تاریخ انتشار: ۱۱:۰۶ - ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۲

نامگذاری یک ماهی به نام یک جانباز شیمیایی!

یک تیم تحقیقاتی ایرانی، آلمانی و ترکیه‌ای به سرپرستی عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله را کشف و به یاد قربانیان سلاح‌های شیمیایی نامگذاری کردند.

نامگذاری یک ماهی به نام یک جانباز شیمیایی

رویداد۲۴ نتایج ۶ سال تحقیقات مستمر یک گروه تحقیقاتی بین‌المللی متشکل از محققین ایرانی، آلمانی و ترکیه‌ای بر روی ماهیان گلچراغ یا دکترفیش در حوضه آبریز رودخانه دجله در کشورهای ایران، ترکیه و عراق در قالب یک مقاله پژوهشی با کشف یک گونه ناشناخته از این گروه ماهیان منتشر شد.

معرفی ماهی ناشناخته

دکتر سید حامد موسوی­‌ثابت عضو هیأت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان و سرپرست این تحقیق مشترک گفت: این پروژه تحقیقاتی با همکاری دکتر سهیل ایگدری (از دانشگاه تهران)، دکتر مریم صائمی (فارغ‌التحصیل دکتری دانشگاه گیلان)، دکتر جنید کایا (محقق دانشگاه رجب‌ طیب اردوغان ترکیه) و دکتر یورگ فرایهوف (ماهی­‌شناس موزه تاریخ­ طبیعی برلین) انجام شد و یک ماهی ناشناخته از این گروه که دارای پراکنش بومی نسبتاً وسیعی در کشورهای ایران، عراق و ترکیه است برای اولین­‌ بار به دنیای علم جانورشناسی معرفی شد.

نامگذاری به یاد قربانیان شیمیایی

به نقل از بخش خبری سایت دانشگاه گیلان در بخشی از این مقاله که به دلایل نامگذاری این گونه جدید پرداخته است چنین بیان شده است که «این گونه جدید به افتخار رضا موسوی ثابت، پدر نویسنده اول مقاله، رزمنده‌ای که در منطقه کشف این ماهی در زمان جنگ ایران و عراق بوسیله سلاح‌های شیمیایی مجروح شده است، نامگذاری می‌شود. ما این گونه جدید را به احترام و یادبود تمام قربانیان ایرانی و عراقی سلاحهای شیمیایی طی جنگ هشت ساله عراق علیه ایران (۱۹۸۰-۱۹۸۸) نامگذاری نموده ایم».

خبر های مرتبط
خبر های مرتبط
برچسب ها: اخبار روز
نظرات شما
نظرسنجی
آیا از 26 فروردین تجربه برخورد با گشت ارشاد را داشتید؟
پیشخوان