تاریخ انتشار: ۱۵:۵۵ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۲
تعداد نظرات: ۵ نظر

خبر مهم وزارت راه برای بازار مسکن/ دریافت مالیات ۶۰ درصدی از فروشندگان!

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به نهایی‌شدن لایحه مالیات بر معاملات مکرر مسکن گفت: ساماندهی بازار مسکن، جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن و سوق‌دادن سرمایه‌ها به سمت تولید از مهم‌ترین اهدافی است که دولت در اجرایی‌کردن این طرح به دنبال آن است.

خبر مهم وزارت راه برای بازار مسکن/ دریافت مالیات 60 درصدی از فروشندگان

رویداد۲۴ ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی  افزود: در جلسه بررسی تحولات بازار مسکن که با حضور معاون اول محترم رئیس‌جمهور، وزرای راه و شهرسازی و اقتصاد، رؤسای بانک مرکزی و سازمان برنامه‌ و بودجه و همچنین مسئولان دستگاه‌های مربوطه برگزار شد؛ مقرر شد با قید فوریت در خصوص طرح مالیات بر معاملات مکرر مسکن تصمیم‌گیری و پس از تصویب در هیات دولت، لایحه‌ای دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

وی اضافه کرد: پس از این تصمیم به‌سرعت وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های مربوطه نسبت به بررسی کارشناسی ابعاد موضوع اقدام کرده و در نهایت به طور مشترک متن لایحه را نهایی و برای تصویب به هیات دولت ارائه کردند.

نوروزی گفت: مطابق این لایحه تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به تملک واحد مسکونی یا زمین با کاربری مسکونی از هر طریق پس از ابلاغ این قانون مینمایند درصورتی‌که نسبت به انتقال مالکیت از هر طریق به شخص حقیقی یا حقوقی دیگر در کمتر از پنج سال پس از تاریخ تملک اقدام نمایند، مشمول مالیات بر معاملات مکرر خواهند شد.

وی با بیان اینکه سازوکار این پایه مالیاتی به‌گونه‌ای طراحی شد که گروه هدف آن، تنها سوداگران هستند، تصریح کرد: مردم عادی و تقاضای مصرفی مشمول پرداخت مالیات بر معاملات مکرر مشمول نمی‌باشند.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین بر اساس متن لایحه درصورتی‌که فرد حقیقی یا حقوقی تنها اقدام به تملک یک واحد مسکونی یا یک قطعه زمین با کاربری مسکونی نماید، در صورت انتقال مالکیت همان ملک مشمول مالیات نبوده و انتقال مالکیت به‌موجب ارث، املاک انتقال‌یافته ناشی از تملیک از محل اجرائیه و یا آرای محاکم قضایی و یا قهری از پرداخت مالیات بر معاملات مکرر مشمول نیستند.

نوروزی گفت: هدف از اخذ مالیات معاملات مکرر جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن است. متأسفانه در سال‌های اخیر ورود تقاضای سوداگرانه به بازار مسکن سبب رشد غیرمنطقی قیمت این کالای اساسی شده و سوداگران برای کسب سود بیشتر، چندین ملک را مکرر خرید و فروش کرده و یا با احتکار آنها، نبض قیمتی بازار را در دست می‌گیرند.


بیشتربخوانید: تورم مسکن زنگ خطر رواج کپرنشینی را به صدا درآورد!


وی با بیان اینکه تقاضای سوداگرانه و غیرمصرفی موجب اخلال در تأمین مسکن مصرفی (تقاضای مصرفی) شده است، اظهار کرد: فعالیت سوداگران سبب شده با افزایش قیمت مسکن، قدرت خرید مردم کاهش یابد و اقشار جامعه به‌ناچار به سمت بازار اجاره سوق پیدا کنند؛ به‌ طوری‌ که اقشار ضعیف جامعه سالیان سال در انتظار خرید یک‌خانه جهت مصرف خود هستند و در مقابل، سوداگران بدون تحمل هیچ ریسکی روزبه‌روز ثروتمندتر می‌شوند.

نوروزی گفت: در این شرایط اتخاذ سیاست‌های مناسب برای افزایش هزینه تقاضاهای سوداگرانه، سرمایه‌ها را به سمت تولید هدایت کرده و از بی‌ثباتی و افزایش قیمت ناشی از فعالیت‌های سوداگرانه در بازار مسکن نیز جلوگیری خواهد کرد که یکی از این سیاست‌ها، مالیات بر معاملات مکرر است که هزینه معاملات زیاد در زمان کوتاه را بالا می‌برد.

وی ادامه داد: این مالیات به‌صورت درصدی از سود معامله و از طریق پلکان معکوس از فروشنده دریافت می‌شود؛ بدین معنا که هر چه فاصله زمانی بین خرید و فروش ملک کمتر باشد، نرخ این مالیات بیشتر بوده و باگذشت زمان میزان مالیات کمتر خواهد شد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیان داشت: به همین منظور در این لایحه در صورتی‌ که فاصله زمانی بین انتقال مالکیت کمتر از یک سال باشد، فروشنده ۶۰ درصد از مابه‌التفاوت قیمت زمان تملک و انتقال مالکیت را می‌پردازد، بین یک تا دو سال ۴۰ درصد، بین دو تا سه سال ۲۰ درصد، بین سه تا چهار سال ۱۰ درصد و در نهایت بین چهار تا پنج سال ۵ درصد سود معامله را به‌عنوان مالیات پرداخت کند.

نوروزی ادامه داد: هدف دولت در خصوص وضع این مالیات، ساماندهی بازار مسکن است، مالیات بر معاملات مکرر مهم‌ترین ابزاری است که در خدمت تولید آمده و از خرید و فروش‌های مکرر در مدت کوتاه و قیمت‌سازی جلوگیری می‌کند و با افزایش هزینه معامله در زمان کوتاه، شرایط را برای هدایت نقدینگی به سمت تولید فراهم می‌کند.

وی گفت: دریافت این مالیات موجب می‌شود تا انگیزه‌ها برای سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های تولیدی و پیش‌برنده اقتصاد افزایش پیدا کرده و فعالیت‌های بدون ارزش‌افزوده از صرفه بیفتد. طبیعتاً با رونق‌گرفتن فعالیت‌های تولیدی به‌ خصوص ساخت مسکن، اشتغال‌زایی صورت خواهد گرفت و در نهایت با کاهش فاصله طبقاتی رفاه مردم بالا می‌رود.

منبع: ایرنا
خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: قیمت مسکن
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۲
1
1
مهاجران امار مسکن و معلم وکلاس و برق و گاز ،مرع و گوشت خودرو بالا بردند
چون مهاجرت در دنیا حساب کتاب دارد و هررسالی طرق قانون مهاجر قبول میکنند و و کشور گشایی مهارجران طی دو سال پیش زیاد بوده بعلاکه زادو ولد انها که طبق رسم و رسوم انها زیاددهست

و بعلاوه اینکه هیچ وقت امار مهاجران در ایزان شفاف نبوده و
ناشناس
|
United States of America
|
۰۱:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۴
0
1
به درب وزارت خونه نامسکنت سگ بریند
ایرانیم و آشنا به اقتصاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
0
2
به آخر و عاقبت این لایحه فکر کردید قبل از هر گونه اقدامی با چندین تن از نخبگان اقتصادی مشورت کن قبل از انجام هر کاری به آخر و عاقبت آن کار فکر کن مطمئن شدم که این وزیر دارای از اقتصاد هیچ نمی داند و بفکر گرفتن مالیات های وحشتناک و تورم زایی است
ایرانیم و آشنا به اقتصاد
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۳:۱۸ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
0
2
به آخر و عاقبت این لایحه فکر کردید قبل از هر گونه اقدامی با چندین تن از نخبگان اقتصادی مشورت کن قبل از انجام هر کاری به آخر و عاقبت آن کار فکر کن مطمئن شدم که این وزیر دارای از اقتصاد هیچ نمی داند و بفکر گرفتن مالیات های وحشتناک و تورم زایی است
حمید
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۲/۰۶
0
1
یکی از مشاغل ساختمانی که کارآفرینی و اشتغال زیادی هم ایجاد میکنه خرید خانه های فرسوده و درب و داغان و بازسازی آنهاست. کسی که به این شغل اشتغال داره فرضاً در هر سال چهار واحد آپارتمانی را میخره و بعد از پایان بازسازی میفروشه و علاوه بر نقشی که در بازسازی و سر و سامان دادن به یک آپارتمان پُرایراد ایفا میکنه باعث اشتغال زایی در صنوف مختلف میشه و خودش هم با سودی که نصیبش میشه زندگی شو میچرخونه. خوب با قانونی و اجرایی شدن چنین لایحه ای این صنف از چرخۀ نوسازی مسکن حذف میشن و مشاغلِ فراوانِ وابسته به آنها هم ضرر میکنن.
با توجه به ضرر دوم که در بالا توضیح دادم، تعداد آپارتمانهای فرسوده و خارج از استاندارد روز به روز بیشتر میشه و این معضل به ضرر و خسارتی ملّی تبدیل خواهد شد. دو تا مثال از بازسازی میزنم تا مقصودم را بهتر توضیح بدم: خانه ای که بازسازی میشه پنجره های قدیمی اش دوجداره و گرمایش شومینه ای اش تبدیل به پکیج میشه که این دو تغییر منجر به کاهش هدر رفتن انرژی گاز خواهد شد. اگر در نظر بگیریم همین دو تغییر در ابعاد ملّی چقدر سودمند هستند به اهمیت کارِ این صنف در سطح ملّی پی میبریم. حالا از مثالهای دیگه که هر کدام باعث بالاتر رفتن استانداردهای زندگی مردم میشه میگذرم تا بیش از این وقت خوانندگان را نگیرم.
خلاصه اینکه این لایحه چنین خسارتهایی را بدنبال داره و بهتره یا کنارش بگذارن و یا بطور اساسی و اصولی اصلاحش کنن تا جلوی خسارتهاش را بگیرن.
نظرات شما
پیشخوان