تخصص نباید فرصت دزدی داد
علیرضا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۸:۵۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
0
0
اولا اقدام دانشگاه آزاد مغایر با مواد ۷۶ و ۷۸ قانون تامین اجتماعی است که بازنشستگی بیمه شده را با ۳۰سال سابقه بیمه گری مشروط به ارایه تقاضای فرد بیمه شده می داند و تنها در صورتی کارفرما میتواند بدون تقاضای فرد بیمه شده بازنشستگی فرد بیمه شده را از سازمان تامین اجتماعی خواستار شود که ۳۵سال سابقه بیمه گری در سازمان تامین اجتماعی برای فرد بیمه شده وجود داشته باشد لذا اقدام و بخشنامه دانشگاه آزاد مبنی بر بازنشستگی اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد به صرف داشتن ۳۰سال سابقه بیمه گری و ۵۰سال سن و بدون تقاضای فرد بیمه شده مغایر با مواد ۷۶و ۷۸ قانون تامین اجتماعی است ثانیا دستورالعمل ریاست دفتر دانشگاه آزاد و یا بخشنامه ریاست وقت جذب و امور هیات علمی (آقای هاشمی گلپایگانی که دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور ) بر خلاف بند ح ماده ۱۲ و ماده ۲۱اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد مصوب سال ۱۳۸۹ شورای‌عالی انقلاب فرهنگی است که هر گونه دستورالعمل استخدامی هیات علمی و کارکنان دانشگاه ، می بایست به تصویب هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی رسانده شود و این وظیفه قابل تنفیذ به غیر نیست و از آنجا که دستورالعمل ریاست دفتر دانشگاه و ریاست مرکز جذب و امور هیات علمی دانشگاه به تصویب هیأت امنای محترم دانشگاه آزاد نرسیده لذا مغایر با مواد مذکور اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی است ثالثا بر اساس آرای شماره های ۲۳۹۴مورخ۲۵/۸/۱۴۰۰و ۲۳۱مورخ۲۱/۵/۱۳۹۲ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ،بخشنامه ها و آیین‌نامه های مشابه از سوی وزارت علوم و دانشگاههای دولتی ابطال شده است و اساتید دانشگاه دولتی با موضوع و خواسته مشابه برگشت بکار شده اند و به استناد ماده ۸۹و ۹۲قانون دیوان عدالت اداری و ماده۶اساسنامه اصلاحی دانشگاه آزاد اسلامی ، اقدام ریاست محترم دفتر حوزه ریاست دانشگاه آزاد و ریاست مرکز جذب و امور هیات علمی مغایر با مواد قانونی مذکور است رابعا اقدام دانشگاه آزاد مغایر مصوبه ۲۶۷مورخ ۲۴/۱/۱۴۰۰ هیات عالی جذب شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و ماده ۶اساسنامه دانشگاه آزاد است
زهره
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
0
1
بیخیال بابا
با فوق لیسانس و بی مقاله صد سال پیش هییت علمی شدید دل نمیکنید برید.
این همه فارغ التحصیل خوب بذارید بیان.
ببخشید بعد ۳۰ سال برتون داشتن نگفتن بازم بخورید.
حالا اصلا یه نادانی به شما گفته ضدانقلاب، مهم اینه گه شما طبق قانون بازنشسته شدید و توهین یکی باعث نمیشه اسم بازنشستگی رو بذارید اخراج.
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۱۶ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
0
0
این کارها جز نفرت پراکنی و افرازیش کینه و عداوت و دشمنی هیچ نفعی برای کشور و مردم ندارد جز خسران زیان به خود نظام
کلرمند
|
United States of America
|
۰۷:۰۸ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۳
1
0
با سلام متاسفانه تنها چیزی که در دانشگاه ازاد ارزش و حرمت ندارد کرامت استاد وکارمند است در خصوص. تبعیض بازنشستگی اجباری. مثلا در استان اردبیل درسال 401 1برای دوتا معاون که همزمان 30 سال را تمام کرده بودند برای معاون اموزشی مجوز ادامه.کار دادند ولی برای معاون توسعه و....مجوز ندادند اینگونه تفکرات مریض عملا دانشگاه را درجامعه دچار انحطاط کرده وبه اعتبار و....خدشه می وارد میکند
کارشناس دانشگاه
|
United States of America
|
۰۷:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۳
0
0
سلام درود متاسفانه این سیاست که کارمند واستاد توانمند را چندماه مانده به 30 سال چنان میکوبند و بی ارزش می کنند وبرخورد سلبی می کنند ادم از انسان بودنش خجالت می کشد جناب ریس محترم از قضای بد شما سکان مدیریت را بدست گرفتید در اثر تلاش وایثارگریهای همین کارمندان بیندعا وصادق وپاکدست این مجموعه را به شما وامثال شما رسانده اند حال اگر قصد جوان سازی دارید انهم با احترام و نگه داشتن حرمت افراد است. اگر دنبال عدالت هستید همین الان حق وحقوق سنوات ومرخصی های استحقاقی ذخیر ه شده کارمندان بازنشسته شده نمی دهید ایا شرعا. واخلاقا درست است
کارمند بازنشسته
|
Canada
|
۰۸:۳۳ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۳
0
0
سلام متاسفانه این سیستم قلدرمابانه دانشگاه ازاد عملا استاد وکارمند و....در تنگنادقرارداده وچنان با کارمندان در شرف بازنشستگی 30 سال برخورد ورفتار میکنند مثل اینکه با یک قاچاقچی بین الملی طرف هستند جناب طهرانچی بزرگوار جنابعالی خود یک بازنسشته سیستم دولتی هستیدایا شما مایل هستید اینجنین رفتار شود ایا شما امار واطلاع دارید واحدهای درمانده ووامانده حق وحقوق سنوات بازنشستگی کارمندان بازنشسته خود را بعد از چندین ماه نداده اند ایا شرع وقانونا دینی برگردن شما نیست پس چرا با کامندان مظلوم در شرف بازنشتگی و یا بازنشست شده رفتار توهین امیز وحرمت شکنی انجام می دهند در اکثر واحد ها
علم ودانش
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۵۷ - ۱۴۰۱/۱۲/۱۴
0
1
درودبرآقای دکترطهرانچی.
امیدوارم راه رابرای فارغ التحصیلی دانشجویان دکترای تخصصی نیز تسهیل کنندتابتوانندبه راحتی فارغ التحصیل شوند.
محفوظ
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۰
0
0
بعطف به صحبت های دوست عزیزبنام علیرضاکه درزمینه اقدام غیرقانونی دانشگاه اظهارنظرفرموده اند،لازم است به عرض این دوست محترم رسانده شودکه بنده هم یکی ازقربانیان طرح بازنشستگی اجباری هستم که مدتیست دربدربدنبال کانالی برای ارائه شکواییه هستم که به هردری زدم تابحال بسته بوده ،دیوان عدالت اداری میگن که دانشگاه تحت نظارت مانیست،به تامین اجتماعی واداره کارهم که مراجعه کردم باهمین پاسخ هامواجه شدم.درحال حاضرمستاصل وناامیدمانده ام که چه کسی جواب حق به ناحق شده مارامیدهد.فقط به لطف وفضل الهی دلخوشم که شایدخودش راهی جلوپای مابازکنه
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۲/۰۴/۰۸
0
0
خدایی من کسایی رو میشناسم با فوق لیسانس هیات علمی دانشگاه ازاد شدند این همه دانشجوی دکترای بیکار، باید همه رو اخراج کنند
نظرات شما
پیشخوان